Autor Wątek: Bluzg l'artistique  (Przeczytany 35072 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Bluzg l'artistique
« dnia: Lipca 18, 2012, 02:09:36 pm »
pjes: Publiczne rzucanie mięsem to się nazywa po polsku czerstwe chamstwo.
Jak możesz tak prymitywnie i płasko widzieć rzeczywistość?! Oczywiście, jeśli prosty cham z gminu rzuci mięsem jest to chamstwo pierwszej wody. Jeśli natomiast czyni to artysta - jest to albo Sztuka jako taka w czystej postaci, albo w ostateczności emploi, sztafaż lub kostium (niepotrzebne skreślić).

Na wszelki wypadek, nauczony doświadczeniem, dodaję:
;)
.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #1 dnia: Lipca 18, 2012, 05:36:12 pm »
Cytuj
jeśli prosty cham z gminu rzuci mięsem jest to chamstwo pierwszej wody. Jeśli natomiast czyni to artysta - jest to albo Sztuka jako taka w czystej postaci
- zmusił do rzucenia naprzykładem bluzgadulszczyzny. Chamstwo to, czy sztuka?
Bluzg w wykonaniu Emiliana Kamińskiego na Generała Jazruzelskiego
« Ostatnia zmiana: Lipca 18, 2012, 07:29:43 pm wysłana przez maziek »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #2 dnia: Lipca 18, 2012, 07:04:17 pm »
Za sprawą liv, podaję ciekawostkę, a także - poniekąd - autentyczną anegdotę Lemowa, o którą czasami dopomina się Mrs. NO (Nasza Ola).
A propos aktora EK, to recytuje on tekst, który w drugim obiegu pojawił się - na moją pamięć - w roku 1982. Tak mnie to przejęło, że zaraz ułożyłem Bluzg II, na mój gust sporo LEPSZY od inspiry*, i nawet przez kolporterów posłałem gdzie mogłem, lecz chyba bez rezultatu. Po czym kopia maszynopisu (kartka A-4) trafiła do wielkiego SJP (Szymczak), gdzie tkwi do dziś między stronami 336 a 337 (sprawdziłem przed chwilą), a ja o niej na kilka lat zwyczajnie zapomnialem.  Z ludzi żyjących zna go oczywiście od początku moja Żona i mój brat Mieczysław, a z odeszłych Karol Sabath oraz Mistrz, któremu tę  swoją rymowaną patryjotyczną szczerą pierwszą ocenę Generała pokazałem bodaj w 1987*.
Ponieważ w latach 1985-1995 moja pierwotna opinia o stanie wojennym się zmieniła - Bluzgu II nie zamieściłem dotąd nigdzie, nie chcąc sprawić przykrości jego "bohaterowi". Słyszałem wprawdzie, że Generał potrafi rzeczy oceniać z dystansem (a nawet z humorem), lecz teraz jest już tak stary i tak chory, że tego na pewno nie zrobię.
W każdym razie pierwsze dwa wiersze (spośród dwudziestu sześciu) mogę tu dyskrecjonalnie zacytować:
...Ty generalski wieprzu, ty zgniła padlino
Ty szczekaczko moskiewska, ty cuchnąca ślino...

A dalej jest już tylko ostrzej i dosadniej.
@ Państwo Moderunkostwo: może przenieść to do stanu wojennego i okolic?
VOSM
----------------------
*każda pliszka swój ogonek chwali, i ja nadal uważam, że to bardzo zgrabne - lecz Mistrz odniósł się do tego z dyzgustem :-(
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #3 dnia: Lipca 18, 2012, 07:36:13 pm »
A co obywatel Remuszko powie na takie filmy, jak przykładowo twórczość Koterskiego, hę? Bluzg leci tam nieobyczajny...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #4 dnia: Lipca 18, 2012, 07:58:14 pm »
Panie Mazisty, sprawdziłem pana Koterskiego w guglach i już wiem, że jest on autorem "Dnia Świra", który znam tylko z nieobyczajnego słyszenia. Tak jak z "Ediego" wyszedłem w bodaj dwudziestej minucie, tak "DŚ" nawet nie spróbowałem źródłowo, bo wystarczyły mi opowieści druhów (i druhien!), do których mam zaufanie. Pytasz, co powiem, więc mówię: nie chcę. Ja tego nie trawię. Nawet gnostycznie. Pan Lem - przypuszczam - takoż by wyszedł. Z tych samych względów.
sługa
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #5 dnia: Lipca 18, 2012, 08:04:59 pm »
Ciekawe. Mnie bluzgi drażnią (co do zasady, jeśli są przecinkami tylko), ale to są świetne filmy (wszystkie Koterskiego, w Edim nie znalazłem niczego ciekawego). Wszyscy jesteśmy Chrystusami np. uważam topowy absolutnie pośród filmów WAŻNYCH. Dużo Cię omija. No a jak w takim razie z Seksmisją (hasło do uruchomienia windy na powierzchnię)? Albo z Vabankiem (reakcja na bombonierkę ze Szwajcarii)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #6 dnia: Lipca 18, 2012, 08:11:55 pm »
Panie STAR, tak sie Pan zapiera przed vulgaryzmami, ale sam Pan sie przyznaje do slownie nieobyczajnego wiersza? To bylo cos takiego?:

Ty obmierzly bekarcie, pokretny moralnie
Ty pomiocie szatanski, splodzony analnie
Ty parchu czerwony, sowiecka choloto
Zawszawiony Ty wszarzu, chodzaca niecnoto
Godny pala lajdaku, wymiocino szczurza
Ty ochydny wymoczku, co sie w szambie nurza
Leninowski kochanku, Stalinowski gadzie
Trockistowski odchodzie i Beriowski zadzie
Nie ma kary, pokuty, ni skruchy na zas
Bo odpieprzyc od Ciebie kazal nam sie Twoj Adas

Dobry bluzg nie jest zly, czasami trzeba, by podreslic stosunek emocjonalny, albo cos uwypuklic. Gorzej jesli bluzg jest traktowany jako znak przestankowy, bo traci moc.

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #7 dnia: Lipca 19, 2012, 01:43:24 am »
Ty obmierzły bękarcie, pokrętny moralnie
Ty pomiocie szatański spłodzony analnie
Och ty parchu czerwony, sowiecka hołoto
Zawszawiony ty wszarzu, chodząca niecnoto
Godny pala łajdaku, wymiocino szczurza
Ty ohydny wymoczku, co się w szambie nurza
leninowski kochanku, stalinowski gadzie
trockistowski odchodzie i beriowski zadzie
Nie ma kary, pokuty, ani skruchy na zaś
Bo odpieprzyć od ciebie kazał się twój Adaś

 
Świetne, marnego słowa nie powiem!
(odruchowo poprawiałem diakrytykę i rytmikę-sylabikę; chodząca niecnota nie pasuje)
Kiedy bo (ulubiona fraza Mistrza) mnię nie biega o TAKIE wulgaryzmy. To jest wporzo i spoko. Mnię biega o pięć wiadomych wyrazów +przedrostki+fleksja. Uważam, że ich publiczne użycie działa womitalnie na słuch każdego kulturalnego człowieka - oczywiście poza absolutnie wyjątkowymi pojedynczymi/samotnymi przypadkami, które potrafią kontekstowo uniewinnić/usprawiedliwić nawet krwistą rwę (@ maziek).
Dixi. Nara.
VOSM

Modify z okazji jutrzejszego dE.Wedla - wersy 11-12 (najłagodniejsze):
...ty kiło i mogiło, ty syfie zawszony
ty nędzny pederasto, ty ślubie bez żony...


« Ostatnia zmiana: Lipca 21, 2012, 10:14:30 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #8 dnia: Lipca 22, 2012, 09:02:48 am »
To takie inteligenckie wyobrażenia, na czym polega bluzg. Tak inteligenckie, że z bluzgania nici :) . Nex chyba nie ma ogonków?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #9 dnia: Lipca 22, 2012, 09:57:44 am »
Jeśli zainteresowani Forumowicze dadzą słowo, że do śmierci Jenerała nikomu nie ujawnią przesłanej treści, to od ręki wyślę im tekst na PM. Wbrew spekulacjom maźka (miakkij inteligient...) to jest bluzg jak cholera. Straszny Bluzg II.
Chętnych zapraszam na priva.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #10 dnia: Lipca 22, 2012, 10:00:41 am »
Pisany był ów bluzg pod wpływem strasznych emocji występujących w momencie pisania?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #11 dnia: Lipca 22, 2012, 10:14:18 am »
Tak właśnie było. Kto przeczyta - ten pojmie.
Jednak dobrze pamiętam, że nie chodziło o doraźne emocje w chwili wierszoklectwa, lecz o stan ducha solidnie wyrobiony (proces) wskutek uczestniczenia od paru miesięcy w nielegalnej i niesprawiedliwej (antyPiS!) zamordystycznej krwawej tyrańskiej wojnie polsko-jaruzelskiej, jak ją wówczas oceniałem.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #12 dnia: Lipca 22, 2012, 05:07:29 pm »
Ale w zasadzie schodzimy z tematu. Mnie nie interesuje, czy ktoś umie kląć, zakładam, że każdy tak, na miarę swych potrzeb, możliwości i uwarunkowań. Pytanie, czy można kląć nie to że publicznie, tylko tubalnie (poprzez tubę sztuki czy tez pop-sztuki).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #13 dnia: Lipca 22, 2012, 06:19:29 pm »
Wg mojej klasyfikacji przekleństw - nie można. Tubalne przekleństwa mogą bowiem tylko obniżyć loty artystyczne dzieła - bez względu na to, co rozumiemy przez loty i artyzm.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Bluzg l'artistique
« Odpowiedź #14 dnia: Lipca 22, 2012, 06:32:17 pm »
Twoje zdanie już znam, aczkolwiek zupełnie się z nim nie zgadzam. Przypuszczam przy tym, że o ile fundamentalnie się różnimy w tej kwestii, o tyle w praktyce jesteśmy blisko jeśli chodzi o bieżące oceny.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).