Autor Wątek: Holokaust  (Przeczytany 29149 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwca 03, 2012, 02:58:52 pm »
No dobra, przecież o tym podzielaniu opinii Stalina napisałem na podpuchę.
Jednak - zgadzając sie ogólnie z oceną, iż przeżycia emocjonalne uśrednionej jednostki spowodowane śmiercią żony/męża są boleśniejsze/intensywniejsze od przeżyć spowodowanych odległym Holokaustem czy głodowym wymieraniem - uważam że w tym kontekście powinniśmy wziąć po uwagę aspekt własnej mocy. O ile ja nie mam wielkiego wpływu na głodowe wymieranie, i o ile (chyba) nie obwiesiłbym się wskutek bliskiego i stałego widoku Zagłady, o tyle NA PEWNO (jestem o tym święcie przekonany) jako słuchacz pana Karskiego nadałbym sprawie (po zweryfikowaniu) gigantyczny rozgłos ogólnoświatowy (tego typu, jaki zrobili Niemcy po odkryciu Katynia), a przynajmniej próbowałbym to zrobić.
Pytam: co w tej sprawie zrobili Alianci (pies im mordy lizał) i jakie są na to dowody?
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwca 03, 2012, 03:10:34 pm »
Cytuj
napisałem na podpuchę.
Małe oj, oj :)
Cytuj
Pytam: co w tej sprawie zrobili Alianci (pies im mordy lizał) i jakie są na to dowody?
A kto to - ci "alianci"?
 I dlaczego mieliby coś robić?
Sugerujesz celowość, Panie Nadpuszczalski? ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwca 03, 2012, 03:22:24 pm »
Trochę materiału:
http://en.wikipedia.org/wiki/Auschwitz_bombing_debate
http://www.britannica.com/blogs/2007/04/why-the-allies-didn%E2%80%99t-bomb-the-death-camps-part-i/
(i part II i III) .

I jeszcze jedno, w tych materiałach przewija się maj 1944 jako data, od której lotnictwo mogło cokolwiek zdziałać. Z tym, że tu też w domyśle Allies = USA plus ew. Anglia, bo Rosjanie mieli takie możliwości wcześniej.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2012, 03:31:19 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwca 03, 2012, 04:22:27 pm »
A jak wygląda dystrybucja obozowej śmierci w czasie (latach)? W samym Oświęcimiu Niemcy zamordowali 1,1-1,2 miliona osób, w tym milion Żydów.
Takie dane powinny gdzieś być w sieci, lecz na stronie www.auschwitz nie znalazłem...
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwca 03, 2012, 06:50:18 pm »
Chociaż mam wrażenie, że owa refleksja o statystyce śmierci, przewija się w kilku miejscach u Lema - przypomniałam sobie jedno...a właściwie: jedną nieludzką minutę...bo utkwiła...proszszbarr:
 (wklepuję;)):

Jednemu człowiekowi można współczuć, ewentualnie czterem, ale ośmiuset tysiącom nikt nie da rady. Liczby, jakimi posługujemy się w takich okolicznościach, to chytrze wymyślone protezy, to kij, którym ślepiec, idąc, stuka po chodniku, żeby nie wpaść na mur, ale przecież nikt nie powie, że on tym kijem widzi całe bogactwo świata, nawet w tym jego malutkim skrawku jednej ulicy.
(...)
Skoro ludzkość liczy niemal pięć miliardów, zrozumiałe, że w każdej minucie umierają tysiące - to nie może być żadną rewelacją. Tu wszakże uderzamy w liczby jak w mur nierozciągliwością naszego pojmowania. Łatwo to poznać, boż słowa "naraz umiera dziewiętnaście tysięcy osób" nie mają ani na włos większej wagi przeżyciowej niż wiadomość, że umiera ich dziewięć tysięcy. Niechby i milion, niechby dziesięć milionów. Reakcją, zawsze taką samą, może być tylko nieco przelęknione i niewyraźne zatroskane "Ach". Znajdujemy się już wśród pustki wyrażeń abstrakcyjnych, które coś oznaczają, ale tego oznaczenia nie można doznać, odczuć, przeżyć, jak zawału wuja. Wiadomość o tym zawale wywoła większe wrażenie.

Trudno się nie zgodzić. Właściwie trzeba by przytoczyć całość:)

P.S. A Meber ostatnio nadużywa podpuszczek - bedzie jak z owcami i wilkiem: nikt nie pomoże;)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2012, 06:52:50 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwca 03, 2012, 07:04:22 pm »
1. Nieprawda. Nie nadużywam. Serio. No, gdzie konkretnie, kiedy? Z tym Stalinem był to mój pierwszy żart na Forum od pierwszego kwietnia (mamy 3 czerwca, zdaje się), a w dodatku tak mikry (jednowyrazowa fraza, nie opowieść), że nie ma o czym mówić.
2. Pani Olu, przecie nie o to chodzi. NIE O TO. O to, zgódźmy się, nie ma sporu. Chodzi o moralny aspekt zaniedbania. Dlatego ten wątek został poprzedzony okolicznościową preambułą.
Rączki Panine całujęcy
VOSM
« Ostatnia zmiana: Czerwca 03, 2012, 08:17:25 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwca 03, 2012, 07:07:49 pm »
1. Nieprawda. Nie nadużywam. Serio. No, gdzie konkretnie, kiedy? Z tym Stalinem był to mój pierwszy żart na Forum od pierwszego kwietnia (mamy 3 czerwca, zdaje się), a w dodatku tak mikry (jednowyrazowa fraza, nie opowieść), że nie ma o czym mówić.

Uhm...a tłumaczony Lem czerwienią z zielenią pokreślony...honorowo?;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwca 03, 2012, 08:16:09 pm »
No tak. Zapomniałem. Ma Pani rację. Jeszcze jeden żart, choć dotyczący tylko jednej Osoby :-)
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwca 03, 2012, 10:16:14 pm »
Maźku, to są wizje wyznawców religii smoleńskiej.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwca 03, 2012, 10:23:32 pm »
Jak dowodzą dokumenty ujawnione niedawno przez rosyjskich historyków...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwca 03, 2012, 10:43:16 pm »
Jak dowodzą dokumenty ujawnione niedawno przez rosyjskich historyków...
Dla osób zorientowanych  nie są to jakieś sensacje. Natomiast nie wiem dalej,  kiedy zbombardowanie komór gazowych było możliwe.Oczekiwanie takich akcji po ZSRS, które sobie urządziło w latach 30-tych głód na Ukrainie jest niepoważne. Czemu nie zadajecie sobie pytania, czy alianci by w latach 30-tych nie mogli mu zapobiec?

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwca 03, 2012, 11:09:28 pm »
...2. Panie Smoku, przecie nie o to chodzi. NIE O TO. O to, zgódźmy się, nie ma sporu. Chodzi o moralny aspekt zaniedbania po stronie Zachodu. Dlatego ten wątek został poprzedzony okolicznościową preambułą.
Pazurów Smoczych niecałujęcy

VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwca 03, 2012, 11:48:17 pm »
...2. Panie Smoku, przecie nie o to chodzi. NIE O TO. O to, zgódźmy się, nie ma sporu. Chodzi o moralny aspekt zaniedbania po stronie Zachodu. Dlatego ten wątek został poprzedzony okolicznościową preambułą.
Pazurów Smoczych niecałujęcy

VOSM

No to ja przywołuję ów statek, o którym Ziemkiewicz pisze tak:

Mimo to, kiedy latem 1939 do amerykańskich portów dobijał się statek "St Louis", z tysiącem żydowskich uciekinierów z Niemiec na pokładzie, Ameryka stanowczo zatrzasnęła przed nimi drzwi. Cztery miliony Żydów na 200 to było dla niej już zdecydowanie dość. Za uciekinierami nie ujęli się zasiedziali w USA pobratymcy, bo, jak publicznie przestrzegł ich jeden z przywódców tej społeczności, źle by to usposabiało do Żydów amerykańską opinię publiczną.

Odmówiła im wstępu także postępowa Kanada, zresztą z oficjalnym wyjaśnieniem odpowiedzialnego ministra, iż rasa żydowska nie zwykła pracować na roli, a Kanada potrzebuje rolników, nie handlarzy...

Szkoda miejsca na streszczanie całej tej historii, kto ciekaw, znajdzie i przeczyta. Jeśli to zrobi, zauważy, że nie była ona wcale odosobniona. Na całym Zachodzie uciekających przed Hitlerem Żydów uważano wtedy powszechnie za zagrożenie dużo gorsze, niż sam Hitler. Pewien szwedzki dyplomata, pytany, czemu jego kraj konsekwentnie odmawia niemieckim Żydom azylu, rozbawił świat chętnie cytowanym bon-motem: "bo u nas w Skandynawii nie ma antysemityzmu, i chcemy, żeby tak zostało".

Przez ten mur obojętności i wrogości przejść się udawało tylko krezusom. I tak było także z odpędzanymi od wszystkich portów egzulami z "St Louis". Dwustu najbogatszym łaskawie pozwoliła wkupić się do siebie Wielka Brytania, resztę, po kilkumiesięcznej odysei odesłano, dosłownie w przededniu wojny, dokładnie tam skąd przybyli - wprost do pieca.
http://rebelya.pl/forum/watek/21415/

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Holokaust
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwca 03, 2012, 11:53:19 pm »
Rafałowi już nie ufam na słowo, poproszę źródła wiarygodniejsze.
VOSM
pjes: na dziś raczej sorry, very old idzie lulu...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )