Autor Wątek: Egzegeza (GOLEM XIV)  (Przeczytany 45469 razy)

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #15 dnia: Lutego 08, 2011, 09:02:19 pm »
To był przyczynek do biografii A.S. czy proroctwo??

Mocno uzasadnione domniemanie historyczne.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #16 dnia: Lutego 09, 2011, 07:31:10 am »
Uwolnienie się od "sensu" istnienia jest jednym z fundamentalnych założeń wielu systemów filozoficznych, oczywiście głównie wschodu.
Każdy sens się zawali - natomiast "nic", zawalić się nie może, ani ulec zaprzeczeniu...

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #17 dnia: Lutego 09, 2011, 03:30:56 pm »
Cytuj
Każdy sens się zawali - natomiast "nic", zawalić się nie może, ani ulec zaprzeczeniu...
Zostanie więc "nieznośna lekkość bytu", albo...kwietyzm. 8)
Mój patent - mieć pakiet sensów i żonglować nimi :)
Uwaga - raczej niewskazane sensy nazbyt globalne, typu - "uszczęśliwiam ludzkość", a nawet - "będę się doskonalił na ciele i umyśle". Te, na bank się posypią. Gdzieś tak, w okolicach 40-tki :D
Im dalej, tym trudniej ale... :-*
« Ostatnia zmiana: Lutego 09, 2011, 03:40:13 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #18 dnia: Lutego 09, 2011, 05:13:00 pm »
Każdy sens się zawali - natomiast "nic", zawalić się nie może, ani ulec zaprzeczeniu...
 
Na co można odpowiedzieć starym pytaniem filozofów: Dlaczego w takim razie istnieje raczej coś niż nic? Oczywiście znam odpowiedź religii wschodnich - że Mara, że Samsara, że  caetera. Ale to niewiele wyjaśnia a sam Buddha świadomie odpowiedzi na takie pytania unikał.
Jasne, że gdyby nie było "czegoś" a tylko "nic" to nie miałby kto takich pytań stawiać, tylko czy takie stwierdzenie posuwa sprawę naprzód?

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #19 dnia: Lutego 09, 2011, 06:41:47 pm »
Pamiętam, że jak byłem ministrantem to chciałem zostać papieżem, żeby jak pójdzie siwy dym wykrzyknąć 'ketman!',
jak przestałem być ministrantem, chciałem zatrudnić się w makdonaldzie, żeby jak zostanę prezesem tej firmy zacząć
serwować 356 rodzajów warzyw i gatunków bydła uprawianych i hodowanych na sałatki i kanapki, dopiero ostatnio
zacząłem myśleć o wolontariacie w UNV, ale to za kilka(naście) lat dopiero raczej.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #20 dnia: Lutego 10, 2011, 12:41:21 am »
Nie licz na to, jak mały pójdzie na studia też będzie Cię potrzebował :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #21 dnia: Lutego 10, 2011, 11:59:50 am »
Nie licz na to, jak mały pójdzie na studia też będzie Cię potrzebował :)
A zaraz potem wnuki :D
Cytuj
Na co można odpowiedzieć starym pytaniem filozofów: Dlaczego w takim razie istnieje raczej coś niż nic?
Dziwne pytanie. Istnieje coś, bo nic nie istnieje. Pytanie więc można uprościć - Dlaczego istnieje...? (cokolwiek). W pytaniu "dlaczego", zawarte jest szukanie sensu, z sugestią, że dla czegoś. Jakie to typowe i banalne  ;)
Trudno istotom myślącym wyobrazić sobie istnienie bez powodu. Jako, że to pachnie natychmiastowym samobójstwem, warto powymyślać różne powody, strawne dla swej jaźni.
 Trawa nie ma tego problemu.
Choć nie wiem, czy wiedza, że jest pokarmem dla np. krowy, poprawiałaby jej samopoczucie. Może to, że odradza się jako mleko? Ale znów, kończy jako pokarm.
I snergowo się zrobiło :)
« Ostatnia zmiana: Lutego 10, 2011, 12:08:47 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #22 dnia: Lutego 12, 2011, 11:07:07 pm »
mam ochotę recenzję maski machnąć, szkoda że po terminie :]
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #23 dnia: Lutego 13, 2011, 01:32:10 pm »
Rzeczywiście szkoda bo ciekaw jestem co inni myślą o Masce. Ja jej nie lubię. Uważam za jedną z najbardziej nieudanych rzeczy Mistrza. Widocznie nic nie zrozumiałem?

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #24 dnia: Lutego 13, 2011, 02:00:29 pm »
Przy recenzji 'Maski' należy zagłębić się w rolę prozy i poezji przed którą Lem nie wiedzieć czemu bronił się rękami i nogami (pod koniec życia gloryfikując jakieś kosmiczne grafomaństwo (podejrzewam, że jego udzielona jeszcze za względnego młodu rada "Ponieważ z początku miałem ogromną łatwość tworzenia, więc ostrzegam przed taką cechą i nie zachęcam do pisania wierszy (zwłaszcza bez rymu i rytmu") była spowodowana brakiem umiejętności racjonalizacji pisania do wartości innnej niż pieniądze - zresztą uważam zupełnie słusznie). 'Maska' jest dziełem które należy rozpatrywać w kategoriach estetycznych, a przyczynkiem do jego analizy powinno być przeczytanie go na głos jak mądrze zauważyli bracia quey. Więc Zlatanie jak mawiał pewien zacny znawca twórczości Mistrza:

Widocznie jeść można przez rozum, ożenić się można - a czytać nie.

Nie lubiąc poezji, nie różnisz się od Lema, maska zostawia wiele możliwości interpretacyjnych, zupełnie
jak dobry wiersz, który powinien w pewnym zakresie zezwalać odbiorcy na odtworzenie go po swojemu.
« Ostatnia zmiana: Lutego 13, 2011, 02:02:56 pm wysłana przez draco_volantus »
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6891
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #25 dnia: Lutego 13, 2011, 02:10:24 pm »
Rzeczywiście szkoda bo ciekaw jestem co inni myślą o Masce. Ja jej nie lubię. Uważam za jedną z najbardziej nieudanych rzeczy Mistrza.

Ja uważam ją za jedną z bardziej udanych rzeczy:) Draco już pokrótce napisał dlaczego.
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Zlatan

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 253
  • Immanuel can't - Djenghis can
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #26 dnia: Lutego 13, 2011, 04:42:04 pm »
Cytuj
Draco już pokrótce napisał dlaczego.

Jeśli Draco napisał dlaczego Maska jest jednym z najbardziej udanych utworów Lema, to bardzo nie wprost.
Za to całkiem wprost napisał, że Lem pod koniec życia "gloryfikował kosmiczne grafomaństwo" co z kolei wydaje mi się dość krzywdzącą oceną (chyba że chodziło o Maskę  ;)).

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #27 dnia: Lutego 13, 2011, 06:58:51 pm »
poddaję się, nie znajdę, za dużo lema w internecie,
ale może ktoś wie kogo miałem na myśli?

bo oczywiście sam już nie pamiętam,
nie zaprzątałem sobie głowy nazwiskiem.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #28 dnia: Lutego 14, 2011, 02:04:21 am »
Widzieliście ten trailer ekranizacji 'Maski' w angielskiej sekcji?

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Re: Egzegeza (GOLEM XIV)
« Odpowiedź #29 dnia: Lutego 14, 2011, 03:11:07 pm »
Oui monsieur.

Ale pełnometrażowej animacji nie mogę znaleźć
ani do oglądnięcia, ani do kupienia, ktoś wie ocb?

:<
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.