Autor Wątek: O Lemie napisano  (Przeczytany 507366 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #270 dnia: Listopada 20, 2016, 10:07:29 pm »
W części listu, który dotyczył Lema napisałem to samo. Że Lem pierwszy ;) . Natomiast w liście było też, że przedsięwzięcie "Bóg Urojony" było fundamentalnym niewypałem ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #271 dnia: Listopada 20, 2016, 10:30:46 pm »
Upewnię się.
Cytuj
główną tezę Pana dzieła – że jednostką doboru naturalnego jest gen – sformułował nieco wcześniej genialny polski myśliciel i pisarz Stanisław Lem w swojej książce „Wielkość urojona” (1973).
To jest mniej więcej prawda?
Ja tak zrozumiałem, ale czy można być pewnym siebie?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #272 dnia: Listopada 21, 2016, 10:36:54 am »
Stanisław Remuszko
Dokladna historia napisania i wydania Golema XIV, w tym o skladach angielskiego i polskich wydan, w tym cytaty rownolegle o "Samolubnym genie" Dawkinsa i kodzie Lema patrz w specjalnym rozdziale "O Golemie XIV osobno" w mojej ksiazce "Stanislaw Lem" ktora tobie prezentowalem....   http://forum.lem.pl/index.php?topic=732.30

Opublikowalem to tez i po angielsku w Liverpoolu w artykule "Problems and Dilemmas: Lem's Golem XIV"
http://lemolog.livejournal.com/8334.html

As regards The Selfish Gene, Lem recorded with obvious pleasure that, two full years before Richard Dawkins, he described the essence of the ‘selfish gene’, albeit using a different terminology than the British scientist. Clearly, if you put them side by side, they speak of the same phenomenon. Here is Lem in the guise of a supercomputer in “Golem’s Inaugural Lecture – About Man Threefold”:

   Evolution was no longer keeping a sharp eye on you or on any other creatures, for it is interested in no creatures whatsoever, but only in its notorious code. The code of heredity is a dispatch continually articulated anew, and only this dispatch counts in Evolution – in fact, it is Evolution. The code is engaged in the periodic production of organisms, since without their rhythmic support it would disintegrate in the endless attack of dead matter. Thus it is self-generating, for it is capable of self-repetition by an orderliness that is beleaguered by thermal chaos.

Here is Dawkins, two years after Lem:

   Sexual reproduction has the effect of mixing and shuffling genes. This means that any one individual body is just a temporary vehicle for a short-lived combination of genes. The combination of genes that is any one individual may be short-lived, but the genes themselves are potentially very long-lived. Their paths constantly cross and recross down the generations. One gene may be regarded as a unit which survives through a large number of successive individual bodies… It leaps from body to body down the generations, manipulating body after body in its own way and for its own ends, abandoning a succession of mortal bodies before they sink in senility and death.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2016, 02:52:09 pm wysłana przez lemolog »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #273 dnia: Listopada 21, 2016, 11:25:14 am »
O, Wielki Wiktorze, najserdeczniejsze dzięki :-)))
Staszek
pjes: prezentowałeś czy sprezentowałeś, bo jeśli to drugie, to z przerażeniem jej nie widzę na półce...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #274 dnia: Listopada 21, 2016, 12:01:07 pm »
prezentowałeś czy sprezentowałeś

Posylalem ci poczta zwykla 13.08.2014. Otrzymanie potwierdziles...

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #275 dnia: Listopada 21, 2016, 12:26:55 pm »
Dla porownania - w jezyku polskim:

S. Lem (Golem XIV): Ewolucja nie miała na oku ani was w szczególności, ani żadnych innych istot, ponieważ nie do jakichkolwiek istot jej, lecz do sławetnego kodu. Kod dziedziczności jest artykułowanym wciąż od nowa przesłaniem i tylko to przesłanie liczy się w Ewolucji — a właściwie ono jest nią właśnie. Kod jest zaangażowany w periodyczną produkcję ustrojów, ponieważ bez ich rytmicznego wsparcia rozpadłby się w nieustającym ataku brownowskim materii martwej.

R.Dawkins: Reprodukcja seksualna powoduje zmieszanie i przetasowanie genów. Znaczy to, że każde pojedyncze ciało jest jedynie tymczasowym wehikułem dla krótkotrwałej kombinacji genów. Kombinacja genów, którą jest każda jednostka, może być krótkotrwała, lecz same geny są potencjalnie nader długowieczne. Drogi ich nieustannie przecinają się z pokolenia na pokolenie. Jeden gen może być uważany za element, który przeżywa, przechodząc przez wielką liczbę następujących po sobie indywidualnych ciał. [...] Przeskakuje on z ciała do ciała poprzez generacje, sterując tymi ciałami na swój sposób i dla swych własnych celów, porzucając spuściznę śmiertelnych istot, zanim popadną w zgrzybiałość i śmierć.

« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2016, 07:57:41 am wysłana przez lemolog »

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #276 dnia: Listopada 21, 2016, 04:14:38 pm »
Kochany Wiktorze, Ty jesteś dokumentaln0-archiwalnie tak solidny i rzetelny, że gdybyś przed sześcioma laty zajął się Smoleńskiem, pani Anodina ani pan Miller w ogóle nie byliby potrzebni!
Wszystko sobie przypomniałem. Dziękuję. Pamiętam nawet, że dałem to panu Prószyńskiemu (na jego prośbę), ale po jakimś czasie zwrócił z decyzją, że nie będą tłumaczyć na polski, bo - jego zdaniem - temat zbyt niszowy. Ale za trzy godziny zajrzy do mnie na rosół pan profesor Ryszkiewicz, to jeszcze go podpytam. Wypijemy Twoje zdrowie!
Serdeczności :-)
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #277 dnia: Listopada 22, 2016, 11:17:25 am »
http://forum.lem.pl/index.php?topic=172.msg66316#msg66316

Okazuje się, że pan Skrzat nie ma na zbyciu angielskiej wersji "G XIV".
Gdyby pięć osób (w tym ja) zrzuciło się po 15 zł, to mógłbym kupić pod tym linkowanym adresem. I chętnie dodałbym, że przedyskutowaliśmy tę ciekawą kwestię w gronie lemolubów.
Co Państwo na to?
Spytam też (powtórnie), czy ktoś zechciałby wspomóc mnie tłumaczeniem tego tysiąca znaków na angielski?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #278 dnia: Listopada 23, 2016, 06:31:12 pm »
@ Lemolog
Medlduję, że znalazła się również sama książka! Z dedykacją, wkładką, wizytówką, polskim spisem treści i rozdziałem osobnym o panu Lemie (poczynając od 328 strony).. Niestety, nadal jest po rosyjsku...
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

lemolog

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 444
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #279 dnia: Listopada 24, 2016, 03:05:01 pm »
i rozdziałem osobnym o panu Lemie (poczynając od 328 strony)..

Pomylka. Prawidlowo tak: "i rozdziałem osobnym o Golemie XIV pana Lema (poczynając od 328 strony).."

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #280 dnia: Listopada 24, 2016, 06:02:10 pm »
Oczywiście przejęzyczyłem się, "rozdział osobny" jest o Golemie. O panu Lemie jest cała Twoja książka :-)))
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #281 dnia: Listopada 28, 2016, 08:37:07 pm »
Na portalu "narodowo-patriotyczno-katolickim".  ;)
Że napisano! Onet centralny się nie zająknął, a te dwa przeglądam wyjściowo...dla równowagi.
http://m.niezalezna.pl/89878-stanislaw-lem-nadal-inspiruje-tym-razem-mieszkancow-wroclawia
Artykuł bardzo życzliwy, natomiast w komentarzach ciekawa recepcja zalogowanych "patriotów z gradientem religijnym".
Widać jak niektórzy walczą, nie tylko ze sobą.  8)
Natomiast jest przyczynek do naszego sprawdzania "apokryfu". Ktoś chlapnął datą, ale może mu się przyśniło?
Bo ta data "pośmiertna". To dlatego może nie mogliśmy znaleźć?  :D

"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
Stanisław Lem
cytat dnia z 19 listopada 2009 roku
skad takie zdziwienie ? to o nas moi kochani!

« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2016, 08:41:57 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #282 dnia: Grudnia 01, 2016, 02:59:46 pm »
Artykuł bardzo życzliwy

A bo do "GP" Ziemkiewicz regularnie pisuje, Oramusowi z Grzędowiczem też się, bodaj, zdarzało, a oni wszyscy - co by o nich nie gadać - tak na Lemie chowani, jak i my. Co pewnie jakiś wpływ na linię gazety w sprawie ma.

, natomiast w komentarzach ciekawa recepcja zalogowanych "patriotów z gradientem religijnym".

Najbardziej mnie tam rozczuliło - z tradycji literackiej wzięte - określenie "Żydek" (wedle Boy'a Krasiński tak samo o Mickiewiczu rzekł). Myślałem, że takie zwroty to już tylko w prywatnych rozmowach niektórych i na portalach typu Nacjonalista.pl (i to też ino w komentarzach) - bo już nawet na meczach w bawełnę owijali, jak umieli - a tu jak przyszło nowe, to widać i stare łeb podniosło.


Natomiast jest przyczynek do naszego sprawdzania "apokryfu". Ktoś chlapnął datą, ale może mu się przyśniło?
Bo ta data "pośmiertna". To dlatego może nie mogliśmy znaleźć?  :D

"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
Stanisław Lem
cytat dnia z 19 listopada 2009 roku
skad takie zdziwienie ? to o nas moi kochani!

Może piętrowy żart z intencją strollowania (w pierwotnym, jeszcze dość szlachetnym znaczeniu) niezorientowanych, a wzmożonych?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #283 dnia: Grudnia 01, 2016, 05:39:02 pm »
Natomiast jest przyczynek do naszego sprawdzania "apokryfu". Ktoś chlapnął datą, ale może mu się przyśniło?
Bo ta data "pośmiertna". To dlatego może nie mogliśmy znaleźć?  :D

"Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów."
Stanisław Lem
cytat dnia z 19 listopada 2009 roku
skad takie zdziwienie ? to o nas moi kochani!

Może piętrowy żart z intencją strollowania (w pierwotnym, jeszcze dość szlachetnym znaczeniu) niezorientowanych, a wzmożonych?
E, żeby żart, niechby parterowy. Bodaj spisek, spiseczek...ale nie - kopiuj/wklej zbyt zamaszyste.
Ktoś wrzucił taki cytat w takim dniu w cytatoksięgę co zbiera fiszki.  ???
https://www.cytaty.info/cytat/dopokinieskorzystalemz.htm
Cytuj
wedle Boy'a Krasiński tak samo o Mickiewiczu rzekł)
Tym samym?
A.M. Ickiewiczu?  :)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2016, 05:41:16 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16038
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: O Lemie napisano
« Odpowiedź #284 dnia: Grudnia 01, 2016, 08:58:02 pm »
E, żeby żart, niechby parterowy. Bodaj spisek, spiseczek...ale nie - kopiuj/wklej zbyt zamaszyste.

To jednak ja też mam nadmiar wiary w ludzi...

Tym samym?
A.M. Ickiewiczu?  :)

Tym samym. (O którym, zresztą, wedle tego samego Boya, rzekł również "my z niego wszyscy jesteśmy", co może rodzić ciekawe dylematy dla miłośników grzebania w korzeniach 8).)

Nawiasem... Szło o to, że matkę Adama posądzano o pochodzenie z tych frankistów, co to im niedawno Tokarczuk poświęciła ceglaste (to nie jest zarzut) "Księgi Jakubowe", a z których niewątpliwie wiodła się mickiewiczowa żona, Celina (córka Marii Szymanowskiej, jak wiemy).

Skądinąd... Z frankistów był ponoć i sam Boy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Frankiści#Znane_osoby_związane_z_frankizmem
« Ostatnia zmiana: Grudnia 01, 2016, 09:02:10 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki