Autor Wątek: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie !!!  (Przeczytany 73688 razy)

Macrofungel

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #60 dnia: Maja 30, 2005, 12:09:05 pm »
No może osobny wątek o solipsyźmie stworzymy?

chmura

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #61 dnia: Maja 30, 2005, 12:27:15 pm »
to zdaje się bohater moliera  - nie wiedząc o tym - mówił prozą. mnie sie wydaje, że wątek o solipsyzmie już istnieje i że to jest TEN watek, :).
***
jak widać, niektóre z pozycji bibliografii do tematu "solipsyzm" pochodza z lat czterdziestych XX w. to wtedy, tuz po wojnie, przesycony estetyką witkacego młodziutki i biedny jak mysz polna lem, chadzając po krakoofku, miedzy jednym a drugim spotkaniem z choynowskim musiał się zaczytywać russelem, a może i wittgensteinem. a póżniej pisał opowiadania o myślących komputerowych skrzyniach, którym wydaje się, że nic poza nimi nie istnieje... sądzę też, z lektur "wczesnego" wienera i shannona wzięła się - jakoś -  cyberiada..., :).  

paszta

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #62 dnia: Maja 30, 2005, 01:05:34 pm »
Skrzynie ?
Non serviam - S. Lem

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #63 dnia: Maja 30, 2005, 06:33:27 pm »
Skrzynie były cool.

A jeśli chodzi o soliptyzm, czy jak to się tam pisze, to na angielskim forum od ośmiu miesięcy toczą się wojny na temat poli-soliptyzmu... oczywiście można sobie tutaj też powalczyc, czemu nie.

Ja jednakże po tych miesiącach na sam dźwięk owego słowa doznaję przyśpieszenia perystaltyki jelit, więc będę musiał nabrac pewnej rezerwy...

Bladyrunner

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #64 dnia: Maja 30, 2005, 11:58:16 pm »
Cytuj
11:03:30]<http://www.iep.utm.edu/s/solipsis.htm>, :).


Ależ ten link jest znakomity!!!
Niechcący trafiłeś w samo sedno.
Szukając odpowiedzi trafiamy na pustkę ;D

Terminus

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #65 dnia: Maja 31, 2005, 02:43:27 am »
Dla mnie soliptyzm to egocentryzm maniakalny + megalomania z domieszką pustosłowia i walenia kotka za pomocą totolotka, wolę już rozmawiać o ukrywaniu się przed amerykańskimi satelitami w celach figlarno-rozrodczych.
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2005, 02:44:26 am wysłana przez Terminus »

Macrofungel

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #66 dnia: Maja 31, 2005, 02:54:42 pm »
Ja jeszcze nie miałem czasu, żeby się w to wczytać, ale z tego co mi wiadomo to chodzi w tym o to, że Was tu w ogóle nie ma, a jesteście jedynie elementem/wytworem mojej świadomości. (wiem że to strasznie spłycam, ale tak to chyba w największym uproszczeniu wygląda) Tylko że każdy z Was mógłby zapewne powiedzieć to samo, no i tu się pojawia paradoks- kto jest w końcu tym bytem fundamentalnym? Jak udowodnić, że Pirx jest prawdziwszy od Terminusa, albo Chmura od Quarka? Pewnie się nie da. Tym samym idea solipsyzmu wydaje mi się być sama w sobie sprzeczna.

Deckert

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #67 dnia: Maja 31, 2005, 03:14:15 pm »
Dowód jest empiryczny.
Dla mnie Pirx może nie istnieć, bo go nie widziałem.
Terminusa widziałem, więc jest prawdziwy.

Natomiast bytem fundamentalnym są mianowicie, ten, tego... OBCY. Oni są wśród nas....  ;D ;D ;D ;D

Macrofungel

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #68 dnia: Maja 31, 2005, 03:35:10 pm »
Wszystko zależy od punktu widzenia. Dla mnie i Terminus może nie istnieć, bo nie miałem przyjemności go spotkać. Albo może być Lemem, a tamten pan na zdjęciach z imprezy- jakimś statystą. I w moim układzie odniesienia wcale nie będzie to przeczyło prawom fizyki klasycznej.

Deckert

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #69 dnia: Maja 31, 2005, 03:52:14 pm »
Oczywiście... napisałeś to o czym ja. Wszystko jest względne. W końcu ty też przecież nie istniejesz.... cholera ja chyba też... nie, nie, nie, przecież punktem odniesienia dla siebie samego jestem ja sam. Jest tylko jeden problem. Gdyby nie istniało nic poza mną, to poco mi jakiekolwiek punkty odniesienia. To klasyczna pułapka dla umysłu - z gruntu nieprawdziwa, choć można ją sobie porozważać.

nty_qrld

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #70 dnia: Maja 31, 2005, 06:07:24 pm »
A jeszcze bardziej niesamowity jest problem zawarty przez Lema w Terminusie ::) , jak i w którejśtam wyprawie Trulra i Klapaucjusza (ta o wykonaniu przez Trulra gry strategicznej symulującej państwo dla tyrana banity): tworzenia się świadomości jako najprostszego modelu opisującego świadomość. Tzn w sumie to opis ten pasuje bardziej do owego fragmentu  Cyberiady, jednakże Terminus posiada podobną tematykę.

pzdr

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #71 dnia: Maja 31, 2005, 09:49:29 pm »
Nie rozumiem co sie Wam nie zgadza. Oczywiscie ze mozna zalozyc nieprawdziwosc wszelkich bodzcow a wiec i istnienia forumowiczow.

Sokratoides

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwca 01, 2005, 11:10:04 am »
Ciekawi mnie, jaką postać ma definiens "siebie samego" w ujęciu solipsystycznym? Skoro bowiem wszystko, co mnie otacza, jako wytwór moich myśli nie istnieje, to rownie dobrze zakwestionować mogę istnienie siebie, o którym całą wiedzę czerpię z tego samego źródła. Zdaje mi się ponadto, że solipsyzm stosuje w tym miejscu rodzaj wytrycha i omija wszelką logikę, ktora zaprowadzilaby nas do prawdy obiektywnej, stosując własną logikę absurdu, tyleż głęboką, co płaską.  :-/.

Deckert

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwca 01, 2005, 11:12:47 am »
Czy możemy wchodzić w interakcję z tym co nie istnieje? Oczywiście, że nie. Nie mogę zkładać, że nie instniejesz dzi, bo wtedy nie istniał by ten post. Gdybyś nie istniał, w ogóle nie zastanowiał bym się nad pisaniem tego posta. Nie byłoby po prostu takiej potrzeby.

dzi

  • Gość
Re: Stanisław Lem jest twórcą pomysłu o Martiksie
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwca 01, 2005, 01:37:00 pm »
Cytuj
Ciekawi mnie, jaką postać ma definiens "siebie samego" w ujęciu solipsystycznym? Skoro bowiem wszystko, co mnie otacza, jako wytwór moich myśli nie istnieje, to rownie dobrze zakwestionować mogę istnienie siebie, o którym całą wiedzę czerpię z tego samego źródła. Zdaje mi się ponadto, że solipsyzm stosuje w tym miejscu rodzaj wytrycha i omija wszelką logikę, ktora zaprowadzilaby nas do prawdy obiektywnej, stosując własną logikę absurdu, tyleż głęboką, co płaską.  :-/.
Znaczy mowisz o swoim ciele tak? Oczywiscie ze przy tym zalozeniu jego rowniez nie jestes pewien. Jestes pewien natomiast swojej mysli, i o tym np. mowil Kartezjusz w Mysle wiec jestem i o tym pisalem na poczatku "wznowienia" threada :)

Cytuj
Czy możemy wchodzić w interakcję z tym co nie istnieje? Oczywiście, że nie. Nie mogę zkładać, że nie instniejesz dzi, bo wtedy nie istniał by ten post. Gdybyś nie istniał, w ogóle nie zastanowiał bym się nad pisaniem tego posta. Nie byłoby po prostu takiej potrzeby.
Normalnie mozna. Schizofrenik wchodzi w interakcje z pajakami ktore nie istnieja fizycznie i przed nimi ucieka. Sa ludzie ktorzy rozmawiaja z wyimaginowanymi partnerami, normalnie robia z nimi wszystko, chodza na spacery itd.