Autor Wątek: Lemoniada 2015  (Przeczytany 50107 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #45 dnia: Marca 11, 2015, 08:58:12 pm »
A jakie są Państwa propozycje formalne?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #46 dnia: Marca 15, 2015, 12:15:51 am »
Sam - spróbuję przebrać się za Mistrza. Sweter mam, słodycze uwielbiam, wąsy zgolę, okulary zdejmę, perukę założę :-)
Trzymam za słowo;)
Hm...skoro to konkurs netowy - uczestnicy mogą dowolnie kartkować książkę - to może pytania otwarte?
Żeby chociaż trochę utrudnić?;)
Pytaniami zapchany? Czy układać?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #47 dnia: Marca 15, 2015, 11:26:17 am »
Olu Kochana, tylko podkreślę, że słowo, za które mnie trzymasz, nie było obietnicą, lecz deklaracją zamiaru podjęcia próby.
Nie rozumiem, co znaczy "Pytaniami zapchany?". "Z pytaniami zapychamy?"? A może "Czy jesteś już zapchany pytaniami?"?  Na przyszłość pisz ciutkę jaśniej, proszę :-)
Do tej pory nikt nie przysłał na priva jednego złamanego pytania, i jak tak dalej będzie - z piątej Lemoniady nici. Powiem jasno: oczekuję Forumowego Lemoniadowego Wsparcia - nie to, że ogień dział, czołgów i rakiet (choć mile widziany!), lecz po trzy snajperskie strzały mogłiby SŁUŻBOWO (powinność moralna lemolubów!) oddać P.T. wszyscy. Precyzyjna kwestia z czterema odpowiedziami do wyboru, z których tylko jedna jest prawdziwa/trafna. Wielcy Globalni Czytelnicy-Erudyci Kju i Liv w pierwszym rzędzie (na Maźka nie liczę, bo nie wiadomo nawet, czy miał w ręku "KF"), Ola, Tzok, Terminus, Nexus6, Hokopoko, DillingerEscPlan, Zlatan, Evangelos, Sosnus, Oba Smoki,... Boże!   
VOJGM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #48 dnia: Marca 15, 2015, 01:43:10 pm »
Boże!   

To może ja, skoro już tu siedzę ! Np. 1. Co to jest papieżówka ? z trudniejszych 2. Co to jest USAF?   Ogólnie, proszę bardzo / Lem, psychodelicznym protoplastą PRL-u ?/ lub /Błędy formalne u Ari Folmana w adaptacji dzieła, czy też zamierzona komercyjna papka ? Graficznie, plastycznie ciężko, ale kwitesencją byłoby kółko z kropką w środku. Proszę nie brać tego do serca, lecz może stanowić to będzie natchnienie dla uprawnionych, bardziej ode mnie, a może się troszku zawstydzą   ;) Tak, w ogóle to pytania łatwiej zadawać niż na nie odpowiadać.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #49 dnia: Marca 15, 2015, 02:07:35 pm »
Olu Kochana, tylko podkreślę, że słowo, za które mnie trzymasz, nie było obietnicą, lecz deklaracją zamiaru podjęcia próby.
Ok - zrozumiałam - golenie wąsów  i zdejmowanie okularów - odpuszczam;)
Cytuj
Do tej pory nikt nie przysłał na priva jednego złamanego pytania, i jak tak dalej będzie - z piątej Lemoniady nici.
Spoko - zaraz weźmiemy się za przerabianie tych nici - na nice;)
O! Wiesioł już zaczął:)
Ogólnie, proszę bardzo / Lem, psychodelicznym protoplastą PRL-u ?/ lub /Błędy formalne u Ari Folmana w adaptacji dzieła, czy też zamierzona komercyjna papka ? Graficznie, plastycznie ciężko, ale kwitesencją byłoby kółko z kropką w środku.
Hm...miałam na myśli otwarte odpowiedzi;) Bez wyboru A,B,C- wtedy nie można strzelać - jeno cza coś samemu wpisać. Troszkę trudniej. Jak z Twoimi pierwszymi pytaniami.
Ale podoba mi się Twój tok [jak i ten szachowy - nie potrafię tam nic dodać - chyba, że Łużyna którego powtarzałam ostatnio;)] ;)

To co? Dobra pani i ABC? Czy tylko pytania? Bez podpowiedzi wyboru (oczywiście do St trafiają odpowiedzi, żeby niebożę nie musiał czytać Kongresu;))?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #50 dnia: Marca 15, 2015, 05:30:59 pm »
Nie wiem, co jest do kogo adresowane, ale w imieniu V L zaproponuję, aby część pytań była według starej zasady z czterema (nie trzema!) możliwościam odpowiedzi do wyboru, oraz - całkowicie niezależnie - aby była część druga Kąkursu: wypracowania liczące nie więcej niż 1000 (jeden tysiąc) znaków na zadane dziesięć tematów na temat.
Czekam na propozycje tych pytań i na propozycje tych tematów - NA PRIVA!!!
VOJGM
pjes: Ol, podaj proszę, przykład pytania otwartego z zakresu KF, bo nie wiem, czy wiem, o co Ci chodzi...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #51 dnia: Marca 15, 2015, 07:57:23 pm »
Co to jest USAF?

Tego to, o ile wiem, Lem nie wymyślił...::)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #52 dnia: Marca 15, 2015, 08:30:58 pm »
Co to jest USAF?
Tego to, o ile wiem, Lem nie wymyślił...::)
Koloru okładki do wyborczego Głosu Pana - też nie. O ile wiem;)
Nie wiem, co jest do kogo adresowane, ale w imieniu V L zaproponuję, aby część pytań była według starej zasady z czterema (nie trzema!) możliwościam odpowiedzi do wyboru,
Orzeszkowa była skierowana do Ciebie (w szczególe) i do wszystkich (w ogóle) chodziło mi tylko o to, o co Nexowi:
To jak maja wygladac pytania? Pytanie i x odpowiedzi A, B... etc? Ile odpowiedzi? Czy pytania w formie bardziej otwartej?

Już odpowiedziałeś: wolisz formę zamkniętą czyli odpowiedzi abcd - tym łatwiej dla odpowiadających, a trudniej dla układających:)
Ja optuję (ponieważ konkurs jest domowo-internetowy) za zadaniem pytania bez sugerowania odpowiedzi -  czyli np. co to jest USAF? I niech odpowiadający kombinuje, szuka;)
Ale oki - jeśli  wolisz ABCD to też mi pasuje:)
Jasne?:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #53 dnia: Marca 15, 2015, 10:55:10 pm »
Ol, tak jest!
Dobranoc, jutro mam ciężki dzień :-)
VOJGM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #54 dnia: Kwietnia 18, 2015, 10:13:58 pm »
No to lecimy:

01. Na jaki okrzyk spieszymy na stanowiska?
A. Do roboty!   B. Do stołu!   C. Do rakiet!   D. Do pomp!

02. Na co były zamykane pokoje hotelowe w Hiltonie?
A. Na rzepy   B. Na zamek Yale   C. Na zasuwkę   D. Na kod

03. Czym  Tichy wywoływał alarm na lotniskach?
A. Sznurówkami Bickforda   B. Trzonowym amalgamatem   C. Maryśką   D. Płytami zespołu Metallica

04. Co jest najlepszą taktyką w przypadkowych znajomościach?
A. Milczenie   B. Uśmiech idioty   C. Zadawanie głupich pytań   D. Ucieczka

05. Co zwykł jadać Tichy na śniadanie?
A. Owsiankę na mleku   2. Jaja na miękko   C. Tatara z żółtkiem, siekanym ogórkiem kiszonym, marynowanym grzybkiem i cebulką oraz wędzoną szprotką plus sól, pieprz, oliwa   D. Sery pleśniowe

06. Czym nieopatrznie Tichy zaspokoił pragnienie?
A. Coca-colą   B. Kranówą   C. Long-drinkiem   D. Roztopionym masłem

07. Jak nazywał się Japończyk od makiety?
A. Hakayawa   B. Hayakawa   C. Tarantoga-san   D. Toranaga-san 

08. W co graly szczury w kanale pod hotelem?
A. W szachy   B. W warcaby   C. W karty   D. W cymbergaja

09. Jaka byla metoda Tarantogi na budzenie z halucynacji?
A. Wrzucenie kostek lodu za koszulę   B. Szczypanie   C. Bicie parasolem   D. Kłucie szpilką

10. Za pomocą czego Tichy ewakuowal się z kanalu pierwszy raz?
A. Helikoptera   B. Olster skokowych   C. Wojskowej ciężarówki   D. Teleportacji

11. Uczeni różnią się
A. Płcią   B. Tuszą   C. Mobilnością   C. Talentem

12. Wraz z kongresem futurologicznym odbywał się zjazd wydawców jakiej literatury?
A. Astrologicznej   B. Bitycznej   C. Fantastyczno-naukowej   D. Wyzwolonej

13. W jakim hotelu odbywał się kongres?
A. Hyatt   B. Sheraton   C. Hilton   D. Ritz

14. Do porywania czego służy mindnapping?
A. Dusz   B. Kasy   C. Niemowląt   D. Psów husky

15. Co nie udało się w przeddzień urodzin pana Lema?
A. Kąpiel   B. Śniadanie   C. Deszcz   D. Wyścig
 
16. Kto zekranizował "Kongres futurologiczny"?
A. Andriej Tarkowski   B. Ari Folman   C. Steven Soderbergh   D. Steven Spielberg
   
17. W którym gatunku wina gustuje Ijon Tichy?
A. Chardonnay   B. Chablis   C. Pinot Noir   D. Glenfiddich

18. Fungolowe pastylki zapewniały:
A. Zabawę do białego rana   B. Pyszną zupę grzybową   C. Zobaczenie wybuchu atomowego   D. Strzelenie zwycięskiego gola

19. Prawie ile miliardów ludzi legalnie żyło na Ziemi w 2098 roku?
A. 70   B. 80   C. 90   D. 100

20. Z dokładnością do roku, za ile lat odmrożą Ijona Tichego?
A. 24   B. 104   C. 1004   D. 10004

21. Czego konsumpcją zakończył się pierwszy dzień zjazdu futurologicznego?
A. Tortu   B. Szwajcarskich  serów   C . Homarów   D. Francuskiego szampana

22. Jakiego koloru jest okładka "Kongresu Futurologicznego"
A. kawy z mlekiem   B. ciemnobeżowego   C. rudawego   D. jasnobrązowego

23. Ile lat temu Pan Lem napisał "Kongres Futurologiczny"?
A. 25   B. 35   C. 45   D. 55

24. Smakiem czego kończy się "Kongres Futurologiczny"?
A. Rosołu   B. Benzyny   C. Lodów bakaliowych   D. Pomyj

25. Ile programów telewizyjnych oferował hotel gościom Kongresu Futurologicznego?
A. Czterdzieści   B. Sto czterdzieści   C. Dwieście czterdzieści   D. Trzysta czterdzieści

26. Jak nazywał się papież podczas obrad kongresu futurologicznego?
A. Józef V   B. Paweł IX   C. Hadrian XI   D. Pius XIII


Część druga.
Mamy rok 2015. Opowiedzieć - w duchu "Kongresu Futurologicznego" (wszystko może się zdarzyć!) - w jaki sposób Ijon Tichy, na prośbę profesora Tarantogi,  przyczynia się do pokoju na Ziemi poprzez dyskretny wpływ na najbliższe wybory prezydenckie w USA i w Rosji. Tekst na maksymalnie ile znaków?

Część trzecia.
Konkurs rysunkowy.  Pan Sworst: "Z tyłu pracy, poza danymi adresowymi, trzeba napisać co znajduje się na rysunku i jakie dzieło było inspiracją. Dzieło dowolne."
Pytam: Czy dzieło dowolne, czy "Kongres"? Tak czy inaczej: jakiś konkretny temat, czy co komu podchodzi?

Część czwarta.
Pan Sworst: "Konkurs przebierańców - tylko podczas finału w Krakowie.
Należy się przebrać za dowolną postać z dzieł Lema i zaprezentować przed jury i publicznością.
Prezentacja polegać będzie na uzasadnieniu, skąd takie przebranie (zakładamy zerową wiedzę widzów,
obowiązuje język polski ewentualnie postać z innej planety może mieć tłumacza)
i przejściu się po zaaranżowanym wybiegu."

Proszę o komentarz najuprzejmiej :-)
R.
« Ostatnia zmiana: Maja 02, 2015, 09:26:10 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #55 dnia: Kwietnia 20, 2015, 08:49:56 pm »
Najuprzejmiej proszę o komentarz :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #56 dnia: Kwietnia 20, 2015, 09:27:49 pm »
Z ręka na sercu nie znam odpowiedzi na ŻADNE pytanie, mimo że Kongres to moja ulubiona książka i czytałem ją wielokrotnie. Z tym, że nie bierz mnie do średniej, bo ja kompletnie nie mam pamięci do tego typu szczegółów, zazwyczaj nie pamiętam ich już po przewróceniu kartki :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #57 dnia: Kwietnia 20, 2015, 09:48:15 pm »
Pytania sie nie liczą. Mnie chodzi o część II, III i IV.
R,
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #58 dnia: Kwietnia 20, 2015, 10:06:07 pm »
Cytuj
w jaki sposób Ijon Tichy, na prośbę profesora Tarantogi,  przyczynia się do pokoju na Ziemi poprzez dyskretny wpływ na najbliższe wybory prezydenckie w USA i w Rosji. Tekst na maksymalnie ile znaków?
Znormalizowana strona to 1800 znaków. Jak na mnie starczy, zmusza do zwięzłości, ale dwie też dobrze...
Tylko dlaczego wskazane dwa kraje? Chińczycy się nie obrażą? Albo Izraelscy?
Może jakoś ogólniej i bez manipulowania demokracją. Źle się kojarzy. ::)

Cytuj
Pytam: Czy dzieło dowolne, czy "Kongres"? Tak czy inaczej: jakiś konkretny temat, czy co komu podchodzi?
Dałbym dowolnie, byle lemowo.
Cytuj
Pan Sworst: "Konkurs przebierańców - tylko podczas finału w Krakowie.
Należy się przebrać za dowolną postać z dzieł Lema i zaprezentować przed jury i publicznością.
Prezentacja polegać będzie na uzasadnieniu, skąd takie przebranie (zakładamy zerową wiedzę widzów,
A tu mam wątpliwości natury ogólnej.  :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2015, 10:09:23 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Lemoniada 2015
« Odpowiedź #59 dnia: Kwietnia 20, 2015, 10:47:41 pm »
Część I. Odpowiedzi na parę (mniejszą część) pytań znam.

Część II. Boję się, że to się musi skończyć czarna groteską polityczną, z pobłyskiem adekwatnym do poglądów autorów. Choć niekoniecznie mnie to oburza w kontekście Mistrza i dzieł Jego (papieżówka itd.).
Im więcej tedy dystansu (u autorów i jurorów) tym lepiej będzie.

Część III. Stawiałbym na wariant dowolny - "Kongres..." jest w sumie mniej malarski niż np. "Bajki..." czy obcoplanetarne pejzaże z tzw. poważnego przedziału (jakby te humorystyczne o czym niepoważnym były...) lemowych dzieł.

Część IV. Bardzo popkulturowo i ciut pod publiczkę, ale tzw. cosplay'e teraz w modzie...
Tu też dystans wskazany... i kreatywność.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2015, 10:54:17 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki