Autor Wątek: AI - przerażająca (?) wizja  (Przeczytany 261267 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #810 dnia: Października 29, 2023, 03:37:28 pm »

Jeżeli nawet wydrukowanie i ponowne zeskanowanie nic nie daje, to już nie wiem...

jak to mówią, wszystkiego można się nauczyć. skoro algorytmy nauczyły się czytać tamte obrazki, to nauczą się też tych, to tylko kwestia treningu. inna sprawa, że zakłócanie też pewnie będzie ewoluować, więc rozpocznie się być może "wyścig zbrojeń" - wskutek którego AI zyska w końcu ogląd na tyle całościowy, że w każdym aspekcie dorówna człowiekowi. zwłaszcza że oprócz treningu cały czas mamy też postęp w mocy obliczeniowej i sprzęcie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #811 dnia: Października 29, 2023, 04:36:15 pm »
Teza, że wszystkiego można się nauczyć, nie jest dowiedziona. Powiedziałbym, że jest fałszywa. Chociaż tak mówią. Co do reszty zgoda.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #812 dnia: Października 29, 2023, 04:55:13 pm »
Teza, że wszystkiego można się nauczyć, nie jest dowiedziona. Powiedziałbym, że jest fałszywa.

Człowiek wydaje się ograniczony przez możliwości swojego mózgu (dla każdego jednego ;) trochę inne), rozwój AI zdają się ograniczać tylko prawa fizyki.
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #813 dnia: Października 30, 2023, 12:00:58 pm »
OK - można się nauczyć wszystkiego, czego można się nauczyć  ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #814 dnia: Października 30, 2023, 12:52:26 pm »
Problem jest głębszy, bo co to znaczy nauczyć się czegoś? W pierwszym przybliżeniu: umieć odpowiednio zareagować (zadziałać najoptymalniej adekwatnie do sytuacji). Czy korzystanie z biblioteki (internetu itd.) w celu rozwiązania problemu (którego się w ogóle nie rozumie w szczegółach ani nie rozumie się znalezionego rozwiązania) - jest "nauczeniem się"? Jeśli tak to możliwe, że AI będzie w stanie się dużo lepiej "nauczyć" od człowieka. Bo ma świetlną przewagę szybkości pobierania i analizowania danych w monstrualnych pakietach, których może nawet milion osób, dzieląc się nimi po kawałku, nie byłoby w stanie w ogóle przeczytać w rozsądnym czasie, nie mówiąc o uzgodnieniu pomiędzy sobą wniosków - w którymś momencie ta "brute force" przegania człowieka. Na niektórych polach to już stało się dawno, tylko tego nie czujemy, bo uważamy, że jak człowiek wyciąga wnioski z big data to robi to człowiek - a nie big data.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2963
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #815 dnia: Listopada 04, 2023, 03:28:47 pm »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #816 dnia: Listopada 04, 2023, 04:13:54 pm »
W zasadzie SF to dawno przewidziała (zasugerowała), choćby w opowiadaniach "Telefon wigilijny" (rozwinięty potem w dłuższe "Wspaniałe piwo na wigilijny wieczór") Fiałkowskiego i "Na końcu będzie słowo" Zimniaka. O cyberpunkowcach (Gibson, Ziemkiewicz, Williams) i okolocyberpunkowcach (Benford, Reynolds) nie wspomnę, bo oni szli dalej, bardziej fantastycznie...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #817 dnia: Listopada 04, 2023, 09:41:09 pm »
Kiedyś to się tatusia wypychało, a teraz...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16101
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #818 dnia: Listopada 05, 2023, 11:12:30 am »
A najlepsze i tak jeszcze przed nami...

"- Widzę, że nadal jesteś w żałobie - stwierdził Etienne.
- Mój ojciec nadal nie żyje - odparł Maijstral. /../
- Pamiętam, że przed rokiem słyszałem wiadomość o śmierci twego ojca. Jak rozumiem, nie ma nadziei na poprawę?
- Nie. Ciągle posyła mi listy, narzekając na swój stan.
- Zmarli potrafią być prawdziwym ciężarem."


w/w Williams (W.J.)
"Klejnoty koronne"
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #819 dnia: Listopada 05, 2023, 07:10:48 pm »
# E. Musk dowodzi kolejną inwazją AI na pozbawioną wyobraźni i poczucia humoru ludzkość, ale inspiracja pochodzi od wyjątków wśród tejże, czyli autorów SF.

Chwilę temu otrzymałem zawiadomienie i mogę się zgłosić do kolejki (po zaskarżeniu konieczności zamieszkania w Stanach, czyli oczywistej szykany) :


Grok, named after the term coined in Robert Heinlein’s “Stranger in a Strange Land”, meaning to understand something so thoroughly that it becomes a part of you, is designed to be the digital reincarnation of “The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy” — smart, almost omniscient, and with a sense of humor.

A unique and fundamental advantage of Grok is that it has real-time knowledge of the world via the 𝕏 platform. It will also answer spicy questions that are rejected by most other AI systems.


Tutaj jest link do (prostego w sumie) dokumentu, z porównaniami do innych LLMs: https://x.ai/
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #820 dnia: Listopada 05, 2023, 10:25:28 pm »
Lem to przewidział, nazywało się to-to Wuch. Patrz "Bajki Robotów". Źle skończył ten Wuch ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Retsam

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 106
  • Niepowodzenie jest najlepszym nauczycielem
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #821 dnia: Listopada 06, 2023, 10:55:16 am »
@maziek: dajesz mi okazję 'nadwidzenia', dzięki za wskazówkę. Wuch rzeczywiście może pomóc tylko wtedy, gdy delikwent używa symboli do rozumowania  i pomoże w obecnie uważanych za trywialne czynnościach. Niestety, uznanie 'mapy za terytorium' jest typowe dla myślenia symbolicznego, które pojawia się prawdopodobnie wraz z językiem. Jedną z konsekwencji jest walenie głową w mur (w szlachetnej intencji).

Pierwszym kołem ratunkowym będzie 'Wnos', docierający bezpośrednio do jaszczurzego mózgu, gdzie zapachy odgrywały naczelną rolę a i teraz można na tym zarobić w niektórych branżach (a nawet o tym pisząc), bo Wnos jest potęgą, która ma doświadczenie dziesiątków milionów lat.

Drugim, legalnym kołem ratunkowym,  będzie 'Wciemie', 'ę' już nie zastosuję, bo wobec setek milionów lat doświadczenia organizmów, które przetrwały do dzisiaj, byłaby z tego znikoma korzyść. To przetrwanie zawdzięczają właśnie brakiem oporu wobec natury co niejako jest oczywiste z braku układu nerwowego u pierwotniaków, bakterii i wirusów. Wciemie łagodnie dezaktywuje delikwenta (patrz Śpiąca Księżniczka) i czasami kończy się to lepiej niż z historią Wucha.

Ostatecznym 'rozwiązaniem', nielegalnym ma się rozumieć, jest przejście na krzemowy substrat pod hasłem "Wpiach"), ale już wiele na ten temat napisano, więc zawieszam głos. Dodam jednak, że jeszcze nic z tego nie wynikło. Jak wyniknie, to wokół usłyszymy chór: "A nie mówiłem?! To właśnie przewidziałem!".
'The mind that opens to a new idea never returns to its original size': Albert Einstein

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #822 dnia: Listopada 06, 2023, 11:24:53 am »
To przetrwanie zawdzięczają właśnie brakiem oporu wobec natury co niejako jest oczywiste z braku układu nerwowego u pierwotniaków, bakterii i wirusów.
Uuu Panie... grubo. Nie mogę się z tym zgodzić. Ten brak oporu to złudzenie, ciągła walka z Buką (termodynamiką a zwłaszcza entropią) to gorsza dżungla niż w Wietnamie. Od poczęcia życia.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2440
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #823 dnia: Listopada 06, 2023, 12:41:13 pm »
Ostatecznym 'rozwiązaniem', nielegalnym ma się rozumieć, jest przejście na krzemowy substrat pod hasłem "Wpiach")
;D
Alternatywne rozwiązanie: WMORDĘ (Wizjonerska Metoda Optymalnej Reinkarnacji Drogą Elektroniczną).

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13410
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« Odpowiedź #824 dnia: Listopada 06, 2023, 01:35:54 pm »
Widzę, że idziecie ku zbystrowaniu. Zawsze mnie dziwiło, że Lem wymyślił bystry ale czegoś się uspokoił, że mogą być tylko dobre bystry... Chyba za mocno uwierzył w tezę, że ludzie z czasem się jednak trochę uczłowieczą.


PS a w ogóle to najszybciej wprowadzą ZAMORDĘ.
« Ostatnia zmiana: Listopada 06, 2023, 02:35:12 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).