Autor Wątek: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"  (Przeczytany 3422 razy)

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« dnia: Listopada 09, 2023, 05:46:38 pm »
Dale, któremu posłałem ten dokument z 1980 roku pyta się teraz, czy może mieć dostęp do forum Lema. Szczerze mówiąc, angielska strona o Lemie jest OK (https://english.lem.pl) i wcześniej mu ją proponowałem, ale nie forum, bo musiałbym świecić oczami nie umiejąc wytłumaczyć dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines".

Chociaż on sam też wykazuje duże przywiązanie do staroświeckich, działających jako tako (nikt jeszcze się nie zabił na jego samolocikach), pomysłów. Pokierować go do części angielskiej forum? Tam się teraz nic nie dzieje...



'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 438
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 09, 2023, 07:40:14 pm »
Cytuj
ale nie forum, bo musiałbym świecić oczami nie umiejąc wytłumaczyć dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines".

Bo działa i ma wygodny-wystarczający interfejs, do którego użytkownicy od lat są przyzwyczajeni?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 09, 2023, 08:20:03 pm »
Aczkolwiek, gdy o tym mowa, pewnie drobna aktualizacja do wersji SMF 2.1.4 (której używamy na reaktywowanym forum startrekowym, i którą chwalę sobie zarówno jako user-dyskutant*, jak i jako administrator) może by nie zaszkodziła (o ile jest wykonalna ze względu na dość skomplikowane technicznie powiązania forum ze stroną główną i Lemopedią) ;).

* Główny plus - pozwala zapisywać robocze wersje postów i pracować na nich.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 09, 2023, 11:05:04 pm »
Niestety znam też Discord, Slack, Rocket Chat, ale zaczynałem już z jakimiś namiastkami w tamtym tysiącleciu. Na Slacku (zapomnianym przez SimScale), gdzie było nasze forum, namówiłem wczoraj Dale do testowania asystenta AI 'Claude', który może pokopać w górach dyskusji i streścić wątki. Mogłem go uruchomić tylko na chwilę, bo potem się coś się popsuło i trzeba byłoby zapłacić za 'Enterprise Slack licence', żeby AI chciało się ruszyć (nie wiem, czy oprócz ENU obsługuje inne języki).

Jako, że lepsze jest wrogiem dobrego (nie patrzymy w dobrą stronę, bo będzie nam łyso!), Slack ma się tak do naszego narzędzia jak rajski ptak do mrówki (mrówki też są użyteczne, ale lubię Slacka). Rocket Chat jest nawet za darmo, ale dla małej grupy. A u nas widzę kilkaset (milczących) osób dziennie... Poza tym, sama konsolidacja baz danych tego forum może być coraz bardziej niemożliwa a indeksy istnieją tylko dzięki crawlerom Googla.

Od czasu do czasu @Q mówi mi, że o tym czy tamtym to już było kilka lat temu (nie znalazłem, bo jeszcze sądziłem, że "Szukaj" na stronie coś znaczy). Na pytania co do funkcjonowania forum odpowiedzi nigdy nie dostałem.

'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 10, 2023, 08:01:13 am »
No niestety, jak nie znajdziesz przez Gugla to przez forumową wyszukiwarkę tym bardziej. Na ogół przynajmniej. Ale nie łam się, na tym forum już prawdopodobnie wszystko było ;) . A jakich odpowiedzi nt. forum nie uzyskałeś konkretnie, może (choć samowątpię, hehe) znam je?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 10, 2023, 08:55:26 am »
Niestety znam też Discord, Slack, Rocket Chat, ale zaczynałem już z jakimiś namiastkami w tamtym tysiącleciu.

Co do Discorda* - zakładałem niedawno serwer dla społeczności wspomnianego ST.pl, i w parę miesięcy zyskał kilkudziesięciu stale zalogowanych userów, ale wybitnie (do tego stopnia, że zostawiwszy serwer w rękach wyznaczonych moderatorów sam nie zaglądałem tam od paru tyg.) nie leży mi ta forma, ulotnością zbliżona do IRCa i chatów (adekwatna więc raczej do przerzucania się na szybko luźnymi wrażeniami, niż dzielenia przemyśleniami na poważne tematy). Forum - ogólnodostępne, mające swoją stałą sieciową sub/domenę, nadające się do czytania, przeglądania, nawet drukowana, to jest jednak coś. (Przeciwnicy porównują fora do pomników, monolitów, ale przecież Lem na pomniki jak najbardziej zasługuje.) Możesz zwać mnie dinozaurem ;).

* Slack i Rocket.Chat są w sumie dość podobne.
« Ostatnia zmiana: Listopada 10, 2023, 09:03:49 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

DaleKramer

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 4
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 10, 2023, 03:13:44 pm »
Anyone tried Chanty before?
I just started a group  (5max forever or $3/member/month later). 
Lots of cool features.

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 10, 2023, 05:57:26 pm »
# Chanty resembles Slack, and I joined 2 hours ago on @Dale's invitation.

Przechodzę na polski, bo na razie czytelnicy nie mają chyba automatycznego tłumacza a Dale poradzi sobie ze wszystkim. W zasadzie przyznaję, że w tej grupie 90% możliwości oferty od Slack czy od Discord jest (nam) niepotrzebne.

@maziek, @Q, @miazo: jestem pod sztandarami KISS, niemal od zawsze szukałem sposobów na uproszczenie aplikacji, minimalizacji kosztów i serwisu. Zapewne 'Simple Machines' myśli podobnie, ale obecnie brakuje mi wyszukiwania na forum w działach, wątkach, użytkownikach itp. Jakiekolwiek 'Twikis', nawet 'z patyków', doposażałem w sposoby przeszukiwania / filtry itp., bo bez tego nie miałbym argumentu aby pakować w to jakieś 'dane' (i mój czas, czyli 'życie').

Ta dyskusja jest publiczna i pytania do mnie skłonią mnie pewnie do odpowiedzenia ogólnikami, w rodzaju: chcę móc lepiej szukać, dysponować dynamicznymi statystykami, czy dzisiejsze święto dla mnie (100 postów) ma jakiś sens, bo post postowi nierówny (nawet w ilości kalorii  8)). Ale np. do sensownej analizy znacznie lepszy będzie Chanty (tylko 5 osób za darmo) a ewentualne referendum czytelników na zdefiniowane tematy przez tę grupę analizy może być wykonane tutaj.

To tak, na początek.   
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 10, 2023, 07:21:29 pm »
Tak, rozumiem, o co Ci chodzi. Ale przypuszczam, że przeniesienie forum polegałoby głównie na jego kastracji. Już przy przenosinach na obecny silnik poległo kiedyś całkowicie forum rosyjskojęzyczne, bo - nie wiem, domyślam się - z jakichś powodów nie dało się przenieść cyrylicy czy cóś. Jak słusznie zauważył Q nie ma to większego znaczenia, kiedy forum dotyczy rzeczy trwałych jak zeszłoroczny śnieg, ale tutaj wszyscy mamy nadzieję, że blasku bijącym od Lema choć nasze niewyraźne cienie propagują się do sąsiednich galaktyk jeśli nie po wsze czasy, to przynajmniej do śmierci termodynamicznej Wszechświata lub jego kolapsu, zależnie co nastąpi. Nasze forum jest strasznie nieporządne, dygresyjne jak Beniowski i incydentalne jak nastroje mej małżonki, trudno to okiełznać a zresztą po co, skoro taka jego uroda. I może w ogóle jest, bo takie jest. To znaczy ja osobiście nie miałem takiego zamiaru by z tym walczyć lub porządkować, poza paroma niemrawymi próbami kiedy byłem młody i głupi. Teraz jestem stary i nadal głupi ale przynajmniej mogę czasem pokonać doświadczeniem ;) . Nie jestem w żaden sposób przywiązany do tego na czym to forum miałoby być, mogłoby nawet na glinianych tabliczkach, ale nie przyłożyłbym ręki do utraty treści. Poza tym (po pierwsze - nie mamy armat - dziękuje, to mi wystarczy, rzekł Napoleon) - my nie mamy wpływu na to, na czym to forum jest. Buli za to rodzina Lema i tak w ogóle to sądzę, że czyni to wciąż i jeszcze z przyczyn, oględnie mówiąc, humanitarnych ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 10, 2023, 08:26:30 pm »
/.../ Już przy przenosinach na obecny silnik poległo kiedyś całkowicie forum rosyjskojęzyczne, bo - nie wiem, domyślam się - z jakichś powodów nie dało się przenieść cyrylicy czy cóś. /.../

Twój wpis ma dużą wartość dla przyszłych pokoleń (a na pewno dla mnie). Awatar Lema przy pierwszej ze mną rozmowie wspominał, jaką estymą się cieszył wśród rosyjskich czytelników / naukowców. Wręcz się dziwił. Przenosiny na inny silnik dokonał chyba jakiś 'kształcony w informatyce' student (przez jakiś czas w MinFin też tacy tam byli, teraz są chyba na kursach malowania paznokci, bo podatki elektroniczne już nie są samą 'kaszaną'). Przez 18 lat miałem do czynienia z generowaniem 12 wersji językowych słynnego oprogramowania (także na początku na 'workstations' Unixa, w roli omnibusa) a opanowanie standardów ANSI, UTF-8, UTF-16 przy produkcji było kwestią życia lub śmierci. Ale, jeśli zasoby tamtego forum pozostały gdzieś na innych nośnikach, można będzie je (kiedyś) odzyskać.

Brak armat to może być zasługą (a raczej brakiem uważności) ministra od 'Damy z łasiczką'. Liczenie tylko na rodzinę Lema jest niepokojące (mogli postawić na zysk z inwestycji w grę).

'If it ain't broke, don't fix it': w ramach oszczędności energii. @Q ma rację co do przeważających na innych forach wpisów: tutaj mamy akurat okazję do swego rodzaju sublimacji, być może dzięki uwagom Lema o tym, jak długo sam 'dochodził do rozumu'.  ;D
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 11, 2023, 12:16:56 am »
Obecnie brakuje mi wyszukiwania na forum w działach, wątkach, użytkownikach itp. Jakiekolwiek 'Twikis', nawet 'z patyków', doposażałem w sposoby przeszukiwania / filtry itp., bo bez tego nie miałbym argumentu aby pakować w to jakieś 'dane' (i mój czas, czyli 'życie').
Nic nie brakuje.
Wystarczy użyć funkcji 'site' z argumentem w postaci adresu forum i filtrem wyszukiwania czyli szukanego ciągu znaków.
To wystarcza zamiast wewnętrznego 'szukaj' które, jak to zauważyłeś, nie działa.
Wyszukiwarka zewnętrzna wystarcza.
Poza tym są pewne osoby obecne już od czasu  przekształcenia forum Solaris w forum Lem.
Są dostępne i pomocne i zwykle służą swoją pamięcią przy wyszukiwaniu potrzebnego tematu.
Zapewniam, że nie gryzą :)
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2023, 03:15:19 am wysłana przez xetras »
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 11, 2023, 09:49:16 am »
Retsam, zasadniczy problem jest taki, że forum było parę razy przenoszone z silnika na silnik* (po czym zostały nam YaBBy w tytulaturze), i za sprawą tych konwersji nie tylko - jak już maziek wspomniał - przepadło nam - kiedyś dość bogate - forum rosyjskojęzyczne, ale i wyszukiwarka ma problem z "widzeniem" starszych postów (ergo wina nie jest tu do końca po stronie SMF-u). Nie wiem czy kolejne przenosiny by tu cokolwiek - na lepsze - zmieniły. (Chyba, że faktycznie proponujesz Naczalstwu grubszą robotę z odszukiwaniem i konwertowaniem starych wersji, a potem łączeniem ich z - oddzielonymi od poprzednich konwersji - nowszymi warstwami.)

* Wayback coś tam z tego pamięta:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=2018.0

Co do Discordów itp. - podtrzymuję zdanie, że to niezłe narzędzia do pogadania ze znajomym pracującym akurat w ESA, czy w Bank of Scotland, albo wakacjującym się ;) na Karaibach, ew. do urządzenia sobie burzy mózgów z firmowym zespołem, ale jako alternatywa dla forów zupełnie mi się nie widzą. Zwł gdy mówimy o forum, którego Patron dokąd mógł - pisał na maszynie ;). (Widzę, że poniekąd to przyznałeś ;).)
« Ostatnia zmiana: Listopada 11, 2023, 09:59:15 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 11, 2023, 11:19:24 am »
Wystarczy użyć funkcji 'site' z argumentem w postaci adresu forum i filtrem wyszukiwania czyli szukanego ciągu znaków.
Nie jest tak różowo z "site" i mam wrażenie, że gugl coś w tym namieszał, bo kiedyś działało to znacznie lepiej, na ogół długo pamiętam charakterystyczne frazy, jakich użyłem w poście i posiłkowałem się tym wielokrotnie trafiając w punkt właśnie tak (bo z kolei na ogół nie pamiętam, gdzie co napisałem) - ale od pewnego czasu jest znacznie gorzej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

xetras

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 1346
  • Skromny szperacz wobec różnorodności i osobliwości
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 11, 2023, 01:25:23 pm »
mam wrażenie, że gugl coś w tym namieszał, bo kiedyś działało to znacznie lepiej, na ogół długo pamiętam charakterystyczne frazy, jakich użyłem w poście i posiłkowałem się tym wielokrotnie trafiając w punkt właśnie tak (bo z kolei na ogół nie pamiętam, gdzie co napisałem) - ale od pewnego czasu jest znacznie gorzej.
Potwierdzam.
Mam pewność że teraz robią gorszy wysyp linków.
To nie przypuszczenie.
W ciągu ostatnich 3 lat to ograniczenie pojawiło się.
~ A priori z zasady jak? ~
Dotkliwy dotyku znak.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: Dlaczego używamy archaicznego programu od "Simple Machines"
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 11, 2023, 01:44:04 pm »
od dobrych kilku lat używam DuckDuckGo zamiast wyszukiwarki googla - więc może spróbujcie tego

https://duckduckgo.com/?q=site%3Aforum.lem.pl+o+wirusach+ktore+atakuja+telefony+komorkowe&t=lm&ia=web