Autor Wątek: Patriotyzm polski  (Przeczytany 321460 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #210 dnia: Czerwca 12, 2015, 11:56:42 am »
Ty jesteś dziwny. Jak ktoś daje mi w dziób, a ja oddaję, to JA zacząłem??? U Ciebie wobec agresji nie zaczyna się przemiana fazowa??? Panie!
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #211 dnia: Czerwca 12, 2015, 12:29:46 pm »
Panie! jakiej agresji? To wyżej to przeca dobro wcielone w literki - było ::)
Ale! Maziek masz rację z tą przemianą;))
St potrzebuje alibi...w tym poście: Last Edit: June 11, 2015, 09:20:01 AM by Stanisław Remuszko pasażerów autobusu było 85.
W tym:
(absolutna świętość prywatnej własności 83 osób), którego ze strachu musimy dziś jeszcze przestrzegać, to zrobimy wam kęsim. Nielegalne kęsim (wbrew waszemu prawu). Siłą (przemocą) obalimy to prawo. Wytłuczemy was do nogi :-)
...już tylko 83. Sypią się jak agatowe murzynki...dwie osoby w niespełna 13 godzin...w połowie wakacji problem nadmiernego gromadzenia kapitału zostanie rozwiązany. Ostatecznie;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #212 dnia: Czerwca 12, 2015, 01:04:49 pm »
Ol, czy istotą (sednem) tego ważnego tekstu jest liczba 38, 58, 83 lub 85? Są autobusy mieszczące dwakroć większą liczbę pasażerów, ale przecież NIE O TYM jest ten tekst. Jeśli Ci na tym zależy, to pokornie przepraszam, że się pomyliłem, a jeśli ten lapsus (któremu poświęcasz większość - liczba znaków - swojego ostatniego wpisu) kogoś uraził, to przepraszam podwójnie.
Po drugie: po co, w jakim celu, napisałaś: "Ja w ogóle nie oceniałam"? Jaki to miało związek z moim poprzednim wpisem?
Po trzecie: poświęciłem prawie dwie godziny na edycyjną adjustację tekstu PO TO, by zaproponować P.T. Towarzystwu rozmowę na temat skutków. Teza pana Piketty'ego (R>G) - wydaje mi się dobrze uzasadniona i objaśniona w wywiadzie z panią profesor. Uważam, że dalszy rozwój wypadków bez próby zasadniczej zmiany dotychczasowych światowych reguł bogacenia się musi doprowadzić do niepokojów społecznych, które mogą wyrażać się w zwykłych zamieszkach (podpalanie samochodów, wybijanie szyb) w wariancie łagodnym, lub w powstaniach, wojnach i rzeziach w wariancie ostrym. I ta realna groźba jest jednym z dwóch powodów, dla których warto poważnie i szybko wziąć się za takie gruntowne zmiany reguł.
Jednym do działania potrzebna jest groźba (bat, kij), a mnie wystarczy moje poczucie sprawiedliwości i moja moralność. Uważam, że w tym zakresie sprawy wyrodziły się w niesprawiedliwość i niemoralność. Taką ocenę (świadomość) stanu rzeczy uważam za drugi/pierwszy, w każdym razie wystarczający powód do postulowania w. w. zmian.
I o tym chciałbym pogadać, nie o czymś innym.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #213 dnia: Czerwca 12, 2015, 02:33:47 pm »
Jak ktoś daje mi w dziób, a ja oddaję...
I kobietę bije!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #214 dnia: Czerwca 12, 2015, 02:41:05 pm »
Ol, czy istotą (sednem) tego ważnego tekstu jest liczba 38, 58, 83 lub 85?
Oczywiście, że nie.
Chociaż poniekąd jest to ważne, bo przecież mówimy o nadmiernym (od ilu euro zaczyna się nadmierność i z czego te pieniądze muszą być uzyskane żeby były niemoralane?) gromadzeniu kapitału w niewielu rękach.
Ale - tak, jak ja poważnie się nie czepiałam tej "80", tak (mniemam) ciąg dalszy Twojego postu o wytłuczeniu do nogi jest też w tonie pól serio, bo chyba nie groziłeś publicznie śmiercią najbogatszym? W dodatku z uśmiechem? Hm?
Więc nie musisz pokornie przepraszać, obracać tych paru linijek w powagę, bo jest to kompletnie niewspółmierne do powyższej wymiany.
Cytuj
Po drugie: po co, w jakim celu, napisałaś: "Ja w ogóle nie oceniałam"? Jaki to miało związek z moim poprzednim wpisem?
Ponieważ wprowadzone przez Ciebie pojęcia: niesprawiedliwe, niemoralne oceniają i wartościują.
Ja nie pisałam o swoich subiektywnych ocenach.
Cytuj
I ta realna groźba jest jednym z dwóch powodów, dla których warto poważnie i szybko wziąć się za takie gruntowne zmiany reguł.
Zgadzam się. Ale nie sądzę by sęk światowych problemów leżał w bogactwie kilkudziesięciu osób.
Że rozwalenie ich fortun poprzez np. uniemożliwienie dziedziczenia (80% podatku spadkowego) jest lekiem na całe zło najbiedniejszych - skorych do rozwalania szyb.
Owszem, korporacje są uprzywilejowane jeśli chodzi o inwestycje - ze strachu, że się wycofają do sąsiadów:) i należałoby zmienić prawo, by ponosiły koszty proporcjonalne do osiąganych zysków. Bezwzględnie.
Ale państwo, które odpowiada ze redystrybucję? Jest bez winy? 
Niegospodarność, przekręty, kredytowanie, pożyczanie, niska ściągalność np. podatku VAT z dużych firm (więc pomysł by w Polsce obniżyć próg wejścia w VAT do 50 tys. zł i ściągać z malutkich) itd.
Ja większą wagę przyłożyłabym do zmiany prawa i porządków w środku tej piramidki, niż kruszenie 1% czubka (zresztą po porządkach w środku czubek na pewno nie wystawałby tak nad poziom, bo ich firmy nie działają w próżni).
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #215 dnia: Czerwca 12, 2015, 02:44:03 pm »
Tak mi Ola agresywnie dała w dziób:
"Ja w ogóle nie oceniałam",
a tak ja agresywnie oddałem:
"1. Nigdzie nawet nie sugerowałem, że oceniasz.".
To się nazywa damski bokser???
Na żartach sie nie znasz?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #216 dnia: Czerwca 12, 2015, 02:51:51 pm »
Ol, jeśli Ty czegoś nie (z)robiłaś, to owo nicnierobienie jest merytorycznym argumentem w dyskusji albo ramą (regułą) dyskusji?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #217 dnia: Czerwca 12, 2015, 03:00:22 pm »
Ol, jeśli Ty czegoś nie (z)robiłaś, to owo nicnierobienie jest merytorycznym argumentem w dyskusji albo ramą (regułą) dyskusji?
R.
Oczywiście, nicnierobienie jest najbardziej merytorycznym argumentem (w tej dyskusji) - jaki mi przychodzi w tej chwili do głowy. Amen.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #218 dnia: Czerwca 12, 2015, 03:13:15 pm »
Amen :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #220 dnia: Czerwca 13, 2015, 10:48:05 am »
Teza pana Piketty'ego (R>G) - wydaje mi się dobrze uzasadniona... Uważam, że dalszy rozwój wypadków bez próby zasadniczej zmiany dotychczasowych światowych reguł bogacenia się musi doprowadzić do niepokojów społecznych... I o tym chciałbym pogadać, nie o czymś innym.
Ale chcesz rozmawiać o świecie, o Europie, o Europie Środkowej/Wschodniej - czy o naszym polskim podwórku?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #221 dnia: Czerwca 13, 2015, 11:16:51 am »
W aspekcie rozruchów i wojen oraz w aspekcie niesprawiedliwości/niemoralności - o świecie (przynajmniej wstępnie, szacunkowo), a w aspekcie niesprawiedliwości/niemoralności, i to tylko w niektółrych odniesieniach merytorycznych - o Polsce.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #222 dnia: Czerwca 13, 2015, 12:11:02 pm »
Otóż, jeśli chodzi o świat, to wydaje mi się, że redystrybucja PKB w poszczególnych krajach nie ma pierwszorzędnego znaczenia, ponieważ na sytuacje globalną kraje te wpływają jako odrębne byty i to co się dzieje "w środku" nie jest tak ważne, chyba że na skutek wewnętrznych wydarzeń ważny kraj znacząco słabnie (jak dajmy na to Rosja w czasie I w.ś. na skutek rewolucji). Wydaje mi się, że jeśli chodzi o sytuację globalną kapitalizm jako taki przestaje być podstawowym czynnikiem sprawczym. Pod względem ekonomicznym pojawiły się Chiny a pod względem ludnościowym migracje i zmiany w parytetach poszczególnych narodowości w państwach. Ponadto najbogatsi nie są zainteresowani zmianą sytuacji, więc ich działania, o ile sa racjonalne, będą raczej prowadziły do cementowania tego świata. Oni szybko się uczą.

Jeśli chodzi o środek, czyli jak to jest w Europie to ja jestem za głupi i nie znam faktów.

Jeśli chodzi o Polskę to widzę wiele aspektów, ale szczerze mówiąc ostatnio stwierdziłem, że nie mam wyrobionego zdania, co do którego byłbym święcie przekonany. Ogólnie mam wrażenie, że nawet jeśli ta zasada R>G pasuje do Polski to została wywiedziona jak sądzę z danych o krajach, w których ten kapitalizm rządzi od wieku czy lepiej. Może więc być tak, że pasuje chwilowo, ale przez przypadek i na skutek innych przesłanek.

Pomijając zaszłości w Polsce jest bardzo wiele osób, którym się nie chce i które uważają, że im się coś należy. Pokłady takich ludzi wymuszają niejako R>G żebyś nie wiem jak się starał. To że w Polsce radzono sobie z bezrobociem poprzez produkcję urzędników to drugi element wymuszający to R>G. Przy czym w obu wypadkach jest to paradoksalnie możliwe tylko dlatego, że ta redystrybucja jednak istnieje, bo obie te grupy społeczne zazwyczaj nijakiego G sami nie dostarczają a żyją z redystrybucji R, wypracowanej przez tych, którzy to G tworzą. I to głównie z G wytworzonego po 1989 roku, kiedy nasza gospodarka zaczęła stawać na nogi. Paradoks polega więc na tym, że to redystrybuowane R w naszym wypadku pochodzi kapitalizmu określanego jako "lata 20 w Chicago".
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #223 dnia: Czerwca 13, 2015, 12:32:38 pm »
Czy dobrze Cię rozumiem, że u nasz dochody z starego kapitału* są wyższe niż dochody z bieżącego wzrostu gospodarczego?
R.

-------------
* tego nagrabionego za Wilczka i Balcerowicza?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Patriotyzm polski
« Odpowiedź #224 dnia: Czerwca 13, 2015, 01:04:30 pm »
A tego to ja nie wiem, czy ze starego, czy z nowego ani czy w ogóle. Założyłem, że uważasz, że Polsce też R>G dlatego piszę ze znakiem zapytania "nawet jeśli ta zasada R>G pasuje do Polski". Samo pojęcie kapitału wydaje mi się trudne do interpretacji w takich momentach, jak przejście przez rok 1989. Były jakieś fabryki, ale produkowały rzeczy z przeszłości. Jako laikowi trudno mi nawet powiedzieć, co było w tej sytuacji kapitałem - ziemia? Hale?

Natomiast pracuję dla ludzi, którzy posiadają obecnie w warunkach polskich kapitał na tyle duży, że już "pieniądz robi pieniądz". Tacy ludzie nie kombinują "zbuduję fabrykę, zatrudnię ludzi i będziemy produkować" tylko "mam milion a za rok chcę mieć realnie milion sto, w co włożyć pieniądze, aby minimalnym kosztem, bez kłopotów, przyniosły zwrot". Im więcej masz tych pieniędzy, tym chętniej wybierasz przedsięwzięcia takie, które są pewne, nie polegają najlepiej na zatrudnianiu ludzi (lepiej wynająć, albo sprzedać, czyli bez dzielenia się przychodem) a tym stopa zwrotu może być mniejsza, o ile łączy się to z brakiem ryzyka. Taki właśnie model pasuje do R>G i się z moich obserwacji rozprzestrzenia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).