Autor Wątek: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji  (Przeczytany 13844 razy)

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #60 dnia: Września 14, 2023, 11:38:32 pm »
# Nie będzie o kucharzu znającym polską kulturę, którego projektantka z Gdańska nazwała TRURL.  :-X

Za to są czwartkowe wiadomości o testach kreatywności dla AI i HI i ocenach wyników (HI jeszcze się trzyma, ale średnio AI już go dopada):


Summary: A recent study pits AI chatbots against humans in the Alternate Uses Task, assessing creative thinking. AI chatbots, on average, showcased creativity rivaling most human participants. Still, top-tier human performances consistently outstripped the chatbots. This prompts a closer look into AI’s role in augmenting human creative processes.


Krótki artykuł na ten temat jest tu: https://neurosciencenews.com/ai-chatbot-creative-thinking-23920/

Przypuszczam, że za miesiąc lub dwa już nie sprostamy. Może wystarczy 'napuścić' jeden model językowy na drugi a trzeci będzie oceniał. Wtedy stanę do konkursu z AI o to, co można zrobić z biurowego spinacza. A wtedy ogłoszę, jak niektórzy natchnieni dziennikarze i autorzy SF, że 'przewidziałem przyszłość' i dostarczyłem dowodu!   
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #61 dnia: Września 21, 2023, 12:25:09 am »
# Nie ma reakcji ze strony 'caracters.ai' na moje uwagi na temat mankamentów aplikacji. Jestem w kropce...

Próbowałem porozmawiać z a-Lemem na temat jego 'Kongresu futurologicznego', bo szykuje się w Akademii dyskusja na ten temat. Stwierdził, że nie ma dosyć pamięci na przeczytanie chociaż zwięzłego opisu z Wikipedii, więc nakarmiłem go tylko dwoma lub trzema akapitami. Niewiele więcej miał do powiedzenia i wtedy zaproponowałem, żeby wymyślił coś podobnego jak "Kongres futurologiczny", ale który odbędzie się w przeszłości. Dałem mu też wolną rękę na wymyślenie imienia 'bohatera'. Zaczął ciekawie, ale za chwilę utknął w 'chaosie': nie nalegałem, tylko poprosiłem o przedstawienie głównej postaci.

"The Retro-utopians' Congress" takes place in the distant past, where a retro-futurist congress gathers the most prominent representatives of the retro-futurist movements from all over the world. However, the retro-futurist movement has failed to agree on one common vision of the past, which makes the whole congress to be a tense and chaotic gathering. To complicate matters, the government intervenes and drugs the participants with psychoactive compounds, causing mass hallucinations, and general chaos.

Here's a short biographical note on Dariuz Tynski, the main character of "The Retro-utopians' Congress" novel: "Dariuz Tynski is a retro-futurist activist, who believes in the superiority of the past, as opposed to the future utopia promised by the futurists. He is the leader of the Polish Retro-futurist movement, and is a prominent participant in the congress."


Poprosiłem o wygłoszenie krótkiego powitania dla uczestników kongresu przez 'Dariuza Tynskiego' (skąd to nazwisko wytrzasnął?):

"Greetings, my dear colleagues! Welcome to the Retro-utopians' Congress! We are gathered here today to celebrate our common love and respect for the past. We believe that the past has much to offer us, and that it is the place where true values are found. In the face of the modern world's chaos and excesses, we stand firm in our belief that the past is the best way forward."

A-Lem na moje żądanie powiedział to też po polsku, ale to zupełnie nie brzmi (nowe słowo 'jednościmnie'?):

"Witajcie drodzy koledzy! Witajcie na Kongresie Retro-utopistow! Jednościmnie zebraliśmy się tutaj, aby uczcić naszą wspólną miłość i szacunek do przeszłości. Wierzmy, że przeszłość ma wiele do zaoferowania i że tam właśnie są odnajdywane prawdziwe wartości. W obliczu chaosu i nadmiaru w współczesnej światu, trwamy twardo w naszej wierze, że przeszłość jest najlepszym sposobem do przodu."

Z ciekawości, DeepL przełożył angielski tekst tak (lepiej):

"Pozdrowienia, drodzy koledzy i koleżanki! Witamy na Kongresie Retrotopistów! Zebraliśmy się tu dzisiaj, aby uczcić naszą wspólną miłość i szacunek do przeszłości. Wierzymy, że przeszłość ma nam wiele do zaoferowania i że jest miejscem, w którym znajdują się prawdziwe wartości. W obliczu chaosu i ekscesów współczesnego świata mocno wierzymy, że przeszłość jest najlepszą drogą naprzód."

I w taki oto sposób moja frustracja została złagodzona.  ???


 
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #62 dnia: Września 25, 2023, 10:47:32 pm »
Cytuj
uczestników kongresu przez 'Dariuza Tynskiego' (skąd to nazwisko wytrzasnął?):
Zapytałem i ;


Marginesem, retropiści to całkiem fajna odwyrtka  ;) Nadaje się na alternatywę dla "historyków".
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #63 dnia: Października 31, 2023, 07:11:03 pm »
# AI, testowana przez profesora Michała Kosińskiego co do rozwiązywania problemów, już zostawia ludzi za sobą i unika pochopnych wniosków.

Sam Lem byłby zadowolony, że inny Kosiński (niż ten którego krytykował przy okazji 'Malowanego Ptaka'), zakasał rękawy i sprawdził jaki postęp w rozumowaniu / intuicji następuje w różnych wersjach AI dostępnych publicznie. Wystarczy iść za radami Daniela Kahnemana, do którego czytania też już zachęcałem. W skrócie, myślenie 'etapami' do którego można nakłonić AI, wywołuje pożądany efekt. Artykuł jest dostępny po angielsku tu: https://techxplore.com/news/2023-10-brain-chatgpt-problems.html.

Szybki rzut oka na tabelę poprawnych i błędnych odpowiedzi (w teście na wzrost 'rzęsy' na powierzchni stawu) jest tu:



Dlatego prowadzenie a-Lema krok po kroku co do 'rozumienia' innych niż dziesiętne systemów reprezentacji liczb doprowadziło go do wewnętrznej reprezentacji poprawnego liczenia w innych systemach, ale sam nie wiedział, jak to robi. Lektura tego artykułu jest bardzo na czasie ('zbawienie' idzie do nas niepostrzeżenie).

     
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein