Autor Wątek: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Solaris"  (Przeczytany 17298 razy)

A-cis

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 27, 2006, 12:34:00 pm »
No to trzeba w końcu uściślić, czy tematem jest: psychiczna kondycja ludzkości w "Solaris" (jak jest w temacie wątku), czy - psychiczna kondycja bohaterów "Solaris" (jak jest podane w temacie pierwszego posta).
Ja, do dywagacji, przyjąłem ten drugi wariant :)

Falcor

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 27, 2006, 01:21:38 pm »
Cytuj
Trudno nam stwierdzić, co dokładnie i w jakim stopniu wpływa na psychiczną kondycję pojedyńczego człowieka, a co tu mówić o całej ludzkości ::)


Ja bym to ujął inaczej - wszystko wokół wpływa na psychikę ludzi (ludzkości) i dla tego tak ciężko coś konkretnego napisać, bo w zasadzie wszystko tutaj pasuje :)

jo

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 27, 2006, 08:55:55 pm »
my podczas lekcji skupilismy się głównie na rozwoju technicznym i tym, w jaki sposób własnie rozwój techniczny zmienia całe społeczeństwa. interpretacja zachowań bohaterów "Solaris" ma być podstawą do wysnucia wniosków. A to, czy będą to wnioski dotyczące tylko bohaterów "Solaris" jako jednostek, czy zaryzykuję ocenę całej społeczności, zalezy tylko ode mnie i od tego, jakie argumenty popierające moje hipotezy uda mi się odnaleźć.

Mieslaw

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 27, 2006, 10:08:54 pm »
Cytuj
sam interesuje się fotografią
CU
Deck

No to, Deckard, mamy jeszcze jedno wspólne zainteresowanie.

W kwestii matury chyba nie bardzo mogę pomóc :-/.

Falcor

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 27, 2006, 10:21:28 pm »
Taką myśl, odnośnie psychicznej kondycji ludzkości w przyszłości, zapamiętałem sobie (albo pochodzi z filmu o "Pirxie" albo z książki "Wschód Księżyca" Bena Bovy - akurat niedawno jedno oglądałem, a drugie czytałem i nie pamiętam dokładnie kto to akurat powiedział) - "Ludzkie standardy moralne obniżają się wraz z rozwojem technologii".
Zastrzegam, że nie jest to dokładny cytat, a tylko ogólnie zarysowane znaczenie.

A-cis

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 28, 2006, 01:06:09 am »
Cytuj
z książki "Wschód Księżyca" Bena Bovy

Tak trochę OT. I jak Ci się książka podobała?
(Drugi tom czytałeś?)

Falcor

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 28, 2006, 12:40:38 pm »
Czytało się całkiem przyjemnie, bez nudy, aczkolwiek jest to dużo mniej skomplikowane sf od tego Stanisława Lema. Bardziej przygodowe i "gadżetowe", że tak to ujmę.
Zastanawiam się nad wypożyczeniem drugiego tomu i chyba się skuszę.

Nie wiem czy zauważyłeś, że autor ma "obsesję" w porównywaniu małych pomieszczeń do budek telefonicznych. Pokój na stacji kosmicznej ma rozmiary dużej budki telefonicznej, gabinet w bazie księżycowej także. Pomieszczenie ciągnika księżycowego przypomina małą budkę telefoniczną, a schron radiooperatora ma takowe wymiary. Odnosi się wrażenie, że architektura większości małych pomieszczeń oparta jest na wszechobecnych budkach telefonicznych ;D

Rachel

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 28, 2006, 12:47:32 pm »
I na dodatek pewnie wszystkie pomieszczenia są czerwone

Falcor

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 28, 2006, 05:49:50 pm »
I do tego wiecznie dzwonią ;)

A-cis

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 28, 2006, 09:50:14 pm »
Cytuj
Nie wiem czy zauważyłeś, że autor ma "obsesję" w porównywaniu małych pomieszczeń do budek telefonicznych.  

Nie zwróciłem uwagi (widać mało spostrzegawczy jestem) :)
Ale mam kilkanaśce pozycji Bovy, z tego kilka jeszcze nie przeczytanych, więc wezmę go pod lupę.
Chociaż ta fascynacja budkami może być chwilowa :D

Falcor

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #25 dnia: Marca 01, 2006, 01:35:18 am »
Ben Bova ma też ulubioną sentencję opisującą kobiety (głównie w bazie księżycowej): "wypełniała kombinezon we właściwych miejscach" ;D

jo

  • Gość
Re: [M] Psychiczna kondycja ludzkości w "Sola
« Odpowiedź #26 dnia: Marca 27, 2006, 09:46:53 pm »
chciałam tylko powiedzieć... że nie miałam internetu... i że mature zdałam w sobotę... na 7 czyli maksymalną ocenę w programie międzynarodowym...

DZIEKUJE...
za Solaris...
i nie tylko...

:(
:(