Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]  (Przeczytany 445189 razy)

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #60 dnia: Września 17, 2006, 09:11:41 pm »
No ładnie! Fajnie to sobie skojarzyłaś, zwłaszcza że zupełnie trafnie.
Cóż, moim pierwszym skojarzeniem kiedy usłyszałem kiedyś tytuł Cyberiada była olimpiada  ;)

CU
Deck
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2006, 09:12:08 pm wysłana przez Deckert »

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #61 dnia: Września 17, 2006, 11:13:47 pm »
Cytuj
Takoz i pociągnij sobie z butli lejdejskiej  

Waść, jak na lepniaka, zmyślny jesteś wielce. Weźże zatem przyjmij najszersze ukontentowania mego wyrazy, wraz z nadzieją, że z niejednej butli jeszcze pociągniemy, przy czym ja na pewno preferować będę te lejdejskie.
« Ostatnia zmiana: Września 17, 2006, 11:14:34 pm wysłana przez Terminus »

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #62 dnia: Września 17, 2006, 11:17:09 pm »
Cytuj
Znalazłam jeszcze powstałe w czasach rzymskich Achilleidę oraz Tebaidę - treść łatwo odgadnąć ;).

No, pani filolog, padam na swe cynkowane kolana, i dygoczę z zachwytu !

Możemy tylko zazdrościć tym wszystkim maturzystom, którzy będę zasysać z tego tematu. Tak opracowanej/rozpracowanej Cyberiady nie znajdą prędko gdzie indziej.

« Ostatnia zmiana: Września 17, 2006, 11:18:12 pm wysłana przez Terminus »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #63 dnia: Września 17, 2006, 11:36:09 pm »
Noo, Aniela strzeliłaś referacik, niech mnie kule biją! Czapki z głów! Ja pamiętam jeszcze Syberiadę - świetny film ruski i Moscowiadę - świetna książkę ruską.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #64 dnia: Września 17, 2006, 11:49:40 pm »
Witam!
Całe szczęście, że ANIEL-a zaczęła od początku i we właściwym kierunku.
Dyskusja zaczynała zjeżdżać w dziwne rejony, naznaczone oscylacją w stronę genialności, betatesterami i zdziwieniem kim naprawdę byli Dwaj Wielcy Konstruktorzy.
Uważam, że nie należy w każdym dziele Mistrza doszukiwać się pytań ostatecznych i takichże ostatecznych odpowiedzi.
Nie odbierajmy mu prawa do żartu, zabawy słowem i konceptem.
Nie wszystko co pisał było śmiertelnie poważne.

Szacunek dla Automatu Nieliniowego :)
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #65 dnia: Września 18, 2006, 12:39:18 am »
O tyle się z szacownym przedmówcą nie zgodzę, że nie uważam że to co smieszne nie może też być poważne w sensie stawianych problemów. To nie jest przymusowy podział. Wręcz sądzę za kimś innym, którego zdanie gdzies zasłyszałem, że każdy etatowy pisarz może stworzyć strawny dramat, natomiast strawną komedie tylko mistrz. Oraz że jeśli dramat okaże się śmieszny to jest to klapa, a jeśli komedia w istocie poważna - to świadczy to o mistrzostwie piszącego. Jeśli Lem wytyka małostkowość i zawiść Klapaucjusza to mógłby zrobić to samo pisząc dramat o młodym naukowcu, który COŚ wymyślił i jego koledze, który z zazdrości zarżnął go nożykiem wymontowanym z maszynki gilette... Otóż osobiście najbardziej cenię te prace Lema, gdzie mruga do mnie okiem zza okładki on sam, albo Tichy, czy robot jakiś...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #66 dnia: Września 18, 2006, 01:00:21 am »
Maziek, inaczej rozkładasz akcenty, ale generalnie podążamy w niesprzecznych kierunkach.
Napisałem śmiertelnie poważne i nie twierdziłem, że to tylko zgrywa i nic więcej.
Małostkowość i zgryźliwość Klapaucjusza są świetnym uzupełnieniem popędliwości Trurla. Razem stanowią oni parę idealnie niedobranych istot, które się wzajemnie chwilami nie cierpią ale i żyć bez siebie nie mogą. Szczególnie widać to w sytuacjach gdy rywalizują ze sobą. I za żadne skarby ani jeden ani drugi nie przyzna się dobrowolnie do porażki.
Ale gdy znajdą się w opałach potrafią doprowadzić do sytuacji, że król nie musi ich przepraszać, albowiem przeprosiny takiego męża są im absolutnie na nic.
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #67 dnia: Września 18, 2006, 01:12:47 am »
Cytuj
Dyskusja zaczynała zjeżdżać w dziwne rejony, naznaczone oscylacją w stronę genialności, betatesterami i zdziwieniem kim naprawdę byli Dwaj Wielcy Konstruktorzy.

Jak to komuś przeszkadza, to zawsze można zaskarżyć sprawę moderatorowi. Choć tutejszy mod to ostatnia antygłowa, ja bym na niego nie liczył.

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #68 dnia: Września 18, 2006, 03:27:56 am »
Wlasnie osia cyberiady sa Trurl i Klapaucjusz, oraz ich jednosc w dwoistosci. Natrafiaja zawsze na jakis problem, sytuacje i razem z niego wychodza, lub nie do konca :). A robia to po wczesniejszej owocnej burzy mozgow. Mi te dwie postacie na zawsze beda sie wizualizowac w formie rysunkow Mroza, z wydania ktore bylo tu prezentowane. A za model Trurla posluzyl sam Lem, moge sie zalozyc o butelke (moze byc lejdejska). Jak ktos moze, niech wrzuci te rysunki.
Co do "Jak ocalal swiat", to chyba w znacznej mierze chodzi tam o gry slowne; zrobic/nie zrobic nic... A jednoczesnie jak tak naprawde wyglada/"istnieje" cos co mozna nazwac, ale tak naprawde w swojej istocie nie mozna do konca scharakteryzowac, jak NAUKA... Czym to jest: w sumie nie wiadomo.
Jakby maszyna dzialala na caly alfabet, mozna by ja poprosic o np. INFORMACJE, UMYSL, MILOSC, PRAWDE... I jakby wybrnela? Okazuje sie wiec ze czlowiek/robot :), dziala w przestrzeni pojec, ktorych nie rozumie, choc niby ogarnia. Czy w tym co robila maszyna pod pojeciem NIC, na pewno chodzilo o to wlasnie?

Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #69 dnia: Września 18, 2006, 09:28:46 am »
re Nexus6

Mam taki sam odbiór "Jak ocalał świat" - stanąć oko w oko z pojęciem intuicyjnie wyczuwalnym i swojskim, ale trudnym do opisania - nice/nauka/nic.

re Terminus

Owszem, przeszkadza, ale skarżyć się nie będę.
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13345
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #70 dnia: Września 18, 2006, 11:24:56 am »
Cytuj
Jak ktos moze, niech wrzuci te rysunki.
Ja moge, tylko żebym jutro nie zapomniał książki do firmy zabrac. Dla mnie też te rysunki splatają się z Lemem w jedno... A poza tym na oficjalnej stronie Lema sa te rysunki w jakiejś części chyba.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #71 dnia: Września 18, 2006, 11:27:48 am »
Cytuj
Owszem, przeszkadza, ale skarżyć się nie będę.

Jużeś się poskarżył.

Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #72 dnia: Września 18, 2006, 11:33:37 am »
Cytuj
Cytuj
Owszem, przeszkadza, ale skarżyć się nie będę.

Jużeś się poskarżył.

A tak naprawdę to o co Ci chodzi Terminusie?
Że ktoś ośmiela się mieć inne zdanie?
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...

Terminus

  • Gość
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #73 dnia: Września 18, 2006, 11:39:12 am »
Cytuj
Cytuj
Cytuj
Owszem, przeszkadza, ale skarżyć się nie będę.

Jużeś się poskarżył.

A tak naprawdę to o co Ci chodzi Terminusie?
Że ktoś ośmiela się mieć inne zdanie?

Nie, o to, że rozpoczynasz swój udział w temacie od krytyki tego, o czym rozmawiali poprzednicy. Mają takie samo prawo rozmawiać o bzdurach, jak Ty wygłaszać swoje opinie. Gdybyśmy nie rozmawiali off-topicowo i nie zgrywali się, to to forum dawno już by zdechło.

Niemniej w rzeczy samej  to nie mam nic do Ciebie, więc zachowujmy się jak dorośli i nie róbmy z igieł wideł.

Pozdrawiam.



Hanneggem

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Cyberiada]
« Odpowiedź #74 dnia: Września 18, 2006, 11:52:52 am »
OK,wyjaśnienie przyjmuję :)
A wracając do tematu: Cyberiada wraz okolicami (Altruizyna,Kobyszczę,Edukacja Cyfrania) należy do moich ulubionych pozycji nie tylko Lema, ale w ogóle.
Chrzęskrzyboczek pacionkociewiczarokrzysztofoniczny bawi mnie niezmiennie od ponad 20 lat i zawsze podczas lektury tych opowiadań widzę głównie fajerwerki nieprzeciętnego poczucia humoru Mistrza.
Dlatego chętnie pospieram się z tymi co sądzą inaczej :)
Oczywiście pod warunkiem, że przeczytali Cyberiadę ;)

Również podrawiam!
« Ostatnia zmiana: Września 18, 2006, 11:53:43 am wysłana przez Hanneggem »
...i nie będzie dla was życia po śmierci,bo i przed nią go przecież nie było...