Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 997
32
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Styczeń 21, 2023, 05:14:19 pm »
Jednym słowem nurtuje Cię, czy przypominał tameshigiri w najbardziej malowniczym wydaniu (acz tam narzędzie, nie użytkownika, testowano)? ;)

33
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Styczeń 21, 2023, 02:43:18 pm »
gnoj za rok wróci... ::)

Trudno powiedzieć. Możliwe, że ktoś poszedł po rozum do głowy i zaczął od odwieszenia mu wyroku, bo na szybko to było najłatwiej zrobić, a za kratami dostanie kolejne zarzuty, i posiedzi dlużej. Ew. zostanie poddany badaniom psychiatrycznym - bo na moje, laika, oko jego zachowania niekoniecznie normalne były - i... też posiedzi, tylko za innymi kratami.

Tymczasem chłopakowi, który uprowadził tramwaj w Katowicach (o czym pisała olka), nikomu nie wyrządził przy tym żadnej krzywdy, grozi aż 8 lat:

Skupiłbym się na grozi. Ustawodawca ustanawia widełki (od-do), a dalej ma działać rozum i sumienie sędziego. I czasem nawet działa.

34
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 20, 2023, 05:22:01 pm »
USA to nie NATO

Ale dobrze wiemy, kto w NATO gwaranta od samego początku stanowi.

2.

"Die Linke"? To nie jest poważna partia - kilka procent poparcia, w dodatku podzielona na frakcje (gdzie jedna radykalniejsza od drugiej). Trudno oceniać na jej przykładzie całokształt niemieckiej polityki.
 
ps. Wracając do:
Putin nie może wyjść z twarzą

W tej sprawie oddajmy głos... Rosjaninowi, w końcu insider:
https://wiadomosci.wp.pl/bondariew-wy-polacy-wiecie-ze-rosje-mozna-pokonac-6856505578306464a

35
Hyde Park / Odp: Ogóry
« dnia: Styczeń 20, 2023, 04:04:32 pm »

36
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 20, 2023, 04:02:19 pm »
Art 5 nie obliguje do pomocy militarnej

Ale też nie przeszkadza by w krajach nowo przyjętych (czy nawet stowarzyszonych) umieścić na dzień dobry solidne kontyngenty US Army/Marines i pociski odpowiednio dalekiego zasięgu. (Jeśli gwarancje - to na serio.)

37
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 20, 2023, 01:51:52 am »
Czasami w swoich aberracjach potrafisz przejść samego siebie  ;D

Tak długo w tym UK siedzisz, że już "obserwacje" z "aberracjami" mylisz, a przecież po angielsku te słowa brzmią b. podobnie do polskich ::). Zresztą raport Demagoga i IMM pokazuje dość jasno o czym mówię.

Bo na pierwszy rzut oka, wygląda jakby chciał podjudzać Polskę, albo tez i inne kraje NATO do wysłania swoich wojsk oficjalnie do bezpośrednich walk.

Niekoniecznie. Równie dobrze mogla to być 1. szczera wypowiedź, biorąca się z ówczesnego, czy nawet wciaż aktualnego, przekonania, o tym jak się sprawy w wiadomym zakresie mają (nawet jeśli założymy, iż mylnego, należy pamiętać, że ludzie potrafią wierzyč w różne rzeczy wbrew faktom, zwł. tam, gdzie wchodzą w grę gwałtowne emocje), lub 2. wynikająca ze świadomości istnienia rosyjskiej propagandy i antyukraińskich środowisk w Polsce, chęć odwrócenia od siebie uwagi jeśli nie na stałe, to przynajmniej by dać PR-owcom i specjalistom od wojny informacyjnej nieco czasu. Opcja, że wykalkulowano w otoczeniu prezydenta Ukrainy, iż lepiej by rozrabiano propagandowo powiedzenie przez niego nieprawdy, niż kwestię samych pocisków, również wchodzi w grę.
Próba, jak to zwiesz, podjudzenia też jest teoretycznie możliwa, ale nie miałbym jej za złe przywódcy chcącemu ratować swój kraj przed napaścią, wojną i ludobójstwem*.

* Jest to zresztą dylemat etyczny znany z jednego z głośniejszych odcinków epigońskiego "Star Treka" (olka pewnie go pamięta ;)).

Trzeba dać Rus odczuć, że nie opłaca się zbrojnie atakować sąsiadów, a jednocześnie dać Putinowi jakąś opcje wyjścia z twarzą

Z twarzą? Rozumiem, że masz na myśli taki stan twarzy?
https://www.youtube.com/watch?v=1_ZD7rNb_EA
Bo na głaskaniu zbrodniarzy (Hitler - Monachium, Stalin potem) świat, a zwł. nasz jego zakątek, zdążył się już solidnie przejechać.

Inna sprawa, że - mimo reprezentowania jastrzębiego kursu - niedawne propozycje Kissingera*, padłe w Davos**, uznałbym za akceptowalny (choć najbardziej zgniły ze zgnilych) kompromis, gdyby i Ukraina za taki je uznała, bo dałyby naszym wschodnim Sąsiadom silne gwarancje bezpieczeństwa już w tym momencie, a potem można kontynuować pokojowy*** nacisk na Rosję (czyli: żadnego zdejmowania sankcji), by sama pozbyła się Putina, zgodziła na zwrot zagrabionych terytoriów (a przynajmniej zorganizowanie na nich plebiscytów pod silnym międzynarodowym nadzorem), a może i docelowo - tu skłonny jestem iść wbrew obawom H.K. - się rozpadła. Przy czym, by miało to sens, gwarancjami NATO (i procesem przyspieszonej akcesji do tegoż paktu) powinny być objęte również - ze skutkiem natychmiastowym - Gruzja, Mołdawia, i wszystkie inne kraje postradzieckie, których rządy wyrażą taką wolę.

Jednak widzę też lepsze, niż kompromis, rozwiązania, tylko dużo celności trzeba:
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/rosjanie-wzmacniaja-obrone-w-moskwie-celem-mialby-byc-sam-putin

* Tak, z góry uprzedzając - mam świadomość, że to też zbroczona krwią postać...
https://dw.com/pl/niemcy-awantura-o-henryego-kissingera-or%C4%99downik-pokoju-czy-zbrodniarz-wojenny/a-17544925

** Zapewne wszyscy o nich słyszeliśmy:
https://www.tvn24.pl/swiat/henry-kissinger-koncepcja-neutralnej-ukrainy-nie-ma-juz-sensu-kraj-powinien-znalezc-sie-w-nato-6636208
https://wiadomosci.radiozet.pl/Swiat/polityka/davos-kissinger-zmienia-zdanie-idea-neutralnej-ukrainy-nie-ma-juz-sensu

*** Oczywiście, gdyby znaleźli się w międzyczasie Ukraińcy czy Czeczeni, a tym bardziej Rosjanie, skłonni zamachnąć się na cara batiuszkę, nie należy im w tym przeszkadzać, a nawet - przeciwnie - można wspomóc, byle po cichu.

38
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 19, 2023, 10:06:46 pm »
W Polsce istnieją ludzie a także ich przedstawiciele polityczni niechętni Ukrainie.

Raport w/w smutnej kwestii dotyczący, zahaczający i o sprawę wiadomych rakiet:
https://demagog.org.pl/analizy_i_raporty/raport-demagoga-i-imm-antyukrainska-propaganda-w-mediach-spolecznosciowych-listopad/

fałszywa jest owa skrajna narracja, że "ci źli Niemcy w ogóle nie pomagają".

Szerzej na ten temat:
https://www.bundesregierung.de/resource/blob/997532/2155792/c3dbab706421f63d3d612091e7ecad4c/2022-12-27-unterstuetzung-ukraine-breg-data.pdf
https://www.bundesregierung.de/breg-en/news/military-support-ukraine-2054992 (niestety, mamy tu mieszanie pomocy dostarczonej z obiecaną znowu)
I w skrócie po polsku:
https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2023-01-18/niemieckie-wsparcie-dla-ukrainy-ofensywa-komunikacyjna

39
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 19, 2023, 04:50:59 pm »
Rozgryzles mnie, jestem na żołdzie Putina  ;D

O to chyba nikt Cię nie posądza, ale, że łyknałeś za dużo jego propagandy, bo często podawana jest w pakiecie z bliskim Ci światopoglądem - to już prawdopodobne 8).

A jak byś dla odmiany miał napisać coś konkretnie i logicznie, to jak byś wyjaśnił to wystąpienie? Z naciskiem na konkretnie i logicznie.

Konkretnie i logicznie uważam, że aby móc osądzać Zełenskiego należałoby się znaleźć w jego sytuacji. Inaczej będzie to wypowiadanie się z pozycji kanapowego mędrka, nieodległe od zachowania brytyjskich arystokratów ze starego dowcipu:

Idzie dwóch lordów przez most nad Tamizą. Patrzą a tu jakiś człowiek unosi sie na falach i krzyczy:
- "NIE UMIEM PŁYWAĆ! NIE UMIEM PŁYWAĆ!"
Jeden lord do drugiego:
- Zobacz co za cham. Ja na przykład też nie umiem pływać, a nigdy bym z tego powodu przedstawień w miejscu publicznym nie urządzał.


Chyba za bardzo skupiasz się na "virtue signalling" , a za mało na faktach.

Fakty są takie, że ruska propaganda nie śpi, a i pożytecznych idiotów rodzimego chowu nie brak. (W świetle czego dziwić nie może, jeśli i druga strona postawi nacisk na prowadzenie polityki informacyjnej raczej, niż bezwzględną otwartość.)

Podstawową zasadą przy walce, negocjacjach, sprzedaży, etc. jest zrozumienie pozycji, pobudek i sposobu myślenia przeciwnika. Zauważyłem że mało kto się wysila na to w kwestii tej wojny. Otóż dla Rus , to przyciśnięcie do muru może być dużo bliżej niż czołgi pod Moskwą. Pytanie gdzie konkretnie? Czy nie jest tak że Putin i rządzący Rosją nie widzą Ukrainy ( może jej części) jako części Wielkiej Rosji? Pytam, staram się zrozumieć. Może wycofanie się całkowite z Ukr, albo oddanie Krymu było by dla nich postawieniem pod murem?

Skoro w ogóle mamy się zastanawiać nad logiką ludobójcy i jego świty, IMHO jedyne nad czym ma sens dumać - acz nie jest to zadanie dla nas, a dla ekspertów pracujących dla stosownych służb i polityków - to jak przestraszyć go na tyle (psychopaci rzadko, bowiem, odczuwają lęk społeczny, ale tzw. lęk biologiczny - owszem), by skłonić do kapitulacji (i ew. jakie mu dać przekonujące gwarancje nietykalności, by do kija doszła marchewka - choć z dotrzymywaniem gwarancyjnych obietnic, dodam w naszym kanapowym gronie ;), niekoniecznie bym się spieszył*).

* Policyjny negocjator może w końcu obiecać terroryście, czy innemu uzbrojonemu szaleńcowi dowolne rzeczy, by ten zlożył broń. Tak, kłamstwo nie jest najgorszym złem świata tego, gdy pomaga uniknąć rzeczy znacznie gorszych.

Francja, Niemcy są za Rosją

Niedostateczna - i być może pod presją - pomoc Ukrainie, to jeszcze nie wspieranie drugiej strony.

Cytuj
"Olaf Scholz w w latach zimnej wojny popierał komunistów i ZSRR. Wielokrotnie podróżował do NRD i spotykał się tam z komunistycznymi politykami. Popierał wyjście RFN z NATO i likwidację baz USA. Politykę USA uznawał za imperializm, przeciwstawiający się pokojowym planom Moskwy".

Zakładając, że to prawda - nie grzebałem w jego biografii, nie wiem* - mógł od tego czasu choć częściowo zmienić poglądy. Przy czym rzecz, tak naprawdę, sprowadza się do wyboru mniejszego zła - USA ma swoje za uszami, i nie ma co o tym milczeć, nawet w obecnej sytuacji, ale alternatywa jest znacznie gorsza.

* Acz mam świadomość, że stawiano mu pewne zarzuty, sugerujące jednak raczej głęboką naiwność, niż złą wolę:
https://hubertus-knabe.de/die-akte-scholz/
https://www.tysol.pl/a89787-akta-scholza-sojusznik-moskwy-niemiecki-historyk-ujawnia-fakty-nt-mlodego-aktywisty-przyjmowanego-na-salonach-nrd

40
Trudno mówić o podobieństwach, gdy po jednej stronie ma się rozpisaną na prawie stulecie, miejscami pre-apokryficzną (choćby notki biograficzne o horodniczych Głupowa), niby-kronikę, po drugiej zaś pierwszoosobową pamiętnikarską narrację.

42
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 19, 2023, 12:20:04 am »
Czy w jakimś innym języku mamy odpowiednik słowa Russlandversteher?

Z drugiej strony... Czy nie ma tam ono pejoratywno-ironicznego wydźwięku?
https://en.wikipedia.org/wiki/Putinversteher

W rozpad Federacji Rosyjskiej jakoś nie bardzo wierzę.

Jeszcze a propos, Niemiec i ogólnie Unii - również:
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/rosja-rozpada-sie-na-naszych-oczach-plan-moskwy-nie-dziala/x3h071l
https://www.welt.de/politik/ausland/plus243252981/Energiekrieg-Europas-ueberraschender-Sieg-gegen-Putin.html

gdyby nie amerykańska tuszonka, Sowietom gówno udałoby się odnieść zwycięstwo...

Czyli, że Armia Czerwona to było mięso armatnie pasione amerykańskim mięsem ;).

Kłamać świadomie w takiej sprawie sojusznikowi, który tyle zrobił, przyjął tyłu uchodźców, etc., to traktować go przedmiotowo, cynicznie rozgrywać, słowem nie okazywać wdzięczności. Zakładając świadome kłamstwo...

Przywiązujesz nadmierną wagę do drobiazgów. I za surowo chcesz osądzać ludzi w desperacji.

Nikt w Polsce nie miał by przecież Ukr za zle, że przypadkiem jedna z rakiet zboczyła z kursu i walnęła w Polsce.

Sądzisz? Bo ja już po Twoich demagogizujących wypowiedziach skłonny jestem sądzić zupełnie inaczej...

Jakie dajesz gwarancje że się nie zatrzyma?

Ekstrapoluję na podstawie dotychczasowej imperialno-zbrodniczej polityki Putina. Już do 2015 trochę tych wojenek było:
https://forsal.pl/galeria/908691,wszystkie-wojny-putina-rosja-uzywa-sily-daleko-poza-granicami-bylego-zsrr-mapy.html
Ludobójstwa też:
https://www.rp.pl/historia-swiata/art36524081-pieklo-na-kaukaskiej-ziemi
https://www.dw.com/pl/zarzut-ai-wobec-rosji-i-asada-zbrodnie-wojenne-i-ludob%C3%B3jstwo/a-53392012

Jakie dajesz gwarancje że przyciśnięta do muru Rosja nie użyje atomu?

Odpowiem tak*: niech spróbuje.

* Powtarzając za Bidenem.

(Poza tym: trudno zwać przyciśniętym do muru kraj, który prowadzi wojnę napastniczą. Co innego, gdyby czołgi NATO pod Moskwę podchodziły.)

Trzymanie za mordę Niemców po wojnie aż do tej pory nie mają Sztabu Generalnego.

No, to mogło być bolesne dla Wessi właśnie.

43
DyLEMaty / Odp: kłopoty z globalnym ociepleniem
« dnia: Styczeń 19, 2023, 12:00:09 am »
Np., że zatrzymanie dokonane w białych rękawiczkach i piknikowej atmosferze przestaje być przez to zatrzymaniem (w końcu rozkaz, jak wiemy, wykonać można na różne sposoby, a i rozmaite nieformalne instrukcje ustne mogą wydawaniu go towarzyszyć). O wykładniach typowo spiskowych nie wspomnę.

ps. Nie otwierał się, dlatego wziąłem się za poprawianie, ale naprawiłem nie dość. Teraz powinno być ok.

44
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Styczeń 18, 2023, 06:47:10 pm »
Przez USA Niemcy przegrały 2 wojny.

Drugą - znacznie bardziej przez Stalina jednak. Przy czym być może jest w tym pewien interesujący trop. Otóż dobrodziejstw wejścia Ruskich doświadczyli jednak głównie (późniejsi) Ossi, a w Niemczech - choć Kanzlerin Merkel dorastała, gdzie dorastała - nadają ton Wessi (którym nad głowami stali głównie Anglosasi). Może to, wraz z poczuciem - przynajmniej w niektórych kręgach - zasłużonej kary za wiadome zbrodnie, spowodowało, że wspomnienie wojennych okrucieństw Armii Czerwonej nie wywarło mocniejszego wpływu na tok myślenia tamtejszych elit.

Tymczasem wosizmy:

Zbyt... symetrystycznie (by nie rzec - pod linię obecnej władzy) jak na mój gust, ale wciąż mógłbyś brać przykład jak można wyrazić te same zastrzeżenia bez popadania (za daleko) w, nudne już, antyniemieckie szczucie.

45
DyLEMaty / Odp: AI - przerażająca (?) wizja
« dnia: Styczeń 18, 2023, 04:28:04 pm »

Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 997