Autor Wątek: [M] Matura 2005 i S. Lem  (Przeczytany 18945 razy)

Katya

  • Gość
[M] Matura 2005 i S. Lem
« dnia: Kwietnia 16, 2005, 07:37:06 pm »
Hej!
Za tydzień, tzn. 22 IV mam ustną  maturę (nową) i potrzebuję pomocy ze strony innych fanów Lema. Na ten nowy egzamin każdy maturzysta przygotowuje wybrany temat, który później prezentuje przed komisją (na szczęście nie śledczą;) ) i odpowiada na jej pytania. Mój temat to "Kreacje bohaterów w literaturze fantastycznej - omów na wybranych przykładach literackich". W pracy zestawiam "Bajki robotów" z "Pozytonowym detektywem" Asimova (różne spojrzenia na robotykę) i "Solaris" z "Ubikiem" Dick'a (świat iluzji i postawa jednostki w tym świecie - opisuje Harey, zagubienie Krisa, itd.). I tu mam prośbę... Jakie pytania dotyczące tych dwóch utworów Lema i Lema w ogóle zadalibyście w kontekście tego tematu?  Czego wymagalibyście od ucznia prezentującego temat? Co chcielibyście wiedzieć?
Jeżeli ktoś może coś podsunąć bedę stoktrotnie wdzięczna :)
« Ostatnia zmiana: Września 28, 2005, 11:30:09 pm wysłana przez Terminus »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #1 dnia: Kwietnia 17, 2005, 01:17:38 am »
No, z takiej maturzystki mozna byc dumnym, bo z poprzednich goszczacych na forum czasem nie mozna bylo ;)
Ja niestety nie wiem co bym zadal, bo malo sie znam na SF, ale ze smutkiem podejrzewam ze pytania beda sztampowe ;)
Tym latwiej zreszta bedzie je wymyslic forumowiczom, chlopcy, do dziela! :)
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 17, 2005, 01:18:01 am wysłana przez dzi »

This user possesses the following skills:

Terminus

  • Gość
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #2 dnia: Kwietnia 17, 2005, 01:56:06 am »
Do Bajek Robotów:

  • Wymień cechy języka w jakim napisano Bajki Robotów .
  • Omów różnice między Bajkami Robotów a średniowiecznymi bajkami, opowieściami rycerskimi, żywotami świętych. (Inny wariant: Uzasadnij, dlaczego Bajki Robotów są bajkami w pełnym tego słowa znaczeniu; tj. porównaj np. z bajkami de la Fontaine'a)
  • Po czym poznajemy, że zarówno bohaterowie Bajek jak i narrator są robotami?
  • Jak wygląda człowiek widziany ,,oczyma'' bohaterów Bajek?


Do Solaris :

  • Powiedziano kiedyś, iż Solaris oddaje w pełni ambiwalentny charakter miłości. Co to znaczy?
  • Czy Solaris jest powieścią detektywistyczną? Omów podobieństwa i różnice.
  • Wyobraź sobie, że jesteś astronatką/tą, i przebywasz na stacji orbitującej wokół Solaris; przeżywając, podobnie jak Kelvin, odwiedziny ,,gościa'', który jest kimś dla Ciebie bliskim. Czy zdecydowałabyś się opuścić stację, czy zostać na niej? Uzasadnij wypowiedź.
  • Uzasadnij, w jaki sposób autor Solaris ocenia możliwość kontaktu ludzkości z inną formą życia; jakie (na podstawie treści powieści) jest jego zdanie na ten temat.
  • Co wg. ciebie spowodowało, że Solaris jest najbardziej znaną/najpopularniejszą  powieścią Stanisława Lema?
  • Jakie cechy gatunku science-fiction posiada powieść Solaris.
  • Jaki według Ciebie jest powód tego, że powieść posiada narrację w pierwszej osobie? Jaki był zamysł autora?  


Powodzenia na maturze.


nerkofil

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 10
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #3 dnia: Kwietnia 22, 2005, 03:55:28 pm »
Terminus, czy te pytania to w stu procentach twój wymysł? Czy może masz jakieś pojęcie jak takie pytania mogą wyglądać i tym sie sugerowałeś? Pytam, bo za rok matura i rozważam wybór podobnego tematu (związanego z Lemem).

Sleep

  • Gość
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #4 dnia: Kwietnia 22, 2005, 04:33:20 pm »
jest sprawa taka że nie mam pod ręka Solaris i niestety nie bede miała do poniedziałku a w poniedziałek mam maturke również ustna z polskiego (gdyby kogos interesowało to temat "bohater i świat przedstawiony w fantastycze XX w") a baaardzo potrzebuje informacji o tym kiedy (dokładnie chodzi mi o rok, lata) ma miejsce akcja Solaris.
Zniecierpliwością czekam na odpowiedz.

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #5 dnia: Kwietnia 22, 2005, 04:42:35 pm »
nie ma nigdzie podanej daty

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #6 dnia: Kwietnia 22, 2005, 04:50:18 pm »
Sleep, akcja Solaris ma miejsce w odległej przyszłości i tyle.

Sleep

  • Gość
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #7 dnia: Kwietnia 22, 2005, 05:02:40 pm »
a toście mnie zaskoczyli... A tam przy tym opisie jak to odkryli solaris i tak dalej nie była rzucona żadna data? szyt.. to mi troche krzyżuje plany.. :P
no ale dziękuje baardzo :*

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #8 dnia: Kwietnia 22, 2005, 05:28:20 pm »
Cytuj
jest sprawa taka że nie mam pod ręka Solaris i niestety nie bede miała do poniedziałku a w poniedziałek mam maturke również ustna z polskiego (gdyby kogos interesowało to temat "bohater i świat przedstawiony w fantastycze XX w") a baaardzo potrzebuje informacji o tym kiedy (dokładnie chodzi mi o rok, lata) ma miejsce akcja Solaris.
Zniecierpliwością czekam na odpowiedz.


Pytanie mnie urzekło, bo sam jakoś nigdy sam się nad tym nie zastanawiałem. W książce rzeczywiście nie ma żadnych konkretnych dat, ale postanowiłem po prostu zapytać o to samego autora. I wiecie, co odpowiedział:
- W przyszłości: to jest tak samo, jak z horyzontem - nigdy nie można do niego dotrzeć.

Pozdrawiam wszystkich maturzystów

Bladyrunner

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 507
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #9 dnia: Kwietnia 22, 2005, 07:28:47 pm »
Cytuj

Pytanie mnie urzekło, bo sam jakoś nigdy sam się nad tym nie zastanawiałem. W książce rzeczywiście nie ma żadnych konkretnych dat, ale postanowiłem po prostu zapytać o to samego autora. I wiecie, co odpowiedział:
- W przyszłości: to jest tak samo, jak z horyzontem - nigdy nie można do niego dotrzeć.



Cholera Skrzat, powiem ci używając pewnego sloganu pochodzącego ze zwiastunu filmu o wojskach imperium kręconego właśnie przez fanów "Star Wars", że masz...

"THE BEST DAMN JOB IN THE GALAXY"!!!!!
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 22, 2005, 07:32:20 pm wysłana przez Bladyrunner »

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #10 dnia: Kwietnia 22, 2005, 11:34:48 pm »
Skrzat, cwaniak, gdy ma jakieś wątpliwości, to sobie po prostu, ot tak, banalnie zapyta o to i owo pana Stanisława i tyle. No i gdzie tu sprawiedliwość?!  ;)

dr_Edredon

  • Gość
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #11 dnia: Kwietnia 23, 2005, 12:18:41 am »
Niezłe pytania Terminus wymyślił, trzeba przyznać.
Tak dobrze to zrobił, że maturzyści pomyślą, że On coś wie lub jest w jakiejś komisji i właśnie "przeciek" zrobił.
Tylko patrzeć więc dalszych maturzystów na tym forum.
;D ;D
PS.: obawiam się, że pytania mogą jednak nie być tak wyrafinowane, jak niektóre Terminusie :-/ .  

Katya

  • Gość
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #12 dnia: Kwietnia 24, 2005, 03:45:08 pm »
Tak, pytania Terminusa były ciekawe. :D Wielkie dzięki, pzygotowałam się pod tym katem troszeczke ale okazało się, że pytania na właściwym egzaminie były sztampowe, np. rozwój techniki wada, czy zaleta; dlaczego taki temat, czym jest lit. fantastyczna dla ciebie, itp. Zdałam na 100 % :D (20/20). Jeszcze raz dzieki za pomoc.

nty_qrld

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 309
  • . . . . ...
    • Zobacz profil
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #13 dnia: Kwietnia 24, 2005, 05:23:16 pm »
Muszę zapamiętać, że są tu takie wątki - przydadzą się za 2 lata.  8)

pzdr

W dniu N o godzinie entej, w entym sektorze entego rejonu zostaniecie wyentowani z pokładu jednostki N."
Pamiętnik znaleziony w wannie

sleep

  • Gość
Re: Matura 2005 i S. Lem
« Odpowiedź #14 dnia: Kwietnia 26, 2005, 01:08:54 am »
a owszem poszło :D możecie byc ze mnie dumni całe 100% :)
dziękuje serdecznie za pomoc. powiedziałam: "lem nie określa konktetnie czasu wydarzeń, wiemy jedynie, że chodzi tutaj o daleką przyszłośc" to na pewno to zdanie urzekło komisje:)
i jeszcze do osób którym podnosi sie ciśnienie jak widzą posty maturzystów. to przecież takie dziwne że jeśli mówie o Solaris to szukam tam gdzie o solaris powinni wiedziec najwięcej , prawda?