Autor Wątek: CHŁOPSTW  (Przeczytany 12487 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpnia 20, 2018, 04:01:08 pm »
Może być, przynajmniej metaforycznie.
Choć nie jestem pewien, czy zaliczyłbym się do niedźwiedzi lub choćby plemion polujących.  8)
;D
A może zamienimy się rolami? Ty będziesz Mowgli, ja natomiast dzikusem :)
Bedę nosił przydomek Wódz - Polujący Niedźwiedź ;)
Lub Ryczący Łosoś :)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpnia 20, 2018, 05:36:43 pm »

Jakiś czas temu usunięto z sjp.pl wszystkie czasowniki w pierwszej i drugiej osobie czasu przeszłego, rodzaj nijaki ("zrobiłoś", "przeczytałom", "grałoś" itd). Szkoda, bo fajnie się na nie łapało początkujących literakowców, ale żałoba była krótka i zaraz wszyscy się oswoili z ich brakiem. Może wkrótce usuną "chłopstw" (i pokrewne), a może nie.


http://www.pfs.org.pl/osps_online.php czyli Oficjalny Słownik Polskiego Scrabblisty wciąż akceptuje formy rodzaju nijakiego, jak na przykład ZROBIŁOŚ, PRZECZYTAŁOM.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 21, 2018, 08:45:14 am wysłana przez skrzat »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpnia 20, 2018, 06:44:54 pm »
I słusznie, bo - patrząc na to co rozmaite Dukaje z Eganami wieszczą - jest to forma b. rozwojowa ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: CHŁOPSTW
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpnia 20, 2018, 07:14:51 pm »
Pamiętałam zwłaszcza w sposób do dreszczu przeszywający, bo tak złośliwie tajemniczy, że moje pierwsze myśli już wgnieżdżane na poły w słowa formułowałam w porządku innej płci. Stałom. widziałom. weszłom — to były formy użyte przeze mnie. nim blask sali, buchając przez otwarte drzwi, nie poraził mych źrenic i nie odemknął, chyba on, bo cóż innego, nie otwarł we mnie mówię szybrów i zasuw, zza których wstąpiło we mnie, z bolesną raptownością nawiedzenia, człowieczeństwo słów, dwornych poruszeń, wdzięku nadobnej płci, wraz z pamięcią twarzy, wśród których twarz tego mężczyzny była pierwsza — a nie królewski grymas — a chociaż nikt nigdy nie mógłby mi tego wyjaśnić, wiedziałam z niezbitą pewnością, że przed królem zatrzymałam się od błędu — że była to pomyłka, to znaczy nieporozumienie między przeznaczonym mi i wypełniającym owo przeznaczenie.

Gdzie byłam — byłom!? — przedtem?

Lem "Maska" 1974?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)