Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - pasterz88

Strony: [1]
1
Prezentacje maturalne / Re: [M]Bogowie w fantasy i sf
« dnia: Kwiecień 10, 2007, 01:21:09 pm »
Cytuj
To zdanie D1cka wysmienite.

A co do SF to moze Gwiezdne Wojny albo Duna?


To moje zdanie  ;) Z SF Biorę "Wiarę naszych ojców" oraz "Dzienniki gwiazdowe". I starczy. Nie zaleca się brać więcej niż 4 książek do literatury podmiotu. Z każdej z nich w końcu mogą mi zadawać pytania. Problemem pozostaje Literatura przedmiotu (opracowania omawianego tematu). Dziś jadę kolejny raz do BN przygotowałem listę 8 książek do sprawdzenia a le wątpię czy coś tam się znajdzie. Postanowiłem wykorzystać przypis do "Opowiadań najlepszych" P K Dick'a składający się z 8 linijek (ale nikt o tym wiedzieć nie będzie z komisji)./ Ale coś jeszcze zwyczajnie muszę mieć. Niestety szkoła w dzisiejszych  jak i w dawnych czasach (jak pokazuje Gombrowicz) nie uznaje pracy twórczej ucznia. Wszystko ma być napisane na podstawie "czegoś" (co jest szczególnie widoczne w systemie oceniania matur).

Dziękuję za pomoc  :)

2
Prezentacje maturalne / [M]Bogowie w fantasy i sf
« dnia: Kwiecień 09, 2007, 01:55:17 am »
Z góry przepraszam jeśli poruszyłem temat o którym już coś jest na forum(szukałem ale nie znalazłem).
Wybrałem temat na prezentację maturalną "Zbadaj wizję bogów w literaturze fantasy i fantastyczno naukowej.Wyciągnij wnioski". Temat okazał się o wiele trudniejszy niż mi się początkowo zdawał. Mam problem nawet ze znalezieniem odpowiedniej literatury podmiotu. W fantasy nie sprawiło to problemu ("Silmarillion" oraz "Pomniejsze Bóstwa"). Zamierzam powiedzieć iż Bogowie są w owej literaturze zaczerpnięci z mitów a pisarze chrześcijańscy umieszczali ponad bogami "Boga stwórcę" (Iluvatar u Tolkiena oraz Tkacz z G.G. Kay'a (ale chyba jednak o tym wspominać nie będę)).
W sf pojawiły się spore problemy gdyż uzmysłowiłem sobie iż Boga/bogów w sf praktycznie nie ma. I taką tezę chciałem początkowo przyjąć w swojej prezentacji jako argumentu używając "science" w nazwie działu tej literatury. Dokładniej chciałem powiedzieć iż w materialistycznym świecie sf opartym na naukowych dowodach miejsca dla Boga nie ma z racji brzytwy Ockhama itp. Dziś porzuciłem tę tezę gdyż sobie przypomniałem opowiadanie Philipa K. Dicka "Wiara naszych ojców". Po powtórnym przeczytaniu postanowiłem przyjąć tezę która roboczo brzmi "Boga nie ma chyba, że jest on tematem rozważań". I tutaj moja pierwsza prośba. Czy ktoś zna książkę która pasowałaby do mojej tezy(wiem, ze kolejność powinna być odwrotna ale cóż czasu niewiele  :-[ )?
No i najczęściej pojawiający się problem "literatura przedmiotu". Spędziłem parę godzin w Bibliotece Narodowej i nic. Będę bardzo wdzięczny za informacje gdzie mogą się znaleźć jakiekolwiek informacje pasujące do mojego tematu prezentacji (zarówno fantasy jak i sf). Temat zdaje mi się być "autorskim" i ta literatura będzie w konspekcie tylko dlatego, że być tam musi.
Będę bardzo wdzięczny za każdą konstruktywną krytykę i wskazówkę.


Strony: [1]