Autor Wątek: [M] Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.  (Przeczytany 21150 razy)

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #30 dnia: Lutego 14, 2008, 07:19:49 pm »
Cytuj
Maziek, słyszałeś??

Q, może spróbuj na początek wyobrazić sobie "wolę mocy", to ponoć trochę łatwiejsze...  ::)

Noo coo? Jeśli (jak chciał Platon) doświadczamy tych idei bezpośrednio umysłem, to wolałem widzeć o go sie jaźnią ocieram  ;D ;D ;D.

"Woli mocy" nie muszę se wyobrażac. Odczuwam ją każdorazowo po paru głębszych...  :D :D :D

Mieslaw

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #31 dnia: Lutego 14, 2008, 10:56:48 pm »
Cytuj
Cytuj
I jak sie tak ladnie tnie na cytaty czyjas wypowiedz, zeby moc komentowac po kawalku? Nie moge znalezc - ja mam tylko jednego "quota".

Okalasz tymi tekstami w nawiasach kwadratowych (na początku tym długim, na końcu tym krótkim z łamaniem) - kopiując je - wybrane kawałki dużego "quota"...

Alternatywna metoda: piszesz po prostu:

[quote]Tu wklejasz kopiowany tekst[/quote]
Niestety, w tym wypadku nie jest podawany autor cytatu ani data i godzina.

maziek

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #32 dnia: Lutego 15, 2008, 04:51:33 pm »
Haha, Hoko, widzę że pod ideą "platonika" jest u Ciebie "maziek" ;). No nie wiem. Sam nie wiem. Nie rozciągałbym tego ponad czystą matematykę i tylko matematykę.

Q, to proste, skąd wiesz, że to na co patrzysz to stół a nie nakręcana dziewica?

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #33 dnia: Lutego 15, 2008, 04:58:37 pm »
Cytuj
Haha, Hoko, widzę że pod ideą "platonika" jest u Ciebie "maziek" ;). No nie wiem. Sam nie wiem. Nie rozciągałbym tego ponad czystą matematykę i tylko matematykę.

W sensie matematycznym to ja też platonik mogę być. Idea punktu, czy linii jest elegancka.

Cytuj
Q, to proste, skąd wiesz, że to na co patrzysz to stół a nie nakręcana dziewica?

Takiemu np. Baltarowi z aktualnej wersji "BattleStar Galactica" trafiła się taka pomyłka ;).
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2008, 04:59:18 pm wysłana przez Q »

Hokopoko

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #34 dnia: Lutego 15, 2008, 05:23:26 pm »
Cytuj
Haha, Hoko, widzę że pod ideą "platonika" jest u Ciebie "maziek" ;). No nie wiem. Sam nie wiem. Nie rozciągałbym tego ponad czystą matematykę i tylko matematykę.

Q, to proste, skąd wiesz, że to na co patrzysz to stół a nie nakręcana dziewica?


Nie no, to ja Cię przecie ne posądzam. Chodziło mi o to, że Q ot tak wziął sobie i wyobraził ideę...  ;D

Q,
idej sie nie wyobraża, tylko się je "łapie" - jako uogólnienie. Zresztą nie wiem, co tam Platon dokładnie nawymyślał, bo czytyałem go jak byłem mały i szczegółów już nie pamiętam...  ::)

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #35 dnia: Lutego 15, 2008, 06:02:32 pm »
Cytuj
Nie no, to ja Cię przecie ne posądzam. Chodziło mi o to, że Q ot tak wziął sobie i wyobraził ideę...  ;D

No właśnie Q nie był se w stanie wyobrazić idei.

Cytuj
Q,
idej sie nie wyobraża, tylko się je "łapie" - jako uogólnienie.

No i jak tu uogólnić dwa cusie co do siebie zastosowaniem tylko podobne... Mój prostaczy rozum przy tym wysiada.

(A z idealną linią, czy kulą nie ma już tego kłopotu.)
« Ostatnia zmiana: Lutego 15, 2008, 06:04:23 pm wysłana przez Q »

maziek

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #36 dnia: Lutego 16, 2008, 10:32:54 pm »
Ja to się ostatnio (pomijając nasze gaworzenie) zacząłem zastanawiać co znaczy "kochać platonicznie" w sensie tego co dziś wiem o Platonie i wychodzi mi, że to coś zgoła przeciwnego do tego, co przeciętny człowiek sądzi...

Q, nie piernicz (że rozum Ci siada przy ideach), odrózniasz złoty sracz od puzona? ;)
« Ostatnia zmiana: Lutego 16, 2008, 10:36:06 pm wysłana przez maziek »

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #37 dnia: Lutego 16, 2008, 11:34:55 pm »
Cytuj
Ja to się ostatnio (pomijając nasze gaworzenie) zacząłem zastanawiać co znaczy "kochać platonicznie" w sensie tego co dziś wiem o Platonie i wychodzi mi, że to coś zgoła przeciwnego do tego, co przeciętny człowiek sądzi...

Owszem, ale lepiej tego tematu nie.. analizować, że tak powiem ;).

Cytuj
Q, nie piernicz (że rozum Ci siada przy ideach), odrózniasz złoty sracz od puzona? ;)

 ;D ;D ;D Odróżniam, ale na mój chłopski rozum idei mi do tego nie trza :P.

dzi

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #38 dnia: Lutego 17, 2008, 12:25:55 am »
Platonicznie jest z tego że kocha się ideę a nie samego człowieka. Czyli miłość taka.... wirtualna (ekhem) a nie fizyczna, autentyczna. Stąd to jest i wszystko się zgadza. (Poza tym że powinno być "miłość platońska" moim zdaniem ;) ).

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #39 dnia: Lutego 17, 2008, 01:05:34 pm »
Cytuj
Platonicznie jest z tego że kocha się ideę a nie samego człowieka. Czyli miłość taka.... wirtualna (ekhem) a nie fizyczna, autentyczna. Stąd to jest i wszystko się zgadza. (Poza tym że powinno być "miłość platońska" moim zdaniem ;) ).

Tyle, że sam Platon tąż miłość traktował nieco inaczej...

Evangelos

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #40 dnia: Lutego 19, 2008, 12:25:12 pm »
No przeciez napisane jest, ze : "Platon jako jeden z pierwszych filozofów twierdził, że miłość pozbawiona elementu seksualnego jest wznioślejsza od miłości erotycznej, a przedmiotem miłości powinna być raczej dusza niż ciało (stąd określenie miłość platoniczna)".

Platon to prekursor dyskursu o milosci i takze dzieki niemu lacina (na przyklad, bo greki, niestety, nie znam) rozroznia slowo "milosc" na amor i caritas (to pierwsze jest uczuciem libidalnie-zmyslowym, drugie miloscia blizniego jak u Matki Teresy czy Gandhiego).

"Jednocześnie nie potępiał aktów seksualnych, uważając, że człowiek najpierw kocha ciało, a dopiero potem, w miarę rozwoju duchowego, zaczyna dostrzegać piękno duszy, aż w końcu pokocha samą ideę piękna."
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2008, 12:25:56 pm wysłana przez Evangelos »

Q

  • Gość
Re: Prośba o pomoc przy temacie maturalnym.
« Odpowiedź #41 dnia: Lutego 19, 2008, 09:56:11 pm »
Po prostu Platon uważał, że należy zaczynać od seksu, a potem se to tak sublimować... i sublimować... i sublimować...

(Ciekawe zresztą czy sam se należycie wysublimował ;).)
« Ostatnia zmiana: Lutego 19, 2008, 09:57:04 pm wysłana przez Q »