Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1141238 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2130 dnia: Lutego 19, 2013, 04:49:23 pm »
Nie wiem, czy mozna to ogladac z Polski, ale bardzo fajny, angielski program dokumentalny o dywizjonie 303.

Teraz nie da, ale - sprowokowany pewną dyskusją na startrek.pl - wyszukałem na JuTubie i zrobiłem sobie powtórkę:
Bloody foreigners. Untold Battle of Britain. (polskie napisy)

Nie dziwię się, że położyli akcent na Zumbacha, chętnie bym zobaczył film biograficzny o nim. Przemytnik, najemnik, dowcipniś, kobieciarz... Życie pisze czasem scenariusze godne filmu sensacyjnego.
Wszystko tam jest, w jego losach: heroizm, tragizm, radość życia, niejednoznaczność moralna bohatera na tle jednoznacznej niemoralności epoki. I papierowej martyrologii brak.
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2013, 05:05:51 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2131 dnia: Lutego 23, 2013, 07:12:51 pm »
Film,film "Searching for Sugar Man".W Polsce dopiero premiera.Popelniłem błąd czytając recenzje i informacje o nagrodach jakie otrzymal.Należało przyjąć do wiadomości tylko suche informację typu zapowiedż "Sugar Man" - zwiastun pl, film od 22 lutego w kinach   No cóż łezka i tak w oku się zakręciła,bo I'm not a robot  ;  Nie będę pisal o czym film jest,bo liczą się przecie najbardziej subiektywne doznania  a suche informacje są w zapowiedzi.Film wzrusza,jak przy śmierci najbliższej osoby, ale przecież główny bohater....,no właśnie tu trzeba by zdradzić puentę a tego nie wolno robić.Także lepiej powstrzymać wodze własnych doznań i wylanych łez  ;) i poczekać na dyskusję, o ile ktoś będzie chętny po obejrzeniu. PS Dla większego zainteresowania dodam,choć to powinno być w dziale ...usłyszałem lub chociażby O muzyce,myślę że mod mi wybaczy  ;) Silver Words by Sixto Rodriguez (Original Version) i It Started Out So Nice - Sixto Rodriguez prawda niewiarygodne teksty.Nie jestem aż tak mocny w "po angielsku' ,ale emocje trafiają.Metaforyczny, głęboki aż do bólu a jednocześnie delikatny,cóż trzeba więcej   8)
« Ostatnia zmiana: Lutego 23, 2013, 08:26:44 pm wysłana przez wiesiol »
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2132 dnia: Lutego 25, 2013, 08:17:47 am »
cóż trzeba więcej   8)
No i stało sie .Łoscara dostal,teraz to dopiero ludziska zamęczą biednego Sixto :)
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2133 dnia: Lutego 25, 2013, 08:29:57 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2134 dnia: Lutego 26, 2013, 12:30:27 am »
Z przyjemnością posłuchałam Lema - dawno nie oglądałam żadnych lemowych wywiadów, filmów itp.
Felietony z przyszłości teraz brzmią jak oczywista oczywistość - ale kiedy wyświetla się tam rok 1970 - odzyskują proporcje. Tak mi się narzuciło: 1970 - Lem mówi o koniecznym zwrocie w stronę nauki, jako remedium na globalne kłopoty. Rok 2012 - kilka numerów wstecz - Świat Nauki - podobne wezwania i apele do rządzących:)
Ciekawsze są Niepokoje St.Lema - Lem starszy, a mówi z większą werwą, poczuciem humoru, zdystansowaniem - super. I mamy zapowiedź Wizji lokalnej - w temacie stronności świata:)
Po kolejnych 20 latach pobrzmiewa zmęczenie i niejakie rozczarowanie - może dlatego, że o Lwowie.
Jak już pisałam - Sugera nie widziałam, ale za to kilkanaście innych filmów. Wybiórczo. Ostatnio - kontynuując wątek Smarzowskiego - byłam w kinie na Drogówce. Przez pierwsze 15-20 minut myślałam, że pomyliłam sale. Męber na pewno by wyszedł - co najmniej z się;) - przez język. Jak na Smarzowskiego to zbyt duże nagromadzenie nieprawdopodobieństw, ale po pierwszej pół godzinie film po prostu się ogląda. Mocne kino. Właściwie nie o drogówce, a o skorumpowanej Polsce. Mam nadzieję, że aż tak to wszystko nie wygląda. Aktorsko bez zarzutu. Ktoś napisał, że to najgorszy film Smarzowskiego, który jest najlepiej oceniany:) I tak to chyba jest. Z Różą nie ma nic wspólnego - prócz wypróbowanej ekipy.
http://www.filmweb.pl/film/Drog%C3%B3wka-2013-631979
W końcu zobaczyłam też Rzeź Polańskiego - małżeńska czarna komedia. Dobre. Z muzyką Desplata - właśnie.
http://www.filmweb.pl/film/Rze%C5%BA-2011-599742
I obrazkowy film z tezą - Drzewo życia Malicka (jedyny reżyser, na którego filmie zasnęłam kiedyś w kinie;)) - słabo oceniany, ale ja bym go nie wyrzucała ze wszystkim - no może z końcówką - zdjęcia, muzyka, chwila zadumy nad przemijaniem wszystkiego i wszystkich. Znowu z muzyką D.
http://www.filmweb.pl/film/Drzewo+%C5%BCycia-2011-273584
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2135 dnia: Lutego 26, 2013, 10:26:35 pm »
Z przyjemnością posłuchałam Lema - dawno nie oglądałam żadnych lemowych wywiadów, filmów itp.
Felietony z przyszłości teraz brzmią jak oczywista oczywistość - ale kiedy wyświetla się tam rok 1970 - odzyskują proporcje.

Owszem, wydawało mi się to w sumie strasznie błahe (choć miło był zobaczyć Lema nie-starcem), ale... gdyby kto nie znał ery wzlotu-i-upadku futurologicznych nadziei to trudno o trafniejsze streszczenie i podsumowanie tej epoki.

A'propos futurologów:
http://www.focus.pl/cywilizacja/zobacz/publikacje/brednie-przepowiednie/

Tak mi się narzuciło: 1970 - Lem mówi o koniecznym zwrocie w stronę nauki, jako remedium na globalne kłopoty. Rok 2012 - kilka numerów wstecz - Świat Nauki - podobne wezwania i apele do rządzących:)

I pewnie długo się tak jeszcze będzie apelować, choć przecie apel słuszny...

Ciekawsze są Niepokoje St.Lema - Lem starszy, a mówi z większą werwą, poczuciem humoru, zdystansowaniem - super. I mamy zapowiedź Wizji lokalnej - w temacie stronności świata:)

Tak, rzecz jest doskonała. Najbardziej jednak podobało mi się gdy Lem analizował własny warsztat pisarski. Ten autokomentarz do "Pirxa", to dzielenie się planami związanymi z "GOLEMem"...

Bardzo też przypadło mi do gustu gdy stwierdził, że w utwory - nawet te groteskowe - wkłada tylko to, co uznaje za prawdopodobne. Ładny kontrast z np. słowami Asimova, który wprost przyznawał, że opisując roboty nie wierzył w ich powstanie, ale pisał, bo wydawca płacił.

Po kolejnych 20 latach pobrzmiewa zmęczenie i niejakie rozczarowanie - może dlatego, że o Lwowie.

A ten znów film - choć ciekawszy od pierwszego - najmniej mnie zainteresował (wiadomo: wolę gwiazdy od sapiensów ;)), może dlatego, że mówił nam o biografii, nie o przemyśleniach Mistrza, ale spragnionym szczegółów z lemowego życiorysu wyda się zapewne bezcennym źródłem informacji z pierwszej ręki.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2013, 12:27:42 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki


Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2137 dnia: Marca 08, 2013, 09:53:04 am »
Radziecki półkownik "Луна" (vel "The Moon" ;)) z roku 1965 łączący elementy dokumentu (początek) i kosmicznej SFpropagandy (końcówka), na półkę trafił po locie Armstronga:
The Moon. Луна (1965)(restored color)
Można sobie tam m.in. zobaczyć m.in. sceny przedstawiające sfilmowany kosmiczny spacer Леонова i przekonać się jak wyglądał wonczas Кардашев od Skali.

Kardaszew zresztą nadal ma pomysły:
http://ufn.ru/ru/articles/2009/11/e/references.html

ps. Skoro zaś o Armstrongu była mowa... Dorzucam filmik zawierający trochę zdjęć z misji Apollo 11:
Apollo 11 - nieznane zdjęcia z powierzchni Księżyca
« Ostatnia zmiana: Marca 08, 2013, 11:03:48 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2138 dnia: Marca 10, 2013, 09:33:10 pm »
Urocza ta "Łłuna".
 Teraz już takich nie robią...animacji. :)
Najbardziej utkwiły te, ło...cudmaszyna...no, wprost z "Imperium kontratakuje", tylko starsza:

A tu, en face:

A ten Kardaszew?
 Powinien być młodszy...i ja słyszę Bardaszew. Ale może w innym miejscu...

Ileż tam wiary i nadzieji, np. w telemost Warszawa-Brazylia  :)

A tem rozbrojonem - łunnyj riebionok:

Napracowali się przy dekoracjach, aż szkoda. Ech...
« Ostatnia zmiana: Marca 10, 2013, 09:38:59 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2139 dnia: Marca 11, 2013, 06:56:59 pm »
Zabraklo im porzadnego robota:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2140 dnia: Marca 22, 2013, 05:34:14 pm »
Bioetyk* na znajome tematy:
prof. Jan Hartman, członek-założyciel B'nai B'rith Polska

* i tak, tym co piszą w tytule też ten pan jest:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Hartman
tylko co z tego?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2206
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2141 dnia: Marca 24, 2013, 12:18:04 am »
Słuchajcie nie wiem czy było Test Pilota Pirxa jest na Youtupce:
https://www.youtube.com/watch?v=1zatvPHavWg
Natomiast tera oglądam Pospieszalskiego:
http://dl.dropbox.com/u/92710309/Pospieszalski_Blizej_2013_03_21.mp4

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2142 dnia: Marca 24, 2013, 10:30:20 pm »
Ewolucja Bonda:

Wiemy, że Mistrz oglądał, więc... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2143 dnia: Marca 26, 2013, 10:34:44 pm »
...i w życiu nie widziałem tak przekonującej reklamy, w jakiej przed chwilą wystąpiła pani Gessler!
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #2144 dnia: Marca 27, 2013, 09:47:18 am »
Z Ulgixem?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).