Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Q

Strony: [1] 2 3 ... 983
2
Hyde Park / Odp: SKLEP LEM MRÓZ
« dnia: Grudzień 08, 2022, 02:43:39 pm »
Fajny sklepik, zwłaszcza dział książkowy dobrze wyposażony ;).

3
Hyde Park / Odp: Pożegnania
« dnia: Grudzień 08, 2022, 03:30:56 am »
Nie żyje Kirstie Alley, która zaliczyła, u progu kariery, występ w "Star Trek II: The Wrath of Khan" (tym z fachowcami od zemsty, co to się na nich - prawdopodobnie - Tichy powoływał).
https://trekmovie.com/2022/12/05/star-trek-ii-actress-kirstie-alley-has-died/

5
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 07, 2022, 10:23:43 pm »
Cóż, zwróć uwagę, że choć przyjmuje się, iż wirusy z czasem mutują w kierunku mniejszej zjadliwości (mógby to ktoś powiedzieć eboli? ;)), to trudno było w ciemno przewidzieć, że omikron będzie tą właśnie łagodniejszą mutacją. W omawianym momencie prof. H. widział tylko wariant idący jak burza i omijający szczepionki (tak, gdzie adekwatnych narzędzi brak, tam ekspert niczym nie różni się od laika - obaj są w sytuacji pijanego dziecka we mgle*). W dodatku był pewnie w specyficznym stanie nerwów zrozumiałym u faceta, który - jak sam przyznał w linkowanej wypowiedzi - musiał codziennie patrzeć na pacjentów wędrujących do kostnicy. Wreszcie, odnotujmy, że przy znacznie mniejszym nacisku na testowanie i izolację (i łagodniejszym, bezrespiratorowym przebiegu wykrywanych mimo to przypadków) - co też tłumaczy dlaczego stadiony nam się nie przepełniły - uwzględnionych w ewidencji aktywnych infekcji wciąż jest niemało:
https://pulsmedycyny.pl/covid-19-w-polsce-liczba-zakazen-koronawirusem-i-zgonow-aktualizacja-984368
(Nawiasem: zauważmy jak elegancko podobne są wykresy ilości chorych i testowanych. Oczywiście, wnioski stąd mogą płynąć rozmaite... Przy czym by ocenić, które z tych wniosków będą uprawnione, czyli zgodne z faktami, warto przyjrzeć się tegorocznej statystyce zgonów:
https://serwisy.gazetaprawna.pl/zdrowie/artykuly/8604455,zdrowie-publiczne-polska-raport-oecd-uslugi-publiczne.html
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Zatrwazajace-statystyki-zgonow-Polska-w-czolowce-panstw-gardzacych-zdrowiem-8452406.html)

* Tu dodam, że rozchodzenie się prywatnych, choć publicznie głoszonych, opinii fachowców, czy nawet stawianych z zachowaniem wszelkich rygorów hipotez, z rzeczywistością wydaje mi się znacznie bardziej naturalnym i zrozumiałym - w wypadku nieznanego dotąd bakcyla - niż ich nieomylność. Ta ostatnia dodawałaby mocy teoryjkom spiskowym głoszącym, że oto mityczni Oni wypuścili coś celowo w świat (a że dobrze wiedzieli co, to się i tą wiedzą ze swoimi pachołkami podzielili).

6
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 06, 2022, 08:11:57 pm »
Czyli - tłumacząc z pytiowego na nasze ;) - masz po prostu na myśli, że temat zgonów covidowych (abstrahując od ich tegorocznej liczby) przestał być nośny medialnie (i politycznie), bo inne są priorytety?

7
Hyde Park / Odp: Wojna
« dnia: Grudzień 06, 2022, 01:34:33 am »
Cześć pamięci…

Героям слава!

8
DyLEMaty / Odp: Korone zawirrowania
« dnia: Grudzień 06, 2022, 01:33:18 am »
Przecież "miliony" nie zmarły, bo Putin w lutym zdmuchnął temat z masowej propagandy

Po czym wnosisz, że zachodzi tu związek przyczynowo-skutkowy (i - co za tym idzie - jak wyobrażasz sobie możliwość potężnego grzebania przy statystykach na globalną skalę)?

(Z tym, że prosiłbym ściśle, bez poetyckich impresji tym razem.)

10
DyLEMaty / Odp: Między Żuławskim a Lemem
« dnia: Grudzień 06, 2022, 12:53:12 am »
O kolejowych horrorach Grabińskiego:
https://blogbup.amu.edu.pl/2021/03/pociag-do-grabinskiego-horror-kolejowy/
I - przy okazji - o motywie rozpadu u S.G.... a także u Dicka, Hessego, Meyrinka, Kubina i... Emily Brontë (wzmianka o Lemie też się trafi ;)):
https://blogbup.amu.edu.pl/2021/05/zbutwiale-buty-i-ich-slady-w-literaturze/

11
Hyde Park / Odp: Upadek Cesarstwa Rzymskiego
« dnia: Grudzień 06, 2022, 12:42:36 am »
Okoloupadkowe refleksje na marginesie asimovowskiej "Fundacji":
https://blogbup.amu.edu.pl/2020/04/klucz-do-fundacji-asimova/
Z potężnym odwołaniem do poniższego artykułu:
https://www.jstor.org/stable/44821707
https://www.readkong.com/page/how-america-lost-faith-in-expertise-5064304

12
DyLEMaty / Odp: Najgorsze w SF
« dnia: Grudzień 06, 2022, 12:17:04 am »
jeszcze kojarzy mi się cykl Jacka Sawaszkiewicza "Kronika Akaszy" z nietechniczną parapsychologią.

A, tak, po tym, jak ułożyłem swoją mini-listę uświadomiłem sobie, że zapomniałem wspomnieć o Sawaszkiewiczu (i o tym jak Oramus jego cykl rozjechał za brak głębi i ambicji).

13
Hyde Park / Odp: Polityka smoleńska
« dnia: Grudzień 06, 2022, 12:11:44 am »

14
Hyde Park / Odp: Przyczyny katastrofy
« dnia: Grudzień 05, 2022, 07:19:33 pm »
ludzie PiS nagle zatracili zdolność mowy na ten temat

Macierewicz coś tam w swoim znanym już odpowiedział, ale to polityk. Istotne jest stanowisko prokuratury, w którym kluczowe wydaje się, że nie zaprzecza - widać nie jest w stanie - istnieniu wyciekłej ekspertyzy:
https://www.gov.pl/web/prokuratura-krajowa/oswiadczenie-prokuratury-krajowej-w-sprawie-sledztwa-smolenskiego
Poza tym brakiem zaprzeczenia reszta oświadczenia P.K. przypomina wypowiedzi asimovowskiego lorda Dorwina* (choć jest dalece mniej wyrafinowana, bo czytelna na pierwszy rzut oka).

* "— Jak zatem — wtrącił się Sutt — może burmistrz Hardin wyjaśnić zapewnienia lorda Dorwina o poparciu Imperium dla nas? Wydają się one… — wzruszył ramionami — no więc, wydają się one zadowalające.
Hardin opadł na krzesło.
— Wiecie, że to najciekawsze w tej sprawie. Przyznam się, że kiedy po raz pierwszy spotkałem szanownego miałem go za skończonego durnia… ale okazało się, że jest naprawdę doskonałym dyplomatą i niezwykle sprytnym facetem. Pozwoliłem sobie nagrać wszystkiego jego wypowiedzi.
W tym momencie wśród zebranych zapanowało poruszenie, a Pirenne skrzywił się z niesmakiem.
— No, i co się stało? — spytał Hardin. — Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że było to karygodnym pogwałceniem praw gościnności i że nie zrobiłby tego żaden tak zwany gentleman. Zdaję sobie też sprawę z tego, że gdyby jego lordowska mość zorientował się w tym, mogłoby to mieć nieprzyjemne konsekwencje… Ale się nie zorientował, a ja mam nagrania i nie ma o czym mówić. Kazałem spisać ich treść i również wysłałem Holkowi do analizy.
— A gdzie ta analiza? — spytał Lundin Crast.
— To jest właśnie najciekawsze — odparł Hardin. — Była to pod każdym względem najtrudniejsza ze wszystkich trzech analiz. Kiedy po dwóch dniach wytężonej pracy udało się Holkowi wyeliminować wszystkie nic nie znaczące frazesy, zbyteczne zastrzeżenia i ogólnikowe sformułowania, okazało się, że nic nie zostało. Wszystko było wykreślone. Lord Dorwin, panowie, w czasie pięciu dni rozmów nie powiedział dosłownie nic, co miałoby jakieś znaczenie, a zrobił to tak umiejętnie, że nikt się w ogóle nie zorientował. Oto są te gwarancje, które dało wam wasze nieocenione Imperium."


"Fundacja"

15
Wyszalnia / Odp: Śmieceniu mówimy nie ;)
« dnia: Grudzień 05, 2022, 01:14:48 am »
Cóż, wygląda na to, że ktoś tu swoje promile rzutował na przedpiścę...

Strony: [1] 2 3 ... 983