Autor Wątek: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)  (Przeczytany 67401 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #105 dnia: Lutego 08, 2021, 08:24:49 pm »
No ja, przyznaję, piłem. Widzę bez wątpliwości psa. Czarnego, kudłatego, a la pudel mniej więcej. Piłem za dużo - czy za mało?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #106 dnia: Lutego 08, 2021, 09:37:23 pm »
A człowieka odwróconego plecami do kamery - nie widzisz?

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #107 dnia: Lutego 08, 2021, 09:41:56 pm »
Ja w pierwszej chwili zobaczyłam człowieka ze zdjęciem niedźwiedzia na plecach;)
Ale po przyjrzeniu wyszedł mi jednak pies...człowiek musiałby mieć paskudne złamanie prawej nogi (powłóczy nią...), a lewą jakąś cierpiącą na słoniowaciznę;)
Niemniej - niezła zmyłka:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #108 dnia: Lutego 08, 2021, 09:51:20 pm »
Jak chcę, to widzę. Ale zaskoczenia nie miałem ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #109 dnia: Lutego 08, 2021, 09:54:20 pm »
Jak chcę, to widzę.
Oszukujesz ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #110 dnia: Lutego 08, 2021, 10:04:18 pm »
E no nie, programacja podskórna poprzez sugestię zapytaniem. Jak jest pytanie "pies czy człowiek" to widzę człeka, wiedząc oczywiście, że to pies. Jak by było pytanie "sroka czy bendyks" - to widziałbym oczywiście bendyks ;)
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #111 dnia: Lutego 08, 2021, 10:11:39 pm »
Żartowałam;)
Bo u mnie widzenie nie działa na chcenie;)
Ale tak...rzeczywiście - srokę od tego ben...eee...dyksu trudno odróżnić;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #112 dnia: Lutego 08, 2021, 10:16:52 pm »
Ja w pierwszej chwili zobaczyłam człowieka ze zdjęciem niedźwiedzia na plecach;)
Ja po pierwszym spojrzeniu zobaczyłem człowieka ze zdjęciem lamparta na plecaku :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #113 dnia: Lutego 08, 2021, 10:20:05 pm »
Ja w pierwszej chwili zobaczyłam człowieka ze zdjęciem niedźwiedzia na plecach;)
Ja po pierwszym spojrzeniu zobaczyłem człowieka ze zdjęciem lamparta na plecaku :)
Mnie też nie chodziło o tatuaż;)
Bardziej o zdjęcie na kurtce...ale lampart? Hm...bardziej lew;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16084
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #114 dnia: Lutego 08, 2021, 10:24:21 pm »
Ja po pierwszym spojrzeniu zobaczyłem człowieka ze zdjęciem lamparta na plecaku :)

Ja różnie - za pierwszym człowieka, za drugim psa, zwykle - kompromisowo i na zasadzie: patrz następny akapit - człowieka z plecakiem zdobnym motywem (lub w kształcie) jakiejś zwierzęcej łepetyny (chyba faktycznie bardziej wielkokociej niż psiej).

u mnie widzenie nie działa na chcenie;)

U mnie działa, zazwyczaj. Znaczy: da się jakoś na preferowany odbiór zaprogramować...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #115 dnia: Lutego 08, 2021, 10:39:55 pm »
...ale lampart? Hm...bardziej lew;)
Może i lew. W każdym razie zgadzam się z Q, ktoś z rodzaju kotowatych. Choć całość chyba nie pozostawia wątpliwości: to pies :)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #116 dnia: Lutego 08, 2021, 10:55:16 pm »
Choć całość chyba nie pozostawia wątpliwości: to pies :)
W Polsce przerabialiśmy już psa...czyli kota;)
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/241349/pies-czyli-kot
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #117 dnia: Lutego 09, 2021, 08:38:40 am »
W Polsce przerabialiśmy już psa...czyli kota;)
Notabene, ciekawostka: bohater hamerykańskiej kreskówki, kotopies naprawdę istnieje.
https://kobieta.interia.pl/zycie-i-styl/news-uwaga-to-nie-jest-fake-news-kotopies-istnieje-naprawde,nId,4358367
Aczkolwiek stworzonko rzeczywiście wygląda jak transgatunkowiec, to jeno iluzja. A może nawet deluzja;)
Pies, jak nic :)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2424
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #118 dnia: Lutego 24, 2021, 10:28:50 pm »
@ maziek

Wracając na chwilę do Twojej zagadki:
...ale gdyby tak zadać pytanie szczegółowiej - jaką będzie wysokość szczeliny, jeśli to będzie wiotka lina dłuższa o 10 m od obwodu Ziemi, odciągnięta w jednym punkcie, tworząca więc z tego punktu dwie styczne do obwodu Ziemi, połączone między sobą od punktów styczności resztą koła wielkiego? Da radę bez śinusów ;)  ?
Właśnie przyszło mi do głowy: przy małych wartościach kąta alfa łuk okręgu AC z dość dobrym przybliżeniem można uznać za odcinek prostej. Innymi słowy, długość odcinka AX można zaniedbać i uznać za poszukiwaną wysokość szczeliny h cały odcinek BX:


Zgodnie z treścią zadania, |DB|+|BC|=|DC|+10, skąd |XC|=|BC|-5=d-5
Wówczas możemy ułożyć układ równań, zgodnie z oznaczeniami na rysunku:
(R+h)2=R2+d2
h2+(d-5)2=d2

Hm, "ułożyć układ" to chyba tautologia :). Ale mniejsza...

R2+2rh+h2=R2+d2
h2+d2-10d+25=d2

h2+2Rh-d2=0
h2-10d+25=0
Podstawiając d=(h2+25)/10 do pierwszego równania, mamy:
h2+2Rh-((h2+25)/10)2=0
skąd po nieskomplikowanych przekształceniach otrzymuje się równanie czwartego stopnia o jednej zmiennej:
h4-50h2-200Rh+625=0
h4-50h2-1274200000h+625=0

Rozwiązując je w liczbach za pomocą online calkulatora
https://allcalc.ru/node/552
(bo jestem zbyt leniwy, żeby obliczyć ręcznie metodą Ferrariego ;)), uzyskujemy 4 korzeni, z czego tylko jeden ma sens fizyczny, tzn. jest liczbą dodatnią rzeczywistą:
h=1084,1399...≈1084 [m]

Nie do wiary :o
Imho, wynik jest nieco sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem. Cóż to, lina o marnych 10 metrów dłuższa od obwodu Ziemi może utworzyć szczelinę o wysokości przekraczającej kilometr? Intuicyjnie oczekiwałem wielkości rzędu kilku, kilkunastu, no, góra kilkudziesięciu metrów. Przecież jeśli tę samą linę ułożyć na długość całego obwodu, to jej reszta utworzy niedużą pętelkę, taki "ogonik" o długości 10/2=5 metrów...

Cóż, spróbujemy sprawdzić rozwiązanie.
Na początek obliczymy odcinek d:
Ponieważ trójkąty OBC i XBC są podobne, możemy zapisać:
R/d=(d-5)/h
d(d-5)=Rh
d2-5d-Rh=0
d2-5d-6907055303=0
Rozwiązując równanie kwadratowe, mamy jeden dodatni korzeń:
d=83105,833≈83106 [m]
A teraz obliczymy kąt alfa:
d=R*tg alfa
tg alfa=d/R=0,01304...
alfa =arctg d/R=0,7473... [stopni]
skąd długość łuku AC=2*pi*R*alfa/360=83101,128≈83101 [m]

Zgadza się, niech mnie kule biją. I to z dobrą dokładnością. Nieduży błąd - różnica "d minus długość łuku AC" jest nieco mniejsza od 5 metrów - to najprawdopodobniej skutek zaokrągleń podczas obliczeń...


Co Ty na to, maźku?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13390
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Iluzje-deluzje czyli jak mózg nas oszukuje:)
« Odpowiedź #119 dnia: Lutego 25, 2021, 06:37:42 pm »
Hej sorry, mam tak wyprany umysł bieżączką, że popatrzę w weekend, bo cyferki mi skaczą jak pchły przed oczami :) . W ogóle już o tym zapomniałem, wtedy na szybko przysiadłem i po kilku próbach wyszło mi, że masz absolutną rację, że ściśle to jest nie do rozwiązania, co napełnia mnie zdumieniem, kiedy o tym myślę, jak to możliwe, że ściśle nie da się tego rozwiązać, skoro jak masz pętlę ze sznurka i wałek to jednoznacznie możesz określić to za pomocą palca :) .


PS - nie patrzę na Twoje, żeby się nie zasugerować, ale kiedy napisałem, że można to równanie rozwiązać za pomocą pętli ze sznurka i palca, to w malignie przedsennej wyszło mi, że w takim razie nie ma takiej możliwości, żeby nie dało się rozwiązać cyferkami.

Wg Twoich oznaczeń łuk AC niech będzie = a


a/R (stosunek łuku zakreślonego kątem alfa do promienia tego łuku) jest miarą łukową kąta alfa, oznaczmy x:


a/R=x stąd a=Rx


d=a+0,0005 (oczywiście)


d/R = tg x


stąd: tg x = (Rx+5)/R = x+0,0005/R


czyli: tg x = x+0,0005/R


Może kiedyś umiałem to rozwiązać, raczej chyba tak? - ale niestety obecnie czarna dziura. Wiem przynajmniej, gdzie się zakiwałem fałszywie, że się nie da. Ale od czego jest kalkulator windows w trybie tworzenia wykresów.


Piszę na gorąco - ciekawe, gdzie się rypłem :) ?


Ps2 - z wykresu wychodzi 0,013303 rad - 0,7622 stopnia - co jest prawie że idealnie równe Twojemu 0,7473 - różnica ok. minuty kątowej, łuk przy promieniu Ziemi ok. 11 km. Ogólnie czapki z głów, rozwaliłeś to inżyniersko :) . Czy masz w swoim kalkulatorze windows wykresy? Ja ze zdziwieniem stwierdziłem, że w domu mam, a w firmie nie mam :) . I nie wiem, co zrobić, żeby mieć.
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2021, 06:06:37 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).