Autor Wątek: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski  (Przeczytany 10931 razy)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 11, 2021, 10:12:25 pm »
Widział ktoś?

Ja zobaczyłam - zawsze zadaję sobie pytanie jakby oglądane zrozumiał/przyjął widz, który nie czytał Lema?
Tutaj kawa dosyć mocno na ławę wyłożona - więc ze zrozumieniem o co chodzi - nie ma problemu. Tylko puenta? Hm.
Poza tym taki widz zobaczyłby Tichego, który nadużywa alkoholu i przeklina - to chyba mój główny zarzut - ponieważ przekleństw u Lema nie znajdziemy - niby niewielka i może nawet uzasadniona zmiana, ale wpływa na odbiór postaci. Poza tym Tichy jest sobą;)

I marginesik: 5.06.2055 to nie wtorek - to sobota. Więc 6.06.2055 to nie środa...chyba, że to nie jest ziemski kalendarz...albo dni też się mnożą;)

Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 12, 2021, 02:02:00 am »
Poza tym taki widz zobaczyłby Tichego, który nadużywa alkoholu i przeklina - to chyba mój główny zarzut - ponieważ przekleństw u Lema nie znajdziemy - niby niewielka i może nawet uzasadniona zmiana, ale wpływa na odbiór postaci. Poza tym Tichy jest sobą;)

Mam wrażenie, że to wybaczalne, że trzeba dziś w taki sposób przedstawić rogatą duszę Tichego, by mogła być sobą i w oczach współczesnego widza, który do takich rzeczy przywykł. (Co mówię nie będąc bynajmniej zwolennikiem bezmyślnego naginania się do gustów publiczności. Po prostu do Ijona z jego sarmacko-plebejskim, antykoturnowym, temperamentem jakoś to - choć u Lema nieobecne - pasuje.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 12, 2021, 06:45:22 am »
przekleństw u Lema nie znajdziemy

Awruk!


olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Odp: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 12, 2021, 05:24:23 pm »
przekleństw u Lema nie znajdziemy

Awruk!
:)
Z taką finezją filmowy Tichy nie przeklina;)

Poza tym taki widz zobaczyłby Tichego, który nadużywa alkoholu i przeklina - to chyba mój główny zarzut - ponieważ przekleństw u Lema nie znajdziemy - niby niewielka i może nawet uzasadniona zmiana, ale wpływa na odbiór postaci. Poza tym Tichy jest sobą;)

Mam wrażenie, że to wybaczalne, że trzeba dziś w taki sposób przedstawić rogatą duszę Tichego, by mogła być sobą i w oczach współczesnego widza, który do takich rzeczy przywykł. (Co mówię nie będąc bynajmniej zwolennikiem bezmyślnego naginania się do gustów publiczności. Po prostu do Ijona z jego sarmacko-plebejskim, antykoturnowym, temperamentem jakoś to - choć u Lema nieobecne - pasuje.)
Ale widziałeś filmik? Czy tak w ciemno?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lembit Staan

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 13, 2021, 01:59:06 am »
Nie podobały mi się dwie rzeczy o tym filmiku. Pierwsze to polityzacja. Rozumiem ze Mistrz tez nie bez grzechu byl w tym sensie (osobna rozmowa), mozemy zgadnac go powody. Lecz pomysl o Kongresie Panslawicznym jest idiotycznym. Rozumiem ze Jankowski chcial Rosje w dupe kopnac. Njwyrazniej jest on ignorantem politycznym. Idea Panslavistycna (propagowana przez Imperium Rosyjskie, to tak) zdechla juz w 19 wieku. A dzisiejsza Rosja propaguje dzwie 'wielkie' idei: "Russkij Mir" i "Eurazjanizm". Wszysczy rozumieja ze Panslavismus nie ma szans nawet w fantastyce (za wyjatkiem historii alternatywnej, a tego Lem nie robil). Z tego wychodzi ze trupaka w dupe kopnieto.

Lecz bardzo wiekszy niesmak mam z powodu interview (lub artykulu, juz nie pamietam) w ktorym  predyspozycje do klotni przedstawiona jako szczegolowa cecha Polaka. Moze i tak (proznosc szlachecka, rokosze, so sie w siejmach dzialo, itp.) Lecz to nie jest "prerogatywa" Polaka. Wystarczy przypomniec klotnie in British Parliament, w Knesecie. (I cannot help but recall a joke about a Jew who landed on an uninhabited island. When next year a rescue came, they saw two freshly built synagogues. Why? - they asked. - "I go to this one and do not go to that one!"  Speaking of Russia, it seems that they are the only ethnicity whose diaspora does not have cultural associations abroad, such as Polonia, or Armenians, or Ukrainians, or Italians, Turks, etc. Meaning that they are not very friendly among themselves.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16039
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: "Podróż siódma" czyli "Pokój siódmy" film by Krzysztof Jankowski
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 13, 2021, 02:29:04 am »
Ale widziałeś filmik?

Jasne, że nie ;). W życiu nie pozbawiłbym się przewagi w dyskusji, jaką - zdaniem Franca Fiszera - daje nieznajomość jej przedmiotu ;) ;) ;) .

Lecz pomysl o Kongresie Panslawicznym jest idiotycznym. Rozumiem ze Jankowski chcial Rosje w dupe kopnac.

Mam wrażenie, że celował raczej w zadki rodzimych nacjonalistów posądzanych o prorosyjskie afiliacje*. Czy trafił? To inna sprawa...

* U nas to, abstrahując od stopnia jego słuszności w poszczególnych wypadkach, oskarżenie równie często rzucane pod adresem przeciwników politycznych, co posądzenia o antysemityzm w w/w Knesecie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2021, 04:24:13 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki