Autor Wątek: Rosja, ZSRR, Ukraina...  (Przeczytany 185781 razy)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #315 dnia: Marca 13, 2022, 12:37:29 am »
Cytuj
że jasne, wojna na Ukr jest straszna, ale nie możemy stracić z oczu najważniejszych priorytetów,

Do tego Oszołom i parę innych francuzóf. Poszerza ofertę tam. Codzienne pogawędki telefoniczne wnuka swojej żony z pancernym Wołodią widać zaowocowały.
To chyba na tyle w temacie sankcji. Pogadali, pokrzyczeli, łzę uronili i...  Bisne sis bisnes.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #316 dnia: Marca 13, 2022, 12:38:26 am »
Oj, zaraz zlekcewaezyles... :) Zabiegany jestem, zarabiam na wojnie :-[
1 Za co mam ich chwalić?
2 Ludzki mózg jest wyczulony na negatywizmy, bo to ewolucyjnie pomaga w przetrwaniu. Jak coś działa, to nie ma o czym pisać. Dopiero jak się sypie, to człowiek zwraca uwagę.
3 Ostatnie 2 lata to nieustanne pasmo okropnych politycznych decyzji, zmieniających podstawy funkcjonowania społeczeństw z kręgu cywilizacji zachodniej na gorsze, oraz drenowania społeczeństwa z oszczędności. Ile tam w PL ta inflacja teraz? Ja to widzę, rozumiem i szlag mnie jasny trafia.
4. Z zasady staram się występować z pozycji adwokata dyabla, i nie śpiewać w chórze,  żeby dostarczyć trochę inne spojrzenie na popularna narrację. Czy to źle?
5. Pochwalę, wyciagaj notatnik: Dobrze że zachodni politycy nie sla ciężkiego sprzętu na Ukr, dobrze że nie pchają do globalnego konfliktu, dobrze że nie ulegają polskim pomysłom na te Migi, no-fly zone etc.
A na koniec, jeśli uważasz się cieszę że jest gorzej, bo sprawdza się moje antynastawienie, to czy to znaczy że skoro się sprawdza, miałem gdzieś rację?  :-*

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #317 dnia: Marca 13, 2022, 12:41:16 am »
Cytuj
że jasne, wojna na Ukr jest straszna, ale nie możemy stracić z oczu najważniejszych priorytetów,

Do tego Oszołom i parę innych francuzóf. Poszerza ofertę tam. Codzienne pogawędki telefoniczne wnuka swojej żony z pancernym Wołodią widać zaowocowały.
To chyba na tyle w temacie sankcji. Pogadali, pokrzyczeli, łzę uronili i...  Bisne sis bisnes.
"Znasz ten bajer? A kto wierzył ten frajer!"

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #318 dnia: Marca 13, 2022, 12:51:33 am »
Cytuj
Ile tam w PL ta inflacja teraz?
Relatywnie lepiej niż u was  :P
U nas najwyższa od 20 lat, u was, jak czytam najwyższa od 30 lat.
ale może kłamią?
https://forsal.pl/swiat/aktualnosci/artykuly/8358863,najwyzszy-poziom-inflacji-w-wielkiej-brytanii-od-30-lat.html
A skąd info, że migi to polska inicjatywa?
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Cetarian

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 225
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #319 dnia: Marca 13, 2022, 03:48:02 am »
Nikt nie ma prawa sugerować Ukraińcom, że powinni walczyć.
Ale oni to robią, walczą zdecydowanie i wytrwale, już siedemnaście dni.

„No-fly zone” oznaczałaby po prostu wojnę NATO-Rosja.

Samoloty teoretycznie dałoby się przewieźć na lawetach, ale może trzeba byłoby w tym celu rozbierać jakieś wiadukty, demontować latarnie, wycinać setki drzew, zanim laweta z MIG-iem 29 dotarłaby do najbliższego lotniska po stronie ukraińskiej. Więc, trudno, zostawmy kwestię samolotów.

Jednak wszystko inne mieści się w pasie drogowym.

Rosja grozi, że będzie atakować konwoje? Tym bardziej w tych konwojach powinny jechać ciężarówki-wyrzutnie rakiet ziemia-powietrze. Dużo takich wyrzutni.
 
“Such supplies, it is feared, would provoke Russia unnecessarily.”

Są obawy, że się niepotrzebnie sprowokuje Rosję.(??!)

Czyli co, NATO będzie walczyło do ostatniego Ukraińca, uzbrojonego tylko w broń strzelecką i ewentualnie w ręczną wyrzutnię p-panc. lub p-lot.?
A potem się pogodzi z wynikiem wojny, czyli z przegraną Ukrainy?
Putin zapewne weźmie Donbas i wybrzeże, a resztę odda, macie, odbudowujcie sobie.

Churchill powiedział „Mieli do wyboru wojnę lub hańbę. Wybrali hańbę, a wojnę będą mieli i tak.”
Ale tu wybór jest jeszcze głupszy.
Zachodni politycy mają do wyboru wojnę, w której nie zginie żaden żołnierz NATO, bo walczą Ukraińcy, ale wybierają hańbę teraz, a potem wojnę o państwa bałtyckie, w której będą ginęli żołnierze NATO.
Chyba, że wtedy porzucą państwa bałtyckie, żeby „niepotrzebnie” nie prowokować Putina.
 

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13388
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #320 dnia: Marca 13, 2022, 11:07:37 am »
Nex jest po prostu podejrzliwy i wymagający jak nadopiekuńcza matka. Wiadomo że spokój jest zawsze pozorny bo dzieci klecą potajemnie jakąś grubszą hecę. Wg dzisiejszych standardów byłbym zwolniony z ortografii ale wówczas nie było takich cudów więc mozolnie wkuwając wszystko na pamięć podniosłem dyktanda z luf, poprzez tróje - aż tu pewnego dnia dostałem 5- (brak jednego przecinka). Wielce dumny wróciłem do domu a moja kochana mama patrzy podejrzliwie - a ten minus to musiał być? Z tym, że ja jednak pozostałem optymistą ;)  gdyż niszczony byłem tylko na polu ortografii.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2022, 11:13:09 am wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #321 dnia: Marca 13, 2022, 12:47:52 pm »
Nex jest po prostu podejrzliwy i wymagający jak nadopiekuńcza matka. Wiadomo że spokój jest zawsze pozorny bo dzieci klecą potajemnie jakąś grubszą hecę.
O! Właśnie tak! Wieczne "ale" - pokój posprzątany, ale zobacz ile kurzu jest w tej dziurze za tapczanem co to do niej nikt nigdy nie zagląda, ładny ten kolor, ale nie jest trochę za ciemny?;))
Stąd:
A na koniec, jeśli uważasz się cieszę że jest gorzej, bo sprawdza się moje antynastawienie, to czy to znaczy że skoro się sprawdza, miałem gdzieś rację?  :-*
Mając prawie 100% podejrzliwość siłą liczb musisz trafić w coś, co poszło źle, bo wiele rzeczy w polityce tak idzie. Niestety.
I pewnie, że trzeba to punktować. Inaczej kurs na bezwolny lud.

[Nawiasem podobno w Rosji lata mem: Na zdjęciu przywódca Korei Północnej Kim Dżong Un i napis: i co, chcecie żeby było jak w Rosji?]

Mnie jednak chodziło o coś innego - to nie tylko ostatnie dwa lata i pandemia - wcześniej - o szerszy ogląd - z Twojego pisanego wnoszę, że jesteś po prostu przeciwnikiem UE, jej struktur, działań i najlepiej by było gdyby jej wcale nie było. W sensie np. świetnie, że UK z niej wyszedł.
Może i tak - chociaż mi bardzo daleko do euroentuzjastki - uważam jednak, że dla polskiej gospodarki jest znacznie lepiej być w niedoskonałych unijnych strukturach, niż nie być. Ostatnio w Polsce krążyło widmo rozstania albo chociaż gwałtownego oziębienia stosunków dyplomatycznych (eufemizm) i ekonomicznych skutków dla Polski  - wojna na Ukrainie zmieniła narrację.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13388
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #322 dnia: Marca 13, 2022, 01:14:26 pm »
Nex był całą piersią za UE gdyż tylko dzięki niej mógł nieść trumnę Hawkinga ;) . Ale odkąd już stał się "bloody Englishman" to ciągnie go w kierunku splendid isolation.


PS widzę, że Władimira nosi - zaatakował jednostkę jakieś 20 km od polskiej granicy. No i myślę, ponieważ to była jednostka, w której bywali przedstawiciele NATO, że chyba powinien za to jakoś dostać po łapach, pretekst jest.
Znów oglądam zasadzkę Ukraińców, którzy atakują konwój pojazdów pancernych jadący sobie jak na defiladzie. Widzę znów kompletnie bezsensowne zachowanie, wozy pancerne odwracają się tyłem do przeciwnika (gdzie są najsłabiej chronione) i uciekają na otwarty teren. Załogi wyskakują na asfalt bezpośrednio po trafieniu... Choć to jest poniekąd wytłumaczalne, bo Rosja ma dobre czołgi, ale wszystkie one noszą grzech pierworodny popełniony przy T-72 - nie mają bezpiecznych magazynów na amunicję. Załoga w wieży siedzi dosłownie otoczona wianuszkiem z nabojów. Nawet nieznaczące dla czołgu i załogi przebicie pancerza igłą głowicy kumulacyjnej może zapalić te naboje, wówczas robi się w sekundy coś na kształt wysoce wydajnego pieca hutniczego, zwykle odwala wówczas wieżę, widać charakterystyczny słup jasnego ognia trwający parę sekund. Nie ma co zbierać po czymś takim. Więc rozumiem ich, że wyskakują jak tylko coś stuknie w pancerz. W zachodnich czołgach amunicja jest oddzielona od załogi osłonami przeciwpożarowymi a jej magazyny mają klapy przeciwwybuchowe - w razie trafienia wypala się magazyn, klapa odpada pod ciśnieniem a czołg może niejednokrotnie nadal walczyć. Ruscy w latach 60-tych najwyraźniej uznali, że szkoda tracić na to masy, wszak swoje zasoby ludzkie uważają za nieskończone.
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2022, 01:37:23 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #323 dnia: Marca 13, 2022, 01:33:49 pm »
Jest oczywiste, że "zamknięcie nieba" oznaczałoby że samoloty NATO musiałyby wyeliminować rosyjskie samoloty i ich obronę plot - bo przecież nie da się inaczej wymusić "zamknięcia nieba" jak osiągając całkowite panowanie w powietrzu, to znaczy likwidując bądź wypychając obce wojskowe maszyny.

Na rozum biorąc masz, oczywiście, rację. Tylko boję się, że właśnie rozumowe podejście zachodnich przywódców nie sprawdza się wobec takich jak Putin. Prezydent G.W.B. sam lubił wojenki, miał też właściwość, o której Mistrz pisał, i ogólnie nie było wiadomo co mu do łba strzeli (np. czy mu nie strzeli by... wystrzelić) dlatego w przywołanej w wywiadzie sytuacji mógł sobie poradzić dość łatwo, za pomocą samej groźby. Liderzy bardziej racjonalni mają tu większy kłopot, nawet dubeltowy. Primo: z podjęciem stosownej decyzji (bo ryzyko, bo interesy, bo trzeba rozmawiać). Secundo: z jej wiarygodnością (jak powiedział w jakimś wywiadzie czy innych wspominkach pewien gangster: jak masz wygląd zbira nie musisz nawet szczególnie grozić, jak wyglądasz grzecznie - musisz przy*** by się z tobą liczyli; a do kontaktów z W.W.P. logika kryminalistów pasuje jak najbardziej).

Zasadniczo Pan ma rację.
 Poza jednym;
Na Kremlu doskonale rozumieją, że Europa i USA dysponują systemami obrony powietrznej, które pozwolą na zniszczenie rakiety, zanim opuści ona matuszkę Rosję. Więc cała ta jądrowa superbroń pozostanie na terytorium Federacji Rosyjskiej, ucierpi od niej głównie ludność rosyjska.
To piękna ale jednak bajeczka.
No, chyba że Europa zaczyna się w Berlinie czy Paryżu a Obwód Kaliningradzki nie istnieje - to może może...

Pan powiedział głównie, i tu - technicznie biorąc - rację ma, bo z Zachodu ucierpiałaby część (nasza część, niestety), a F.R. w całości.

Zachodni politycy mają do wyboru wojnę, w której nie zginie żaden żołnierz NATO, bo walczą Ukraińcy, ale wybierają hańbę teraz, a potem wojnę o państwa bałtyckie, w której będą ginęli żołnierze NATO.
Chyba, że wtedy porzucą państwa bałtyckie, żeby „niepotrzebnie” nie prowokować Putina.

Rasmussen zgadza się z Tobą:
https://www.rferl.org/a/putin-ukraine-nato-rasmussen-russia-interview/31749844.html

odkąd już stał się "bloody Englishman"

He is an Englishman. No, to by tłumaczyło pochwałę mięsożerności - tradycja polowań itd. ;)
« Ostatnia zmiana: Marca 13, 2022, 06:10:14 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #324 dnia: Marca 13, 2022, 02:55:08 pm »
Cytuj
Pan powiedział głównie, i tu - technicznie biorąc - rację ma, bo z Zachodu ucierpiałaby część (nasza część, niestety), a F.R. w całości.
Nie ma.
Techniczny to jest ten fragment - że Europa i USA dysponują systemami obrony powietrznej, które pozwolą na zniszczenie rakiety, zanim opuści ona matuszkę Rosję.
Prostuję tę bzdurę dlatego, że mieszkam w odległości 1 minuty lotu iskandera od najbliższej wyrzutni. Ktoś się zorientuje i zestrzeli, skoro wyrzutnia jest mobilna? W 60 sekund?
W wypadku lokalu  maźka to nawet mniej.
Coś nie-wydaje-mi -się
Nie mam na myśli rakiet strategicznych. Tylko jakoś wszyscy zapominają o taktycznej broni jądrowej
https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%85drowa_bro%C5%84_taktyczna
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13388
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #325 dnia: Marca 13, 2022, 03:02:52 pm »
Ogólnie takie systemy istnieją (np. Patriot czy Iron Dome), z tym że nie istnieją, tzn. u nas ani w zachodniej Europie ich nie ma w odpowiedniej liczbie i myśl, aby tego typu system zabezpieczył np. całą wschodnią flankę NATO jest myślą przyszłości. Poza tym żaden z nich nie przetrzyma ataku saturacyjnego (to jest wystrzelenia wielu rakiet na raz). A w ogóle to niestety to zwalczanie odbywałoby się raczej już w naszej przestrzeni powietrznej no i jak to w wojsku z jakąś tam skutecznością, różną od 100% a pewnie nawet i 80%.  Zresztą nie istnieją też za bardzo systemy zwalczania rakiet balistycznych (ICBM), mające gotowość operacyjną. Wciąż w tej dziedzinie jest wet ostatni za wet przedostatni.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #326 dnia: Marca 13, 2022, 03:21:59 pm »
Nex był całą piersią za UE gdyż tylko dzięki niej mógł nieść trumnę Hawkinga ;) . Ale odkąd już stał się "bloody Englishman" to ciągnie go w kierunku splendid isolation.
:))
Zobaczymy jak określi swoją pozycję - tylko Nex pamiętaj o punkcie siedzenia;)

Wg mnie niestety z punktu widzenia etyki, moralności - bezczynność wojsk NATO jest poza komentarzem - trudna do wytłumaczenia i obronienia.
Niestety2 z politycznego punktu widzenia udział wojsk NATO byłby spełnieniem snów Putina - to NATO którym straszy Rosjan musiałoby niszczyć bezpośrednio cele w Rosji.
Tzn. sądzę, że początkowe działania na Ukrainie szybko przerodziłyby się w międzynarodowy blitzkrieg (to co też panowie wyżej napisali o możliwościach obrony).

Złotym środkiem wydaje się jednak efektywne dostarczanie broni, danych wywiadowczych i wspieranie na wszelkie niemilitarne sposoby.
Poza tym - jak już wielokrotnie pisałam - nie sądzę by wszystkie informacje o pomocy militarnej były publicznie ogłaszane.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16083
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #327 dnia: Marca 13, 2022, 06:00:41 pm »
mieszkam w odległości 1 minuty lotu iskandera od najbliższej wyrzutni. Ktoś się zorientuje i zestrzeli, skoro wyrzutnia jest mobilna? W 60 sekund?
W wypadku lokalu  maźka to nawet mniej.

Racja z tymi taktycznymi :-\.

A propos rakiet, i tego, co o rzut beretem od naszej granicy; wypowiada się m.in. wspomniany przez Hoko i miazo gen. Polko:
https://wiadomosci.wp.pl/atak-na-poligon-w-jaworowie-eksperci-stanowczo-nie-mozemy-wciaz-dawac-sie-szantazowac-rosji-6746804653824608a
I gen. Koziej:
https://wiadomosci.wp.pl/oto-czerwona-linia-dla-putina-general-stanislaw-koziej-wskazuje-na-konieczny-ruch-zachodu-6746517528042080a
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #328 dnia: Marca 13, 2022, 06:34:13 pm »
Paroles et paroles et paroles...
 :(

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13388
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« Odpowiedź #329 dnia: Marca 13, 2022, 07:27:18 pm »
Racjonalizacja
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).