Autor Wątek: [M] Omów społeczne prognozy w powiesciach S. Lema  (Przeczytany 8598 razy)

Krzysiek

  • Gość
[M] Omów społeczne prognozy w powiesciach S. Lema
« dnia: Lutego 27, 2006, 04:53:53 pm »
Witam. Mam następujący problem.
Jestem maturzystą tegorocznym i mam temat matury ustnej następujący: "Omów spoleczne prognozy w powiesciach S. Lema, odwolując sie do wybranych przykladów". Wierzę, że na tej stronie znajduję się wiele znakomitych lemologów. Moja Mama czytała mi dzieła S. Lema jak byłem jeszcze małym chłopcem. Wybrałem ten temat jako ciekawe wyzwanie i trochę się przeliczyłem. Gdy zobaczyłem ilość dzieł jakie S. Lem napisał w swoim życiu troszeczkę mnie to przeraziło. Nie wiem od czego zacząć i na czym się oprzeć. Nie mam zupełnie puktu zaczepienia. Czy moglibyście mi doradzić w jakich książkach znajdę wyżej wymienione prognozy społeczne. Szukam jeszcze książek traktujących o twórczości S. Lema, w których znalazbym coś o takiej tematyce. Z góry dziękuje za pomoc. Pozdrawiam wszystkich.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2006, 11:40:21 pm wysłana przez Terminus »

nty_qrld

  • Gość
Re: Omów spoleczne prognozy w powiesciach S. Lema
« Odpowiedź #1 dnia: Lutego 27, 2006, 06:49:40 pm »
Jeśli prognozy społeczne to na pewno Powrót z gwiazd. Parę opowiadań (ale to tak już na pół-serio) znalazłoby się w Dziennikach Gwiazdowych oraz w Cyberiadzie. A tak poza tym gdybyś Waćpan poczytał FAQ wiedziałbyś o innych spragnionych pomocy maturzystach, których wątki zaczynają się od oznaczenia: [M] , gdzie tego typu pytania już parokroć się pojawiały.  ::)

A-cis

  • Gość
Re: Omów spoleczne prognozy w powiesciach S. Lema
« Odpowiedź #2 dnia: Lutego 27, 2006, 09:14:19 pm »
Co się dzieje?! Czyżby w tym roku wypadały jakieś rocznice Lema? Przez lata pomijany a teraz co rusz ktoś na maturze wybiera sobie jego twórczość :)
A może jednak w tym roku dadzą mu Nobla? ;)

Terminus

  • Gość
Re: [M] Omów społeczne prognozy w powiesciach S. L
« Odpowiedź #3 dnia: Lutego 27, 2006, 11:41:45 pm »
Nie wiem czy najlepszym, ale na pewno najobszerniejszym  opracowaniem twórczości Lema jest niniejsze forum ::)

A jeśli chodzi o książki to Powrót z Gwiazd, Kongres Futurologiczny, niektóre fragmenty Doskonałej Próżni (zobacz dział Akademii Lemologicznej, np. opis opowiadania Sexplosion).
Niezły jest także Obłok Magellana, sporo komunistycznego bełkotu lat 50 tych, co by nie było, stanowiącego początek wykładanych przez Lema poglądów na społeczne prognozy. Nawet biorąc pod uwagę, że pisał to bardziej dla KCPZPR niż dla siebie, to i tak się liczy ::) (biedaczek).
Wizję systemu totalitarnego znajdujemy z kolei w - umiejscowionym notabene 'daleko w przyszłości' -  Pamiętniku znalezionym w wannie.
« Ostatnia zmiana: Lutego 27, 2006, 11:47:41 pm wysłana przez Terminus »

jarutek

  • Gość
Re: [M] Omów społeczne prognozy w powiesciach S. L
« Odpowiedź #4 dnia: Lutego 28, 2006, 11:16:11 am »
Lem miał różne prognozy... ostatnio coraz bardziej pesymistyczne :(
Do tego tematu bardzo będzie dla Ciebie użyteczna "Wizja lokalna", gdzie wprost opisane są dwie na jednej planecie oddzielne społeczności tego samego gatunku stworzeń - ich oblicze współczesne oraz przyczyny i sposób  w jaki doszły do skrajnie różniących się od siebie kultur. Poza tym samą książkę przeczytasz z przyjemnością bo jest absolutnie "odjechana". Pzdr.

A-cis

  • Gość
Re: [M] Omów społeczne prognozy w powiesciach S. L
« Odpowiedź #5 dnia: Lutego 28, 2006, 09:45:41 pm »
Popieram jarutka. W powieści tej zwróciła moją uwagę - unikatowa jak dotąd - koncepcja zapobiegania przestępstwom wśród Encjan poprzez uszlachetnianie środowiska bystrami.
Choć nie zgodzę się z opinią, że książkę czyta się z przyjemnością :)
Kwestia gustu. Ja nie przepadam za powieściami w których praktycznie nie ma dialogów :)