Autor Wątek: Polityka smoleńska  (Przeczytany 271304 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #660 dnia: Maja 26, 2020, 02:38:46 pm »
Czy Dostojni Dyskutanci zechcieliby odpowiedzieć na pytanie wielokroć ważniejsze (tak mi się wydaje) niż kwestia intelektualnego poziomu obecnej opozycji?

To nie jest jedyny forumowy wątek na temat tragedii smoleńskiej. Takich wątków jest chyba kilka, ale w X rocznicę katastrofy spytałem bardzo precyzyjnie: czemu do dziś nie rozpoczął się jawny i publiczny proces sądowy, który wszechstronnie wyjaśniłby mechanizmy i prawomocnie wskazałby winnych tego straszliwego dramatu? https://forum.lem.pl/index.php?topic=1978.msg80936#msg80936

Obecna władza osiągnęła chyba wszystko, co w demokratycznym państwie prawnym da się osiągnąć bez rozlewu krwi. Jak twierdzi jedynie słuszna i światła opozycja ("Wybiórcza"), władza ta ma w dyspozycji skuteczną większość sejmową, rząd i głowę państwa, kierownictwo wymiaru sprawiedliwości (I prezes SN, minister, prokurator generalny i krajowy), oddane resorty siłowe (wojsko, policja i tajne służby), najwpływowsze medium (TVP) oraz stabilną bytową perspektywę rzędu czterech lat.
 
Powtórzę zatem: czemu - mimo tej absolutnie komfortowej sytuacji społeczno-politycznej oraz mimo upływu dziesięciu lat - do dziś nie rozpoczął się jawny i publiczny proces sądowy, który wszechstronnie wyjaśniłby mechanizmy i prawomocnie wskazałby winnych tego straszliwego dramatu?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #661 dnia: Maja 26, 2020, 03:51:51 pm »
Kto wg Ciebie miałby podać rzecz do sądu?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #662 dnia: Maja 26, 2020, 05:22:31 pm »
no, panie, prokurator lub/i potomstwo ofiar

R.

[16:45] pjes: no już nie mówiąc o Maciarence, który z konsortesami przez dekadę obstawał i twardo nadal obstaje za potwornym podstępnym zamachem jako przyczyną śmierci 96 Polaków-patriotów...
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2020, 05:44:38 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #663 dnia: Maja 26, 2020, 08:05:12 pm »
Nie wiem. Widocznie brak dowodów. A może śledztw nie można zakończyć, bo wrak z Rosji? O ile pomnę jest 7 śledztw okołosmoleńskich i 1 smoleńskie jeszcze. Nie wiem czy komukolwiek postawiono zarzuty (np. na skutek ekshumacji wszystkich ofiar).


PS mówisz - masz, co prawda dookoła ale jednak. https://bydgoszcz.wyborcza.pl/bydgoszcz/7,35590,25977738,sikorski-tusk-siemoniak-pozywaja-macierewicza-w-sprawie-katastrofy.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.maly
« Ostatnia zmiana: Maja 27, 2020, 02:30:54 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #664 dnia: Maja 27, 2020, 03:15:40 pm »
Uważam, że wrak jest dobrą hipotetyczną odpowiedzią.

Uważam, że zarówno Rosja jak i Polska mogłyby spokojnie swoje śledztwa pozamykać.

Rosja nie bardzo ma o co kierować sprawy do sądu, bo w końcu to nie ona poniosła uszczerbek w majątku martwym i sile żywej.

Czy krewni/spadkobiercy ofiar mogą podać polskich organizatorów lotu do polskiego sądu oraz ruskich kontrolerów lotu do ruskiego sądu?
 
Nie znam rosyjskiego prawa, ale przypuszczam, że jedynym prawnym rozwiązaniem jest dla Rosji umorzenie śledztwa ze względu na wyjaśnienie wszystkich okoliczności zdarzenia oraz z uwagi na śmierć sprawców. Gdyby Rosja śledztwo zakończyła, to musiałaby oddać wrak właścicielowi. I wtedy Polska straciłaby ostatni pretekst do niewszczynania procesu.

R.

pjes: na chory rozum, oba śledztwa nie skończą się nigdy.
Polska nie skończy, bo brak jakichkolwiek dowodów na zamach. Rosja zaś nie skończy, bo musiałaby oddać wrak, a wtedy "przy pomocy najnowszych metod" natychmiast wykryto by na nim ruskie materiały wybuchowe (na każdym atomie wypalone literki SU). Niezawisły polski sąd prawomocnie zapewne odrzuciłby w końcu i taką tezę, ale nie za naszego życia (Ty obyś żył jeszcze 100 lat). 
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #665 dnia: Maja 27, 2020, 03:45:04 pm »
Wszystko to jest sprawa czysto (raczej bardzo brudno) polityczna - nie ma żadnego związku z katastrofą jako taką. W związku z tym jak się zmieni polityka, to zmieni się i sprawa.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #666 dnia: Maja 27, 2020, 04:26:03 pm »
Pozostaje sprawa prawnych spadkobierców ofiar. Czy oni coś robią i dlaczego nic?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #667 dnia: Maja 27, 2020, 05:22:36 pm »
Były pozwy cywilne. Np. Arabski był pozwany i inni też. Jaki jest stan tego to nie wiem, bo mnie to nie interesuje.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #668 dnia: Maja 27, 2020, 06:28:17 pm »
Panie, 96 trupów i nic?

Mnie to ciekawi.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #669 dnia: Maja 28, 2020, 12:03:30 pm »
1.
Cytuj
Mówię - nie mam.
Dostęp do treści jest płatny.

2. W procesie karnym wytoczonym 2016 przez krewnych/pełnomocników/spadkobierców niektórych ofiar, oskarżony Tomasz Arabski został nieprawomocnie skazany rok temu na dziesięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata. W marcu 2020 złożył apelację.

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #670 dnia: Maja 29, 2020, 11:54:59 am »
Dostęp do treści jest płatny.


Istotne wyjątki:



Antoni Macierewicz oskarżył Radosława Sikorskiego, Donalda Tuska i innych polityków Platformy Obywatelskiej o "ukrywanie przestępców i sprawców tragedii w Smoleńsku". Bydgoski europoseł zapowiedział pozew przeciwko szefowi podkomisji zajmującej się w czasach rządów PiS katastrofą w Smoleńsku - „10 lat, 122 miesiące, 528 tygodni, 3699 dni: T. Siemoniak, D. Tusk, R. Sikorski i inni ukrywają przestępców, sprawców Tragedii Smoleńskiej. T. Arabski skazany, czas na resztę” – napisał Antoni Macierewicz, przewodniczący podkomisji smoleńskiej na Twitterze.

Radosław Sikorski - „Faktycznie, zagadka. Prokuratura pod Ziobrą, a tu żadnych zarzutów. Nieudolność czy sabotaż? Kiedy wreszcie zakończenie śledztwa? Nie może się zakończyć, bo PiS musiałby się przyznać do kłamstwa smoleńskiego? Albo, co gorsza, trzeba by odebrać Macierewiczowi limuzynę?”

O złożeniu pozwu w imieniu Donalda Tuska, Sikorskiego i Tomasza Siemoniaka poinformował już Roman Giertych. „Zarzucił moim mocodawcom ukrywanie informacji o sprawcach katastrofy smoleńskiej. Wypowiedź ta pojawia się w czasowym kontekście rzekomego zakończenia prac tzw. podkomisji Antoniego Macierewicza, która miała 10 kwietnia opublikować raport końcowy (ale go nie opublikowała), i stanowi ona skrótową wersję wieloletnich kłamstw ww. na temat moich mocodawców”– napisał Giertych.

Poinformował, że będzie żądał przeprosin za „powtarzane wielokrotnie kłamstwo”...  zapowiedział także żądanie wpłaty na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #671 dnia: Maja 29, 2020, 12:21:16 pm »
Rozumiem, dziękuję, lecz pewności nadal nie mam. Zażądał (czas przeszły dokonany), czy zapowiedział, że zażąda? Złożył pozew czy złoży pozew?

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #672 dnia: Lipca 25, 2020, 10:54:54 am »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2408
    • Zobacz profil
Odp: Polityka smoleńska
« Odpowiedź #674 dnia: Maja 08, 2021, 10:08:07 pm »
Agnieszka Romaszewska: W katastrofie smoleńskiej o żadnym wypadku, mowy być nie mogło!
http://pressmania.pl/w-katastrofie-smolenskiej-o-zadnym-wypadku-mowy-byc-nie-moglo/

Na dole artykułu są linki do wykładów Marka Sołonina pt. "Dlaczego rozbił się samolot Prezydenta Kaczyńskiego?" oraz "Samolot Kaczyńskiego został wysadzony w powietrzu".
Oto trzeci wykład, "Wybuch samolotu: odpowiedzi na pytania":

Na razie w języku rosyjskim. Mam nadzieję, że pani Romaszewska dotrzyma słowa i niebawem ukaże się polskie tłumaczenie.

Autora wykładów przedstawiać chyba nie trzeba: rosyjski historyk i pisarz, inżynier lotnictwa z zawodu, człowiek który cieszy się dobrą opinią w Polsce i w całym świecie.

Wywiad Sołonina z polską dziennikarką: