Autor Wątek: [M] Astronauci - bohaterowie  (Przeczytany 8704 razy)

Pazi

  • Gość
[M] Astronauci - bohaterowie
« dnia: Marca 15, 2006, 09:20:29 pm »
witam :)

Zaczne od tego że pisze prace maturalna (na mature ustna) nt. "Ewolucja SF - od Verne'a do Lema".
Obrałem książki 20 tys mil podmorskiej zeglugi, wojna światów i Astronauci.
Właściwie wszystko fajnie, już prawie skończyłem lecz został mi pokrótce opic bohaterów powieści Astronauci.
Książke czytałem i jak dla mnie bomba ale teraz trudno odszukać jakiejś charakterystyki bohaterów. Opisałem już Smitha, Arseniewa, Sołtyka i po krótce Czandresekara.
Został Reiner, Lao Chu i ktoś jeszcze kogo nie moge sobie przypomnieć :)
Jeżeli ktoś pamięta i pomogłby mi w charakterystyce tych trzech bohaterów byłbym rad... tak po 2-3 krótkie treściwe zdania.

Przy okazji wiem, że Czandresekar, a raczej Chandresekhar to postać realna - laureat nagrody Noble'a bodajże za wyliczenie masy początkowej Białego Karła. Nie udało mi sie zlokalizować reszty bohaetrów w realnym świecie ale może akurat ktoś zna, wie, lub chcialby pomóc i poszuka :)

ps. jeżeli ktoś jest zainteresowany moge za jakiś czas jak dopieszcze swoje dzieło, zamiescic je tutaj to sie troche pewnie pośmiejecie bo raczej jestem nowicjuszem ale może akurat będzie ciekawe ;)

pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marca 15, 2006, 10:14:06 pm wysłana przez Terminus »

pirxowa

  • Gość
Re: Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #1 dnia: Marca 15, 2006, 09:28:56 pm »
Cytuj
laureat nagrody Noble'a


Czy na maturze jeszcze ocenia się ortografię?

Pazi

  • Gość
Re: Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #2 dnia: Marca 15, 2006, 09:55:45 pm »
Cytuj

Czy na maturze jeszcze ocenia się ortografię?


duh, przepraszam bardzo ale nie wiem jak sie pisze Noble'a... moze Nobble'a Nobla (spolszczone).

Nie na tym chcialem sie jednak skupic ;)

A-cis

  • Gość
Re: [M] Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #3 dnia: Marca 16, 2006, 12:15:28 am »
Prawdopodobnie jest juz za późno na tego typu uwagi ale nie bardzo pasują mi tu "Astronauci" jako modelowa pozycja Lema.
Jest to jego (praktycznie) pierwsza powieść SF. Więc jest to bardzo wczesny Lem a zatem niezbyt reprezentacyjny.
Ponadto: czemu z Verna nie wziąłeś "Wokół Księżyca"?
Lepiej by korespondował z "Astronautami" (tu i tu wyprawa rakietą na inne ciało niebieskie w naszym Układzie).

Pazi

  • Gość
Re: [M] Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #4 dnia: Marca 16, 2006, 12:27:34 am »
Cytuj
Prawdopodobnie jest juz za późno na tego typu uwagi ale nie bardzo pasują mi tu "Astronauci" jako modelowa pozycja Lema.
Jest to jego (praktycznie) pierwsza powieść SF. Więc jest to bardzo wczesny Lem a zatem niezbyt reprezentacyjny.
Ponadto: czemu z Verna nie wziąłeś "Wokół Księżyca"?
Lepiej by korespondował z "Astronautami" (tu i tu wyprawa rakietą na inne ciało niebieskie w naszym Układzie).



troche za pozno :)

przyznam szczerze ze wczesniej nie czytalem SF ale gdy spojzalem na tematy prac maturalnych to ten o SF wydal sie najbardziej przystepny :)

Verna wzialem 20 tys mil bo to w sumie najpopularniejsza jego ksiazka - kazdy chyba o niej slyszal.
Astronautow wzialem bo kolega mi zasugerowal ze dobra. Z Lema przeczytalem jeszcze Solaris i Bajki Robotow. Solaris bylo dobre ale Astronauci wydali mi sie ciekawsi dlatego ich wzialem.

Przy tym zestawieniu ksiazek ewolucja SF sama sie nasowa na jezeyk. Zauwazam ja w ilosci elementow SF w kazdej kolejnej ksiazce... u Verna jedynie lodz podwodna, u Wellsa trojnogi i Marsjanie (kreacja postaci SF - nowosc) a u Lema, przeniesienie calej akcji w przyszlosc - Ziemia za 50 lat, Kosmokreator oraz zupelnie nie znana planeta Wenus (nowosc w postaci globalnej kreacji swiata przedstawionego - SF )

mysle ze sie nada :) ale dzieki za komentarz

Terminus

  • Gość
Re: [M] Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #5 dnia: Marca 16, 2006, 04:34:47 am »
Ech no oczywiście że się nada. Jeśli chodzi o charakterystyki postaci, przejrzałeś temat "Akademia Lemologiczna [Astronauci]" ? Akurat ten odcinek Akademii się nie udał, bo wszyscy zasnęli nad tą książką z nudy, ale trochę informacji może tam się znaleźć.

pirxowa

  • Gość
Re: Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #6 dnia: Marca 16, 2006, 09:00:23 am »
Cytuj

duh, przepraszam bardzo ale nie wiem jak sie pisze Noble'a... moze Nobble'a Nobla (spolszczone).

Nie na tym chcialem sie jednak skupic ;)


Jesteś słodki...

Cytuj
gdy spojzalem na tematy prac maturalnych

Deckert

  • Gość
Re: [M] Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #7 dnia: Marca 16, 2006, 09:23:53 am »
Jeśli dobrze pamiętam, to statek kosmiczny w Astronautach nazywał się Kosmokrator a nie Kosmokreator - poprawcie mnie jeśli się mylę.

CU
Deck

pirxowa

  • Gość
Re: [M] Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #8 dnia: Marca 16, 2006, 12:09:38 pm »
No co tu dużo gadać. U mnie ten gość wyleciałby z matury z pałą.
Wątpię czy do maja coś mu się poprawi.
:P

Terminus

  • Gość
Re: [M] Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #9 dnia: Marca 16, 2006, 01:17:10 pm »
Heh może po prostu źle mu idzie pisanie na klawiaturze. Taki "syndrom błąkających się palców" itp.

Pazi

  • Gość
Re: Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #10 dnia: Marca 16, 2006, 03:39:17 pm »
Cytuj

Czy na maturze jeszcze ocenia się ortografię?


pirxowa zacytowales/as "laureat nagrody Noble'a" tak wiec domyslalem sie ze tam odnalazles/as blad ale twoje rozumowanie jest najwidoczniej bardziej zlozone.

Terminus: przejrze dzieki :)
« Ostatnia zmiana: Marca 16, 2006, 03:40:09 pm wysłana przez Pazi »

A-cis

  • Gość
Re: Astronauci - bohaterowie
« Odpowiedź #11 dnia: Marca 16, 2006, 07:36:46 pm »
Cytuj
twoje rozumowanie jest najwidoczniej bardziej zlozone.

Przy okazji masz nauczkę, że Kobieta zagadką jest  :)

Ale faktem jest, że tu się nie przepada za uproszczoną (czatową) pisaniną i więcej dobrej woli okazuje się osobom piszącym poprawnie.
Twoim plusem jest sposób reakcji :)