Autor Wątek: Varia (maszyny Łągiewki) (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.  (Przeczytany 27688 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
"Kongres" sfilmuje Ari Folman, znakomicie oceniony za "Walc z Bashirem". Planuje on jednak spore zmiany. Główny bohater obszernego opowiadania Lema Ijon Tichy zostanie zastąpiony przez postać kobiecą. Folman chce bowiem zrobić bardzo kobiecy film o starzeniu się i przemijaniu.

Facet ma szczęście, że nie dysponuję rewolwerem. I że nie wiem, gdzie mieszka.
Pomijając że bardzo kobiecy film o przemijaniu byłoby mu łatwiej zrobić na kanwie "Pancernika Potiomkina"

Czy jest jakaś recepta na udane ekranizacje skomplikowanych książek Lema?

- ... Wydaje mi się, że formuła serialu ma szansę pogodzić prozę Lema z językiem filmu. Serial pozwala na tworzenie wiernych, w miarę wyczerpujących ekranizacji, nie ma restrykcyjnych ograniczeń czasowych.


Uhm. Jasne, strzelić serial to jest to. To nawet ma dużo wspólnego z tak ulubioną przez Lema dylatacją czasu. W jednym odcinku Tichy będzie wsiadał do rakiety, w drugim leciał, a w trzecim okaże sie, że gaci zapomniał. S jak sepulenie, na Gwiaździstej albo Agentki Tichego. To jest TO! Jak pory w kroku Vivaldiego, zmienia się kosmos w Twoich oczach...

Też dobrze, że nie wiem, gdzie gość mieszka.
« Ostatnia zmiana: Listopada 13, 2008, 02:49:59 pm wysłana przez Terminus »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

ANIEL-a

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 701
  • a może tak pomóc dzieciakom? kliknij ikonkę IE ;)
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #1 dnia: Listopada 03, 2008, 11:28:58 pm »
Zróbmy serial, zróbóóóóómy, jaaaa, to będzie zabawa. Najlepiej z tej podróży, gdzie Ijon daje w mordę Czwartkowemu i zjada czekoladę pod łóżkiem w tajemnicy przed Niedzielnym. Każdy dzień jako jeden odcinek! I koniecznie kobieta niech też będzie! Niech cierpi i ogląda każdą zmarszczkę i zazdrości Środowej że młodsza... I zdradza wtorkowego z grudniowym. Psychologiczny taki  ;D  ;D  ;D I ten niech zagra, Szyc, on zawsze jest zdradzany, w każdym jednym filmie, co widziałam (słownie: jednym... a może to były dwa tylko podobne..?), to się nada!!! No, zróóóóóbmy. A potem Wyborcza to wyda na DVD :D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #2 dnia: Listopada 03, 2008, 11:30:42 pm »
A'propos Mistrza i sp... hmmm... nieudanych adaptacji:
http://film.onet.pl/O,6959,1054959,1,596,artykul.html
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #3 dnia: Listopada 03, 2008, 11:35:52 pm »
Zróbmy serial, zróbóóóóómy,
Oczywiście za "mądrego" METRO wzięło przedstawiciela ulubionego przez Lema gatunku: s-f. I to, rzekłbym, wzorcowego przedstawiciela. Któren się zna.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #4 dnia: Listopada 04, 2008, 02:00:19 pm »
Oczywiście za "mądrego" METRO wzięło przedstawiciela ulubionego przez Lema gatunku: s-f. I to, rzekłbym, wzorcowego przedstawiciela. Któren się zna.

Tu muszę uściślić. Red. Parowski jako autor tworzył w istocie SF (pisaną i komiksową), nawet nieźle ocenianą (vide "Funky Koval"), jednak jako naczelny "Nowej Fantastyki" promował raczej twórczość (intencjonalnie) artystyczno-eksperymentalną (a faktycznie często nieudaną) mającą z klasyczną SF (o rakietach i innych podnietach) niewiele wspólnego, którą złośliwi przezwali "nową" fantastyką.

A także słynął z entuzjastycznego recenzowania wszystkich filmów po kolei, które w przedziwny sposób łączył z "artystowskim" podejściem (wolałem Oramusa - ten jak zobaczył durnotę, to ją obnażał, i w błoto wdeptywał).

(Inna rzecz, że po jego odejście "NF" jeszcze zaniżyła poziom idąc ostro w komercję i nijakość.)

Przy czym zauważcie, że Parowski pomysł serialu akurat skrytykował:
- Tichy kobietą? Cóż, bardzo lubię filmy z kobietami w rolach głównych, naprawdę, widziałem wiele znakomitych, ale akurat w "Kongresie futurologicznym" to się nie sprawdzi. Mamy tu do czynienia z niepotrzebnym moim zdaniem udziwnieniem. Dobrze, że Lem tego nie widzi, bo chybaby się załamał. Czy pisarzowi nie należy się szanowanie jego dzieła?
To przeprowadzajacy wywiad ewidentnie ma słabe pojęcie o czym mówi.

(skrzacie mam nadzieję, że wybaczysz ten OT.)
« Ostatnia zmiana: Listopada 04, 2008, 02:07:59 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #5 dnia: Listopada 04, 2008, 02:42:21 pm »
Maziek,

A Ty myślisz, że co? Pirx też była przecie kobietą i tylko Lem ją tak przerobił na złość feministkom. Teraz się wszystko będzie odkręcać... I wcale się nie zdziwię, gdyby się okazało, że i Golem była kobietą...

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #6 dnia: Listopada 04, 2008, 06:04:42 pm »
Maziek,

A Ty myślisz, że co? Pirx też była przecie kobietą...
No i Kopernik... Wasza Ekscelencjo.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2961
    • Zobacz profil
Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« Odpowiedź #7 dnia: Listopada 05, 2008, 05:24:48 pm »
O Koperniku to od dawna wiadomo  ;D

Terminus

  • Gość
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopada 05, 2008, 09:22:25 pm »
Przerzuciłem te kilka postów żeby oczyścić temat kolekcji, gospodarzom forum na tym zależy.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13391
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopada 05, 2008, 10:19:27 pm »
Doobra Termisiu. Nie gniewamy się. Nawet przepraszamy, żeśmy gospodarzom nabałaganili. Skoro już mamy taki drugi hajdpark to powiedz jaki to problem Cię tak zaprząta? Jakaś ponadnieskończoność nieprzeliczalna? Pytam serio, i tak nie zrozumiem ale poszperam sobie za tym...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Terminus

  • Gość
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopada 06, 2008, 12:25:48 am »
Masz na myśli moją pracę naukową? Hm, zajmuję się matematycznym modelowaniem przepływów dwufazowych, to dział komputerowej mechaniki płynów (CFD).
Przepływ dwufazowy to przepływ cieczy, która składa się z dwóch składników (jeśli jest ich więcej, przepływ zwiemy wielofazowym) - na przykład wody i powietrza. Powietrze z punktu widzenia fizyki też jest płynem. A zatem, na przykład ruch cieczy w puszce coli, gdzie występują bąbelki CO2 nadaje się jako przykład.
Inny przykład - rozpylanie cieczy w powietrzu, na przykład wtrysk paliwa do silnika Diesla.

Ruch cieczy, w ogólności, opisuje się w fizyce równaniami Naviera-Stokesa ( link ). Jest to układ równań różniczkowych cząstkowych. Niestety, nie potrafimy rozwiązać tego równania "analitycznie", jak to się mówi w matematyce - czyli podać w postaci f(x)=... wzoru funkcji, która byłaby rozwiązaniem tego równania. Owszem, można to równanie rozwiązać analitycznie w wielu specjalnych przypadkach, na przykład gdy ciecz ma pewne wyidealizowanie własności. Albo, gdy rozpatrujemy przepływ dwuwymiarowy (płaski).
Niestety w 3D sprawa jest bardzo skomplikowana.
W związku z tym, wziąwszy pod uwagę, że rozwiązania takiego równania mimo, iż nie są znane, są potrzebne w zastosowaniach inżynierskich (które obejmują 90% wszystkich procesów przemysłowych - jak już powiedziałem, spalanie w silnikach (ruch cieczy w cylindrach), ruch pojazdrów (opływ samochodów/promów/samolotów przez ciecz...) itp.), szuka się przybliżonych rozwiązań. Nie jest to sprawa specjalnie skomplikowana -przynajmniej z matematycznego punktu widzenia - zajmuje się tym dział matematyki (stosowanej) zwany metodami numerycznymi.

A zatem - aby tworzyć potrzebne w życiu symulacje dotyczące przepływów, rozwiązujemy w sposób przybliżony, używając komputerów, równania ruchu cieczy przy pewnych warunkach brzegowo-początkowych. Przepływy, które badamy, mogą być jednofazowe: na przykład prom opływany przez powietrze, które uznajemy za jednoskładnikową ciecz. Mogą być też dwu-składnikowe, na przykład ruch powierzchni oceanu, gdzie mamy do czynienia z jedną fazą - wodą, i drugą - powietrzem. Albo unoszenie cząsteczek mułu przez rzekę - tu mamy jeszcze więcej faz.
Dlaczego istnienie wielu 'faz' w cieczy jest istotne dla jej ruchu? Otóz fazy różnią się fizycznymi własnościami. Na przykład gdy badamy ruch kropelek cieczy wystrzelanych z pojemnika aerozolu, mamy do czynienia z dwoma fazami: płynem ciekłym - np. benzyną, i płynem gazowym, np. powietrzem. Ciecz jest tu 850 razy gęstsza od powietrza. A ponieważ w równaniach Naviera - Stokesa bierze się pod uwagę gęstość, to na granicy (powierzchni) kropli występuje skok gęstości.  Jest to olbrzymie utrudnienie w próbach znalezienia rozwiązania równań. Nawet wtedy, gdy szukamy tylko rozwiązania przybliżonego metodami numerycznymi. Trzeba także wziąć pod uwagę niektóre inne własności cieczy, jak powstające na powierzchni kropel napięcie powierzchniowe, które jest bardzo ważne dla wielu procesów. I właśnie takimi sytuacjami, przepływami dwufazowymi, zajmuję się ja. Pewnymi bardzo konkretnymi przypadkami, ma się rozumieć, ale to już szczegóły.

Mam nadzieję, że conieco wytłumaczyłem :) Niestety nie mogę podać więcej szczegółów, nie jestem też w stanie dokładnie podać jaki jest temat mojego doktoratu, gdyż po pierwsze jeszcze nieco musiałbym tu po-popularyzować (kilka ekranów :|)  o po drugie wszyscy by usnęli.


Tu widzisz przykładowy wynik przeprowadzanych przeze mnie symulacji. Wyrenderowane przy pomocy programu Blender.
Pozdrówka

« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2008, 12:28:30 am wysłana przez Terminus »

dzi

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 3114
  • Profesja: Negat Charakter: Neutralny neutralny
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopada 06, 2008, 12:46:20 am »
Więc postanowiłeś zostać naukowcem?... Cóż, powodzenia :)

A żona jak tam? ;)

This user possesses the following skills:

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #12 dnia: Listopada 06, 2008, 01:05:02 am »
Terminus, a zajmowales sie tez w swojej pracy kawitacja?

Terminus

  • Gość
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #13 dnia: Listopada 06, 2008, 10:27:13 am »
@ Nex: Yeah, pękające bąbelki to jest to.

@dzi: Pisałem o tym mniej więcej dwa lata temu już,  gratuluję refleksu. Żona wybornie, dziękuję.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16087
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Re: Varia (było - Re: Kolekcja Gazety Wyborczej) wycięte.
« Odpowiedź #14 dnia: Listopada 06, 2008, 10:30:46 am »
To ja może wrzucę link, od którego dyskusja się zaczęła, bo gdzieś się był zawieruszył:
http://www.emetro.pl/emetro/1,85652,5851523,Niesmiertelny_Lem.html
A bez niego dalsza dyskusja wygląda nieco dziwnie

ps. na mysl, że Tichy ma zmienić płeć chce się jeno zanucić smętnie:

Pa pa pa, a tak to się zaczęło...
« Ostatnia zmiana: Grudnia 19, 2008, 08:24:04 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki