Autor Wątek: Co tępora, to mores...!  (Przeczytany 491480 razy)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #765 dnia: Października 05, 2019, 11:58:19 pm »
To Pan zaznaczył te odpowiedzi?
Skąd że? Ta zagadka przerasta moje możliwości intelektualne :)
Pobrałem obrazek "as is" z rosyjskiej strony
https://pikabu.ru/story/luna_ili_vetchina_6952603?utm_medium=social&utm_term=6952603&utm_source=vkmain&utm_campaign=photo&utm_content=humor
i nie wiem, czy zaznaczone odpowiedzi są poprawne ::)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #766 dnia: Października 06, 2019, 12:12:13 pm »
Cytuj
1) Księżyc podczas zaćmienia
Dałbym głowę, że zaćmionego Księżyca wcale nie widać, lub tylko poświatą ćmiatła.
Noale - szynki też nie widzę.  :D ...lub... wyłącznie szynki!
Natomiast, jeśli one obrazki nie wszystkie szynki - to B chyba Pluton, hę ???
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2019, 12:14:24 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #767 dnia: Października 06, 2019, 05:24:24 pm »
2) gwiazda Granat Herschela

Druga od lewej na szóstym kawałku obrazka:

(To tak w ramach drobnej podpowiedzi ;).)
« Ostatnia zmiana: Października 06, 2019, 05:27:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #768 dnia: Października 07, 2019, 09:45:13 am »
Cytuj
1) Księżyc podczas zaćmienia
Dałbym głowę, że zaćmionego Księżyca wcale nie widać, lub tylko poświatą ćmiatła.
Dlaczego nie widać? Widać jak na dłoni :). Oto zaćmienie 21 stycznia bieżącego roku, Super Krwawy Księżyc Wilka:



Obserwator na Księżycu oglądałby w tym momencie zaćmienie Słońca.
Promienie słoneczne, rozproszone i załamane w atmosferze Ziemi, tworzą świecące halo wokół tarczy planety. Tego światła wystarcza, by nieco podświetlić powierzchnię naszego Łysego :)



liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #769 dnia: Listopada 14, 2019, 11:44:01 pm »
Pożytki z erystyki; nie cierpię tego przemądralskiego  słowa, ani takiego podejścia do rozmowy, tym niemniej ostatnio było nadużywane i wszelkiej maści personisto-hominedalne-horrendalne ady (zdarzyła się nawet ada feminem) latały gęsto, niemal wypadało czasem użyć bo inaczej stawało się rozmówcą "niepoważnym" - tom zajrzał.
I teraz ten pożytek, bo zerkałem od końca - a tam ni z gruszki -  maziek!
W przypisie 94
 Znaczy nie ten maziek ludzki, a motto z maźka
Jest wolność, więc każdy ma prawo być idiotą!
© Krzysztof Grabowski, DEZERTER

Do dobra, nieco zmodyfikowane, ale pozbawione warunku ustrojowego i mocno przesunięte w głąb czasów.
https://pl.wiktionary.org/wiki/desipere_est_juris_gentium
« Ostatnia zmiana: Listopada 14, 2019, 11:48:28 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #770 dnia: Listopada 15, 2019, 12:28:19 pm »
Ale z drugiej strony mawia się, że "taka głupota, to już karalne" ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #771 dnia: Listopada 15, 2019, 10:11:58 pm »
Akurat przeczytałam w "Książkach" artykuł K. Vargi  pt. "Głupota jest wieczna"...ale najlepsze ma podobno przed sobą:
Wszystkie znaki na ziemi, niebie oraz internecie wskazują na to, że nadciąga epoka głupoty. Kiedy doczekamy się nowego Oświecenia - nie wiadomo, ale z pewnością nieprędko.
W związku z tym głupota doczekała się biografii:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4903159/glupota-nieoficjalna-biografia
w której przejrzano jej sztuczki;)


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #772 dnia: Listopada 15, 2019, 10:33:14 pm »
Ale z drugiej strony mawia się, że "taka głupota, to już karalne" ;) .
W sensie prawnym?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ignorantia_iuris_nocet
Czy po prostu - tą karą byłby skutek głupoty? W stylu "zapałki w ręku dziecka to pożar":)
Czy aż taka, że szkodzi innym?
 Ale co tam się będę wysilał, skoro już jest książka  :D
Cytuj
"Głupota jest wieczna"...ale najlepsze ma podobno przed sobą:
Wszystkie znaki na ziemi, niebie oraz internecie wskazują na to, że nadciąga epoka głupoty. Kiedy doczekamy się nowego Oświecenia - nie wiadomo, ale z pewnością nieprędko.
Ryzykowna teza - nie sądzę by en masse w starożytności ludzie byli mądrzejsi. Natomiast niewątpliwie "toporek" skutku był ostrzejszy i w tym sensie głupota eliminowała się poniekąd sama. Dziś technologie plus opiekuńczość (nad?) preferują tę cechę? Ale to chyba na razie nieweryfikowalne ... tak siak codziennie zdarzy mi się kilku na pasach przepuścić, co to nie patrzą i wchodzą/wbiegają bez oglądania na jezdnię, jak w dym, nawet mnie nie widząc. Głównie nastoletnich.
Cytuj
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4903159/glupota-nieoficjalna-biografia
Wygląda na Francuza.... to sobie jęknę, ach ci Francuzi! - potrafią pięknie i obszernie pisać o mgle. Ostatnio z tego cyklu czytałem "Dzieje diabła"..też Francuza, stąd taki jęk.  ;) A jest biografia mądrości, lenistwa, obżarstwa etc?
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2019, 10:43:54 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #773 dnia: Listopada 15, 2019, 10:59:59 pm »
Cytuj
Ryzykowna teza - nie sądzę by en masse w starożytności ludzie byli mądrzejsi.
Nawet napisałam: teza jak teza...i skasowałam;)
Generalnie rzecz w rozwoju narzędzi do ogłupiania i autorytetach, które upadły i zostały zastąpione przez - wiesz - influ-e...;)
Co do książki - trudno powiedzieć: świeżutka. Ale to chyba nie taki przeglądzik, a wielogłos:
Psycholodzy z wielu krajów, a także socjolodzy, filozofowie i pisarze przedstawiają nam swoją wizję ludzkiej głupoty. To wyjątkowe przedsięwzięcie na skalę światową, więc nie traćcie
okazji!
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #774 dnia: Listopada 15, 2019, 11:35:37 pm »
Wygląda na Francuza.... to sobie jęknę, ach ci Francuzi! - potrafią pięknie i obszernie pisać o mgle. Ostatnio z tego cyklu czytałem "Dzieje diabła"..też Francuza, stąd taki jęk.  ;) A jest biografia mądrości, lenistwa, obżarstwa etc?

Prawda, Francuzi wymowni potrafią tak o smaku...
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/257375/fizjologia-smaku-albo-medytacje-o-gastronomii-doskonalej
O małżeństwie...
https://pl.wikipedia.org/wiki/Fizjologia_małżeństwa
Choć o głupocie to Holender pierwszy (o holender!):
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pochwała_głupoty
Ha, trza będzie sprawdzić jak się przez wieki percepcja-z-recepcją zjawiska zmieniła...
« Ostatnia zmiana: Listopada 15, 2019, 11:53:41 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #775 dnia: Listopada 17, 2019, 06:05:17 pm »
Ryzykowna teza - nie sądzę by en masse w starożytności ludzie byli mądrzejsi.
Ale może trudniej było utrwalić myśl i z tego powodu dochodzą do nas przeważnie te, świadczące (jednak) o mądrości. Zresztą tylko pozornie dziś łatwiej utrwalić myśl - te wszystkie fejsbuki i inne blogi oraz fora delikatne są jak jak szadź na ostach - gdzieś tam spali się serwerownia albo ktoś będzie miał zły czas - i to wszystko nieodwołalnie poleci w kosmos, a w zasadzie nigdzie nie poleci, bo to by było jeszcze niezłe, tylko sczeźnie. Znów zostanie papier i kamień. Przez jakiś czas. Podobno najdłużej brązowe posągi mają szansę (gdyby zalało nas). Gdyby nie zalało - wypalana glina jest wciąż OK. Kto dziś kładzie swoje myśli w te materiały?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hornet

  • Juror
  • Full Member
  • *****
  • Wiadomości: 203
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #776 dnia: Listopada 17, 2019, 06:16:26 pm »
Ale może trudniej było utrwalić myśl i z tego powodu dochodzą do nas przeważnie te, świadczące (jednak) o mądrości. Zresztą tylko pozornie dziś łatwiej utrwalić myśl - te wszystkie fejsbuki i inne blogi oraz fora delikatne są jak jak szadź na ostach - gdzieś tam spali się serwerownia albo ktoś będzie miał zły czas - i to wszystko nieodwołalnie poleci w kosmos, a w zasadzie nigdzie nie poleci, bo to by było jeszcze niezłe, tylko sczeźnie. Znów zostanie papier i kamień. Przez jakiś czas. Podobno najdłużej brązowe posągi mają szansę (gdyby zalało nas). Gdyby nie zalało - wypalana glina jest wciąż OK. Kto dziś kładzie swoje myśli w te materiały?

Dla takich postów, czytam to forum. Dzięki, maziek.
Spalenie serwera, zbankrutowanie i zamknięcie np Facebooka, to w sumie przyziemne sprawy. Nie to, co taka burza słoneczna (magnetyczna) jak ta z 1859. Gdyby się zdarzyła dziś, to leżymy i kwiczymy.
Gwiazdy nie są dla człowieka - Karellen

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #777 dnia: Listopada 17, 2019, 08:27:14 pm »
Ryzykowna teza - nie sądzę by en masse w starożytności ludzie byli mądrzejsi.
Taka nieco kontrowersyjna teza: ogólna ilość głupoty – rozumie się, w przeliczeniu per capita – maleje.
Ludzie przeciętni, „zjadacze chleba”, moim zdaniem, jak byli głupi, tak mniej więcej pozostali do dziś. Tyle że w starożytności nie było środków technicznych – różnorakich tam fejsbuków, twitterów i instagramów – do ujawnienia własnej głupoty.
Natomiast ukazała się i stale rośnie klasa, albo, jeśli kto woli, kasta ludzi barrrdzo mądrych. Tych od IT, inżynierów, słowem, twórców dóbr hi-tech. Od komórki do boeinga, statka na marsa i komputera kwantowego - skondensowanej wiedzy i mądrości ludzkości.

Nie mogę pozbyć się wrażenia, iż obecnie zachodzi taka sobie segregacja ludzkości na „frakcje” – b. mądrych i b. głupich.
Czy Pani Ewolucja niebawem nie podzieli nasz gatunek HSS na dwa osobnych gatunki – właściwie Homo Sapiens Sapiens i, nazwijmy go tak, Homo S. Vulgaris? Tak jak już raz podzieliła rasę podmyślących bladawców na Neandertalczyków i Kromaniończyków?
Naturalnie pod warunkiem, że będzie miała na to czas... 8)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #778 dnia: Listopada 17, 2019, 08:39:56 pm »
Generalnie się zgadzam, tylko złagodziłbym "intensywność" oceny. Rośnie mądrość jednych, ale niespecjalnie rośnie głupota tych drugich. Różnica - owszem, rośnie.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Co tępora, to mores...!
« Odpowiedź #779 dnia: Listopada 17, 2019, 09:32:43 pm »
Taka nieco kontrowersyjna teza: ogólna ilość głupoty – rozumie się, w przeliczeniu per capita – maleje.
No nie wiem. To odważna teza. Fakt, że ludzie robią rozmaite bardzo nowoczesne rzeczy w porównaniu z naszymi przodkami, to jest jeżdżą autobusem, wchodzą na fejsa, potrafią czytać i pisać i tak dalej. Z drugiej strony testy zrozumienia tekstu pokazują, że ludzie generalnie nie rozumieją czytanych tekstów, jeśli wychodzą one poza kto komu dowalił albo kto z kim spał. Homo sapiens i Homo stultus. Ewentualnie Homo sapiens "właściwy" - tylko nie wiem, jak jest "właściwy po łacinie w tym znaczeniu. Albo - Homo inteligentnyj i bywszyj inteligentnyj ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).