Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - Lieber Augustin

Strony: [1] 2 3 ... 125
1
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Październik 01, 2022, 08:41:25 am »
Natomiast w USA, niestety...
https://www.rp.pl/konflikty-zbrojne/art37162491-usa-przystapienie-ukrainy-do-nato-w-innym-terminie
To tylko mnie, czarnowidzowi, wydaje się, że Stany zaczynają po trochu wrzucać wsteczny?
Taaa, widocznie nie ma już ludzi kalibru Kennedyego i Reagana. Czyżby taki Sullivan nie kapuje, że tym samym zapala zielone światło Putinowi?
Prowokuje go do rozpoczęcia lokalnej wojny jądrowej? Która ma wszelkie szansy przeistoczyć się w globalną...

3
Hyde Park / Odp: Rosja, ZSRR, Ukraina...
« dnia: Wrzesień 29, 2022, 10:07:10 pm »
Użycie broni konwencjonalnej w obronie Ukrainy byłoby najbardziej racjonalną i wyważoną odpowiedzią na ewentualny atak jądrowy Rosji na Ukrainie – uważa minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Jak dodał, jest to stanowisko podobne do tego wyrażonego przez władze Stanów Zjednoczonych.
Szef polskiego MSZ, który kończy wizytę w USA, dwukrotnie opowiedział się w Waszyngtonie za „konwencjonalną, ale dewastującą” odpowiedzią NATO na ewentualny rosyjski atak jądrowy – w wywiadzie dla NBC News i podczas dyskusji w think tanku.
Pytany o to, czy to stanowisko odzwierciedlające konsensus w NATO, Rau odpowiedział, że nie, ale zasugerował, że nie jest to opinia odosobniona.

https://www.tvp.info/63040014/minister-rau-uderzenie-konwencjonalne-w-obronie-ukrainy-to-najbardziej-racjonalna-odpowiedz-na-rosyjski-atak-jadrowy

Nie jest to opinia odosobniona... Na mój chłopski rozumek, taka wiadomość może być odebrana przez Moskwę w sposób jednoznaczny: ze strony NATO odpowiedzi nuklearnej NIE BĘDZIE.
Prawdziwy prezent urodzinowy...
Jeśli tak, taktyczne uderzenie po Ukrainie wydaje mi się prawie nieuniknione. Czynnikiem powstrzymującym dla Putina mogłaby być tylko stanowcza pozycja Zachodu. Coś w taki deseń: "jak chcesz, możesz zadawać cios. Ale pamiętaj: rakiety wyposażone w głowice przeciwbunkrowe, głęboko penetrujące, zostaną odpalone natychmiast".
A odpowiedź konwencjonalna... U nas istnieje takie porzekadło: za przeproszeniem dam, "nastraszyć jeża gołą dupą". Inaczej w tym przypadku nie da się wyrazić. Bo i na czym może polegać ta "dewastująca odpowiedź"? Na zbombardowaniu dużych i małych miast i miasteczek na Rosji? Nie rozśmieszajcie mnie.
Aa, już wiem. Zapewne zostaną nałożone "sankcje rodem z piekła" na kolejne 10 osób z otoczenia Puti. A może nawet - strach pomyśleć o takiej brutalności Zachodu - kolejne dwa rosyjskich banki zostaną odcięte od SWIFTu.
Zresztą myślę, że do takiej makabry nie dojdzie. Najpierw należy wszystko dobrze obmyśleć, nieprawdaż? Zwołać nadzwyczajne posiedzenie plenarne rady NATO, spisać listę mówców, przegłosować porządek dzienny. W trakcie obradów opinie zostaną podzielone. Potem ktoś skorzysta z weta. No itd. Czyli wszystko spełznie na niczym.

Słowem, konkluzja wg mnie jest taka: bądźmy dobrej myśli, a jodek potasu, szanowni Państwo, warto mieć pod ręką 8)

4
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 28, 2022, 07:46:07 pm »
Nie wiedziałem, że patronką tabliczki m. jest bogini Bastet ;).
Etam... Patronem sam Pitagoras :)
Czy zauważyliście, że trójkątna macierz na planszy to część słynnej tablicy, obróconej o 45 stopni w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara?

5
Hyde Park / Odp: Z bieżącej chwili...
« dnia: Wrzesień 28, 2022, 08:50:29 am »
...mam też nadzieję, że L.A. zajrzy pod jeden link czy drugi, choćby dlatego, że dość kluczowe dla perennialistów pojęcie splata się z naszymi starymi dyskusjami o matematycznym ładzie przyrody:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sacred_geometry
Zajrzałem pod jeden i drugi. Dzięki :)

Oto przykład sakralnej geometrii w akcji:
https://demotywatory.pl/5156126/Nauczyciel--dzis-bedziemy-cwiczyc-tabliczke-mnozenia-Uczniowie-
 ;)

6
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Wrzesień 27, 2022, 08:50:03 am »
Drogi LA , chodziło mi o zaimek przymiotny, wskazujący.
Drogi xetrasie, w swoim wpisie wcale nie odnosiłem się do Twojego pytania. Po prostu ubrałem w literki luźną myśl, która właśnie przyszła mi do głowy :)

Co zaś do meritum, tzn. do różnej maści zaimków i końcówek "nieheterobinarnych", to muszę się przyznać, że w tej kwestii jestem obskurantem, zacofańcem, a nawet mrakobiesem ::)
Po co niepotrzebnie kaleczyć i zaśmiecać jakże piękny język polski? A jeśli już, to czy nie lepiej używać "as is" stosowne, neutralne płciowo formy języka angielskiego, o niebo bardziej postępowego pod tym względem?
This/that person, they/their/them, heshe, he or she, her or him, et caetera - co za bogactwo leksykalne 8)

7
Hyde Park / Odp: Stan wojenny i okolice
« dnia: Wrzesień 26, 2022, 10:27:51 pm »
Nie wiem, czy Jaruzelski powinien zostać umieszczony w panteonie bohaterów narodowych (uważam, że tak, aczkolwiek mam z tym pewne problemy), ale Gorbi na pewno.
Cóż, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

W styczniu 1991 roku sekretarz generalny KC KPZR, prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow, podpisał dekret o wycofaniu z obiegu w terminie trzech dni banknotów o nominałach 50 i 100 rubli wzoru 1961 roku. Pensja inżyniera w tamtych czasach wynosiła 150 rubli. Ludzie pracują, budują statki kosmiczne i okręty podwodne, czołgi i cekaemy, za tę pracę płaci się im pieniądze. Ale w sklepach niczego nie ma. Gorbaczow ogłosił, że drukowane przez jego rząd pieniądze są nieważne. Miałeś pieniądze w banku, chciałeś je zabrać, a my ci nie damy! Zostały wycofane z obiegu. Bo w kraju jest zbyt dużo pieniędzy.
Lubię wybitny obraz Makowskiego Krach banku. W sali instytucji finansowej, która właśnie zbankrutowała, dama dyskutuje o czymś z policjantem, generał próbuje dać wyraz oburzeniu w rozmowie z młodziutką żoną, kupiec z bólem spuścił głowę, pogodził się z myślą, że wszystko skończone i stracone. A w kącie sprytny elegant z zarządu banku, ukradkiem zerkając, szybko chowa do kieszeni jakieś papiery.
Ten obraz powstał sto lat przed upadkiem Związku Radzieckiego. Ale dokładnie ukazuje wszystko, co się wydarzyło w czasach rządów sprytnego eleganta: ludzie przynieśli pieniądze do banku (do państwowego banku!), bank zbankrutował, pieniądze zniknęły w głębokich kieszeniach kierownictwa.
Gorbaczow ograbił swój naród z miliardów. I zrobił to dwukrotnie.
Pierwszy raz: Zaproponował zdeponować pieniądze w banku i ich nie zwrócił.
Drugi: Pozostawił bez pieniędzy tych, którzy nie ufali państwu, nie mieli oszczędności w państwowym banku, a trzymali pieniądze pod materacem.
Wymiana pieniędzy były nagła. Na wymianę były trzy dni. Ale wymienić można tylko małą kwotę. A resztą możesz tapetować ściany w toalecie. Nikt ich nie przyjmuje.
A gdy jesteś geologiem na pustyni, jak wymienisz stare pieniądze na nowe? Albo jedziesz w pociągu z Władywostoku siedem dni? Czy jesteś kapitanem okrętu podwodnego i na oceanie odstraszasz wroga potęgą atomową? Jesteś oficerem na poligonie Tockim i prowadzisz ćwiczenia? A może jesteś kosmonautą podczas misji kosmicznej? Albo jesteś żołnierzem wojsk rakietowych i pełnisz dyżur bojowy w silosie? Czy jesteś aktorem na planie filmu?
Gorbaczow miał tylko jedną odpowiedź: Przepadły wasze pieniądze. Ja swoje wymieniłem.
Wyobraźcie sobie, że wykonaliście pracę, zleceniodawca rozliczył się z wami, a później powiedział, że pieniądze, które wam dał, są fałszywe.
 Właśnie tak postąpił Gorbaczow z obywatelami Związku Radzieckiego: pieniądze, które drukował jego rząd i którymi rozliczał się z ludem, ogłosił nieważnymi, nic niewartymi papierkami. Gorbaczow i jego rząd ukradli, zakosili, gwizdnęli pieniądze obywatelom.
Powtarzam sto tysięcy razy: Związkiem Radzieckim kierowali głupcy i przestępcy. Wyjaśniam swoją myśl na przykładzie tak kochanego przez Zachód Gorbaczowa. Nie ulega wątpliwości, że Gorbaczow to przestępca, ponieważ podpisując dekret o reformie pieniężnej, ograbił własny naród. Do tego dodam: i jeszcze dureń. Zastanówmy się: Kto po takich wybiegach finansowych dochowa mu wierności? Kto go poprze? Czy długo po czymś takim utrzyma się na Kremlu?
Pewnego razu usłyszałem pochwałę dla Gobraczowa: mówiono, że niby zakończył zimną wojnę.
Nie zakończył jej, a przegrał, rujnując przez swoje „mądre” rządy kraj, okradł jego lud i pozostawił na pożarcie innym, jeszcze bardziej okrutnym i krwiożerczym drapieżcom.
Jednak chciałbym wierzyć: jeżeli świat ponownie znajdzie się na krawędzi, to znowu znajdą się wśród nas bohaterowie, którzy uratują go przed zagładą.

(Suworow, Matka diabła)

8
Hyde Park / Odp: Poradnia językowa
« dnia: Wrzesień 26, 2022, 09:56:21 pm »
Gdybym został zapytany o stosowny zaimek niebinarny 3 osoby lp., zaproponowałbym "onó". Aczkolwiek brzmi tak samo jak politycznie poprawny "onu", ale na piśmie jakoś bardziej przypomina właściwą formę rodzaju nijakiego 8)

9
Hyde Park / Odp: Däniken - błędne teorie czy błędna histioria?
« dnia: Wrzesień 26, 2022, 09:32:58 pm »
Mamy prawo Peltiera, Thomsona, Seebacka. Teraz przyszedł czas na odgrzebanie dwóch starych-zapomnianych efektów pressio-elektrycznych odkrytych przez Rychnowskiego, które w obecnej nauce są znane ale przewijają się jakoś tak w cieniu. Jakby wszyscy zapomnieli, że jest to kolejny sposób na generowanie DARMOWEJ energii!
Efekt ciśnieniowo-elektryczny Rychnowskiego, który odkrył i opisuje -jak zwykle nie ujawniając za wiele -w niniejszej pozycji wygląda następująco:
RÓŻNICA POTENCJAŁU ELEKTRYCZNEGO NA DWU KRAŃCACH OŚRODKA JEST ZMIENNA W ZALEŻNOŚCI OD RÓŻNICY CIŚNIEŃ NA JEGO KRAŃCACH.

I to zależna od ciśnień wszelakich tj. osmotycznych, wynikających z przekształceń objętościowo-cieplnych oraz wywołanych elektrycznie na zasadzie odwrotnego efektu również zaobserwowanego przez Rychnowskiego czyli, że:
PRZYŁOŻENIE RÓŻNICY POTENCJAŁÓW MIEDZY DWOMA KRAŃCAMI OŚRODKA WYWOŁUJE RÓŻNICĘ CIŚNIENIA OBJAWIAJĄCĄ SIĘ ZMIANĄ WYSKOŚCI SŁUPÓW PŁYNU SKONFIGUROWANYCH W NACZYNIE POŁĄCZONE (np. Po przyłożeniu napięcia do wody destylowanej ( która jest izolatorem) na obu jej krańcach, słupy wody się obniżą lub podwyższą).
Dobrzy ludzie, proszę sprawdźcie to przy pomocy różnych konfiguracji. Wskazane wysokie napięcie i przegroda kapilarna (porowata) po środku .

Pierwsze, co przychodzi do głowy: czy woda, będąc cieczą polarną, nie wykazuje przypadkiem właśiwości piezoelektryka, a opisany wyżej efekt nie jest szczególną odmianą odwrotnego efektu piezoelektrycznego?
Piezoelektryk przejawia również odwrotne zjawisko piezoelektryczne, polegające na zmianie wymiarów kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego. Zjawisko to bywa (błędnie) nazywane elektrostrykcją.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Piezoelektryk

Tak czy inaczej, co to ma wspólnego z generowaniem darmowej energii? :-\

11
Bo dosłownie sama hawa to jakby..."otwarcie"..."otwórzmy się"?
A czy ja wiem? Bardzo możebne. Przynajmniej tak podaje translator wuja Gugla. Nie jestem Żydem i nie znam się na hebrajskim :)

Z drugiej strony, rosyjskojęzycza wikipedia podaje, że tytuł piosenki pochodzi z Hallelu, a mianowicie z Księgi Psalmów, 117, 24:
Oto dzień, który Pan uczynił:
radujmy się zeń i weselmy!

12
Ale zanim on - NN napotyka sprzątaczy, którzy międlą jedno słowo: "chawa"  - bliskie chałwie;) - sprawdziłam znaczy "wesz" - tyle, że w suahili:))
Poza tym imię żeńskie...z powiązań kulturowych pasowałoby imię żeńskie - tyle, że do tekstu pasuje "wesz". Tylko skąd u Lema suahili?;)

Jak rozumiecie ten fragment z rzucaną "chawą"?
A co powiecie Państwo o takim tropie:
Hawa nagila   הבה נגילה   Radujmy się
https://pl.wikipedia.org/wiki/Hawa_nagila
https://www.youtube.com/watch?v=y7-hrAD6PGk

13
Hyde Park / Odp: Fotokawiarnia pod zardzewiałym robotem
« dnia: Wrzesień 25, 2022, 07:16:28 pm »
Co to za wtyk 8pin okrągły na końcu przewodu w oplocie ?
Nie znam takiego typu złącza.

Te laboratoryjne wtyki banany są dość powszechne i od zawsze, ale ten przy górnej ramce kadru z bolcem centrującym to jakiś fenomen.
Donoszę uprzejmie: to nie żaden fenomen, tylko standardowa wtyczka do "oktalowego" gniazda lampowego (octal socket). Dość popularne w latach 50-60-70-tych, niezawodne złącze elektryczne:

14
Hyde Park / Odp: Pytanie o Teatr Telewizji, spektakl sci-fi
« dnia: Wrzesień 21, 2022, 10:07:48 pm »
...z katastroficznej 'bajki amerykańskiej"...
Sorki za offtop, ale skoro już padły słowa "bajka amerykańska", to skorzystam ze sposobnosti :)

Można powiedzieć, że istnieje dwa różnych opowiadania “Koniec świata o ósmej”.
Dla publikacji w książce “Dzienniki gwiazdowe” (Warszawa: Iskry, 1957) Stanisław Lem prawie nanowo przepisał opowiadanie “Koniec świata o ósmej” (pierwsza publikacja w “Co Tydzień Powieść” (Katowice), 1947, №67, s.2-12), zrobiwszy wiele małych i kilka istotnych zmian w opisywanych wydarzeniach. W szczególności, reporter z profesorem-wynalazca poznali się na wykładzie w uczelni przed wizytą do domu profesora, reporter dodatkowo podmieszał do kremu do obuwia profesora radioakty izotop, a potem poszukuje zaginionego profesora z dopomocą licznika Geigera. A także zmienił zakończenie: w wersji pierwszej reporter planuje proszek geneton oddać swojemu redaktorowi,a w drugiej – powrócic profesorowi. W Dzielach (Tom XXXIII, 2005; Tom XX, 2009) opublikowana pierwsza wersja opowiadania (z roku 1947).

https://forum.lem.pl/index.php?topic=883.msg39568#msg39568

Dzięki uprzejmości olki mam skany pierwotnej wersji z roku 1947. Czytałem i tę drugą, poprawioną, w rosyjskim tłumaczeniu Wajsbrota.
Piękne, nie ma co, ale zawsze, to tylko tłumaczenie. Chętnie bym zajrzał do oryginału.
Więc może ktoś z grona Szanownych Forumowiczów ma tę książkę na półce?
Byłbym dozgonnie wdzięczny za skany opowiadanka :)

15
DyLEMaty / Odp: Życie / Entropia / Informacja
« dnia: Wrzesień 17, 2022, 11:07:17 am »
... kusiciel, zwodziciel, nieruchomy poruszyciel ?
...inwigilator matrymonialny, zakazywacz, rozdzielacz i zatykacz  ;D

Strony: [1] 2 3 ... 125