Autor Wątek: Właśnie zobaczyłem...  (Przeczytany 1116545 razy)

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3090 dnia: Czerwca 11, 2021, 09:54:46 pm »
A zauważyliście dwóch białopolowych gońców? Prawdopodobnie pionek zamienił się nie w hetmana, tylko w gońca...

Szczerze mówiąc, nie zwróciłem uwagi. Ale rzeczywiście, jeśli tak na to patrzeć, to pionek musiał zmienić się w gońca, innej możliwości nie ma. Co świadczy o tym, że zagadki szachowe w większości przypadków dotyczą sytuacji wydumanych, a nie powstałych w toku rzeczywistych rozgrywek. Co, rzecz jasna, nie ujmuje nic samym zagadkom :)

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3091 dnia: Czerwca 12, 2021, 08:32:06 am »
Co świadczy o tym, że zagadki szachowe w większości przypadków dotyczą sytuacji wydumanych, a nie powstałych w toku rzeczywistych rozgrywek.
Jasne.
O ile się nie mylę, w stuce kompozycji szachowej obowiązuje zasada: zagadki należy tworzyć tak, żeby pozycja na szachownicy, acz bardzo nieprawdopodobna, teoretycznie mogła zaistnieć w rezultacie rozgrywki, bez łamania reguł gry.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3092 dnia: Czerwca 12, 2021, 10:54:51 am »
Nie bo tak jest zwykle w zagadkach.

W takim razie
d7 - d8H

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3093 dnia: Czerwca 12, 2021, 11:40:43 am »
W takim razie
d7 - d8H
Za przeproszeniem - a kto Ci dał pozwolenie na obrócenie szachownicy o 180 stopni? ;)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3094 dnia: Czerwca 12, 2021, 11:48:28 am »
W takim razie
d7 - d8H
Za przeproszeniem - a kto Ci dał pozwolenie na obrócenie szachownicy o 180 stopni? ;)

A ten, kto nie podał współrzędnych pól szachownicy - przecież tak jest zwykle w zagadkach  ;D

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3095 dnia: Czerwca 12, 2021, 12:04:17 pm »
Z definicji lewe dolne pole to a1.
Ponadto, jeśli obrócić deskę, zagadka przestaje być zagadką, gdyż otwiera się szeroki wachlarz możliwości:
b6
f6
bxa6
fxg6
a8W lub S
to samo, g8

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3096 dnia: Czerwca 12, 2021, 01:34:20 pm »
Z definicji lewe dolne pole to a1.
Ponadto, jeśli obrócić deskę, zagadka przestaje być zagadką, gdyż otwiera się szeroki wachlarz możliwości:
b6
f6
bxa6
fxg6
a8W lub S
to samo, g8

1. W zagadkach nic nie jest "z definicji". Taki myk z odwracaniem szachownicy jest tu przecież dość częsty (kiedyś nawet widziałem zagadkę z  szachownicą z polami w kolorach czerwonym i niebieskim, więc można to było ustawić nie na dwa, ale na cztery sposoby).

2. Tak - i dlatego wystarczy w zadaniu zaznaczyć, że rozwiązanie jest tylko jedno, wtenczas wersja "odwrócona" odpadnie.


Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3097 dnia: Czerwca 12, 2021, 02:12:33 pm »
jest. ustawienie szachownicy białe na dole.

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3098 dnia: Czerwca 13, 2021, 01:33:56 am »
Co świadczy o tym, że zagadki szachowe w większości przypadków dotyczą sytuacji wydumanych, a nie powstałych w toku rzeczywistych rozgrywek.
Jasne.
O ile się nie mylę, w stuce kompozycji szachowej obowiązuje zasada: zagadki należy tworzyć tak, żeby pozycja na szachownicy, acz bardzo nieprawdopodobna, teoretycznie mogła zaistnieć w rezultacie rozgrywki, bez łamania reguł gry.

Zapewne. W tym przypadku "problem" w tym, że racjonalny gracz przy awansie wybiera taką bierkę, która pozwala mu jak najszybciej zakończyć grę. Czyli gońca można wybrać wtedy, gdy wystarczy on do natychmiastowego zwycięstwa, w każdym innym przypadku należy wybrać hetmana (lub ewentualnie skoczka).

Smok Eustachy

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2185
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3099 dnia: Czerwca 13, 2021, 02:19:52 am »
Tak są kombinacje które układają twórcy kombinacji i do dobrego tonu jest, aby teoretycznie mogły one zajść na szachownicy.
Są też taktyczki, które to zadania pochodzą z realnych partii.
Są też zadania bajkowe.

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3100 dnia: Czerwca 13, 2021, 07:31:46 am »
Czyli gońca można wybrać wtedy, gdy wystarczy on do natychmiastowego zwycięstwa, w każdym innym przypadku należy wybrać hetmana (lub ewentualnie skoczka).
Oczywiście. Zdarza się nawet, że wybór gońca jest po prostu konieczny dla jak najszybszego zwycięstwa. Jak w następującej zagadce. Mat w dwóch ruchach. Zmiana pionka na hetmana c8H prowadzi do remisu przez pata:


No i jeszcze jedna ciekawa niedzielna zagadka. Mat w trzech posunięciach:

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3101 dnia: Czerwca 13, 2021, 02:07:16 pm »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3102 dnia: Czerwca 13, 2021, 10:14:57 pm »
A ja, nie chcąc Was bynajmniej odrywać od szachów, zaproponuję liczenie królików, jako dodatek:
https://www.tiktok.com/@hecticnick/video/6968995805311012102https://www.o2.pl/informacje/ile-krolikow-jest-na-rysunku-tylko-jeden-procent-ludzi-widzi-wszystkie-6647449119218240a
Naliczyłem 20 (plus/minus jeden).

Można uczynić następująco: pobrać i zachować plik obrazu, otworzyć go w jakimkolwiek redaktorze graficznym (ja korzystałem z ACDSee), a następnie "pobawić się" z jasnością, kontrastem i gammą. Tak widać znacznie lepiej i ostrzej:

Ptr

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 140
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3103 dnia: Czerwca 14, 2021, 01:59:02 am »

No i jeszcze jedna ciekawa niedzielna zagadka. Mat w trzech posunięciach:


ZDhTLCBkNywgZjhTKywgZTcsIGM2Kw==
?
https://www.base64encode.org/

Lieber Augustin

  • God Member
  • ******
  • Wiadomości: 2422
    • Zobacz profil
Odp: Właśnie zobaczyłem...
« Odpowiedź #3104 dnia: Czerwca 14, 2021, 09:02:33 am »
ZDhTLCBkNywgZjhTKywgZTcsIGM2Kw==
?
https://www.base64encode.org/
W punkt :)

Drobne zastrzeżenie: właściwy odnośnik https://www.base64decode.org