Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424599 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1020 dnia: Czerwca 12, 2017, 09:32:01 pm »
Co chamstwo ma wspólnego z Holokaustem - nie pojmuję. Ale przyjmuję do wiadomości to, co Pani napisała, choć nadal nie wiem, dlaczego to Pani napisała a propos.
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1021 dnia: Czerwca 13, 2017, 12:31:12 am »
Co chamstwo ma wspólnego z Holokaustem - nie pojmuję. Ale przyjmuję do wiadomości to, co Pani napisała, choć nadal nie wiem, dlaczego to Pani napisała a propos.
Czy wyrażenie: "otorbić i wyrzucić z pamięci" jest ściśle związane z Holokaustem?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1022 dnia: Czerwca 13, 2017, 09:48:24 am »
@Ol
Nie rozumiem Cię (nie rozumiem powodów Twojego pytania). Ale odpowiem na nie wprost:

Uważam, że otorbianie i wyrzucanie z pamięci przeżyć z czasów Holokaustu ma tak ścisły związek z Holokaustem, że bardziejszego nie można sobie wyobrazić

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1023 dnia: Czerwca 13, 2017, 09:57:55 am »
@S.R.

Chodzi o to, że zwrot "otorbić i wyrzucić z pamięci" użyty był przez qertuo poza kontekstem Holokaustu, dla swojej stylistycznej urody po prostu (i atakowanie jej - z Holokaustu do tego mieszaniem - było dalece bez sensu)*.

* Podobnie bezsensowne było także to pytanie, bo qertuo odnosiła się do mojej wcześniejszej wypowiedzi, nie polemizując zresztą, a doprecyzowując.

Naprawdę, jak się ma kłopot ze zrozumieniem czegoś to lepiej przeczytać n razy, aż się załapie, albo poprosić o PMowe doprecyzowanie (jak mnie kiedyś w sprawie wiadomego obrazka - wyjaśniłem z chęcią przecież), zamiast od razu - na którego to już z naszych Userów ostatnimi miesiącami - werbalnie napadać.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2017, 10:02:39 am wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1024 dnia: Czerwca 13, 2017, 10:01:23 am »
Cytuj
Uważam, że otorbianiei wyrzucanie z pamięci przeżyć z czasów Holokaustu ma tak ścisły związek z Holokaustem, że bardziejszego nie można sobie wyobrazić
Uważam, że...uważam.  :)
Dla pewności dodam, że cytowany kawałek nie ma związku z Holokaustem Lema, czy kogokolwiek innego i, jak najbardziej - żartuję.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2017, 10:03:22 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1025 dnia: Czerwca 13, 2017, 10:15:39 am »
@ Ol
Czy mogłabyś odnieść się do mojej odpowiedzi na Twoje pytanie?
@ Liv
Kompletnie nie rozumiem Twojego postu, ani żadnego z dwóch zdań, z których się składa. Ani aluzyjnie, ani kontekstowo, ani nijak. Może byś wyjaśnił, o co Ci w nim chodzi?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1026 dnia: Czerwca 13, 2017, 10:37:07 am »
Powtórzę:
Naprawdę, jak się ma kłopot ze zrozumieniem czegoś to lepiej przeczytać n razy, aż się załapie
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1027 dnia: Czerwca 13, 2017, 11:04:12 am »
Cytuj
@ Liv
Kompletnie nie rozumiem Twojego postu, ani żadnego z dwóch zdań, z których się składa. Ani aluzyjnie, ani kontekstowo, ani nijak. Może byś wyjaśnił, o co Ci w nim chodzi?
Żartu tłumaczył nie będę, widać mało śmieszny był. Trudno.  :)
Zaś kontekstowo to Q wyłuszczył a nawet wytłuszczył listem wcześniej.
Dodam tylko swoje wrażenie, że tworzysz sam sobie z tu-pisanego konteksty fikcyjne, a nie zauważasz tych rzeczywistych. Młodzież (bardziej ta powyżej 40-stki) powiedziałaby - odleciałeś.
Albo, też z lotem - lecisz nami w kulki.  8)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2017, 11:05:47 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1028 dnia: Czerwca 13, 2017, 11:04:48 am »
@ Ol
Czy mogłabyś odnieść się do mojej odpowiedzi na Twoje pytanie?
Najpierw Ty odpowiedz na moje:
Czy wyrażenie: "otorbić i wyrzucić z pamięci" jest ściśle związane z Holokaustem?
Po prostu: tak czy nie?
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1029 dnia: Czerwca 13, 2017, 11:26:15 am »
Ol, nie rozumiem. Przecież odpowiedziałem, i to pełnym jednoznacznym wyrazistym zdaniem, tutaj:

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg69242#msg69242

Czy Ty tej mojej odpowiedzi nie rozumiesz? Prawdę rzekłszy, nie mam pojęcia, jak na Twoje pytanie dałoby się odpowiedzieć klarowniej i bezpośredniej. Jeśli jednak bardziej pasuje Ci odpowiedź trzyliterowa, to czegóż się nie robi dla Dam? Specjalnie dla Ciebie zatem odpwiadam trzyliterowo: "tak". Dodam gratis dziesięcioliterowo: najściślej.

To teraz Ty :-)

R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1030 dnia: Czerwca 13, 2017, 11:46:53 am »
Myślę, że wyrażenie: "otorbić i wyrzucić z pamięci" można z powodzeniem stosować do innych sytuacji niż Holokaust.
(można je np. użyć w sytuacji, gdy ktoś kogoś dotkliwie obraził - całą sytuację można "otorbić i wyrzucić z pamięci")
I tak to wyrażenie zastosowała querto - na opis innej sytuacji (chamstwa).
Związek tego wyrażenia li tylko z Holokaustem powstał w Twojej głowie - w niczyjej innej - bo po prostu takiego jednoznacznego związku nie ma.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1031 dnia: Czerwca 13, 2017, 12:51:26 pm »
No, Ol, co Ty mówisz?
1. Praktycznie każde określenie można stosować do każdej sytuacji. Decyduje kontekst.
[Fraza "Nadlatuje samolot" może mieć odniesienie do bombardowania powstańczej Warszawy w 1944 i do turystycznego lotu "Wilgą" we okolicach Chełma latem 2017]
2. To pani Quertuo odezwała się do mnie, nie ja do niej:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg69228#msg69228
3. W tym swoim poście pani Q połączyła kontekstowo dwa wątki: niewinną zabawę typu kwiz (skecz z Kobuszewswkim) ze śmiertelnie poważnymi przeżyciami Mistrza, o których równolegle rozmawialiśmy z Maźkiem tutaj:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1522.msg69209#msg69209
4. Tym samym to nie ja, lecz pani Q związała holokaustowe przeżycia Mistrza z żartami.
5. Nigdzie nie twierdziłem (jak piszesz, i jest mi z tego powodu przykro), że:
Cytuj
Związek tego wyrażenia li tylko z Holokaustem powstał w Twojej głowie - w niczyjej innej - bo po prostu takiego jednoznacznego związku nie ma.
Też uważam, że "takiego jednoznacznego związku nie ma". Nigdzie nie sugerowałem, że jest. On nie istnieje.
Jako człowiekowi mającemu o Tobie wysokie mniemanie, przykro mi z powodu oczywistej fałszywości "Li tylko", (a także z powodu Twej wiedzy o wnętrzach innych głów).
R.

@ Liv
Cytuj
Dodam tylko swoje wrażenie, że tworzysz sam sobie z tu-pisanego konteksty fikcyjne, a nie zauważasz tych rzeczywistych. Młodzież (bardziej ta powyżej 40-stki) powiedziałaby - odleciałeś.
Uważam, że Twoje wrażenie jest fałszywe. Nieadekwatne do forumowej rzeczywistości. Powyższe konteksty nie są fikcyjne. Trzymam się twardo napisanego oraz związków logicznych.
Przykro mi także z powodu Twoich nieweryfikowalnych wycieczek osobistych pod moim adresem. "Dodam tylko", że o niektórych forumowiczach mam bardzo złą opinię, ale jej nie wyrażam ani słowem :-)
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1032 dnia: Czerwca 13, 2017, 12:57:47 pm »
@S.R.

Jest takie powiedzenie:

"Jeśli jedna osoba mówi Ci, że jesteś pijany - możesz to zignorować. Jeśli mówią Ci to dwie osoby, zacznij się niepokoić. Jeśli powiedzą Ci to trzy osoby, to idź do domu i połóż się do łóżka."

Może warto zastosować czasem?
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1033 dnia: Czerwca 13, 2017, 02:17:49 pm »
1. Praktycznie każde określenie można stosować do każdej sytuacji. Decyduje kontekst.
[Fraza "Nadlatuje samolot" może mieć odniesienie do bombardowania powstańczej Warszawy w 1944 i do turystycznego lotu "Wilgą" we okolicach Chełma latem 2017]
1. Oczywiście.
Cytuj
2. To pani Quertuo odezwała się do mnie, nie ja do niej:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg69228#msg69228
2. Odezwała. I nie użyła słowa "Holokaust".
Cytuj
3. W tym swoim poście pani Q połączyła kontekstowo dwa wątki: niewinną zabawę typu kwiz (skecz z Kobuszewswkim) ze śmiertelnie poważnymi przeżyciami Mistrza, o których równolegle rozmawialiśmy z Maźkiem tutaj:
3. Te wątki połączyły się w Twojej głowie.
Querto nawet nie musi znać skeczu z Kobuszewskim.
Odpowiadała na - z niczym nie związane - pytanie:
Czym (jak) należy się przeciwstawić chamstwu i drobnemu mnięszczaństwu?
Związkiem wyrazów, który nie jest jednoznacznie związany z żadną sytuacją:  "otorbić i wyrzucić z pamięci".
Cytuj
4. Tym samym to nie ja, lecz pani Q związała holokaustowe przeżycia Mistrza z żartami.
4. Tym samym Ty związałeś holokaustowe przeżycia Mistrza z żartami i wmawiasz to querto.
Cytuj
5. Nigdzie nie twierdziłem (jak piszesz, i jest mi z tego powodu przykro), że:
Cytuj
Związek tego wyrażenia li tylko z Holokaustem powstał w Twojej głowie - w niczyjej innej - bo po prostu takiego jednoznacznego związku nie ma.
Też uważam, że "takiego jednoznacznego związku nie ma". Nigdzie nie sugerowałem, że jest. On nie istnieje.
5.
- Moje pytanie:
Najpierw Ty odpowiedz na moje:
Czy wyrażenie: "otorbić i wyrzucić z pamięci" jest ściśle związane z Holokaustem?
Po prostu: tak czy nie?

https://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg69250#msg69250
- Twoja odpowiedź:
Jeśli jednak bardziej pasuje Ci odpowiedź trzyliterowa, to czegóż się nie robi dla Dam? Specjalnie dla Ciebie zatem odpwiadam trzyliterowo: "tak". Dodam gratis dziesięcioliterowo: najściślej.[/b]
https://forum.lem.pl/index.php?topic=1107.msg69253#msg69253
« Ostatnia zmiana: Czerwca 13, 2017, 02:26:45 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #1034 dnia: Czerwca 13, 2017, 03:00:55 pm »
@Ol
1. Przecież nie chodzi o żaden - jaki piszesz - "skecz z Kobuszewskim".
Chodzi o połączenie niewinnego śmiechu z prawdziwą śmiercią w kontekście Mistrza. Pani Q zaczerpnęła śmieszną frazę z jednego wątku (Pytam), zaczerpnęła śmiertelnie poważną (holokaustową) frazę z drugiego wątku (Agnieszka Gajewska), i połączyła je w jednym poście skierowanym bezpośrednio do mnie. W odpowiedzi napisałem, że ja bym tak nie żartował. Wszystko.
Może coś przekręcam? Przeinaczam? Koloryzuję? Nie było tak? 
2. Co z tym "li tylko" i z Twą wiedzą o wnętrzu innych głów?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )