Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - olkapolka

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 466
31
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 07, 2024, 01:01:56 pm »
Ja przed chwilą dzieliłam przez 2 i uparcie mnożyłam drugą stronę, ale nie przez odwrotność;)

Wałkowałam to zadanie dalej, bo jak je zobaczyłam, to zaraz pomyślałam o twierdzeniu sinusów, bo 2R...ale tymczasem - kiedy zajarzyłam, że mamy tam trójkąt prostokątny - wyszło mi jeszcze takie rozwiązanie:


W tym rozwiązaniu unikamy pisania równań prostej, unikamy wzorów na sumę kątów w tg czyli jest łatwiej, ale sporo liczenia.
Zresztą tego jest tutaj i tak mnogo.

Psss...hehe...ale się walnęłam z uzasadnianiem x ;D

32
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 07, 2024, 12:46:06 am »
Muszę powiedzieć, że Twój sposób jest pracochłonny - w sensie szukania trójkątów, odcinków, ale pasowny i chylę co cza:)
I tutaj przyznaję się do totalnego zaćmienia - zauważyłeś, że trójkąt ABC jest prostokątny...ja w zaćmieniu (kąt wpisany oparty na średnicy jest prosty) odrzuciłam tę...prostotę, Pitagoras mi padł trupem i uparłam się, że to będzie układ równań prostej i okręgu.
Teraz widzę, że można było jeszcze wyliczyć punkty A i B, długość AB, napisać równanie prostej l przechodzącej przez punkty A i C (tak, jak to zrobiłam) i wiedząc, że mamy kąt prosty ACB - napisać równanie prostej k prostopadłej do prostej l (współczynnik kierunkowy to odwrotność, b z punktu B) przechodzącej przez punkty C i B - układzik równań na te dwie proste przecinające się w punkcie C.

Ja się czepiłem 11, nie wiedziałem, na co się porywam...
Moje parametry :'(
Nic...nie wgłębiam się i jutro zrobię ku swej uciesze;)

33
Hyde Park / Odp: Czy narkotyki powinny być legalne?
« dnia: Czerwca 06, 2024, 10:28:49 pm »
Co do całokształtu - i sztafety pokoleń...to najmłodsze...bez względu na to co będzie wciągać różnymi otworami...mam wrażenie porzuca (bo wychowane we względnym dobrobycie) tzw. "kulturę (przepraszam) zapierdolu"...być może na przeciwwadze jest rzeczony: letarg:)

Coś w tym jest, by kolejnym stereotypem pojechać...
W sumie to się dzieje - rzesze latają po świecie - co prawda są raczej swoimi ambasadorami - i publikują to na różnych blogach, relacjach, insta...;)

Co do używek - na szybko - tylko do tego:
Cytuj
Moim zdaniem taki model byłby ekstremalnie niedobry i stąd uważam, że państwo powinno zadbać o to, żeby towar był jakości farmaceutycznej i w znanych dawkach i że państwo powinno mieć monopol na dystrybucję.

Bo wtedy przechwytywałoby cały zysk (o ile byłby generowany, a uważam, że byłby.)

Powtarzam się:
Dystrybucję narkotyków na obecną skalę umożliwił net. Telegram. Działający też w Polsce. Mnóstwo grup proponujących przegląd wszystkiego - łącznie z prochami na recepty. Tego żadne państwo nie przeskoczy - wszystkich tych substancji nikt nie będzie legalnie podawał swoim obywatelom. Stąd argument o pozbawieniu dochodów grup przestępczych uważam za chybiony - może zmalałyby, ale nie wyzerowały.

Państwo mogłoby być ewentualnym sprzedawcą kilku używek, ale na pewno nie wszystkich i ich pochodnych w różnych stężeniach. Lewe laboratoria hulałyby dalej.

34
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 06, 2024, 10:06:31 pm »
....nawiasem maziek kąt 105 stopni zaznaczyłeś...uroczo:))
Ale że co :) ?
No nic - kąt 105 bryka sobie po innym trójkącie:)
Durne sytuacje pominę milczeniem;)
Zacząłem tak od końca, od zadania 13:
W tym zadaniu podobno tkwi pewien niuans, nie do końca dla mnie zrozumiały. Ale napiszę o tym dopiero po sprawdzeniu mego rozwiązania przez biegłych rzeczoznawców ;)
Bo jak się swoim zwyczajem rypłem, to nie ma o czym mówić :)
Nie sprawdzałam Twojego toku...zrobiłam tak:


I mamy te same wyniki.
Czyli: z prostej i paraboli punkty A i B
- długość odcinka AB to średnica
- środek AB i jego połowa to środek okręgu i promień czyli równanie okręgu (punkty X i Y to współrzędne C)
- z tg współczynnik kierunkowy prostej l przechodzącej przez punkty A i C
- z punktu A wyliczone b prostej l
- rozwiązanie układu równań okręgu i prostej l to punkt A i C

Niuans gdzie? :-\

35
Hyde Park / Odp: Czy narkotyki powinny być legalne?
« dnia: Czerwca 05, 2024, 10:30:29 pm »
z okolic
https://unherd.com/newsroom/what-americas-weed-habit-says-about-the-fall-of-protestantism/
As the historian Wolfgang Schivelbusch notes, the Protestant ethic that spread with modernity was powered by coffee and (moderate) alcohol consumption. The same culture’s working classes — and especially the sailors who enlisted (or were pressed) to serve in its global maritime expansion — spent their lives in a permanent mild alcoholic haze, thanks to rations that included half a pint of rum twice a day.
Umiarkowany?
Pańta rumu dziennie?
Fiuu...zaiste granice są...płynne...to ponad pół litra dziennie:)
Co do całokształtu - i sztafety pokoleń...to najmłodsze...bez względu na to co będzie wciągać różnymi otworami...mam wrażenie porzuca (bo wychowane we względnym dobrobycie) tzw. "kulturę (przepraszam) zapierdolu"...być może na przeciwwadze jest rzeczony: letarg:)

36
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 04, 2024, 11:04:24 pm »
Prrrr ;D

Rajt - masz rację, że to rozwiązanie nie daje jasnej odpowiedzi - pospieszyłam się ze skracaniem.

Za to dostałam podobny wzór na m(t) i tak mi wyszło 3:Zostawcie mi parametry :'(  :D

Psss...dorobiłam 5:

Widzę, że podobnie - tylko do twierdzenia sinusów wzięłam drugi trójkąt z kątem 75 - nie 105 - co na jedno, bo i tak cos15....nawiasem maziek kąt 105 stopni zaznaczyłeś...uroczo:))

37
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 04, 2024, 07:05:47 pm »
Dzieci niech zostaną bezpiecznie na swoich parterach i piętrach - liczonych wg uznania:)
Bo?Że?Co?
Ja się siłą rozpędu czepiłem matury rozszerzonej (polskiej) z 2023. Tyle rzeczy mi się przypomniało przy okazji tej z 2024, że postanowiłem drążyć :) .
A ten, tego... może byśmy tak drążyli razem? Tę ubiegłoroczną? :D
Zrozumiałam, że chcecie drążyć maturę z polskiego ;D
Rozszerzoną;)
Ok. Zajrzę w arkusz 2023:)

Psss...zajrzałam...4 wydaje mi się za łatwe...azali?


Psss2 W zadaniu 1 t=5, ale wzoru ni mam - policzyłam na piechotę;)

38
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 04, 2024, 01:23:35 am »
Oki - ale żeby zdać maturę, to wystarczy język ukraiński i literatura?
Dopiero kiedy myślisz o studiach, to trzeba zdać zadane przedmioty?
Tak zrozumiałam...
Z tego co wiem, matura (ZNO, od początku wojny NMT - Narodowy Multiprzedmiotowy Test) dotyczy jedynie tych kto zamierza iść na studia. Temu zaś, kto chce pracować, względnie uczyć się w technikum lub szkole zawodowej, wystarczy świadectwo o ukończeniu szkoły średniej.
To w sumie jak u nas - matura nie jest obowiązkowa. Można poprzestać na wykształceniu średnim bez matury. Zostają wtedy szkoły policealne, kursy itp. albo praca - odpadają studia.
Cytuj
Obowiązkowych przedmiotów jest 4, mianowicie  język ukr., matematyka, historia Ukrainy, plus do tego jeden do wyboru, w zależności od przyszłego kierunku studiów: język obcy (angielski, niemiecki, francuski lub hiszpański), fizyka, chemia, biologia, geografia, ukr. literatura.
A ja wyczytałam, że dwa są obowiązkowe i dodatkowo do czterech, które dopuszczają na wybrany kierunek studiów.

Test z języka ukraińskiego i literatury jest obowiązkowy dla wszystkich zdających. Zdawanie testów z innych przedmiotów jest uzależnione od kierunku studiów, na jaki dana osoba pragnie się przyjąć. Zdający ma możliwość wyboru nie więcej niż czterech przedmiotów dodatkowych.
https://portaledukacyjny.krakow.pl/aktualnosci/258821,1812,komunikat,ukrainski_system_oswiaty___informacje_mein_dla_dyrektorow_i_nauczycieli.html

Widocznie jakieś nieaktualne dane.
Cytuj
Tak jest, podmieniłem. Ten drugi wydał mi się nieco solidniejszy:)
Wojenny na przedwojenny? To by tłumaczyło tę większą solidność. Nie ma co - zdawać maturę podczas wojny...bez komentarza.
Cytuj
Parter, w sensie że zadania są niezbyt skomplikowane?
Parter w sensie piętra:)
Zadanie o piętrach i numerkach mieszkań - u nas liczenie pięter zaczyna się od parteru...parter...pierwsze piętro itd.;)
Cytuj
NMT odbywa się w ciągu jednego dnia. Testowanie trwa 240 minut i składa się z dwóch etapów. Najpierw uczestnicy w ciągu 120 minut rozwiązują zadania z języka ukraińskiego i matematyki. Po dwudziestominutowej przerwie uczestnicy NMT wykonują zadania z historii Ukrainy i wybranego przez siebie przedmiotu.

Czyli faktycznie ukraiński maturzysta ma 60 minut, żeby rozwiązać test z matmy, vs 180 minut u Was.
Zdaje się, że wojna wiele zmieniła w tej kwestii - znalazłam taki opis matur z lat 2022-2023:
Egzamin miał uproszczoną formę, sprowadzał się do jednego testu - z języka ukraińskiego, matematyki i historii Ukrainy. Uczniowie mieli do rozwiązania 60 zadań w 80 minut - opowiada gość Czwórki. - Egzamin odbywał się on-line. To znaczy można go było zdawać w szkole, ale tylko na komputerze. Można też było umówić się na niego indywidualnie.

W tym roku będzie podobnie. - Egzamin odbędzie się off-line, w formie testu, ale z większą liczbą zadań, a uczniowie - oprócz ukraińskiego i matematyki, mają możliwość wybrania dodatkowego przedmiotu - wyjaśnia rozmówczyni Piotra Firana. - W regulaminie uwzględniono także alarmy przeciwlotniczne. Jeśli słychać syreny, co dzieje się coraz częściej, to przerywa się egzamin, wszyscy schodzą do schronu, a potem wracają i kontynuują pisanie.

https://www.polskieradio.pl/10/5367/artykul/3161951,matura-na-ukrainie-jak-bedzie-wygladac-w-tym-roku

Naprawdę trudno oceniać egzamin pisany w warunkach wojennych. Sama jego organizacja, przeprowadzenie, zdalne uczenie - dobrze, że jest.
Natomiast gdyby był pisany w warunkach pokojowych to...czepiłabym się jednak tego i owego;)

39
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 03, 2024, 02:23:20 pm »
Dojechałam do 8 pytania (tłumacz gugl;) i wydaje mi się, że ta przedwojenna to taki poziom tej naszej podstawowej.
Chyba, że im dalej, tym trudniej...
Z tym, że nie ma zadań otwartych  - tylko wyboru.

40
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Czerwca 03, 2024, 01:26:05 pm »
Ukraiński odpowiednik matury nazywa się ZNO (ЗНО, Зовнішнє Незалежне Оцінювання, Niezależna Ocena Zewnętrzna).
Z tego co wiem, matematyka jest obowiązkowa dla większości kierunków, z wyjątkiem może tych kompletnie humanistycznych, jak np. filologia.
Jak jesteś ciekawa, możesz zajrzeć do wikipedii w j. angielskim:
https://en.wikipedia.org/wiki/External_independent_evaluation

A oto zadania maturalne z przedwojennego roku 2021:
https://zno.osvita.ua/mathematics/489/
Poziom skomplikowania możesz oszacować sama.
Jakby coś, gotów jestem służyć tłumaczeniem :)
Oki - ale żeby zdać maturę, to wystarczy język ukraiński i literatura?
Dopiero kiedy myślisz o studiach, to trzeba zdać zadane przedmioty?
Tak zrozumiałam...

No i tak...zajrzałam do tej matury z matematyki...ale tej, którą linkowałeś najpierw - bo chyba podmieniłeś arkusze? Po pierwszym zadaniu musiałam ochłonąć;)
Było coś o gorącej linii i liczbie telefonów...

Hę...widzę, że pierwsze zadanie z tego arkusza jest podobne...azali macie tam parter?;)

Później zajrzę do pozostałych, ale jeśli to tak, to chybionym jest pomysł przyjmowania na uczelnie obcokrajowców na podstawie matur z danych krajów...może powinna być jedna: europejska? Oczywiście pomijając języki i literaturę danego kraju, ale ścisłe i przyrodnicze? :-\

41
Hyde Park / Odp: Czy narkotyki powinny być legalne?
« dnia: Czerwca 03, 2024, 01:03:17 pm »

Po pierwsze, w świecie legalnych narkotyków zorganizowana przestępczość (w uproszczeniu mafia) straciłaby istotne, a prawdopodobnie główne źródło dochodów;

Po drugie, w tym świecie mafia nie korumpowałaby urzędników, portowców, policjantów, itd., bo nie miałaby powodu i nie miałaby też środków;
Państwo przejmujące rolę producenta i dealera?...przetargi na laboratoria, koncesje na handel...nie trzeba tutaj przestępców do korupcji. Wystarczą urzędnicy.
Cytuj
I na tym przedmiocie dowie się, jak działają poszczególne narkotyki, które uzależniają, a które nie uzależniają, które uzależniają bardzo szybko i których w związku z tym należy bardzo, bardzo zdecydowanie unikać.
Pomimo uśmiechu, który wywołuje przekonanie o skuteczności edukacji...myślę, że jednak zamieniłabym lekcję religii (a jest ich dwie w tygodniu!) na np. lekcję o uzależnieniach różnego typu - szerzej: o problemach psychicznych. Te problemy to naprawdę palący problem naszego społeczeństwa.

Zresztą ta edukacja jest już w jakiś sposób prowadzona - nie wiem czy to odgórne, czy zależne od dyrekcji szkoły, ale w LO do którego uczęszczał syn były dwa takie spotkania + kilka online dla dzieci i rodziców.
Z tym, że osoby przeprowadzające te zajęcia muszą mieć naprawdę rozległą wiedzę w temacie (uczniowie wiedzą wiele) - nie tylko moralizatorskie nastawienie.

Książki za to są na pewno - polskie też - jedna z tych, w których autor opisuje poszczególne substancje i ich działanie:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5042640/haj-czyli-jak-nie-szkodzic-sobie-i-innym
Cytuj
Owszem, w państwie legalnych narkotyków byłaby pewna grupa narkomanów, którzy się nie potrafią utrzymać i należałoby im rozdawać narkotyk za darmo,
Alkoholu i papierosów się nie rozdaje...nawet jak kogoś już nie stać, bo wszystko przepił...dla zachowania równości należałoby również te używki dla pewnej grupy rozdawać?

Dystrybucję narkotyków na obecną skalę umożliwił net. Telegram. Działający też w Polsce. Mnóstwo grup proponujących przegląd wszystkiego - łącznie z prochami na recepty. Tego żadne państwo nie przeskoczy - wszystkich tych substancji nikt nie będzie legalnie podawał swoim obywatelom. Stąd argument o pozbawieniu dochodów grup przestępczych uważam za chybiony - może zmalałyby, ale nie wyzerowały.
Cytuj
Przedstawiały one marihuanę jako nieznany narkotyk, prowadzący uzależnionych do popełniania najgorszych i okrutnych zbrodni.
Co do marihuany - racja-nie-racja - nie ma świadomości jej używania. Najczęściej jest używana jako dodatek do alkoholu - a to jedno z najgorszych połączeń:

Marihuana i alkohol: W połączeniu z sobą, te dwie substancje skłaniają do zwiększenia spożycia jednej z nich, co prowadzi do nasilenia negatywnych skutków, takich jak niepewność, lęki, które mogą prowadzić do zachowań ryzykownych.

https://vaporshop.pl/pl/blog/cbd-olejki-konopne-cbd-i-susz-cbd-przydatne-informacje/mieszanie-alkoholu-i-marihuany-co-powinienes-wiedziec


W sumie to marihuana ma szansę stać się kolejną legalną używką. Nie wiem jak wyglądają statystyki w krajach, gdzie zdecydowano się na taki ruch.

Psss...nawiasem - co do alkoholu, to raczej mamy tendencje do cofki z dystrybucji: prohibicja po północy w wielu miastach, pomysły by alkohol zniknął chociaż ze stacji benzynowych..stąd ta dostępność jednak chyba zwiększa użycie.
Wątpię byśmy doszli do modelu szwedzkiego - systembolaget - ale jednak coś w tym kierunku się dzieje.

42
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 27, 2024, 11:09:33 pm »
24 nie mieści się w dziedzinie - ta jest określona na przedziale (0, 8 pierwiastków z 3].
Gdyby nie ten przedział to byłoby 24.
Dlatego ja z buta podstawiłam skraje (0 nie można więc 1).
Nie wiem czy takie uzasadnienie by przeszło;)
Wszystko wskazuje na to, że masz rację. Tym niemniej sama liczba w odpowiedzi budzi wątpliwości. 96 pierwiastków z trzech plus cośtam... 1894,27 z ogonkiem... Czy ci którzy piszą zadania maturalne nie powinni dążyć do tego, by wynik był w miarę możliwości prosty? Najlepiej jakąś liczbą całkowitą?
Niestety. Polska szkoła tak katuje uczniów i zabija w nich chęć do uczenia się matmy.
Takie wyniki to norma.
Nawiasem - współczuję jednak nauczycielom, którzy sprawdzają te matury;)

Psss...nawiasem: jak wygląda ukraińska matura (czy jej odpowiednik)? Czy w ogóle matematyka jest obowiązkowa?

43
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 27, 2024, 10:44:40 pm »
Trzy razy podchodziłem z marszu czyniąc jakiś głupi błąd (bo cały czas tą samą metodą), a że najbardziej nienawidzę sprawdzać sam siebie co zjadłem to robiłem od początku, w końcu wyszło (chyba ;) ) . Sorki za taki burdelarski wygląd bez zachowania należytych zasad. Na końcu, co może trudno w tych bazgrołach zauważyć, wyszła jedynka trygonometryczna (czyli prawda).
Wg mnie super.
Zawiesiłam się trochę jak skracałeś przez a^2 - w nawiasie miałeś a, które cudownie się skróciły nie zostawiając śladu...dopiero za 4 oglądem zobaczyłam, że przed nawiasem masz je, bo powinno być a bez kwadratu;)
Rozwiązanie LA:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=176.msg100245#msg100245
I mój bałagan:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=176.msg100243#msg100243

Cytuj
Mimo wszystko nie podoba mi się ten wynik... 8 pierwiastków z 3... czyli prawa granica przedziału w zadaniu... podczas gdy pole powierzchni całkowitej ma wyraźny minimum, gdy a=24. Hm...
Chciałbym usłyszeć opinię maźka
24 nie mieści się w dziedzinie - ta jest określona na przedziale (0, 8 pierwiastków z 3].
Gdyby nie ten przedział to byłoby 24.
Dlatego ja z buta podstawiłam skraje (0 nie można więc 1).
Nie wiem czy takie uzasadnienie by przeszło;)

Pss...ale może maziek mógłby rozwiązać zadnie 10? Bo brakuje nam wyników;)

44
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 27, 2024, 09:46:05 pm »
Maźku, w tej chwili jesteśmy przy 10 - sinusy, cosinusy, arcusy. Przed sobą mamy 11, no i podobno coś tam nie do końca gra w 13.2
LA nie strasz...co nie gra w 13.2? :o

45
DyLEMaty / Odp: Matematyka krolowa nauk ;)
« dnia: Maja 27, 2024, 09:31:55 pm »
Jessuuu...to maźkowe wydaje mi się kombinacją tego od LA i mojego ???
Rozbiorę to zaraz potem...ale jak prowda to prowda - sie nie byda wadzić :D

Wracając do 10...faktycznie samo przeniesienie to kiepsko, bo mamy odejmowanie...ale gdyby to było w tej postaci?


Czyli nie dzielimy stronami - przenosimy to z prawej na lewą i te...rozwiązania;)

Psss...tam oczywiście ma być +3 po zmianie strony...

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 466