Autor Wątek: Dzienniki Gwiazdowe  (Przeczytany 33326 razy)

Agnieszka

  • Gość
Dzienniki Gwiazdowe
« dnia: Marca 22, 2005, 02:17:31 pm »
 :D ;D ;D Pan Lem to mistrz.Mam 16 lat i czytałam na lekcji jego Dziennik...Świetne,świetne i jeszcze raz świetne

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 25, 2005, 11:36:38 pm »
A ładnie to tak czytać na lekcji ? (Zamiast słuchać nauczyciela :)   )

Polecam ,,Bajki robotów", wykopana zabawa. Potem, w liceum, możesz nawrzucać jakichś poważniejszych Lemideł, jak ,,Summa Technologiae..."...

Pozdrowienia

Bladyrunner

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 02, 2005, 12:20:14 am »
Cytuj
Polecam ,,Bajki robotów", wykopana zabawa.


A ja nie polecam. "Bajki" to przykład nudnej książki o ciekawej formule. Jednak nawet najciekawsza formuła powtórzona kolejno dwanaście razy (bo tyle jest owych bajek) staje się nudnawa, wręcz męcząca. Gdyby autor poprzestał na trzech, czterech opowiadaniach byłoby w sam raz, niestety uczynił inaczej, a nadmiar ma to do siebie, że może prowadzić do niestrawności.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 02, 2005, 12:30:45 am wysłana przez Bladyrunner »

Macrofungel

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 02, 2005, 06:38:13 pm »
Moim skromnym zdaniem nic nie przebije "Cyberiady". To jest dopiero "wykoana zabawa".

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 16, 2005, 02:57:14 am »
Cytuj

A ja nie polecam. "Bajki" to przykład nudnej książki o ciekawej formule.


A co kolega powie na wyświechtaną formułę ,,współczesnej powieści science fiction"? Z bohaterem, zielonymi kosmitami, etc? Bajki robotów to przy tym wysoce pożądany oddech i rozrywka. A zważywszy że każda z bajek ma góra po kilkanaście stron, to uważam z całą stanowczością, że dla osoby ciekawej nie formy, a treści, tj. spragnionej odrobiny zabawy (i śmiechu) nie będzie to lektura nudna.
Proszę wziąć pod uwagę że książka ta została lekturą na poziomie gimnazialnym, co oznacza iż właśnie ta a nie inna forma niesie poza rozrywką także pewien walor dydaktyczny, a mianowicie jest nowatorskim przyczynkiem do twierdzenia o przenikaniu się trendów : średniowieczny język + humorystyczne science fiction. Dzieci, co wiem z praktyki, bardzo ,,Bajki robotów" lubią. Przynajmniej te z dzieci, które w ogóle lubią czytać.


Co, uważasz może, że lepiej 16-latce polecić Summa Technologiae? Równie dobrze może czytać Koran w oryginale.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2005, 02:59:38 am wysłana przez Terminus »

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 16, 2005, 01:32:30 pm »
Terminus, ja mam 14 lat i nie uważam, żeby wiek był wyznacznikiem dojrzałości psychicznej człowieka. Widziałem wiele osób pełnoletnich, które prezentują poziom rodem z przedszkola. Osobiście, rozumiem te trudniejsze dzieła.

Teraz przymierzam się do "Fantastyki i futurologii", tylko znajdę 2 tygodnie wolnego czasu  ;D

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 16, 2005, 06:10:40 pm »
Qrczę nie chciałbym cię zniechęcać, ale  ;D znajdź sobie lepiej 2 miesiące wolnego czasu i profesora od polonistyki, który będzi na bieżąco tłumaczył o co chodzi :D . Niestety taka jest prawda - prostsza jest już wg mnie Summa.
Jeśli cię jednak "wzięło" jak mnie kiedyś to nie dasz się zniechęcić nie przeczytawszy wszystkiego co tknęło kiedykolwiek lemowskie pióro.Powodzenia.

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 17, 2005, 02:27:59 am »
Cytuj
Terminus, ja mam 14 lat i nie uważam, żeby wiek był wyznacznikiem dojrzałości psychicznej człowieka.  


Mogę się zgodzić o tyle, że nie istnieje zapewne jednolicie wyznaczalna granica wieku, po przejściu której można stwierdzić, że rozwój intelektualny osobnika dokonał się w 100%. Ale, mój drogi, musisz spojrzeć prawdzie w oczy. Jeśli teraz masz 14 lat, to za dziesięć lat, zapewniam cię, będziesz uważał się za znacznie inteligentniejszego, niż uważasz się teraz. Gdyby bowiem przez ten czas twój rozwój miałby nie nastąpic, to byłoby to jednoznacznym sygnałem, że coś z rozwojem nie w porządku. . A zatem: skoro spodziewasz się z wiekiem mądrzeć, to musisz zrozumieć, że to, co Twój umysł jest w stanie odebrać obecnie (np. z przeczytanej książki) jest tylko częścią tego, co tenże umysł, lecz rozszerzony w swej funkcjonalności o korzyści z kilku lat życia, osiągnąć mógł będzie.

Chodzi mi więc o to, że: nie twierdzę, że np. 16 latek nie zrozumie nic z Summa Technologiae. Twierdzę tylko, że 26 latek zrozumie o wiele więcej. Oczywiście tu i tam zaznaczam, że mam na myśli statystyczną osobę, o przeciętnym wykształceniu. Odrzucam zatem w tej teorii osoby o inteligencji niższej i wyższej od pewnej empirycznie wyznaczalnej normy. Jest to prawdą.

Jeśli jesteś chlubnym wyjątkiem od reguły mówiącej, że 14 latek zrozumie z Fantastyki i Futurologii tyle co eskimos z obrad parlamentu Izraela, to jest to Twoim wielkim szczęściem; wierz mi jednak, że za lat kilka zrozumieć uda się jeszcze więcej. I tylko tyle chciałem powiedzieć.

Nie są bowiem pożądane sytuacje, by ktoś, kto do książki nie dojrzał, czytał ją i oceniał, po czym na całe życie wyrabiał sobie o niej opinie. Podam przykład: w wieku lat 14, czyli Twoim, przeczytałem kilka książek Danikena: uznałem je za całkiem słuszną lekturę, pełną porządnych rozumowań. Teraz zaś twierdzę z całą stanowczością, że jest wręcz odwrotnie. I to nie dlatego, bym zdobył jakieś nowe fakty na temat pana Danikena. Z zupełnie innych powodów; z powodów, o których pisałem powyżej.

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 17, 2005, 01:20:44 pm »
 Zaraz, zaraz, Terminusie, chyba mnie źle zrozumiałeś. Nie chodziło mi o to, że ktoś kto ma 26 lat nie zrozumie O WIELE więcej niż czternastolatek. Chodziło mi o to, że w tej samej grupie wiekowej ktoś może zrozumieć więcej, a ktoś może zrozumieć mniej. Oczywiście najwięcej jest tych co rozumieją tak sobie.

Przypomnę krzywą (Gausa chyba)

               _ _
           _         _
        _                _
     _                       _
  _                              _
_                                     _


Pierwszy "podnóżek" to pierwsza skrajność czyli ci co nie rozumieją wcale, druga skrajność to ci co rozumieją najwięcej. Szczyt to ci którzy rozumieją tak sobie (tych jest najwięcej). Tak to chyba wygląda.

P.S. A ile masz lat Terminusie? Tak z ciekawości.

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 17, 2005, 01:22:51 pm »
Ej stop coś mi nie wyszła ta krzywa to miało wygladać inaczej, ale ten kto wie o co chodzi to powinien wiedzieć
Jeszcze raz




    . .
 .      .
.          .

Jak teraz nie wyjdzie to koniec.

Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 17, 2005, 01:23:31 pm »
No i nie wyszło. Nie znalazłem sposobu, aby to przedstawić. trudno.  :-[

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 17, 2005, 02:25:05 pm »
No i widzisz, Pirksik, jakbyś miał więcej niż 14 lat, to by Ci krzywa wyszła ;D ;D

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 17, 2005, 05:24:30 pm »
 ;D ;D ;D dobre bo mocne....

Terminus

  • Gość
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 17, 2005, 05:41:10 pm »
Gaussowi oszczędźmy męki. A więc jesteś wyjątkowy; gratuluję, jak już pisałem wyżej. A jeśli chodzi o mój wiek, to można łatwo zobaczyc w sekcji 'members'. Albo po prostu kliknąc na nick wybranego użytkownika; niektórzy wpisują wiek do profilu; ja to zrobiłem.


Pirx

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 99
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Dzienniki Gwiazdowe
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 17, 2005, 06:36:12 pm »
chodziło mi o to, że nie znalazłem sposobu, aby przedstawić tylko pisząc, bo oczywiście, mógłbym poszukać w googlach "krzywa gausa" i wkleić zdjęcie, ale nie chciało mi się  ;D

Poza tym Terminusie PRZEZ SKROMNOŚĆ powiem Ci, że nie jestem wyjątkowy.  ;) Zwę się szary, skromny, niezauważalny czternastolatek, zafascynowany dziełami Lema i tyle.

P.S. Mówiąc, że jest się skromnym zaprzecz się temu co się mówi. - to moje motto  ;D