Polski > DyLEMaty

Między Żuławskim a Lemem

<< < (2/11) > >>

Q:
Owszem, nie tylko w omawianym okresie zresztą. Np. Tadeusz Unkiewicz wydał w roku 1956 "Podróże mikrokosmiczne profesora Rembowskiego" wyprzedzając o dekadę hamerykańską "Fantastyczną podróż" i posługując się ideą - jak dziś byśmy to nazwali - zdalnego sterowania bazującego na technikach rzeczywistości wirtualnej, zamiast podejrzanej naukowo miniaturyzacji. Z kolei Erazm Majewski wstrzelił się pomiędzy "Podróż do wnętrza Ziemi" Verne'a (1864), a "Zaginiony świat" Conan Doyle'a (1912), "Profesorem Przedpotopowiczem" (1898), i wyprzedził "Ant-Mana" (1962) oraz "Honey, I Shrunk the Kids" (1989) "Doktorem Muchołapskim" (ok. 1890).

xetras:
Akurat za mną pierwszych parę rozdziałów "Starej Ziemi" po Zwycięzcy".
"Rękopis z Księżyca" - później, ale...

1. Nie dziwi mnie brak w szkolnych bibliotekach, bo mało wydań było w latach 1911- 1987. Tematyka też raczej dla dojrzałych i przejrzałych.
2. To nie jest fantastyka.

Bardziej o upadku cywilizacyjnym i demonach ("Zwycięzca" wobec status quo staje się bezwolny).

Narracja  książek jest jeszcze bardziej ponura niż niedokończonego filmu.
Czyta się wyśmienicie.

Q:

--- Cytat: xetras w Czerwca 15, 2021, 11:46:24 pm ---To nie jest fantastyka.
--- Koniec cytatu ---

Zależy od definicji. Jeśli przez fantastykę rozumieć - jak mawiają anglojęzyczni - pew pew in space i/lub opowiastki o wydumanych problemach (Mistrz mawiał: "o zwalczaniu magii czarnej - zieloną"), to nie jest. Jeśli przyjąć bardziej pochlebne fantastyki definicje, to jednak jest, choć nacisk nie idzie tam ani na cudowne wynalazki i odkrycia, ani na metodę naukową, ani na rozważanie perspektyw przyszłego rozwoju technologii i jej wpływu na rzeczywistość społeczną (choć jakieś wtręty i z tych zakresów się znajdą), a więc nie jest to ani w stylu Verne'a, ani Wellsa, ani najdojrzalszych utworów Lema, tylko stanowi coś odmiennego, własnego.


--- Cytat: xetras w Czerwca 15, 2021, 11:46:24 pm ---Tematyka też raczej dla dojrzałych i przejrzałych.
/.../
Czyta się wyśmienicie.
--- Koniec cytatu ---

Prawda :):
https://forum.lem.pl/index.php?topic=930.msg67960#msg67960

xetras:
Bohaterowie namiętnie poczynają sobie z demonami, wobec żądz walczą i ulegają, itede...

Społeczne relacje karleją i bezowocny jest wysiłek ich poprawy.

Fabuła i fantazja to środek użyty do przekazu (trochę jakby - schyłkowej epoki i XIX wieku). Gdyby brakło jej to bym się zanudził autorskim filozofowaniem.
Zakończenie trylogii też mnie ciekawi.

Q:

--- Cytat: xetras w Czerwca 16, 2021, 12:55:18 pm ---Fabuła i fantazja to środek użyty do przekazu /.../. Gdyby brakło jej to bym się zanudził autorskim filozofowaniem.
--- Koniec cytatu ---

Czy najlepsza SF to nie jest właśnie filozofia (i/lub naukowo-techniczne hipotezotwórstwo) w fabularnym (lub quasi-fabularnym, apokryficznym) opakowaniu?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej