Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: 1 [2] 3 4 ... 999
16
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Luty 02, 2023, 02:52:18 pm »
O, i powoli, krok po kroku doprowadzilem Cie do slusznych wnioskow.

Do niczego, poza śmiechem, mnie nie doprowadziłeś, wiem to od dawna.

Tylko teraz pozostan konsekwentny i stosuj ta zasade metodycznie, do wszystkich badan i naukowcow

Stosuję, biorąc też pod uwagę, że konsensus naukowy wiarygodniejszy jest zazwyczaj, niż jednostkowe opinie. (I to właśnie podważanie go przez laika, np. Ciebie, prędzej uznałbym za przejaw pychy ;).)

Np., w tym konkretnym przypadku zamiast nie wierzyc grupie peersow, moze bedziesz mniej latwowierny wobec tego jednego faktczekera.

Nie zamierzam nikomu wierzyć na słowo. Gorski, nie fakt-checker zresztą, a lekarz*, zgłosił konkretne zastrzeżenia metodologiczne, przywołując nadto dwa kolejne teksty z dalszymi zastrzeżeniami (oba linkowałem, do żadnego się nie ustosunkowałeś). Niech teraz peers się bronią.

* Chirurg, onkolog, ale i autor interesujących prac z zakresu fizjologii komórki:
https://en.wikipedia.org/wiki/David_Gorski
https://wsusurgery.com/faculty/david-gorski-md-phd-facs/

Dobrze ze jestes mniejszym laikiem w tej dziedzinie od niego i (po raz trzeci zachecam) jestes na tyle kompetentny, zeby podwazyc to co mowil

Jestem takim samym laikiem jak on - żaden z nas nie jest lekarzem. Natomiast jedyną daną na jaką się powołał jest wzrost liczby zgonów, którego absolutnie nie kwestionuję. Jednakże, podobnie jak fakt-checkerzy, których przywołałem, nie widzę powodu, by wyjmować tę informację z kontekstu i doklejać akurat do szczepionek (równie dobrze można, jak żartem zasugerowałeś, do ocieplenia, też współwystępuje).

Self reporting ma oczywiste ograniczenia, ale czasami jest jedyna dostepna metoda

W tym wypadku nie jest. Po prostu taniej było poprosić ludzi, by wypełniali formularze, zamiast robić im kompleksowe badania. Ponadto w jednym z omawianych wypadków wybrano grupę jakby specjalnie pod tezę - młodzi, po lekkim przebiegu, w dodatku zapewne - jak większość młodych - przepełnieni młodzieńczą werwą, więc raczej nie będą się zastanawiać czy coś im gdzieś strzyka, napiszą, że mają się dobrze i tyle. Drugi jest ciekawszy - można uznać, mimo metodologicznych braków pracy, że chorzy psych. mają statystycznie większe tendencje do użalania się nad sobą (i nie byłby to nawet wniosek zbyt odkrywczy), ale może lepiej byłoby zbadać czy jest w biochemii ich organizmów - z natury, lub za sprawą przyjmowanych leków - coś, co sprzyja koronnym powikłaniom*.

* Pamiętasz pozornie błahy trop z "The Andromeda Strain" Crichtona (niemowlę i pijak), i co wynikło z pójścia nim?

Przeciez walkowalem metody uzyte w badaniach

Odnosząc się może do trzech prac ze zlinkowanego pakietu, a wcześniej b. broniąc się przed lekturą...

Medycyna, biologia nie sa czarno-biale

Jasne, TE jest warta tyle samo, co kreacjonizm, a zamiast u konowała, który zapewne zaprzedał się Big Pharmie, leczmy się wodą pobłogosławioną przez Zbyszka Nowaka (w końcu naukowo udowodniono, że placebo działa, a medykamenty miewają skutki uboczne) ::).

Watpliwej jakosci, to jest ten rzucajacy inwektywy ptys, w ktorego sie zapatrzyles jak w wyrocznie (Q-style  :))

Sorry, nikogo dotąd nie nazwałem ptysiem, ptysiu  :-* ;) - to raz. Nazwanie antyszczepionkowca - antyszczepionkowcem nie jest inwektywą*.- to dwa. Jeśli twierdzisz, że wątpliwej jakości, to uzasadnij to, choćby linkami, pod którymi ktoś pastwi się nad jego zawodową kompetencją - to trzy.

* Co zresztą złego w tym terminie? Jeśli kogoś uważa, że bycie anty- jest ok, niech nosi to miano z dumą.

Najgorrzej reaguja maloletni faceci 15-25 lat +/-.

Gadaliśmy o tym. Napisalbyś lepiej, czy ktoś zweryfikował moją nieśmiałą hipotezę, czy nie bierze się to aby z fizycznego przeforsowania w okresie tuż po zaszczepieniu...

Masz tu zebrana analize:
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/eci.13947

Imponujące te nowe metody antyszczepionkowców - zestawianie powszechnie znanych danych z cudzych prac, by je potem móc medialnie rozgrywać po swojemu...

Przy czym:
https://sciencebasedmedicine.org/vrius-versus-vaccine/

Te same fakty mozna roznie interpretowac i roznie oceniac.

Oczywiście, są sytuacje, w których tak można. Tylko w takim wypadku lepiej milczeć, ew. cichym tonem stawiać hipotezy, zamiast wykrzykiwać swoje "racje", bo to znaczy, że nie wiadomo nic pewnego, i lepiej poczekać na dalsze informacje.

Oficjalnie UK uznalo obecnie zjadliwosc covida na rowna grypie.

Link?

Na grype promuja szczepionki od dziecka do starca, za darmo, wiec koszt nie jest czynnikiem.

Nie jest? Pamiętasz chyba, że wakcyny antycovidowe trzeba przewozić i przechowywać w specyficznych warunkach?

widac jak w praktyce ksztaltuje sie faktyczna skutecznosc szczepionek w populacji, jesli chodzi o zapobieganie smierci/hospitalizacji i czy warto sie szczepic.

Na dziś. Więc trudno to odnosić do sytuacji z lat minionych.

Po prostu, gdy zapytany (zawsze nieprzyjemnie) odpowiadalem : "I'm exempt" (wylaczony z domniemanego obowiazku). Pozniej bywalo roznie, bo niektorzy probowali drazyc temat, albo stawiac ultimatum, ale to osobna, dluga historia.

Drążący reagowali zatem racjonalnie, z czym masz kłopot?

przypisac mi jakies ukryte intencje i opisac (acz zawsze nietrafnie) moja ocene moralna zjawiska.

Nie zgrywaj się. Przecież prezentujesz - wprost, lub w zawoalowanej formie - wyrazisty światopogląd, zgodny zresztą z tym, do którego przyznałeś się lata temu, chwaląc Korwina i Michalkiewicza (co widzę nie tylko ja, ale i np. Hoko), w dodatku lubiąc szokować - jak nie brakiem empatii wobec innych gatunków, to próbami zrozumienia bandy z Kremla.

bo uzyje Twoich wlasnych pogladow i bedzie bolalo ;D

Będziesz miał kłopot, bo bardzo staram się nie mieć poglądów, czyli trzymać się faktów, bez odpływania w (nad)interpretacje.

17
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Luty 02, 2023, 01:25:56 pm »
Zawsze dobrze wyciagac wnioski z historii. Np, bedac Polakiem dobrze wyciagnac wnioski z historii z Hitlerem w tle: Silne panstwa zawsze rozgrywaja slabe, na swoja korzysc, zwlaszcza w czasie wojny.

Tylko ten wniosek? A co z takim, że jeśli zawczasu nie doprowadzić agresora do stanu, który poetycko opisał maziek, to zjadłszy małych, weźmie się i za dużych?

Zelenski mowi o prywatyzacji i inwestowaniu najwiekszych graczy na Ukr

No, to chyba dobrze, że zainteresował Zachód również materialnie w kwestii udzielania Ukrainie pomocy?

pytanie jak na tym wyjda Ukraincy?

Z pewnością lepiej, niż mieszkańcy Buczy na próbie implementacji ruskiego miru.

19
DyLEMaty / Odp: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Luty 02, 2023, 01:10:16 pm »
Oświetlanie drzewami? Pomysł b. na czasie (w świetle wiadomych kryzysów)...
https://www.science.org/doi/10.1126/sciadv.abe9733
https://news.mit.edu/2021/glowing-plants-nanoparticles-0917

21
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Luty 01, 2023, 11:15:38 pm »
Więc czegóż jeszcze chce samozwańcza następczyni Związku? ;D

Pewnie móc przestrzegać prawa w tradycyjny - od "Policmajster powinność służby swej rozumiał" ("Pan Tadeusz") do "A więc, Stefańczuk, prawo stosujemy wtedy, kiedy nam pasuje." ("Pułkownik Kwiatkowski") - dla swojej - jakby to ujął S.E. - cywilizacji sposób...

23
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Styczeń 31, 2023, 03:55:36 pm »
Podwazyl tez ogolnie. A jaki stopien experctwa ten typ reprezentuje, ze moze podwazac grupe specjalistow?

Nie podważył ogólnie, a wskazał niedoskonałości metody (sprowadzające się do czynnika ludzkiego zresztą, tyle peer reviews warte, ile warci peers), w czym nie ma skądinąd nic dziwnego, bo perfekcja w naturze nie występuje.

Typowo mediaolne grzanie temnatu, mowisz? Czyli przyznajesz ze chodzilo o strach?

Jeśli, to o klikalność prędzej.

Tak wlasnie, doswiadczalem tego osobiscie

Pytanie jeszcze na ile Twój opis był obiektywny, na ile zaś zawierał fakty przefiltrowane przez pryzmat Twojej - dość skrajnej - percepcji, jaka była Twoja postawa w przywołanych spięciowych sytuacjach, itd. Bo z subiektywnych obserwacji można nawet wysnuć wniosek, że jajko jest od kury mądrzejsze ;):
https://enowiny.pl/artykul,6879,jajco.html

Po co udajesz znowu? On nic swojego nie publikuje, jedynie wyszukuje ogolnie znane badania i je przedstawia.

Nic nie udaję, raczej podważam jego kompetencję - jako laika, po prostu - w zakresie zestawiania i analizowania danych.

Nie odniesiesz sie do badan z tego linka, dotyczacych dlugiego covida?

No i teraz mieszasz, bo zaczynasz od Campbella, a kończysz ni z tego, ni z owego, na czym innym. Skądinąd: może dasz mi dobry przykład i odniesiesz się najpierw do wszystkiego, co linkowałem i tu, i w trakcie naszej dyskusji o mięsożerności?

zobaczysz tam prawdziwego lekarza i naukowca

Widziałem też paru innych prawdziwych naukowców stawiających - bądź wspierających - hipotezy w stylu Dänikena, "kwantowego" New Age, kreacjonizmu, itd. Tytuł - a nawet dorobek - naukowy jeszcze niczego nie gwarantuje.

badania ktorych on nie robil

Są to wyłącznie self-reporty, a więc bazują na metodzie, której wartość podważałeś*, ergo - nie rozumiem Twojego nagłego powoływania się na nie:
https://www.nature.com/articles/s41598-023-27405-w
https://www.thelancet.com/journals/lanepe/article/PIIS2666-7762(22)00250-2/fulltext
(Nawiasem: pierwsze z nich nie jest nawet prekursorskie:
https://jamanetwork.com/journals/jamapsychiatry/fullarticle/2796097
...więc i robienia z niego sensacji nie pojmuję.)

* Skądinąd dość słusznie, biorąc pod uwagę jakie optymistyczne self-reporty emitował dźwiękowo w atmosferę umierający Kaligula (jeśli wierzyć historycznej anegdocie).

W atmosferze krazy tez nowa szczepionka, o ktorej doskonale wiadomo ze wplywa negatywnie na serce, uklad krazenia i nerwowy.

Doskonale wiadomo, że w rzadkich przypadkach. Jeśli masz dane wskazujące - jednoznacznie (czyli musi to być coś więcej, niż opublikowana w wątpliwej jakości pisemku, i/lub krytykowana za metodologiczne braki praca) na co innego, to zaserwuj je po prostu, zamiast wysilać się erystycznie...

Staralem sie w Tobie poruszyc inny punkt widzenia.

Punkty widzenia można mieć na to, czy dana zupa jest smaczna, lub kobieta - piękna. Gdy mowa o faktach, niezbyt widzę na nie miejsce.

Empatyczne nachylanie sie nad ludobojcami? O co chodzi?

Twoje próby wczucia się w putinowską logikę, jak doskonale wiesz.

Aktualnie, w UK zalecenie jest by w ogole nie podawac kolejnych dawek eliksiru ludziom pponizej 50, o ile nie sa w grupie ryzyka. W Danii juz zdaje sie od dawna. Powoli, powoli z przymusu szczepien i zalecen dla wszystkich, przesuwamy sie na drugi koniec skali

A nie wynika to aby z tego, że wirus zmutował w mniej zabójcze (przynajmniej dla populacji, które były na niego wystawione, i w dużym stopniu zaszczepione) formy, a szczepionki kosztują, po prostu?

Dane pokazujace ilu ludzi (w poszczegolnych grupach) trzeba zaszczepic zeby zapobiec 1 trafienia do szpitala na covid. Oczywiscie smierc bedzie jeszcze nizsza liczba:

Znów: mowa o populacji jak w poprzednim akapicie.

24
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Styczeń 31, 2023, 03:26:31 pm »
Czyli dobre serce  ;)

Naprawdę widzisz w tym tylko dobre serce, a wyciągnięcia wniosków z historii z Hitlerem ni chu-chu?

Co nie znaczy, że dobre serce nie może się czasem obudzić nawet w wagnerowcu i kryminaliście...
https://wiadomosci.onet.pl/swiat/spowiedz-bylego-dowodcy-tajnej-armii-putina-nie-dam-sie-uciszyc/c30q0tk

25
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Styczeń 31, 2023, 03:04:22 pm »
czy wczesniej historia experymentalna tez byla popularna, czy to dosc nowy trend?

Co prawda nie jestem adresatem tego pytania, ale pamiętam, że młodszy kuzyn (syn jednego z redaktorów "Fantastyki" zresztą, co dodaję, by związki z SF zachować ;)), który namiętnie grywał w Magię i miecz (czyli spolszczony Talisman), należał również do formującego się wtedy (tj. w latach '90) bractwa rycerskiego. Pomnę także jak w latach 2000 przeżyłem niespodziankę na warszawskim Pikniku Naukowym, gdy spotkałem kuzynkę z zupełnie innej linii (wtedy czynną archeolog, dziś dość znaną, z popularyzatorskiej czołówki rzekłbym, dziennikarkę naukową), która nie dość, że ubrana była w huński strój, to zaprowadziła mnie do wiernej rekonstrukcji sporej jurty.

26
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Styczeń 30, 2023, 06:02:37 pm »
Ale na co graja USA i UK (glownie USA) tak konkretnie? Bo przeciez nikt nie wierzy w ich dobre serce?

W dobre serce może i nie. Ale w chęć pomagania napadniętym...?

A jak bylo z tym referendum? Czy rzad Ukr odmowil Krymowi zrobienia takiego referendum, jak to bylo? I czy mogl zgodnie z prawem? Pytam poniekad w kontekscie niedawnego ref w Szkocji, bo Szkoci mieli referendum odnosnie wyjscia z UK i rzad UK wyrazil zgode.
Zastanawiam sie, czy na tych wschodnich terenach, ktore byly zamieszkane przez Rosjan glownie, jest cos waznego dla calej Ukr?

Co do referendów, to zacznijmy od tego z roku '91, którego wyniki wskazują zresztą, że z tymi Rosjanami głównie to niekoniecznie prawda:
https://en.wikipedia.org/wiki/1991_Ukrainian_independence_referendum
(Skądinąd masz tu też odpowiedź co jest ważnego - ludzie, obywatele.)

Ja jestem prosty chlop - jak sie baba o cos czepia, to wiem ze jestem niewinny, a jak juz ezopuje, albo mowi "domysl sie", to juz na pewno. 8)

Widać żeś "Star Treka" nie oglądał, i nie słyszał jak McCoy mówił do Spocka "You know, Spock, if an Earth girl says 'It's me, not you,' it's definitely you.". A skoro nawet gdy niby ona, to znaczy, że ty, to tym bardziej w w/w sytuacjach...

27
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Styczeń 30, 2023, 01:06:33 pm »
Podwazal peer review proces.

Tylko działanie tych konkretnych peers.

Glupiego udajesz? Cale zamieszanie okolocovidowe bylo albo wywolane strachem, albo obliczone na wywolanie i utrzymanie strachu. Maseczki, lockdowny, politycy, "experci" i TV od rana do nocy trabi o smierci, przymusowe szczepienia, zamykanie i niszczenie biznesow, gospodarki, kary, mandaty, skazywanie ludzi na smierc z powodu nieprzyjmowania przez lekarzy - to na poziomie gornym.

Że było obliczone, albo spowodowane to jest Twoja - mocno subiektywna - teza, w dodatku podlana takim emocjonalnym sosem, że hoho. Ja tam widzę częściowo próby uświadomienia ludności zagrożenia, częściowo - typowe medialne grzanie tematu, owszem, dość intensywne, bo tenże dotykał wszystkich. Oraz próby opanowania sytuacji - owszem, nie zawsze trafne - bazujące na kalkulowaniu mniejszego zła.

Jednoczesnie oddolnie ludzie byli spanikowani: Przeskakiwanie na druga strone chodnika, albo na ulice, gdy mijani, maski na gebach podczas samotnej jazdy samochodem, albo rowerem, no i moje ulubione: Skakanie do ludzi bez maski z lapami, albo proby uzywania domniemanej wladzy nad innymi. Strach byl wszedzie.

Może akurat tam, gdzie żyłeś. U mnie, na spokojnej polskiej prowincji, strach trwał znacznie krócej i miał znacznie łagodniejsze formy - owszem, ulicami włóczył się tylko ten, kto musiał (przy czym nieznajomi trzymali do siebie dystans, a znajomi raczej trącali się łokciami, niż podawali sobie ręce), maseczki nosili prawie wszyscy (a niezamaskowany mógł się liczyć z nieprzyjaznymi komentarzami, albo próbą wyproszenia z tego czy owego obiektu), a jak kto kaszlnął, to obok obecni trwożliwie się nań ogladali, ale odbywało się to raczej w nieco napiętym spokoju, niż w panice, i trwało może z miesiąc, paradoksalnie zaczynając mijać w okolicach ostrego wzrostu liczby infekcji.

(Jedynym objawem jaki mógłbym przypisać panikowaniu - niekoniecznie na tle bezpośrednio wirusowym zresztą - było masowe wykupywanie tego czy owego, z papierem toalet. na czele. Ale to trwało jeszcze krócej, kilka dni.)

Ta "ruska mentalnosc" w czasie covida rozlazla sie dosc powszechnie. Z jednej strony strach, z drugiej wielu malych Hitlerkow i Stalinkow zweszylo swoja okazje, zeby sie uaktywnic.

Znów tezy i emocje, panie...

Jeszcze sie nie nauczyles, zeby nie atakowac poslanca?

A bo ja z młotkiem za nim ganiam? Przypominam po prostu, że nie jest lekarzem, ani - tym bardziej - epidemiologiem; specjalistą od wakcyn - również nie.

Gdzie on twierdzi ze ta zwiekszona smiertelnosc bierze sie ze szczepionek? Konkretnie?

Znasz chyba całokształt jego wypowiedzi, i sam je w szczepionkowym kontekście przywołałeś (to tak a propos udawania głupiego ;)).

https://healthfeedback.org/claimreview/studies-covid-19-vaccination-doesnt-increase-risk-death-misleading-video-europe-excess-death-john-campbell/

Skad wiesz, ze szczepionki nie maja z tym nic wspolnego?

Bezobjawowy (czyli niewywolujacy choroby), przechodzony covid jako cichy zabojca? Skad Ty bierzesz te pomysly?

Brzytewka, mój drogi. Skoro wiem, że w atmosferze krąży nowy patogen, wywołujący m.in. objawy zakrzepowe, to w sposób naturalny ustawiam go w roli pierwszego podejrzanego. A bezobjawowość jako brak choroby - to już jest jakaś kuchenna - czyli kuchennymi drzwiami wprowadzana - rewolucja medyczna. Były przecież badania potwierdzające pewne zmiany w płucach u bezobjawowych, więc może nie tylko to po cichu przebiegało, przynajmniej u niektórych (w końcu wiadomo, że zakrzepica nie zawsze daje czytelne objawy).

Moze to wynika z Twojej konstrukcji psychicznej? ;):

Może zastanów się lepiej z czego wynika Twoja potrzeba trollowania (do uprawiania którego się sam przyznawałeś) i empatycznego nachylania się nad ludobójcami? ;)

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0191886917304270

28
Hyde Park / Odp: Co tępora, to mores...!
« dnia: Styczeń 30, 2023, 12:27:34 pm »
Najpierw 2 strony tluczecie o duszeniu penisami na smierc, teraz o scinaniu glow...  ;D Jaka nastepna perwersja? Weganizm? Oh, wait... ;D

"Podróże ósmą" i "...jedenastą" czytał? Że "tylko głupiec i kanalia..." słyszał? To co się dziwuje? Wszystko lemowskie tematy, od genitaliów, przez topór, do haniebnego stosunku do braci mniejszych, który niniejszym przejawia ;D.

29
DyLEMaty / Odp: Filmy SF warte i nie warte obejrzenia
« dnia: Styczeń 30, 2023, 12:19:48 pm »
Przegapiles "Zrodzeni do Szabli"?

Oglądałem czas jakiś temu, traktując jednak bardziej jako fabularyzowany dokument, ale dzięki za link, odświeżę sobie.BTW. Skoro przy dokumentach o podobnej tematyce jesteśmy - "Szabla polska", chyba nawet legalna kopia:
https://www.youtube.com/watch?v=Pp3nAGkPxfo

30
DyLEMaty / Odp: Będąc Młodym Fizykiem...
« dnia: Styczeń 29, 2023, 11:58:14 pm »

Strony: 1 [2] 3 4 ... 999