Autor Wątek: Adam Wiśniewski -Snerg  (Przeczytany 317279 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #450 dnia: Czerwca 15, 2012, 02:00:00 pm »
Właśnie ponieważ widzi normalnie to nie powinno mu to w ogóle przeszkadzać. Przecież widzi twarz na monitorze więc może ją poznać. Skoro widzi i nie poznaje, to znaczy że ta funkcja (poznawania) jest poza nim. Co chcemy wykazać. Przecież ciocię z Mławy poznajesz kątem oka przez okno na skos jak podchodzi do furtki, mimo, że nie ma wokół niej ramki z pulsującym na czerwono napisem "ciocia z Mławy".

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #451 dnia: Czerwca 15, 2012, 07:56:21 pm »
Cytuj
Skoro widzi i nie poznaje, to znaczy że ta funkcja (poznawania) jest poza nim.
Uszkodzony płat potyliczny?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #452 dnia: Czerwca 15, 2012, 08:50:30 pm »
Patrząc na tego terminatorka mysle,ze ty(jeszcze Maziek  :) ) naprawde wierzysz w takie przyszlosciowe rozwiazanie ,czyli w to,że maszyny uświadomią sobie kiedys własne "ja".Wygooglowaem taki fajny wykładzik http://www.ted.com/talks/lang/pl/antonio_damasio_the_quest_to_understand_consciousness.html Ciekawy ,ale nie zgadzam sie z wszystkim.Chcialem napisac cos wiecej,ale brak czasu moze w niedziele sie odezwę.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #453 dnia: Czerwca 15, 2012, 10:38:20 pm »
Wykład bardzo dobry. Tak, myślę, że świadomośś jest czysto fizyczna i można ją "odtworzyć". Ale obrazek zalinkowałem żeby pokazać, jak wyglądałby ekran humunculusa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #454 dnia: Czerwca 17, 2012, 12:18:51 pm »
Dobra(ale czy napewno)wiadomość dla ciebie Maziek,chociaż sądzę,że o tym już coś wiesz http://www.ted.com/talks/henry_markram_supercomputing_the_brain_s_secrets.html ,gościu obiecał,że za 10 lat spełni twoje oczekiwania.Tylko czy ten wykład to czasem nie wołanie o kolejne fundusze?Ale mniejsza,po obejrzeniu wpadla mi taka myśl,przecież komunikacja w mózgu odbywa się też na drodze chemicznej i stąd te trudności.Z tej pseudoodkrywczości wyleczył mnie ten wykład http://www.ted.com/talks/kwabena_boahen_on_a_computer_that_works_like_the_brain.html No tak,ale to dalej nic nie wyjasnia następny obiecuje,że wkrótce nastąpi przełom.Wiemy juz jak,tylko ta cholerna przeszkoda technologiczna.I wtedy obejrzałem to http://www.ted.com/talks/jeff_hawkins_on_how_brain_science_will_change_computing.html (tu jest zalew informacji warto obejrzeć z 2 razy) tu po obejrzeniu do definicji inteligencji dodałbym "...do wyciagania wniosków i przewidywania przyszłości".Wszystkie linki zabierają czas,ale warto może coś przeoczyłem(pewnie napewno)i warto podjąc dyskusję.Pisanie w temacie o Snergu do czegoś zobowiązuje,dlatego wróciłem do teorii nadistot i tam znalazlem takie zdanie:"Umysł (ja jestem, teraz i tutaj) jest tworem materialnym - złożonym (na drodze interferencji fal podstawowych z falami emitowanymi przez elementy pamięci) - jest ostateczną ich wypadkową.
 
Elementy pamięci oraz wywołane rezonansem składowe umysłu gasną lub zmieniają się w różnych okresach czasu. O identyczności danego umysłu stanowi wyłącznie ciągłość trwania jego fali. Całkowite wygaszenie tej fali jest równoważne z nieodwracalną śmiercią osobnika".Niby nic nowego,wszyscy to wiemy tylko w kontekście AI słowo identyczność ,traci sens a życie(biologiczne i nie tylko) razem z nim  :-\
 
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #455 dnia: Czerwca 17, 2012, 01:49:58 pm »
Mogę Cię zapewnić, że w nauce "za 10 lat" to dobrze przybliżenie "być może nigdy"

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #456 dnia: Czerwca 20, 2012, 11:06:36 am »
Właśnie ponieważ widzi normalnie to nie powinno mu to w ogóle przeszkadzać. Przecież widzi twarz na monitorze więc może ją poznać. Skoro widzi i nie poznaje, to znaczy że ta funkcja (poznawania) jest poza nim. Co chcemy wykazać. Przecież ciocię z Mławy poznajesz kątem oka przez okno na skos jak podchodzi do furtki, mimo, że nie ma wokół niej ramki z pulsującym na czerwono napisem "ciocia z Mławy".


Znaczy, chcemy wykazać, że funkcja poznawania jest poza świadomością? Myślałem, że odwrotnie  ::)
Tak kombinuję, jakby te monitorki po kolei wyłączać, czyli deaktywować kolejne "funkcje poznawania", to na ostatku zostałaby może goła świadomość. Ciekawe, co by ona sobie myślała? :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #457 dnia: Czerwca 20, 2012, 11:22:47 am »
Nie że jest poza świadomością, tu kolega celowo nadużywa 8) . Chcemy wykazać, że świadomość nie jest jednym procesem, tylko ich splotem. Wszystkie te procesy są w świadomości, żaden nie jest poza. Tyle że nie ma wśród nich jednego nadrzędnego, "samoświadomego szefa". Jeśli postawić antytezę, to ten "samoświadomy szef" twarz by rozpoznał tak czy siak, skoro widzi. A nie rozpoznaje. Wyłączając je po kolei doprowadza się do rozpadu osobowości.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #458 dnia: Czerwca 20, 2012, 07:17:08 pm »
Cytuj
Tak kombinuję, jakby te monitorki po kolei wyłączać, czyli deaktywować kolejne "funkcje poznawania", to na ostatku zostałaby może goła świadomość. Ciekawe, co by ona sobie myślała? :)
Robiono podobne eksperymenty. Zanurzano (bez wagi), pozbawiano bodźców wzrokowych, dźwiękowych, dotykowych. Poczucia  upływu czasu, siłą rzeczy.
Pamięć autobiograficzna, tą raczej trudno wyłączyć, więc była.
Jak pamiętam taka "goła" świadomość długo nie wytrzymywała. Produkowała tematy zastępcze. Omamy.
Chyba dość straszniste.
Może akurat trafiano na grzeszników i robili sobie piekło? ;)
http://pl.wikipedia.org/wiki/Deprywacja_sensoryczna
http://www.focus.pl/nauka/zobacz/publikacje/umysl-zdeprywowany/

I skoro przy tym pozwolę sobie zalinkować jedno z moich ulubionych opowiadanek innego ulubieńca.
O wyłączaniu "funkcji poznawczej i innych".
http://robwal.cba.pl/ksiazki/Ballard%20-%20Czlowiek%20przeciazony.htm


Cytuj
Chcemy wykazać, że świadomość nie jest jednym procesem, tylko ich splotem. Wszystkie te procesy są w świadomości, żaden nie jest poza. Tyle że nie ma wśród nich jednego nadrzędnego, "samoświadomego szefa".
Ale splot jest jeden? I w miarę stały?
Mózg ma chyba dużą siłę kreacji, więc takiego szefa może sobie "zainstalować". Wtedy "szef" jest programem. Zależnym od osobowości - jak ta w piach, szef też w piach.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 20, 2012, 07:52:24 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #459 dnia: Czerwca 20, 2012, 07:37:18 pm »
Jeśli postawić antytezę, to ten "samoświadomy szef" twarz by rozpoznał tak czy siak, skoro widzi. A nie rozpoznaje. Wyłączając je po kolei doprowadza się do rozpadu osobowości.
Co się tu zaplątałeś.Twój "przedmówca" ma rację zapomniałeś o funkcji poznawania,chyba że dla ciebie świadomość a raczej jej brak to np. utrata przytomności(a one też bywają różne,jak i amnezje). Brak działania zmysłów(wzroku,węchu itd.) nie pozbawia mózg utraty świadomości.Rozpad osobowości to też nie utrata świadomości,możemy nikogo nie pamiętać i nic umieć ale możemy wszystkiego od nowa się nauczyć.Zdaje się,że system działania komputerów(płyta,procesor,pamięć)czyli typowa bramka 1-jest napięcie,0-brak napięcia nigdy nie dorówna mózgowi.No chyba,że tak jak w jednym z linkowanych przeze mnie wykładów,procesory zaczną działać na poziomie jonowym i to upodobni ich działanie do neuronów w mózgu.Technologia może dorówna a gdzie program(algorytm).Ruszanie rączkami,kierowanie pojazdem,statkiem kosmicznym to jeszcze nie świadomośc.Tyle,że to narazie SF.Pozostaje kwestia świadomości AI jako czucia własnego "ja",ale to już tyle literatury,filmów SF na ten temat było(nie wspominam o filozofach,bo teraz i tak ich nikt prawie nie czyta poza "specjalistami").
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #460 dnia: Czerwca 20, 2012, 07:39:51 pm »
Przeczytaj jeszcze raz  8) . Czy ja mówię o wyłączaniu zmysłów?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #461 dnia: Czerwca 20, 2012, 07:59:43 pm »
Przeczytaj jeszcze raz  8) . Czy ja mówię o wyłączaniu zmysłów?
.O zmysłach w nawiązaniu do żródeł z jakich informacje  mózg dostaje, tylko napisałem.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #462 dnia: Czerwca 20, 2012, 08:02:28 pm »
No więc piszesz o zupełnie czymś innym niż ja :) . Osoba, która nie rozpoznaje twarzy nie ma zaburzonego widzenia jako takiego.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #463 dnia: Czerwca 20, 2012, 08:11:19 pm »
No więc piszesz o zupełnie czymś innym niż ja :) . Osoba, która nie rozpoznaje twarzy nie ma zaburzonego widzenia jako takiego.
No to napisz jasno czym jest dla ciebie świadomość albo w końcu jej utrata.Stopniowym wyłaczaniem pamięci(jak wyłączanie uszkodzonych klastrów na twardym dysku)Jeśli tak no nic nowego, bo ja jak wchodzę do pokoju a jest noc i ktoś gasi światło to widzę ciemnośc  :D
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13394
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Adam Wiśniewski -Snerg
« Odpowiedź #464 dnia: Czerwca 20, 2012, 08:15:17 pm »
Nie wiem, czym jest świadomość. Ale fakty wskazują, że nie jest jednym procesem.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).