Autor Wątek: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłości.  (Przeczytany 310179 razy)

meg

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #165 dnia: Kwietnia 04, 2006, 08:18:40 pm »

@cruel.magpie

Nie ma za co, w końcu głównie po to to forum jest;)

Galu

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #166 dnia: Kwietnia 09, 2006, 05:44:34 pm »
Witam!

Uwaznie przesledzilem caly topic, ale nie znalazlem tego co mnie najbardziej interesowalo, czyli jakichkolwiek inf. na temat literatury przedmiotu.

jezeli ktos posiada jakiekolwiek inf. na temat opracowań dotyczacych wizji przszłosci będe niezmiernie wdzięczny za przesłanie mi tych inf na galu00@gmail.com

p.s. wiem, że w jednym z postów była inf. dot opracowań książek Lema, ale to akurat mi sie nie przyda

shl

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #167 dnia: Kwietnia 10, 2006, 01:33:18 am »
prośba
po psześledzeniu forum z propozycji forumowiczów wybralem do prezentacji ksiazke Roberta A. Heinlein'a "Kawaleria Kosmosu" nie moge znalezc owej ksiazki w bibliotekach mojego miasta, ani w bibliotekach i księgarnich warszawskich
nie ma jej nawet w empiku ani na merlin.pl
jeśli ktokolwiek posiada ta ksiazke lub wie gdzie ją kupić (allegro albo cóś) prosze o kontakt
jak nie znajde tej ksiazki to bede mial naprawde przeje***e

Deckert

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #168 dnia: Kwietnia 10, 2006, 03:42:39 pm »
Jest na allegro. Aukcja nr 95860230.

CU
Deck

cruel.magpie

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #169 dnia: Kwietnia 10, 2006, 05:55:40 pm »
Do: Galu -Hmmm, ale oprawcowania do czego? Przyszłości? Może być ciężko, poszukaj do poszczególnych utworów. Ahh, wracając do mojej prezentacji: do filmów wziąłem jeszcze ghost in the shell. Lit. przedmiotu tez znalazłem :) Ogólnie przestałem sie bac prezentacji, mimo, że z tezami słabo... Gorzej, że jeszcze nie wszystkie przedmioty zaliczone i może sie okazać, ze prezentacje robie niepotrzebnie
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 10, 2006, 08:21:59 pm wysłana przez cruel.magpie »

shl

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #170 dnia: Kwietnia 21, 2006, 05:35:48 pm »
Praca dzieli sie na 3 czesci : wstep, rozwiniecie, zakonczenie
ja mam rozwieniecie
napiszczcie co wy zamiesciliscie we wstepie? ja jedyne co tam zamiescilem to:
Wstęp:
1. Wyjasnienie pojecia futorologii
2.przedstawienie z czym odbiorca moze sie spotkac podczas lektury ksiazek i ogladania filmów:
 -angielskosocjalistyczna antyutopia,
 -podzial ludzkosci na dwa gatunki i zanikniecie dominującej pozycji czlowieka w swiecie
 -samozagłada ludzkosci
 -walka z najezdzcami z kosmosu
 - oraz czy robot moze byc rownie ludzki co czlowiek
3.dalsze rozwiniecie poszczególnych pojec i zagadnien z punktu drugiego.

czy takie wypociny wystarcza na zadowolenie tych krwiozerczych zlamasow?? jak myslicie

a i jeszcze jedno dale do bibliografii "Kawalerie kosmosu" Heinlein'a nie udalo mi sie zdobyc tej ksiazki (dzieki za pomoc Deckard ale wlazlem na aukcje pare dni po jej zakonczeniu) i czy ktokolwiek kto przeczytal moglby troche strescic i podac gł wątki kasiazki


shl

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 3
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #171 dnia: Kwietnia 21, 2006, 05:39:27 pm »
z góry dzieki za pomoc i komentarze

Hex

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 18
  • I love YaBB 1G - SP1!
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #172 dnia: Maja 16, 2006, 05:32:53 pm »
Prosiłem o pomoc, to może tym razem sam pomogę. Już jestem po i poszło dobrze(100%) i pamiętam jak dzień wcześniej bałem się pytań, które komisja może mi zadać... Dla uspokojenia przyszłorocznych maturzystów przedstawie je, żeby przed maturą mogli spać spokojnie...  Drugie było wręcz rewelacyjne - można było na ten temat bardzo  wiele powiedzieć:
1.Jak Stanisław Lem ocenia człowieka?
2. Przedstaw Stanisława Lema jako filozofa.
3. Co powoduje, że dzieła Stanisława Lema są tak popularne?
« Ostatnia zmiana: Maja 16, 2006, 05:33:35 pm wysłana przez Hex »

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #173 dnia: Maja 16, 2006, 05:54:51 pm »
No to gratuluję zdanej matury. :)

CU
Deck

Rachel

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #174 dnia: Maja 16, 2006, 06:11:59 pm »
Cytuj
Prosiłem o pomoc, to może tym razem sam pomogę. Już jestem po i poszło dobrze(100%) i pamiętam jak dzień wcześniej bałem się pytań, które komisja może mi zadać... Dla uspokojenia przyszłorocznych maturzystów przedstawie je, żeby przed maturą mogli spać spokojnie...  Drugie było wręcz rewelacyjne - można było na ten temat bardzo  wiele powiedzieć:
1.Jak Stanisław Lem ocenia człowieka?
2. Przedstaw Stanisława Lema jako filozofa.
3. Co powoduje, że dzieła Stanisława Lema są tak popularne?




Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #175 dnia: Maja 16, 2006, 11:51:59 pm »
Kurde, to się nazywa przyjemność na maturze...

wyobrażacie sobie taką maturę? Ja jakbym dostał na pisemnej/ustnej takie, to bym nie uwierzył i poszedł się spytać do komisji, czy jaja se robią:)

Eh...


minio

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 3
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #176 dnia: Maja 17, 2006, 11:41:53 am »
A czemu nikt nie wspomina o książce "Czy androidy marzą...?". Przeczytałam wątek i chyba nie natknęłam się na tą pozycję. Natomiast nie zgodzę się z rozróżnieniem replikant-android. Wszak replikanci są właśnie androidami z PKD tyle, że w filmie rozwiązany został problem reprodukcji komórek, a moduł wszczepiony replikanci mają ze względów bezpieczeństwa. W każdym razie zarówno w książce jak i w fimie są to w pełni biologiczne twory. Cóż, przyznaję jednak, że dyskurs o androidach/cyborgach/robotach/SI jest obecnie bardzo rozwinięty i polemizować można w tym temacie w zależności od przyjętej teorii. Czy jesteśmy już cyborgami? W świetle teorii Donny Haraway jak najbardziej, jesteśmy też w erze posthumanizmu jeśli spojrzymy oczami Katherine Hayles. Scot Bukatman mówi o "terminal identity". A co z Baudrillardem, jego hiperrzeczywistością i symulakrami? Tematu nie da się wyczerpać w kilku zdaniach. I dobrze  ;)
Natomiast jeśli chodzi o lektury, na przyszły rok juz zapewne 8), polecam Neal'a Stephensona "Diamentowy wiek". To jest właśnie bardziej utopijna wizja przyszłości, gdzie technologia rzeczywiście pomaga ludzkości w funkcjonowaniu a na plan pierwszy wyłania się problem moralności. Jest to juz świat postcyberpunkowy i na szczęście(?) nie jest już tak przerażający. Do postcyberpunku zalicza się obecnie również nowsze dzieła Gibsona.

Deckard

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1505
    • Zobacz profil
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #177 dnia: Maja 17, 2006, 03:34:25 pm »
O Bladerunnerze wspominali w tym wątku Terminus i NEXUS6.

CU
Deck

Terminus

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #178 dnia: Maja 17, 2006, 07:40:14 pm »
Cytuj
Do postcyberpunku zalicza się obecnie również nowsze dzieła Gibsona.


Znaczy się Pasja? Ahaa.... to wszystko jasne...

Rachel

  • Gość
Re: [M] Lit. i film.  wizje świata przyszłośc
« Odpowiedź #179 dnia: Maja 17, 2006, 08:14:42 pm »
Cytuj

Znaczy się Pasja? Ahaa.... to wszystko jasne...




P.S. Jakoś tak mi się przypomniało:

And...always look on the bright side of life...
« Ostatnia zmiana: Maja 17, 2006, 08:17:59 pm wysłana przez Rachel »