Autor Wątek: Prognozy Lema na koniec wieku  (Przeczytany 77105 razy)

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« dnia: Grudnia 13, 2009, 06:33:01 pm »
Witam wszystkich serdecznie,
Potrzebuje porady od specjalistów ds.Twórczości Lema  i po dłuższym zapoznaniu sie z Waszym forum jestem świadoma że udzielona mi zostanie takowa pomoc :)
Czy ktos byłby tak dobry i pomógł mi odgadnąć w których książkach Lema jest napisane coś więcej o zagrozeniach związanych z koncem wieku (zagrożenia związane z przeludnieniem planety, epidemiami, efektem cieplarnianym itd). Znalazłam co nieco w Kongresie Futurologicznym gdzie jest to tematem obrad futurologów. Czy to jedyne dzieło Lema traktujace o tym zagadnieniu? W jakich ksiażkach jeszcze byłoby cos w tym temacie? Acha i czy ktos umiałby mi polecic wiarygodne źródo (ksiażkowe) o podobnych prognozach znanych naukowców i spacjalistów z tej dziedziny (chodzi mi bardziej o badaczy, nie pisarzy), jakąś ksiazke gdzie byłoby porównanie stawianych przez badaczy hipotez z tym w jakim kierunku to wszystko "poszło" wraz z nastaniem roku 2000 do dziś?
Z góry bardzo dziekuje za wszelka pomoc.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 06:39:19 pm wysłana przez Lili »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prosba o pomoc przy pisaniu pracy magisterskiej
« Odpowiedź #1 dnia: Grudnia 13, 2009, 06:40:36 pm »
Ułuuułó :)
Aleś wdepnęła.
 Chociaż, kto wie. Magisterki jeszcze nie pisaliśmy. :D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #2 dnia: Grudnia 13, 2009, 06:46:05 pm »
Profesor stwierdził że jestem odważna :)
Praca będzie dotyczyła wszelkich zagadnien związanych z  prognozami Lema na przyszłość (intelelektronika, fantomatyka, bomba megabitowa  oraz tego jak sie to wszystko odnosi do rzeczywistości itd) i w tym temacie już działam (równiez dzięki lekturze tego forum) niemniej jako komparatystka pisząc o wizjonerstwie Lema nie moge pominąć zagadnien zagrożeń jakie stoja przed cywilizacja konca wieku itd
Temat niezwykle mnie nurtuje wiec pisanie będzie przyjemnością tylko jak się to mówi najtrudniej jest zaczać :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #3 dnia: Grudnia 13, 2009, 06:52:13 pm »
Jak Q, aniel-a i maziek et consortes, będą mieli dobry humor i więcej czasu, to twoje szczęście.
Problem polega na tym, że prawie każda książka Lema zahacza o podane kwestie. Poza tym mają być beletrystyczne, czy eseje?
Na początek ekspresis verbis:
 Sex wars, Bomba megabitowa i Summa technologia.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 07:07:24 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #4 dnia: Grudnia 13, 2009, 06:52:45 pm »
Najwięcej odnośnie "końca wieku" znajdziesz w ostatnich felietonach Lema (wydawane także w zbiorach, np. Rasa Drapieżców). W zasadzie każda z późniejszych pozycji jakoś "się ma" do tej sprawy, o ile rozumieć ją jako punkt zwrotny w dziejach ludzkości a nie datę. Biblioteka XXI wieku, Bomba Megabitowa itd.

edit, o liv szybciej wyciągnął spluwę ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #5 dnia: Grudnia 13, 2009, 07:00:10 pm »
Kochani jesteście:)
Zakupiłam już tyko nie miałam okazji jeszcze przeczytać Bombę megabitowa, Sex Wars i Summe :) (myślałam ze tam głównie znajdę zagadnienia bardziej związane z szeroko pojęt technologia itd) ale jesli dodatkowo bedzie tam o zagrozeniach cywilizacyjnych to moje szczęście :)
Czy w "Rasie drapiezców" polecacie konkretne tytuły?

Zastanawiam sie czy poza wywiadami z Beresiem gdzie Lem sam wypowiadał sie na ten temat jest jeszcze jakaś ksiażka w której  ktoś "z boku" ocenia prognozy Lema i to czy się ziściły czy nie?

PS. Proszę strzelać - jestem żądna  wiedzy ;)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 07:03:24 pm wysłana przez Lili »

DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 13, 2009, 07:10:32 pm »
Kochani jesteście:)

To było słodkie.  ;D

Ja bym wspomniał jeszcze o takich książkach, jak "Okamgnienie" i "Świat na krawędzi. ze Stanisławem Lemem rozmawia Tomasz Fiałkowski", gdzie Lem porusza właśnie kwestie najnowsze, m.in. mówi o internecie czy rozwoju biotechnologii.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 07:12:28 pm wysłana przez DillingerEscPlan »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #7 dnia: Grudnia 13, 2009, 07:12:11 pm »
Siedem usersów naraz. Jak tu jestem tylem nie widział.
Jakiego ty Lilith afrodyzjaka używasz?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #8 dnia: Grudnia 13, 2009, 07:15:56 pm »
No bo jesteście :)
Równie dobrze moglibyście mi tu napisać że powinnam pisząc prace magisterską sama szukac informacji a nie prosić o podanie jej na tacy :)
Nie próbuje iść "na łatwizne" niemniej potrzebuje pomocy by ruszyc z miejsca bo ida swięta i byłoby troche czasu by zacząć intensywnie czytac a jak wiadomo dzieł Lema jest masa i trudno czytac wszystko by trafiic na tę właściwą ksiażkę  :)


DillingerEscPlan

  • Gość
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #9 dnia: Grudnia 13, 2009, 07:29:41 pm »
Nie tylko Ty Lili zmagasz się właśnie z pracą magisterską i masz w planach poświęcić jej trochę czasu w ferie świąteczne. ;) Chciałbym, aby moja praca poruszała taki temat, jak Lema spojrzenie na problemy świata (mniej lub bardziej) przyszłego.

Mogłem chociaż sięgnąć do Lema przygotowując referat na etykę ("Rewolucja biotechnologiczna a wyzwania etyczne"). Korzystałem właśnie ze wspomnianych przeze mnie pozycji książkowych.


Edit:
Przychodzi mi jeszcze na myśl "Podróż XXI" z "Dzienników Gwiazdowych" i korespondencja Lema z księdzem Obirkiem jako mały dodatek do tego (dostępna w "Szpitalu Przemienienia" wydanym niedawno przez agorę w ramach kolekcji Gazety Wyborczej)- co nieco o możliwych skutkach rozwoju biotechnologii obserwowanych w sferze religijności (i nie tylko zresztą religijności).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 07:34:45 pm wysłana przez DillingerEscPlan »

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #10 dnia: Grudnia 13, 2009, 07:32:09 pm »
PS. Moim afrodyzjakiem chyba jest szczerość i ukłony w strone waszej wiedzy o Lemie (ja wciąż szukam w swoim życiu jakiejś pasji i Wam tego zazdroszczę bo na forum od dawna zaglądam ;))
Czy znacie moze jakąś godna polecenia ksiażke w której byłoby coś na temat narodzin internetu, rzeczywistosci wirtualnej itd?


tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #11 dnia: Grudnia 13, 2009, 09:16:48 pm »
"Moloch" czyli połączona "Bomba megabitowa" oraz "Tajemnica chińskiego pokoju" zawiera praktycznie tylko eseje powiązane z informatyką, Internetem, bo to eseje pisane bodajże do PC Magazine w latach 90tych. Tylko, że tam większość poświęcona jest sztucznej inteligencji z tego co pamiętam, aczkolwiek są też i ogólniejsze rozważania i znając Lema, coś o zagrożeniach współczesnego świata musiało się znaleźć :P

Jeśli fantomatyka (wirtualna rzeczywistość) to oczywiście "Summa Technologiae", gdzie pomysł pojawił się po raz pierwszy i przy tym najobszerniej został opisany.

Powtórzę się za innymi, ale najlepiej pasuje do tematu zdecydowanie moim zdaniem "Sex wars", które tytuł wzięło stąd, że powoli pokonuje nas problem przeludnienia świata ;). Następnie "Okamgnienie", które konfrontuje pomysły 'młodzieńcze' z rzeczywistością w XXI w. i komentuje jednocześnie obecny stan ludzkiej wiedzy i technologii. Natomiast w "Rasie drapieżców" jest mniej naukowo/technologicznie, a bardziej politycznie/socjologicznie, więc uzupełnia "Okamgnienie"

Warto też obejrzeć wywiad z Miecugowem:

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #12 dnia: Grudnia 13, 2009, 09:23:35 pm »
Proponuję przeczytać coś z beletrystyki Lema - Powrót z gwiazd.., Wizję lokalną, Eden , jeżeli studiujesz filologię, to moim zdaniem same teksty eseistyczne czy dyskursywne to stanowczo za mało.

A swoją drogą - czytałaś w ogóle coś Lema? Nie obraź się, ale jakoś mi z Twoich postów wynika, że nie bardzo.

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #13 dnia: Grudnia 13, 2009, 09:38:50 pm »
Jesteście nie tylko kochanie ale i fantastyczni (zabawnie to brzmi w watku science fiction)  :D
W sumie uzbierało mi sie teraz jakieś 8 pozycji obowiązkowych do literatury podmiotu:
Sex Wars, Summa Technologiae, Bomba mahabitowa, Okamgnienie, Biblioteka XXI w, Rasa Drapiezców, Kongres Futurologiczny
i ode mnie do problemu "Rycerzy Świętego kontaktu skazanych na fiasko" Solaris lub Niezwyciężony (nie wiem która ksiażka lepsza)?
Myślałam ze nic nie znajde a dzięki Wam chyba mam już wszystko w temacie (inne pozycje które tu wskazaliście też oczywiscie przeczytam i sprawdze co najbardziej nadaje sie do mojej pracy).
Jak tylko zapoznam sie bliżej z tymi wszystkimi pozycjami (dobrze ze szybko czytam) to chyba ponownie bede miała kilka pytań :)
WIELKIE DZIĘKI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

« Ostatnia zmiana: Grudnia 13, 2009, 09:48:28 pm wysłana przez Lili »

Lili

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 58
    • Zobacz profil
Prognozy Lema na koniec wieku
« Odpowiedź #14 dnia: Grudnia 13, 2009, 09:44:41 pm »
Do ANIEL-a :)
Nie ukrywam że Lema znam głównie z podstawówki z tradycyjnych czytanych wówczas lektur ;) W sumie mogłabym szerzej powiedzieć coś na temat solaris, bajek robotów ;), cyberiady, dzienników gwiazdowych itp (niestety właśnie głównych pozycji do mojej pracy za bardzo nie znam). Nie bede tutaj podawac przyczyn dlaczego ten temat a nie inny bo będzie długi offtop, lubie wyzwania a jeśli przy okazji wiąże się to z tym ze poznam dzięki temu blizej jednego z naszych najlepszych pisarzy ba niektórzy mówią tez filozofów to chyba wilk syty i owca cała :)