Autor Wątek: 10 książek science fiction wszechczasów  (Przeczytany 53421 razy)

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #30 dnia: Stycznia 18, 2017, 08:10:09 pm »
Komiksy się liczą?

sam nie wiem, ale raczej nie, zostańmy wyłącznie przy słowie pisanym
A komiks to co słowo grabione?  ;D

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #31 dnia: Stycznia 18, 2017, 08:16:54 pm »
Komiksy się liczą?

sam nie wiem, ale raczej nie, zostańmy wyłącznie przy słowie pisanym
A komiks to co słowo grabione?  ;D

Komiks to według Wikipedii forma obrazkowa:

Cytuj
Komiks – sekwencyjna historia obrazkowa, często z dodanym tekstem, publikowana w prasie lub w formie osobnych zeszytów, która wykształciła się jako odrębna forma wydawnicza na przełomie XIX i XX wieku z gazetowej grafiki satyrycznej.

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #32 dnia: Stycznia 18, 2017, 08:29:50 pm »
Jednak moim zdaniem komiksy są niedoceniany i powinny być uwzględnione w rankingu

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #33 dnia: Stycznia 18, 2017, 10:00:00 pm »
Tak po prawdzie to niezbyt jest o co się bić ;), bo jeśli myślimy o komiksach, które da się posądzać o jakąś SFową wybitność, to w grę wchodzi tylko japoński "Ghost in the Shell" i "Watchmen" (jeśli nie zdyskwalifikować tego tytułu jako superbohaterszczyzny w pierwszym rzędzie jednak). Komiksowa wersja "Wiecznej wojny" czy oryginalna historia "Aliens versus Predator" (o niebo lepsza od niedorobionych filmów, które były nią inspirowane) do jakichś rankingów 100, czy 200, czołowych tytułów przy takim ustawieniu kryteriów mogłyby się łapać, ale nie do dziesiątki. "Akira" - to samo, a jest tam przy tym ten kłopot, że moce Tetsuo i tytułowego chłopca jednak rozsadzają konwencję SF dalece silniej, niż cokolwiek, czego się mogłem czepić u Dukaja czy Chianga ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #34 dnia: Stycznia 18, 2017, 10:17:20 pm »
Szczylu, a Kajko i Kokosz w kosmosie ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #35 dnia: Stycznia 18, 2017, 10:19:26 pm »
Ze starczom godnościom: Kajtek i Koko, jak już ;).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13346
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #36 dnia: Stycznia 18, 2017, 10:23:32 pm »
Młodzież się robi coraz bezczelniejsza :( ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #37 dnia: Stycznia 18, 2017, 11:13:51 pm »
Q zapominasz o Evangelionie, Thorgalu, Legend of galactic heroes, Kovalu, Nausicaa...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #38 dnia: Stycznia 18, 2017, 11:35:40 pm »
Ja twardo stoję za Kovalem - Parówkarz, Wyrodek, Polch, moja młodość! A jakie cyce miała każda brygada (a może Brygida...)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #39 dnia: Stycznia 19, 2017, 09:52:35 am »
Chopy, nie rozpędzajcie się...  :P

"Evangelion" to w pierwszym rzędzie serial animowany, komiks był adaptacją. "Thorgal" - pomijając wszystko inne - jest znacznie bardziej fantasy, niż SF (pojawiają się bogowie i inne postacie ze skandynawskiej mitologii, świat ma cechy umagicznionej/ufantastycznionej rzeczywistośc alternatywnej, w stylu Starego Świata z Warhammera nie przymierzając. "Legend of galactic heroes" to w pierwszym rzędzie powieści military SF (równie dobrze moglibyśmy dyskutować o obecności na liście przygód Honor Harrington - to też popularne militarne czytadła), i tu komiks jest adaptacją. "Nausicaa..." - tu komiks (manga) może i poprzedza film, ale rzecz jest klasyfikowana jako science fantasy, nie science fiction.
Znaczy: moim skromnym zdaniem nie ma nad tym nawet co dumać..

"Koval"? Gdyby uwzględniać komiksy i układać jakąś szerszą listę (jak mówiłem: 100, 200 pozycji), to może  i byłbym za. W wypadku Top 10 niezbyt widzę miejsce dla tego tytułu (nawet biorąc poprawkę na - swoisty - odruch patriotyczny, ciągoty antyimportowe, osobiste sympatie). Nie mówię, że "Funky..." nie jest fajny, ale: primo - stanowi znacznie bardziej aluzyjny komentarz polityczny, niż SF sensu stricto (a sądzę, że układanie listy najlepszej SF w ramach działalności Forum Lemowskiego powinno skłaniać do godnej Mistrza surowości sądów i rozliczania analizowanych pozycji z powinności fantastyki naukowej), secundo - zdaje mi się, że przy tak wąskiej liście wrzucenie czegoś tylko fajnego, będzie oznaczało pokrzywdzenie jakiejś wybitniejszej, a więc godniejszej miejsca na liście, pozycji. Skoro kręcimy nosem nad Cardem, Asimovem, Heinleinem i Herbertem tu wypadnie nam zastosować równą surowość.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #40 dnia: Stycznia 19, 2017, 12:20:58 pm »
Drogi Kju, sądzę, że inaczej niż Ty postrzegam kryteria doboru książek-kandydatów. Dla mnie takim JEDYNYM kryterium jest suwerenne osobiste subiektywne (bo niby jakie inne) przekonanie zgłaszającego. Przypuszczam, że Twoje kryteria/um są/jest "nieco odmienne" :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #41 dnia: Stycznia 19, 2017, 02:57:46 pm »
Cytuj
stanowi znacznie bardziej aluzyjny komentarz polityczny, niż SF sensu stricto
Tak samo jak Limes Inferior. Poza tym co nam po świecie SF który naprawdę byłby poprawny Science skoro jego treść merytoryczna miała by się jak pięść do oka do naszej rzeczywistości?

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #42 dnia: Stycznia 19, 2017, 03:58:35 pm »
Przypuszczam, że Twoje kryteria/um są/jest "nieco odmienne" :-)

Słusznie przypuszczasz. Dla mnie kryteriów jest kilka. Pierwszym jest literacka jakość (tu, w istocie, nie uciekniemy do prywatnych preferencji, bo nie da się tego ściśle mierzyć). Drugim - ładunek intelektualny danych dzieł (nie sądzę by pozycje eskapistyczne, rozrywkowe, czy głupie po prostu - nawet jeśli dobrze napisane - zasługiwały na miano arcydzieł). Trzecim - próba wywnioskowania (na podstawie dostępnych nam lemowych wypowiedzi) czy Mistrz pochwaliłby umieszczenie danej pozycji na liście (przy czym twierdzę, że w tym trzecim wypadku można czasem pójść wbrew Lemowi, ale tylko z b. dobrymi argumentami, które by i Jego mogły przekonać).

Tak samo jak Limes Inferior.

Sądzę, że lekceważysz "Limes...". Tam są dość istotne elementy futurologiczne związane ze stykiem technologii z socjologią (ot, choćby Klucz słynny i to co się z nim wiąże). Znajdziemy tam również wątki dalece poza doraźny komentarz wykraczające, które po latach lepiej ujawniają swoją ponadczasowość. Da się - acz sporo się przy tym straci - czytać w/w zajdlową powieść w oderwaniu od PRL-owskiego konkretu (i wszelkiej wiedzy o nim) i nadal to będzie wybitna, acz miejscami postarzała (gatunek ten ma to do siebie, że się w pewnych detalach szybko starzeje) SF.

Poza tym co nam po świecie SF który naprawdę byłby poprawny Science skoro jego treść merytoryczna miała by się jak pięść do oka do naszej rzeczywistości?

Błędnie mnie rozumiesz. Związek z rzeczywistością jest jak dla mnie jedną z kluczowych cech dobrej SF (b. podobało mi się w tej pracy o mnie ;) silne podkreślenie paradoksalnie całkowicie antyeskapistycznego charakteru lemowskiej SF, i sadzę, że każdą godną uwagi SF po tym poznać), ale mniemam, iż możliwe są głębsze do realnego świata komentarze niż - zabawna i lekka skądinąd - polityczna szopka.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2017, 04:27:29 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #43 dnia: Stycznia 19, 2017, 06:36:32 pm »
Nieważne, kto ma jakie kryteria. Ważne, kto liczy głosy (kto decyduje o kształcie listy)
Hi, hi, hi :-)
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: 10 książek science fiction wszechczasów
« Odpowiedź #44 dnia: Stycznia 19, 2017, 11:26:23 pm »
Proponuje All you need is kill i Wyprawę Baxtera