Polski > Lemosfera

Lem, ghost story i insze horrory

<< < (6/7) > >>

Q:
Z okazji rocznicy śmierci Lovecrafta...
https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2568075,przed-koszmarami-lovecrafta-nie-da-sie-uciec

Q:
Powstaje trzeci z kolei film o krwiochłonnym wampirze zatytułowany "Nosferatu" (robi go Robert Eggers od "The Lighthouse"):

Ciekawe jak by Mistrz na niego zareagował, gdyby dożył i obejrzał... ::)

Q:
Wracając do Ramsey'a Campbella. W 2013 wyszła - niestety, nie po polsku - jego - kontynuująca tradycje "Widma nad Innsmouth" i sennych utworów HPL-a z jednej, a antykwarycznych opowiadań M.R. Jamesa z drugiej strony - powieść "The Last Revelation of Gla'aki":
https://www.goodreads.com/book/show/18213843-the-last-revelation-of-gla-aki
Występuje tam, jak tytuł wskazuje, cthultystyczny potwór i księga spisana przez jego wyznawców (jedno i drugie - własne wynalazki autora):
https://lovecraft.fandom.com/wiki/Glaaki
https://lovecraft.fandom.com/wiki/The_Revelations_of_Glaaki
Ale już na starcie mamy erudycyjny smaczek w jamesowskiej tradycji, bo bohater główny - Leonard Fairman - postać tragikomiczna, żywcem wyjęta z utworów MRJ, choć nam współczesna, pisze w swoim (internetowym, świat podszedł do przodu!) eseju tak:

"The most famous Victorian rarity may be a stamp - the Penny Black - but it is several times more common than the rarest Victorian book. It is possible that no copy of The Revelation of Gla'aki still exists anywhere in the world. The most evil book, or a lost contribution to the literature of occultism? Like the contents of the Library of Alexandria, it may have passed into legend..."

Gdzie Penny Black to rzecz jak najbardziej realna, pierwszy na świecie - i dlatego rzadki - znaczek pocztowy:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Penny_Black
Sednem jednak pozostają sposoby, w jakie wspomniany nieszczęśnik usiłuje zakłamać i oswoić na swój użytek rzeczywistość. Standardowe: przerażające miasteczko, czająca się na granicy widoczności - i zamaskowana w codzienności - groza i dziwne sny to tylko narzędzia służące silniejszemu zaakcentowaniu tego. (IMHO nie tak daleko stąd do urodzinek nad Solaris wyprawianych.)

ps. Ciekawostki z innej beczki... W opowiadaniu "Świątynia" ("The Temple") Lovecrafta występuje U-Boot U-29. Zasadniczo jest historyczny, choć zatonął w innych okolicznościach, niż chciał HPL, i kto inny nim dowodził:
https://uboat.net/wwi/boats/index.html?boat=29

Z kolei pierwowzorem upiora z jamesowego opowiadania "The Rose Garden" ("Ogród różany") jest ten pan:
https://en.wikipedia.org/wiki/George_Jeffreys,_1st_Baron_Jeffreys
Którym - co odnotowania godne - również Stoker (od "Draculi") - trzy lata później - straszył:
https://americanliterature.com/author/bram-stoker/short-story/the-judges-house/

I jeszcze swoista niespodzianka - Lovecraft apokryficzno-humorystyczny, czyli "Ibid":
https://en.wikisource.org/wiki/Ibid

ps. 2. Lovecraft, James i Campbell trafili na listy najstraszniejszych opowiadań grozy, które układali R.S. Hadji i T.E.D. Klein na potrzeby "Rod Serling's The Twilight Zone Magazine":
https://twilightzonevortex.blogspot.com/2021/09/reading-rod-serlings-twilight-zone.html

Rzućmy okiem na jeszcze parę tytułów z tych list:
- E.F. Benson "Negotium Perambulans"
https://www.lesvampires.org/negotium.html
https://lovecraft.fandom.com/wiki/Negotium_Perambulans
- Robert E. Howard "Pigeons from Hell"
https://gutenberg.net.au/ebooks06/0600721h.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Pigeons_from_Hell
- Arthur Machen "The Novel of the Black Seal"
https://gutenberg.net.au/ebooks06/0601861h.html
https://lovecraft.fandom.com/wiki/The_Novel_of_the_Black_Seal
- Henry Kuttner "The Graveyard Rats"
https://en.wikisource.org/wiki/The_Graveyard_Rats
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Graveyard_Rats
-Gertrude Atherton "The Striding Place"
https://americanliterature.com/author/gertrude-atherton/short-story/the-striding-place/
- Lafcadio Hearn "Mujina"
https://www.trussel.com/hearn/mujina.htm
- H. Russell Wakefield "The Frontier Guards"
https://talesofmytery.blogspot.com/2012/12/h-russell-wakefield-frontier-guards.html
-David H. Keller "The Thing in the Cellar"
https://weirdfictionreview.com/2012/03/the-thing-in-the-cellar-by-david-h-keller/
- Anthony Boucher "They Bite"
https://talesofmytery.blogspot.com/2013/02/anthony-boucher-they-bite.html
"Bird of Prey" Johna Colliera dostępny jest tylko w streszczeniu:
https://cinrambler.wordpress.com/2020/07/30/collier-review-bird-of-prey-variation-on-a-theme/
Podobnie "The Autopsy", utwór którego autorem jest Michael Shea:
https://reactormag.com/doom-and-defiance-the-autopsy-by-michael-shea/
"First Anniversary" Richarda Mathesona:
https://cinrambler.wordpress.com/2023/09/21/richard-matheson-review-first-anniversary/
I "The Jar" Bradbury'ego:
https://www.cliffsnotes.com/literature/b/bradburys-short-stories/summary-and-analysis-the-october-country/the-jar

Co ciekawe jest na jednej z w/w list opowiadanie "To Build a Fire" Jacka Londona, pokazujące, że nie trzeba czynników nadnaturalnych, by wprowadzić grozę i śmierć, sama natura wystarczy:
https://en.wikisource.org/wiki/Century_Magazine/Volume_76/Issue_4/To_Build_a_Fire
https://en.wikipedia.org/wiki/To_Build_a_Fire

Q:
Powtórzyłem sobie tymczasem film "A Girl Walks Home Alone at Night".
Wygląda na to, że wampiry na tyle zrosły się z rolą arystokratów (choćby tylko ducha), że obsadzenie tytułowej bohaterki (nawet jeśli jeździ ona na deskorolce, a nie mieszka w gustownej rezydencji) w roli sędziny, czy też mścicielki, która za dobre nagradza, a za złe karze dziwić nie ma prawa, nawet jeśli nie tyle jej (krwawe) czyny (bo te wpisane są w konwencję), ile ich konsekwencje mogą budzić ostre debaty (ale chyba tak miało być, bo szło o wyostrzenie problemu "rodzina z urodzenia kontra rodzina z wyboru"). Albowiem, co może zaskakiwać w wypadku opowieści o nieumarłych, jest to też historia o młodości, burzliwej i biednej. Z pierwszą pracą, wkurzającym(i) starym(i), niedawno kupionym wymarzonym samochodem, pierwszymi kontaktami z półświatkiem (i szansami na nielegalny szybki zarobek), wreszcie imprezami i narkotycznymi eksperymentami, oraz specyficznym mindsetem w ramach którego i spotkanie wampirzycy w środku nocy na środku miasta nie zdziwi. A także spadającą na głowę pierwszą (trudną) miłością. Wyrwanie się z takich warunków, u boku ukochanej, choćby i ostro uzębionej wydaje się jedynym sensownym (acz b. dwuznacznym moralnie) wyborem (na który nie stać już mentalnie - choć czy na pewno? - przedwcześnie postarzałej Atti.)
Co jeszcze? Stanowiące miejsce akcji Bad City, jest oczywiście małomiasteczkowym ekwiwalentem millerowego Sin City, ale i odpowiednikiem umierającego Detroit z rok wcześniejszego filmu Jarmuscha (który też konfrontował wampirzą egzystencję z beznadzieją życia śmiertelników). Okolice, w których niewiele ludzi zdają się służyć krwiopijcom. O - także po millerowsku - przestylizowanym wyglądzie bohaterów nie ma nawet co wspominać, bo jest tak bardzo widoczny... Zresztą, nie ma co się rozpisywać, streszczenia nie oddadzą sprawiedliwości kinu mniej lub bardziej artystycznemu, to trzeba obejrzeć...
Choć czy Mistrz by chwalił, to - szczerze mówiąc - nie wiem...
(Przy czym ciekawe, że o bohaterce tytułowej prawie nic się nie dowiemy. Wiemy czym jest, jaki ład moralny krwawo zaprowadza, i że miewa ludzkie odruchy. Tylko tyle. Reszta jest domysłem.)

Q:
Wspominałem o błękitnych ludziach z Kentucky, o latynoskich rodach "wilkołaków" też napomknę:
https://www.grazynabastek.pl/wilkolak-i-jego-rodzina
https://www.ofeminin.pl/fitness-i-zdrowie/zdrowie/to-najbardziej-owlosiona-rodzina-na-swiecie-pobili-rekord-guinnessa/ke618me

I jeszcze klasyczne opowieści grozy online dostępne - "The Beckoning Fair One" Olivera Onionsa*:
https://en.wikisource.org/wiki/Widdershins/The_Beckoning_Fair_One
[* Przy okazji: próba ustalenia stosunku Lovecrafta do Onionsa:
http://www.eldritchdark.com/forum/read.php?1,7098]
"At Chrighton Abbey" Mary Elizabeth Braddon:
https://www.hauntedcrossroads.com/stories/mary-elizabeth-braddon/at-chrighton-abbey-mary-elizabeth-braddon/
Oraz "The Eyes" Edith Wharton:
https://xtf.lib.virginia.edu/xtf/view?docId=modern_english/uvaGenText/tei/WhaEyes.xml&chunk.id=d3&toc.id=d3&brand=default

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej