Autor Wątek: Etyka  (Przeczytany 17993 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Etyka
« dnia: Maja 13, 2006, 12:33:54 am »
WSZYSTKIE rozważania na tematy istnienia, kończą się ma tym nad czym rozważali greccy filozofowie. Juwenalia - narąbałem się zdeko  ;D więc napiszę to co naprawdę myślę. Człowiek ma wrodzone zatajanie tego co myśli naprawdę - boi się, że zostanie wyśmiany et cetera. Mam nadzieję, że w tym wątku każdy napisze jakie są jego ideały :] Osobiście bardzo wcześnie zetknąłem się z Golemem XIV , moje myśli sprzed spotkanie się z tą książką rozwijającą myśl Darwina (która zabiła flozofię) zapisałem w wierszu/opowiadaniu (jak to Miłosz napisał granica między prozą poezją o esejem zaciera się) http://www.digart.pl/download.php?id=274119&poezja=tak Teraz patrzę (tak jak Mistrz) na gatunek ludzki z punktu widzenia ewolucji. Rozszerzę tą myśl w kolejnych postach jeżeli ten temat was zainteresuje ;)
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 13, 2006, 09:30:49 am »
Cytuj
Teraz patrzę (tak jak Mistrz) na gatunek ludzki z punktu widzenia ewolucji. Rozszerzę tą myśl w kolejnych postach jeżeli ten temat was zainteresuje ;)
Trzy pytania:

- ile trzeba wypić, aby zacząć szczerze mówić
- ile trzeba jeszcze więcej wypić, żeby patrzeć jak Mistrz (zakładam, że stąd się to Ci wzięło, że na codzień tak nie masz...)
- jak się czujesz na drugi dzień

Jedno stwierdzenie: mam nadzieję, że wątek nie będzie zbyt długi, bo przy rozszerzaniu myśli popadniesz w alkoholizm... ;D
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 09:31:18 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Rachel

  • Gość
Re: Etyka
« Odpowiedź #2 dnia: Maja 13, 2006, 09:59:00 am »
Cytuj
Mam nadzieję, że w tym wątku każdy napisze jakie są jego ideały :]


Bardzo to trudne zadanie draco :)
Czy naparwdę tak łatwo jest sprecyzować ideały i co jeszcze trudniejsze trzymać się ich przez całe życie?
Czy ideały są w ogóle potrzebne? Czy dążąc ślepo do ich zdobycia/odnalezienia, nie gubimy po drodze tego co najważniejsze?


chmura.

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 89
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
[b]Re: Etyka[/b]
« Odpowiedź #3 dnia: Maja 13, 2006, 10:04:07 am »
"Mam nadzieję, że w tym wątku każdy napisze jakie są jego ideały :]"
***
1.
o tym, co to są ideały etyczne.
chmura. sądzi, ze "ideały etyczne" to są odpowiedzi na pytania, "co jest dobre, a co złe?" (np. "zjadanie dzieci jest złe") oraz "co powinnismy robić? (np. "nie powinnismy zjadac dzieci") zdaniem chmury. takie opinie zasadniczo różnią się od odpowiedzi na pytania typu "co jest?" (np. "dzieci sa albo płci męskiej albo płci żeńskiej"), "co było?" (np. wczoraj było 30 stopni ciepła"). chmura. sadzi, ze w praktyce nie ma ŻADNEGO mostu między opiniami tych dwóch rodzajów. w związku z tym chmura. nie rozumie zdania: "Teraz patrzę (tak jak Mistrz) na gatunek ludzki z punktu widzenia ewolucji".  w oczach chmury. ZUPEŁNIE czym innym jest opisywanie rozwoju zycia na sposob darwina, a czym innych ustalanie, co jest dobre, a co złe.
2.
o tym, jakie "idealy" etyczne są "najlepsze".
dla każdego "najlepsze" są jego własne "ideały etyczne". inne są ideały etyczne esesmana, inne tybetańskiego lamy, inne polskiego drobnomieszczanina z przełomu wiekow. chmura. sądzi, że w przypadku konkretnego człowieka te ideły są zwykle mnogie, kiepsko uświadomione, po części sprzeczne, zmienne. zdaniem chmury. powoduje to, ze literatura, poezja, a także długie nocne rozmowy mają wielką przyszlość, :).
3.
o "ideałach etycznych" chmury..
w czasach dzieciecych srodowisko spoleczne  i geny skutecznie wpoiły chmurze. wiele banalnych "ideałow etycznych" takich jak to np., ze "milość oralna jest dobra" lub "nie powinno się wyłupywać oczu kotom".  natomiast w czasach niedzieciecych wrażenie na chmurze zrobilo kilka myśli.
- np. na jedną z nich zwrócił chmurze. uwagę Mistrz, pisząc o "zadziwiwjącycm pomyśle chrześcijan"  "miłowania nieprzyjaciół swoich". chmura., ktora sama nie uważa się za chrześcijanina i tu i teraz jest raczej antyklerykalna, sądzi, że to rzezcywiście zadziwiająca myśl.
- inna myśl (podobno buddyjska) przyszla do chmury. nie wiadomo skąd. chodzi o pomysł, ze usuwanie cierpienia jest cool. chodzi np. o cierpienie gwałconej zbiorowo za remizą dziewczyny, patroszonego żywcem rekina, poniżanego przez kolegow dziecka.  
ch.
ps. chmura. sądzi także, ze "ideały etyczne" są "ważniejsze" od odpowiedzi na pytania "jak jest". przecież w ostatecznym rachunku to właśnie "ideały etyczne" - cicho, skutecznie, bezwzględnie - sterują naszym zachowaniem... ch.
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 10:20:05 am wysłana przez chmura. »

Falcor

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 591
  • ...where no one has gone before.
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #4 dnia: Maja 13, 2006, 10:32:50 am »
Cytuj
Czy ideały są w ogóle potrzebne? Czy dążąc ślepo do ich zdobycia/odnalezienia, nie gubimy po drodze tego co najważniejsze?

Bez ideałów chyba nie mielibyśmy za wiele do roboty na tym świecie. To dzięki dążeniu do nich oraz marzeniom wszystko się kręci (hmm, może i nie wszystko - nie przemyślałem tego dokładnie - ale co najmniej sporo :) ).

Zgadzam się, że dążenie do nich za wszelka cenę to tak nie nazbyt, ale kto nam każe dążyć za wszelką...?

Aktualnie nie czuję się na siłach aby zagłębiać się w normy etyczne, gdyż ostatnimi czasy wchłonęła mnie Kortowiada i żyję jakby w pewnym oderwaniu od realiów ;D

Taki zwykły dzień, biało-czarny dzień...

Terminus

  • Gość
Re: Etyka
« Odpowiedź #5 dnia: Maja 13, 2006, 12:01:03 pm »
Hmm jeśli chodzi o ideały jako przejściowe podstruktury pierścieni algebraicznych, to owszem istnieją: prawostronne, lewostronne, co tam chceta.

A zatem - nie ustawajmy we wierze!

::)

(jakby ktoś nie wierzył...)
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 12:02:14 pm wysłana przez Terminus »

chmura.

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 89
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #6 dnia: Maja 13, 2006, 02:32:46 pm »
chmura. sądzi, że terminus ma rację. większość ludzi nie widzi potrzeby rozmowy o "ideałach etycznych" (mimo że o ich dzialaniu decydują właśnie "ideały etyczne"), wstydzi się rozmowy o "idealach etycznych" (np. "prawdziwi mężczyźni", członkowie subkultur więziennych) lub nie potrafi o nich rozmawiać (np. pryszczaci licealiści, absolwenci politechnik). jeszcze inni sądzą, że rozmowa na temat "ideałów etycznych" jest niemożliwa "z powodu, że to się w pale nie mieści". ch.
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 02:33:34 pm wysłana przez chmura. »

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #7 dnia: Maja 13, 2006, 03:10:20 pm »
Skad ten pomysl, ze Darwin zabil filozofie? Po Darwinie sie ona calkiem bujnie rozwijala. Moze masz na mysli matafizyke czy tez scholastyke?  One przeciez byly martwe juz na poczatku Odrodzenia, czyli kilkaset lat przed Darwinem. Filozofia to nie tylko neotomizm!
Pozdr. ;)
Kagan
Cytuj
WSZYSTKIE rozważania na tematy istnienia, kończą się ma tym nad czym rozważali greccy filozofowie. Juwenalia - narąbałem się zdeko  ;D więc napiszę to co naprawdę myślę. Człowiek ma wrodzone zatajanie tego co myśli naprawdę - boi się, że zostanie wyśmiany et cetera. Mam nadzieję, że w tym wątku każdy napisze jakie są jego ideały :] Osobiście bardzo wcześnie zetknąłem się z Golemem XIV , moje myśli sprzed spotkanie się z tą książką rozwijającą myśl Darwina (która zabiła flozofię) zapisałem w wierszu/opowiadaniu (jak to Miłosz napisał granica między prozą poezją o esejem zaciera się) http://www.digart.pl/download.php?id=274119&poezja=tak Teraz patrzę (tak jak Mistrz) na gatunek ludzki z punktu widzenia ewolucji. Rozszerzę tą myśl w kolejnych postach jeżeli ten temat was zainteresuje ;)

« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 03:59:34 pm wysłana przez Terminus »

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #8 dnia: Maja 13, 2006, 03:17:02 pm »
Cytuj

Bardzo to trudne zadanie draco :)
Czy naparwdę tak łatwo jest sprecyzować ideały i co jeszcze trudniejsze trzymać się ich przez całe życie?
Czy ideały są w ogóle potrzebne? Czy dążąc ślepo do ich zdobycia/odnalezienia, nie gubimy po drodze tego co najważniejsze?



IMHO nie mozna sie trzymac slepo idealow mlodosci, jesli okazuja sie one chybione. Z drugiej strony nie mozna byc czlowiekiem-choragiewka jak Lem czy Milosz albo inny Kolakowski.
Niestety, zycie to darwinowska walka o przetrwanie (survival of the fittest), i nie ma w niej jasno okreslonych recept na sukces... Stad w grze zwanej ZYCIE jest znacznie wiecej przegranych niz wygranych, np. na swiecie jest znacznie wiecej nedzarzy niz bogaczy, wiecej poddanych niz wladcow i wiecej podwladnych niz szefow... Jak znasz recepte na sukces to trzymasz ja w tajemnicy, albo sprzedajesz za wysoka cene, a nie rozdajesz ja za darmo na rogu Alej i Marszalkowskiej, bo wtedy tracisz tzw. competitive advantage i staczasz sie do poziomu tlumu ktory chciales uszczesliwic, a ktory ci nigdy wdzieczny nie bedzie!...

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #9 dnia: Maja 13, 2006, 04:12:14 pm »
Mój biedny łepek (jak sobie myślę, że to mój własny zdradziecki organizm zabiera wode z mózgu, to mi sie coś robi). Kagan rozwaliłeś mnie na całej lini.
Cytuj
- ile trzeba wypić, aby zacząć szczerze mówić
- ile trzeba jeszcze więcej wypić, żeby patrzeć jak Mistrz (zakładam, że stąd się to Ci wzięło, że na codzień tak nie masz...)
- jak się czujesz na drugi dzień

- Nie pamiętam ile wypiłem :]
- jw
- Seuperfajniemegaku się czuję
Cytuj
absolwenci politechnik

chcesz po głowie?
Np. Dostojewski skończył Politechnikę wojskową a L. Sprague de Camp inżynierię lotniczą. Lem przecież też chciał iść na Politechnikę, ale miał "złe" pochodzenie.
Cytuj
Skad ten pomysl, ze Darwin zabil filozofie?

Odpowiedź na to pytanie będzie kontynuacją tego wątku.
DARWIN ODKRYŁ SENS ŻYCIA. Powtórzę to. DARWIN ODKRYŁ SENS ŻYCIA. Zniszczył dychotomie rozdzielające duszę i ciało, czy też rozum i ciało ("Over thinking, over analyzing separates the body from the mind....").
Wracam do picia i pozdrawiam z juwenalii
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Kagan

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 714
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #10 dnia: Maja 13, 2006, 04:31:36 pm »
Czesc!
Bo ja wiem, czy Darwin odkryl sens, czy raczej bezsens zycia. Bo wedlug Dawkinsa, dosc skrajnego Darwinisty (co nie znaczy, ze go nie popieram) to jestesmy slugami naszych genow, ktore przeciez sa bezmyslne, choc dzialaja celowo. Ale jak sobie pomysle, ze jestem tylko wykonawca planu moich genow, to wcale nie uwazam, iz "czlowiek to brzmi dumnie"... Okazuje sie ze np. milosc macierzynska to tylko troska genow o ich przetrwanie, ze cala poezja to tez glownie technologia wzmacniania instynktu przekazywania naszego DNA itd. Owszem, prawda to jest, ale stajemy w sytuacji pasterza koz z zadupia Grecji, ktorego w wieku 65 lat + zabrano na wycieczke do Szwajcarii, i nagle zdaje sobie on sprawe, ze praktycznie cale zycie przezyl w chlewie i na dodatek polozonym na kamienistej, bezwodnej i bezdrzewnej pustyni... I co pijesz?
Pozdr. :)

Cytuj
Mój biedny łepek (jak sobie myślę, że to mój własny zdradziecki organizm zabiera wode z mózgu, to mi sie coś robi). Kagan rozwaliłeś mnie na całej lini.
- Nie pamiętam ile wypiłem :]
- jw
- Seuperfajniemegaku się czuję
chcesz po głowie?
Np. Dostojewski skończył Politechnikę wojskową a L. Sprague de Camp inżynierię lotniczą. Lem przecież też chciał iść na Politechnikę, ale miał "złe" pochodzenie.
Odpowiedź na to pytanie będzie kontynuacją tego wątku.
DARWIN ODKRYŁ SENS ŻYCIA. Powtórzę to. DARWIN ODKRYŁ SENS ŻYCIA. Zniszczył dychotomie rozdzielające duszę i ciało, czy też rozum i ciało ("Over thinking, over analyzing separates the body from the mind....").
Wracam do picia i pozdrawiam z juwenalii

« Ostatnia zmiana: Maja 14, 2006, 01:16:52 pm wysłana przez Kagan »

chmura.

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 89
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #11 dnia: Maja 13, 2006, 04:35:01 pm »
co się tyczy "absolwentów politechnik", to rzeczywiście. chmura. mrugnela do terminusa z wdziękiem pterodaktyla. wszystko dlatego, że w swoim bardzo długim zyciu chmura. spotkała zbyt wielu inzynierów. skruszona chmura. czuje niejasno, że okazała się słoniem w składzie porcelany...
ch.  
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 04:35:22 pm wysłana przez chmura. »

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #12 dnia: Maja 13, 2006, 06:54:26 pm »
Kagan: własnie o to mi chodziło. Z punktu widzenia ewolucji losy wygrywające to te którym się powiodło, więc jest ich dość sporo :)
Ewolucja MOŻE zastąpić Boga, świadomość może także przynieść szczęście (pomimo tego że psychologowie i psychiatrzy są jedyną frakcją na świecie która ma podwyższone ryzyko samobójstwa o ile pamiętam).


chmura.: fajnie piszesz, nie pamiętam o czym świadczy to, że piszesz o sobie w 3 osobie, bodajże kompleks niższości?? wyższości?? Wasza wysokość?  ;D
ja tak na żarciki, faktycznie nie zauważyłem , ze to Terminusa.

edit:
Aha, Terminus za to, że napisałeś mi o swoich ideałach zadedykuję Ci piosenkę:
&search=radiohead%20karma%20police

Karma police, arrest this man, he talks in maths
He buzzes like a fridge, he's like a detuned radio...

Aha, wszystko piję niestety, wczoraj cytrynówkę, ale dzisiaj chyba nie szaleję żubruweczka i na densflor do Jazz Rock Cafe.
See You
« Ostatnia zmiana: Maja 13, 2006, 07:14:54 pm wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Gość
Re: Etyka
« Odpowiedź #13 dnia: Maja 14, 2006, 02:48:14 am »
Cytuj
Karma police, arrest this man, he talks in maths
He buzzes like a fridge, he's like a detuned radio...


Ok Computer to fajna płyta. A jak chodzi o talkin' in maths i absolwentów politechnik, to ktoś musi.


« Ostatnia zmiana: Maja 14, 2006, 02:49:22 am wysłana przez Terminus »

chmura.

  • Juror
  • Junior Member
  • *****
  • Wiadomości: 89
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: Etyka
« Odpowiedź #14 dnia: Maja 14, 2006, 10:55:29 am »
"chmura. sądzi także, ze 'ideały etyczne' są 'ważniejsze' od odpowiedzi na pytania 'jak jest'. przecież w ostatecznym rachunku to właśnie 'ideały etyczne' - cicho, skutecznie, bezwzględnie - sterują naszym zachowaniem..."
***
np. w "solaris" "ideały etyczne" i spowodowane ich treścią dylematy moralne, skuteczniej od tak lubianych przez miłośnikow klasycznej literatury s-f miotaczy antymaterii itp. gadżetów, obezwładniają gibariana, snauta, sartoriusa, kelvina. w efekcie ci kwilą, sikają pod siebie  i - z bezradności i (lub) wstydu - robią sobie po pijanemu różne rzeczy (zupełnie jak pewien inzynier, który jest sąsiadem chmury. spod szesnastki...) , przy okazji zupełnie dezorganizując działanie stacji. strzeżcie się swoich "ideałów etycznych", o miłośnicy Lema! ch.