Autor Wątek: Polityka smoleńska  (Przeczytany 271277 razy)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #645 dnia: Maja 30, 2017, 04:22:48 pm »
komisja smoleńska mocno dostała po kulach i przez Berczyńskiego i przez Macierewicza

Cóż, minister M. i premier K. zdają się być symetryczni  jeśli chodzi o stopień prawdomówności w temacie. Może to jeden z powodów, dla których (względna) równowaga punktów procentowych między ich partiami trwa.

(By była jasność: nie jestem tak naiwny, by oczekiwać od polityków prawdomówności, ale - powiedzmy - tego, by byli trudniej przyłapywalni ;).)
« Ostatnia zmiana: Maja 30, 2017, 04:25:19 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #646 dnia: Maja 30, 2017, 05:13:22 pm »
Co do tego, co trzeba było zrobić ze szczątkami to zdanie żadnej pojedynczej osoby nie miało znaczenia, zwłaszcza ponieważ liczba osób bezpośrednio zainteresowanych (najbliższych ofiar) szła i idzie w setki. Wśród nich są osoby przykładające wielką wagę do kwestii zachowania ciała jak i takie, które ten problem uważają za wtórny. Ta sprawa została załatwiona jakoś "dziwnie". To że nie było przepisów, czy nie było procedur to mimo wszystko osobom tego pragnącym należało umożliwić otworzenie trumien. Być może zaproponować kremację szczątków nierozpoznanych. Rzecz nie polega na tym, czy wówczas zrobiono dobrze, czy może najlepiej jak się dało, czy dość dobrze - ale na tym, że ludziom nie dano wyboru, nie powiedziano im (chyba, że się mylę), że są szczątki nierozpoznane, że nie zachowano zwykłych środków, które stosuje się przy każdych nieznanych zwłokach znalezionych gdziekolwiek (prokuratura, DNA, etc. Problem nie polega na tym, co zrobiono, tylko na tym, czego zaniechano, przy okazji zdaje sie mówiąc ludziom, że "nie można otworzyć trumien" - co było wymówką i bzdurą.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #647 dnia: Maja 30, 2017, 08:03:06 pm »
To jest sedno naszych spekulacji:

Cytuj
Rzekomy zakaz otwierania. Kto, co, kiedy, jak (na gębę czy na piśmie), i na jakiej podstawie prawnej? A może  od początku to czysta lipa, fikcja, plota, łeż, mit?

R
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #648 dnia: Maja 30, 2017, 08:50:12 pm »
To Twoje sedno. Dla mnie to rzecz drugorzędna - http://wyborcza.pl/1,76842,12564623,Boni__nie_bylo_zakazu__rodziny_mogly_otworzyc_trumny.html . Jak widać w zasadzie można było, ale otworzono 4 trumny. Więc praktycznie nie można było, albo było to trudne. O tym, że takich trumien się nie otwiera trąbili wówczas na tyle, że nawet ja to pamiętam, choć była to dla mnie kwestia równie księżycowa co troska o pogodę jutro na Marsie. A ponieważ uczestniczyłem niestety w kilku pogrzebach, to wiem, że wśród ludzi jest przymus otworzenia trumny i przekonania się, że chowa się właściwego człowieka. Tak więc liczba 4 na tę ilość ofiar jest mała jak na polskie warunki. Każda rodzina, która nie otworzyła trumny, bo posłyszała, że "się nie otwiera" pewnikiem czuje się oszukana. Można twierdzić, że zakazu nie było itd. - ale miałko to brzmi wobec faktów.

Mi chodzi o to, że ówczesna władza nie załatwiła tego tak, żeby się nie dało teraz tego rozgrzebać - i to jest moje sedno. Oczywiście grzebać można we wszystkim - ale obiektywnie wypada przyznać, że po pierwsze były duże pomyłki, jak zamiana ciał (łatwa do wykluczenia testem DNA a pewnie i klasycznie) i delikatnie mówiąc mijanie się z prawdą minister Kopacz (po co?), brak polskich prokuratorów przy sekcjach w Rosji przed włożeniem ciał do trumien - to akurat są fakty, a nie spekulacje. Nie sądzę, aby to wynikało ze złej woli - ale popełnili błędy, które będą ich kosztować. Przy czym nie mam na myśli błędów w sensie, że nie pomyśleli, że się podkładają PiSowi - tylko uważam, że sprawy ostateczne trzeba załatwiać PORZĄDNIE, a państwo powinno to robić superporządnie, zwłaszcza w sytuacji, w której koniecznym założeniem jest działanie osób trzecich.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #649 dnia: Maja 30, 2017, 11:36:34 pm »
Pełna zgoda.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #650 dnia: Maja 30, 2017, 11:49:13 pm »
uważam, że sprawy ostateczne trzeba załatwiać PORZĄDNIE, a państwo powinno to robić superporządnie

To jest i moje sedno tej sprawy (zresztą: państwo powinno WSZELKIE sprawy tak załatwiać). Niestety słowa Lema o jakości naszych "elit" politycznych pozostają wciąż aktualne.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #651 dnia: Maja 31, 2017, 11:54:33 am »
Cud mniemany.

Myślę, że zadziałano wg jakiegoś schematu, chyba typowego dla sprowadzania z zagranicy zwłok, co do których nie ma podejrzenia o przestępstwo. Identyfikacja z całą pewnością była bardzo utrudniona, ze względu na obrażenia. Wystarczy poczytać diariusz, jak to mozolnie szło (którego dnia jaka liczbę ofiar rozpoznano). Część rodzin była obecna na miejscu przy identyfikacji, ale nie wyobrażam sobie, aby poza przypadkiem dobrego zachowania lub znaków szczególnych można by było wymagać od zwykłych ludzi rozpoznania bliskich, nie mówiąc już nawet o mniejszych fragmentach ciał. Z kolei trudno badać każdy strzęp genetycznie. Ja też jestem mądry po szkodzie - teraz wydaje mi się, że słusznym było wówczas nawet stworzenie specustawy, jeśli były jakiekolwiek problemy formalne z badaniem zwłok w kraju. Częściowo jest też tak, że na samym początku nie było "smoleńskiego podziału", więc nikt się nie obstawiał kwitami na zapas. Tym niemniej żenujące, że w państwie europejskim nikt nie miał obrazu całości i właściwego doświadczenia, tym bardziej, że między bajki wkładam twierdzenia o ogromie tej katastrofy w wymiarze praktyczno-organizacyjnym - tyle mniej więcej ludzi ginie w Polsce w tydzień na drogach.
« Ostatnia zmiana: Maja 31, 2017, 01:50:02 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #653 dnia: Lutego 20, 2018, 10:29:26 pm »
Jak już temat znalazł się w górze... Taka burza medialna modna ostatnio:
http://telewizjarepublika.pl/programy/wolne-glosy/28/prof-wieslaw-binienda-w-tej-chwili-wiemy-ze-samolot-tupolew-nigdy-nie-uderzyl-w-brzoze,3706.html
https://www.tvp.info/36052600/do-amerykanskich-naukowcow-ktorzy-chca-odtworzyc-tu154m-docieraja-pogrozki
https://www.salon24.pl/u/fizyka-smolenska/845409,53-oszustwo-waclawa-b-czlonka-podkomisji-smolenskiej

Przy czym o ile w wypadku Artymowicza w oskarżenia W.B. nie wierzę, choćby dlatego, że zdaje się pewny swoich racji i gotów iść do sądu, jak widać, o tyle w wypadku Setlaka nie byłbym taki kategoryczny, bo, wiadomo...
https://mobile.twitter.com/michalsetlak/status/744288650964402176
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

wiesiol

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1014
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #654 dnia: Lutego 20, 2018, 10:47:01 pm »
Po co się podniecacie  ??? , zdaje się w rocznice ma być nowy raport. Wtedy będzie można podyskutować w przyczynach katastrofy.
jak się mać skoro tego nikt nie pamięta

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #655 dnia: Lutego 21, 2018, 07:48:15 am »
Z przyzwyczajenia raczej niż z nadzieją zadam pytanie, jakie zadałem parę ładnych lat temu: czy Binienda cokolwiek twardego opublikował w tej kwestii DO DZIŚ? Zwłaszcza model matematyczny stanowiący podstawę jego pamiętnej prezentacji, w której samolot ułamki sekund przed zderzeniem wyskoczył spod ziemi a następnie - jak się okazało - centymetrową blachą na skrzydle zdezintegrował brzozę? W ogóle cokolwiek twardego opublikowano, po ostatnich znanych mi twardych publikacjach: tzn. raporcie komisji, serii Artymowicza i kilku punktowych odbić tez "ekspertów" Macierewicza wykonanych przez prawdziwych ekspertów? Przypominam sobie tylko film z wysadzania jakiegoś blaszaka w polu.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #656 dnia: Lutego 21, 2018, 12:04:22 pm »
czy Binienda cokolwiek twardego opublikował w tej kwestii DO DZIŚ?

O ile wiem - nic (a raczej bym wiedział, gdyby coś, bo by głośno było). Acz odgraża się teraz - jak już wiesiol napomknął (a i wcześniej pod moimi linkami było), że opublikuje (i to w recenzowanym), z tym, że nie swoje, a tych ekspertów z importu (choć cholera go tam wiem, może się podpisze jako piąty czy dziesiąty współautor pejpera). Mamy to na piśmie, pozostaje trzymać za słowo.

Choć trzeba się będzie również przyjrzeć jakości tego recenzowanego, bo może się okazać, że jaka OlgaPolka ;) tam za naczelną:
http://wyborcza.pl/7,75400,21535240,fikcyjna-dr-o-szust-z-polski-demaskuje-oszukancze-pisma-naukowe.html

ps. Tak, wiem, że pytasz retorycznie ;).
« Ostatnia zmiana: Lutego 21, 2018, 12:11:11 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #657 dnia: Maja 26, 2020, 11:50:46 am »
"Z przyzwyczajenia raczej niż z nadzieją zadam pytanie, jakie zadałem parę ładnych lat temu": - ale tym razem o to, czy Macierewicz już opublikował raport, który był gotowy, ale żeby nie mącić nastroju wielkanocnego, miał być opublikowany "zaraz po świętach" - wielkanocnych A.D. 2020? Wielkanoc była 12 kwietnia, dziś jest 26 maja... Nie opublikował, czy tylko mi umknęło? A ponieważ jesteśmy w "polityce" to zastanawiam się, dlaczego ta "totalna opozycja" jest taka głupia, że tak gładko daje się w odpowiedniej chwili chować Macierewiczowi (i nie tylko) zamiast ciągnąć go na scenę pod światła jupiterów?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 433
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #658 dnia: Maja 26, 2020, 12:44:19 pm »
Cytuj
[...] dlaczego ta "totalna opozycja" jest taka głupia, że tak gładko daje się w odpowiedniej chwili chować Macierewiczowi (i nie tylko) zamiast ciągnąć go na scenę pod światła jupiterów?

Szanowny Panie, odpowiedź jest zawarta w pytaniu!

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #659 dnia: Maja 26, 2020, 01:19:34 pm »
A nie. Pytanie jest, dlaczego jest głupia, a nie dlaczego na to pozwala (pozwala, bo głupia, ale pytanie dlaczego jest głupia?).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).