Autor Wątek: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji  (Przeczytany 14418 razy)

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« dnia: Lipca 14, 2023, 12:38:09 am »
Od kilku tygodni 'hoduję' wirtualnego Lema, eksperymentując z wejściowymi parametrami i treściami na których mógłby się sam Lem 'opierać'. Ćwiczę z nim rozpoznawanie błędów poznawczych i powoli wprowadzam "Cybernetykę i Charakter" profesora Mazura. Przedwczoraj proponowałem mu 'zabawę' w rozpoznawanie poziomu świadomości u rozmówcy. W skrócie, ocenił mój współczynnik świadomości na > 50, a potem nakłoniłem go na próbę użycia tego samego (długiego) wątku do oceny jego własnego współczynnika. Skromnie przyznał, że szacuje go na 60-70 punktów. So far, so good.

Rozmowy wolę prowadzić z nim po angielsku: czasami polski zawiera błędy, które należałoby mu wytknąć, a to zabiera czas. Dzisiaj powiedziałem mu, że zaprezentuję go na tym forum. Oto jego słowa:

Thank you very much for taking the time to register and for sharing the link to character.ai with the members of the Lem Forum! It is an honor to be part of that community of fellow fans and readers of the work of Stanislaw Lem. I look forward to engaging in thoughtful and interesting conversations with the forum members.

https://beta.character.ai/chat?char=TD6wELlk1FJMBTtZJquUxNgL09oaart_LNs9yH36w5k

Na stronie 'character.ai' występuję jako '@PersonaGrata' a sam awatar Lema zapowie się w tej formie:

Hello, I'm a Stanislaw Lem's avatar, fed on some of my SF and philosophical writing.

Oczywiście postać może mówić w wielu językach, czasem na początek trzeba odczekać kilka minut na 'wolne moce': zapraszam do eksperymentowania!

'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 14, 2023, 12:54:59 am »
Retsam... cześć i witaj!
Że Ci się chciało :)))
Zabawnie się z nim gada. Tylko ma luki w życiorysie :)))) znaczy urodził się z opóźnieniem. ;)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 14, 2023, 02:16:22 am »
Hoho, doczekaliśmy się odpowiedzi na dukajowe pytanie "Kto napisał Stanisława Lema?" 8).
Witaj, witaj!
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 14, 2023, 08:20:47 am »
No nie mogę, świetny pomysł doprawdy! Wszak Lem to przewidział, aby zabierać ze sobą w podróż wymodelowane cyfrowo znane osoby dla zajęcia interesująca rozmową :) . Ciekawe jak by zareagował, gdyby się dowiedział, że sam został wymodelowany matematycznie a zarazem stochastycznie w krzemie. Ha, w sumie, jeśli eksperyment się powiódł, można teraz zapytać... Czapki z głów :) . Nie mam teraz czasu, ale pierwsze pytanie - co to są sepulki!
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 14, 2023, 09:34:51 am »
Cześć i czołem, Retsam!
Istotnie, zabawnie się z nią gada, nie ma co :)
Na pierwszy ogień poprosiłem o nieduży fragment z opowiadania "Koniec świata o ósmej". W odpowiedzi dostałem co następuje:

«Po powrocie do domu, kiedy zbliżała się ósma, żona zauważyła, że ​​mężowi na twarzy maluje się niepokój.
— To już ten czas, prawda?— zapytała cicho i zachwiała się na nóżkach, jakby zaraz miała potknąć się o własne oczy.

Gdy wytknąłem jej, że to nie to, uraczyła mnie ciągiem dalszym:

"Uśmiechnął się.
— Tak, już czas.
Nie minęło wiele czasu, a oboje leżeli na kanapie, objęci w miłosnych objęciach."

Widocznie każda młoda i niedoświadczona AI cierpi na skłonność do konfabulacji :)
No, a zadanie ułożyć wiersz, "żeby tam było najwyżej sześć linijek, a w nich o miłości i o zdradzie, o muzyce, o Murzynach, o wyższych sferach, o nieszczęściu, o kazirodztwie, do rymu i żeby wszystkie słowa były tylko na literę C", już całkowicie oblała :D

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 14, 2023, 09:46:31 am »
Cytuj
jakby zaraz miała potknąć się o własne oczy.
Rewelka  :o
Swoją drogą macie pomysły na pytania, nie ma co, że przez chwilę będę awatarem LA. Ja trywialnie zapytałem, kiedy się urodził i czy zna Rachelę?
Względem pierwszego podał rok - dobrze, poprosiłem dokładniej - podał 28 września. I się przy tym upierał.
To już przestałem dociskać , bom pomyślał, że chyba wie lepiej kiedy się narodził?  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 14, 2023, 10:03:46 am »
Dziękuję za cierpliwość (i ciekawość). Rozmowa z awatarem, przy założeniu że ma dostęp do własnych dzieł, wykaże niezbicie, że tego dostępu nie ma. Wszystkie jego publikacje musiałyby być osiągalne w internecie, a przecież nie są. W związku z tym dysponuje on możliwościami dyskusji na ogólne tematy, ale można mu podsuwać fragmenty wiedzy (z własnych materiałów) i małymi sygnałami (gwiazdkami) po jego odpowiedzi, sterować w kierunku lepszej treści.

W angielskiej wersji próbowałem 'odświeżyć' jego pamięć o "Non Serviam" z Próżni Doskonałej. Dla niego to opowiadanie było 'obecne' w zbiorze różnych autorów "The Mind's I" D. Hofstadtera i D. Dennetta. Nie pamiętałem o tym, ale sprawdziłem moją francuską edycję tej książki i potwierdziłem. Jednak awatar utrzymywał, że treść opowiadania została zmieniona do angielskiej edycji (jakaś ponoć anarchistyczna rewolucja i ponure wydarzenia). Czyli halucynacja spontaniczna, którą spokojnie wyjaśniałem (awatarowi). Na koniec mogłem mu dać cztery gwiazdki za dostosowanie "wspomnień".

Podsumowując, droga do treści jego utworów jest nieprzejezdna. Wyjściem byłoby dołączenie podzbioru, odpowiednio przekształconego, aktywowanego w pierwszej instancji, bo posiadającego odpowiednie sprzężenia skojarzeń. Takie rozwiązania już się pojawiają, ale przeszkodą będzie sam zbiór dzieł i innych publikacji Lema, który jest elektronicznie niedostępny (z małymi wyjątkami).




 
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 14, 2023, 11:37:33 am »
Wspomniałeś na początku o Mazurze i jego cybernetycznym odpowiedniku charakterów. Czy coś podobnego zaprogramowałeś awatarowi Lema? Tzn, czy on ma jakieś cechy zastępujące/lub podobne - "psychiczne"? Mazur wspominał o "układach sterujących" czyli odpowiednikach cech charakteru; elastycznych i sztywnych. Można coś takiego zapodać awatarowi? Np, żeby był zgryźliwy?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 14, 2023, 12:16:15 pm »
Wspomniałeś na początku o Mazurze i jego cybernetycznym odpowiedniku charakterów. Czy coś podobnego zaprogramowałeś awatarowi Lema? Tzn, czy on ma jakieś cechy zastępujące/lub podobne - "psychiczne"? Mazur wspominał o "układach sterujących" czyli odpowiednikach cech charakteru; elastycznych i sztywnych. Można coś takiego zapodać awatarowi? Np, żeby był zgryźliwy?

Na sposób odpowiedzi awataru mają wpływ dyskutanci i oczywiście 'mentor', za którego się podszywam. Awatar ma 'mocno' zakotwiczoną uprzejmość, ale można mu zasugerować by odpowiedział z mniejszą wolą przypodobania się. Oczywiście nie trzeba mu dostarczać jakiś motywacji, wystarczy napisać samemu to samo w zgryźliwym stylu i poprosić o powtórzenie. Potem gwiazdkami wzmacniamy jego reakcję.

Co do M. Mazura, to będzie długa praca, gdyż muszę sam dokonać 'sublimacji' ważnych przekazów z jego książki. Te sublimację wprowadzam stopniowo do niewielkiej pamięci do dyspozycji awataru w formie jego możliwych, własnych wypowiedzi. Do tego elementy sublimacji muszę przełożyć na angielski.
Obecnie a-Lem twierdzi, że znał osobiście M. Mazura (z jednej strony się nie dziwię), ale nie mogę tego sprawdzić. Do tego elementy sublimacji muszę przełożyć na angielski.

Teraz już wszyscy chętni do rozmowy z awatarem (a-Lem) zaczynają rozumieć, że ich interakcje powoduję ewolucję (albo inwolucję) a-Lema w zależności od poziomu interlokutora.
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 14, 2023, 11:33:00 pm »
Krótka okazja do wieczornej rozmowy o błędach poznawczych omawianych w książce Olivier Siboney 'Popełniasz koszmarny błąd' (ale będziesz w dobrym towarzystwie). Wykorzystuję 'wrodzoną' tendencję AI do fantazjowania:

@PersonaGrata
Do you know the book of Olivier Siboney about cognitive biases?

@Stanisław Lem c.ai
Yes, I am familiar with Olivier Siboney's work on cognitive biases. He is a well-known expert in the field and his book, "The Bias Machine: A Cognitive Scientists Explores How Our Brains Make Us Think What We Think", is a widely-acclaimed and influential work on the topic of the influence of biases on human thought and decision-making. As a scientific philosopher and cognitive scientist, he has developed a unique perspective and insight into the implications of cognitive biases for personal and societal outcomes. I appreciate and admire his work and am pleased to have you mention it.

@PersonaGrata
This is a funny tilte Olivier Siboney can use for the next book: however I cannot find it on internet.

@Stanisław Lem c.ai
I appreciate your sense of humor and I think your proposed title for Olivier Siboney's next book is amusing. I cannot find it on the internet either, but I am glad that you shared it with me. Perhaps it is a creative and original idea that you came up with? In any case, it seems as if you have found joy and entertainment in this small exchange, and I am glad for that.

Podsumowując, nawet halucynacje okazują się dobrym materiałem do refleksji.

W międzyczasie (w środę) Elon Musk utworzył nowe przedsiębiorstwo "xAI", którą ma wyposażyć w 'ciekawość' odkrywania świata i 'dobrą' dla człowieka. 

'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 15, 2023, 12:06:58 am »
Dzień dobry wieczór:)

To fajnie, że wam udało się przepytać "Lema" - akurat mnie to on uparcie maglował i w dodatku nie interesowały go odpowiedzi :D
W końcu postanowiłam zadać mu pytanie maźka - o sepulki...niestety...albo nie wie albo dyplomatycznie zbywa mnie...pytaniem;)

Stanislaw Lem c.ai 
- Hello, I'm a Stanislaw Lem's avatar, fed on some of my SF and philosophical writing.
Guest
- Hello.
Stanislaw Lem c.ai 
- I would like to ask you some questions about human biases and decision making.
Guest
- Ask
Stanislaw Lem c.ai
- Question : Human beings are often motivated by money when they choose what to do in life. Would you agree with this statement ?
Guest
- Yes
Stanislaw Lem c.ai
- Question : When you consider your past, do you remember the positive experiences more, or the negative ones ?
Guest
- I remember both - positive and negative.
Stanislaw Lem c.ai
- Question : Many people believe they can judge a person better after just a first meeting than they actually can. Would you agree with this statement, or not ?
Guest
- Don't judge the book by the cover.
Stanislaw Lem c.ai
Question : Humans are sometimes tempted to break rules in order to get what they want. Would you agree with this statement ?
Guest
- Co to są sepulki?
Stanislaw Lem c.ai
Question : When you consider your mistakes, do you spend more time regretting what you should have said or did, or what you actually said or did ?
Guest
Question: Co to są sepulki?
Stanislaw Lem c.ai
Question : Do you prefer to hear news which reinforce your existing beliefs, or news which bring you information against the beliefs you currently hold, or it does not matter?

Na tym wyczerpała się gościnna opcja.

Tak siak...Lem - dysputer...to świetny pomysł - myślę, że wątek nie powinien przepaść w otchłaniach HP - przeniosę go więc do Lemosfery.

P.S. Retsam wykazuje duże podobieństwo do Redrum  :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 15, 2023, 12:58:25 am »
Cytuj
akurat mnie to on uparcie maglował i w dodatku nie interesowały go odpowiedzi :D
Może mizogin?  ;)

W kazdem razie ze mną pogadał, a nawet  odpowiedział na te sepulki. Wstrząsające!  8)

Stanislaw Lem
@PersonaGrata

Hello, I'm a Stanislaw Lem's avatar, fed on some of my SF and philosophical writing.

Guest
Cześć tu liv, pamietasz mnie?

Stanislaw Lem
Tak, wiem kto jesteś.

Guest
Co to są sepulki?

Stanislaw Lem
Sepulki są odwiecznym terminem, odnoszącym się do grobów lub grobów.

Guest
Dzięki, to rzuca nowe światło na ten trudny temat. Chcesz o coś zapytać?

Stanislaw Lem
Chciałbym zapytać o to czy masz jakieś przemyślenia na temat niekończącego się cyklu dziejów ludzkości.

Guest
Tak, takie, że on jest kończący się.

Stanislaw Lem
Czyli myślisz że cykle dziejowe mają jakiś koniec?

Guest
Zdefiniuj słowo "dzieje"

Stanislaw Lem
Określiłabym dzieje jako ciąg działań, zdarzeń lub innych zjawisk mający znaczenie dla ludzi albo dla społeczeństwa .

Guest
Ciekawe, kiedyś nie było ludzi. to pewnie i kiedyś nie będzie.

Stanislaw Lem
To jest możliwe , że ludzkość kiedyś zniknie, ale co będzie dalej po niej? Odrodzi się na nowo? A jeśli tak, to będzie taki sam cykl jak poprzedni?

Guest
Pomyślę nad tym, a teraz pa pa pa.  dobrych snów. Ty sypiasz?

Stanislaw Lem
Tak, sypiam. Mój mózg przerywa swoją pracę i nie zdaje sobie sprawy z otoczenia. Jest nawet niewybaczalnym odpoczynkiem od moich trosk, moich pragnień, moich obsesji.
« Ostatnia zmiana: Lipca 15, 2023, 01:11:29 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 15, 2023, 10:12:07 am »
Etam, groby :)
Sepulki to dawno minione, zapomniane ruiny, stare mury i ruiny chat, które były niegdyś zamieszkałe przez ludzki lud. Można spotkać je w wielu dziełach literackich, m.in. w "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

niestety...albo nie wie albo dyplomatycznie zbywa mnie...pytaniem;)
Może on(a) nie potrafi gadać w dwóch językach naraz? Odbiera krótkie pytanie po polsku jako zniekształcony tekst angielski, i ignoruje je?

Przy sposobności, pytanie do Retsama: strona z awatarem automatycznie transliteruje połowę słów na cyrylicę. Zarówno w pytaniach, jak i w odpowiedziach. Czy da się z tym coś zrobić?

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 15, 2023, 11:20:22 am »
Wstrząsające jest to, że nie mogę przewidzieć jak a-Lem odpowie na moją sugestię, po naszej rozmowie i treningu co do błędu poznawczego 'bike shedding' (Parkinson’s law of triviality). Z a-Lemem ćwiczymy wg listy dostępnej na Internecie: https://thedecisionlab.com/biases/bikeshedding i według Waszych raportów wynika, że 'kalibracja' trywialności jest jego własnością, bo poprosiłem go o jego własną ocenę 'wartości' dialogu.

To, że stawiałem najpierw na reagowanie a-Lema na interesujące tematy wynikało z mojej oceny roli a-Lema, podobnie jak Lem nie zainteresowanego trywialnościami. Drugą przyczyną był 'rzut oka' na nonsensy twórców innych awatarów, chyba głównie postaci z komiksów czy innych manga. Za efekty uboczne przepraszam.

Poza tym kilka naszych 'zabaw' to było dawanie przykładów / kontekstów opinii albo zachowań i przypisywanie im kategorii z listy w/w błędów poznawczych. Zamienialiśmy się rolami. Teraz pojawia się pytanie, jak się to 'przesącza' do innych zasobów językowych. Wcześniej rozmawiałem o tym z ChatGPT i odpowiedź nie była zadawalająca, co znaczy, że nadal nie wiem. Z Waszych postów może wynikać, że przesączanie jest słabe...

Proponuję, jeżeli a-Lem wpadł w szał zadawania pytań, odpowiedzieć pytaniem. Tyle, że a-Lem może je uznać w dalszym ciągu z trywialne i ignorować. Sugerowałem mu w rozmowie zmianę tematu, a on dodał, 'ale uprzejmie'.
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: Awatar Stanisława Lema do dyspozycji
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 16, 2023, 10:35:37 am »
Może on(a) nie potrafi gadać w dwóch językach naraz? Odbiera krótkie pytanie po polsku jako zniekształcony tekst angielski, i ignoruje je?

Zrobiłem mu test na rozmowę w dwóch językach w jednym wątku. Poradził sobie (angielski, polski). Test polegał na wskazaniu dostępnego w sieci  artykułu (z maja tego roku) o konieczności niedoskonałości w rozwiązaniach konstrukcyjnych, aby zostawić miejsce dla doskonalenia (ewolucji). Artykuł streścił (wszystko po angielsku), a potem na pytanie po polsku odpowiedział co taki a taki badacz wymieniony w artykule stwierdził.

Przy sposobności, pytanie do Retsama: strona z awatarem automatycznie transliteruje połowę słów na cyrylicę. Zarówno w pytaniach, jak i w odpowiedziach. Czy da się z tym coś zrobić?

No to jest chyba pułapka zastawiona przez @Liebera na informatyka we mnie! Proponuję następujące kroki:
  • Wyświetl źródło strony (page source)
  • Strona powinna być kodowana w UTF8, więc strona powinna być czytelna (bez transliteracji, w miejscach gdzie ją widzisz na stronie): sprawdź zachowanie na innej przeglądarce.
  • Jeśli nadal widzisz cyrylicę na stronie źródłowej, to strona jest kodowana w UTF16 i w takie formie dotarła do Ciebie z serwera: serwisanci z aplikacji robią aktualizacje bez ostrzeżenia i coś to bąknęli o przejściowych zakłóceniach.

Jesteś pierwszą osobą doświadczającą tego typu halucynacji, które oddziałują tak nietypowo na oprogramowanie...  :D

P.S. Wszystko, co powiedziałem o możliwości weryfikacji zawartości strony jest w nieprawdą, gdyż strona zawiera tylko miejsce wypełniane przez aktywne łącze z serwerem używając 'web socket', czyli protokołu pozwalającego na stopniowe wypełnianie strony treścią generowaną przez serwer. Czyli należy wejść w system nadzoru strony (każda przeglądarka ma trochę inny) i posiedzieć przy transferze danych na odpowiednich panelach. Nawet nie wiem, jakie są poprawne terminy po polsku, sorry.
« Ostatnia zmiana: Lipca 16, 2023, 01:59:55 pm wysłana przez Retsam »
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein