Autor Wątek: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)  (Przeczytany 57421 razy)

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #60 dnia: Listopada 19, 2010, 02:17:11 am »
Tu chyba jednak nie ma jak Lema obronić, ze ścisłego punktu widzenia krytyka tego zdania jest słuszna, nie poradzisz. Gwiazdozbiór owszem może funkcjonować jako jednostka orientacyjna - i funkcjonuje, bez wątpienia. Sęk w tym, że za cholerę nie ma sensu stwierdzenie "kwadrant gwiazdozbioru".

"Kwadrant gwiazdozbioru" wiecznie - jednak - żywy:
http://esensja.pl/komiks/publicystyka/tekst.html?id=10580
Tym razem służy za "uświęcające" alibi dla innych naukowych nonsensów i symbol wielkiej kosmicznej przygody (sic!).

(Brzmi to wszystko zresztą nieco jak rozwinięcie pirxowych rozważań o lubieniu złych książek SF.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

draco_volantus

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 1602
  • quid?
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #61 dnia: Listopada 19, 2010, 09:41:08 am »
Kwadrant gwiazdozbiou jest tak samo uzasadniony
jak i wykonanie finty po paradzie w kontrze na zamach z lewej
i odwrócenie impetu uderzenia przez obót połączony z odskokiem.

jak się nad tym zastanowić to sensu nie ma za grosz, ale fajnie się czyta,
trzeba być fizycznym wariatem żeby się czepiać Lema tego sformułowania.

i chciałem o raz drugi sprosotwać, że Lem umiał posługiwać się systemem binarnym,
tylko wydawca nie i dokonał korekcji sam na samo, samogwałt i adzinoko.
I want my coffee hot and best social media I was a part of brought back in my lifetime.

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #62 dnia: Lipca 13, 2012, 05:25:12 pm »
Znów coś tego o czym - wbrew tytułowi - w tym wątku gadaliśmy. Kontrowersje wokół tego, czy Lem miał rację, że kapitan Nemo był wyzyskiwaczem:
http://kompromitacje.blogspot.com/2011/11/sardynki-w-puszce-albo-o-powadze-liczb.html

(Tekst stawiający w/w tezę o rzeczonym kapitanie można znaleźć TU.)
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2017, 12:55:59 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #63 dnia: Lutego 10, 2015, 02:31:00 pm »
Zresztą, Lem miewał głupie wpadki.

Dyskutowaliśmy o lemowych wpadkach w latach 2008-2010 zasadniczo, a nikt z nas nie powołał się na bloga również w owych latach aktywnego:
https://bledylema.wordpress.com/

ps. Zacytuję inwokację ;) (dobra, wiem, że żadna to inwokacja, ale jak błędy, to błędy), którą blog się zaczyna:

"Stanisław Lem był – moim zdaniem – jednym z najciekawszym polskim pisarzem XX wieku, a zapewne i wszechczasów. Jednym z najbardziej zasłużonych Polaków XX wieku, do wagi jego dokonań dorastają dokonania może Marie Curie, Lutosławskiego, Szymanowskiego.
Zasłużył na większą sławę, niż ta, którą się cieszył (a cieszył się niemałą). Zasłużył na literackiego Nobla, którego nie dostał. Cóż, wiele z jego książek to dzieła językowo bardzo polskie, a etykietka pisarza SF, którą nosił z racji formy bardziej niż treści swych książek, też tu nie pomogła. W końcu sam miał o większości SF niskie mniemanie.
Ideały istnieją jednak tylko w bajkach dla dzieci, i Lem przy całej swej wiedzy, rozległości i głębokości zainteresowań, talencie, nie ustrzegł się rozmaitych błędów i omyłek. W przewrotnym hołdzie dla jego geniuszu, postaram się je tu powytykać.  Mając oczywiście na uwadze konwencje dzieł i intencje autora, tak jak je odgaduję. Innymi słowy, „atomy złota wielkie jak cztery pięście” z „Bajek robotów” tu się nie pojawią."
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #64 dnia: Stycznia 20, 2017, 11:28:29 am »
Zresztą, Lem miewał głupie wpadki.

Jeszcze jedna... Przeczytałem wczora "Cyberiadę" całą (z "Bajkami..." i resztą, kompletną i pełną, choć jeszcze o "Zagadkę" pełniejsza by być mogła), bo powtarzać ją sobie lubię. I cóż tam widzę we fragmencie Z dzieła Cyfrotikon, czyli o dewijacyach, superfiksacyach a waryjacyach serdecznych, tj. w opowiadaniu "O królewiczu Ferrycym i królewnie Krystali"?

W pierwszym zdaniu słowa:
Cytat: Lem
Król Panceryk miał córkę
Potem zaś:
Cytat: Lem
przyjmuje w pałacu, który podarował jej rodzic, król Aurancjusz
Oraz:
Cytat: Lem
Gdy zaś dotarli do granic aurancjuszowego królestwa

Dwojga imion ojciec tej Krystali (źle mi się kojarzy to imię, mówiąc nawiasem 8)) był, czy jak?


E. ;): Z tego co widzę, nie ja pierwszy tego Panceryka przyuważyłem. I on prac na swój temat się doczekał ;):
https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/1513/RP.2012.006,Krajewska.pdf?sequence=1
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2017, 03:43:08 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #65 dnia: Stycznia 20, 2017, 02:57:20 pm »
Cytuj
Dwojga imion ojciec tej Krystali (źle mi się kojarzy to imię, mówiąc nawiasem 8)) był, czy jak?
Może miała dwóch ojców? U Lema takie rzeczy się zdarzały  ;D

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #66 dnia: Stycznia 20, 2017, 03:17:05 pm »
Również dumałem nad taką opcją (w warunkach programowania potomstwa trudno przypisać jej awykonalność) ;), ale NIE. Praca którą post wyżej doedytowałem cytuje wprost słowa samego Mistrza, który przecina wszelkie domysły zwięzłym:

"„królewna ma tylko JEDNEGO ojca, króla Panceryka (błąd poprawiony w IV wyd. polskim)"

Oczywiście, pojawia się wobec tego pytanie dlaczego w cyfrantowym wydaniu "Cyberiady" nadal Aurancjusz straszy?
http://cyfrant.pl/cyberiada-stanislaw-lem-ebook/
I kolejne, za nim idące - czy błędy takie należy korygować czy - na swoistą pamiątkę - zostawić? (Nie wyobrażam sobie np. "Niezwyciężonego" zaczynającego się inaczej niż '"Niezwyciężony", krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru'.) A może jedne wpadki korygować, inne nie?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2017, 03:26:25 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #67 dnia: Stycznia 20, 2017, 03:54:07 pm »
Akurat pamiętasz to zdanie i zaraz byś wyłapał, że jest inne ;) ...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #68 dnia: Stycznia 20, 2017, 04:07:12 pm »
Za którymś z kolei - czyt. kilkudziesiątym - czytaniem... :P
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #69 dnia: Stycznia 20, 2017, 05:03:47 pm »

I kolejne, za nim idące - czy błędy takie należy korygować czy - na swoistą pamiątkę - zostawić? (Nie wyobrażam sobie np. "Niezwyciężonego" zaczynającego się inaczej niż '"Niezwyciężony", krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru'.) A może jedne wpadki korygować, inne nie?
To można wyjaśnić. To funkcjonuje jak kwadranty w Star Treku, tylko że w oparciu o granice gwiazdozbiorów a nie ich kształt a granice na Ziemskim nieboskłonie.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #70 dnia: Stycznia 20, 2017, 06:28:56 pm »
Co w zasadzie jest źle z tym tekstem w stopniu, że takowej nomenklatury nie mogłoby być?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #71 dnia: Stycznia 21, 2017, 04:03:03 pm »
@maziek

Nie podpuszczaj, przecież wiesz ;).

@MarcinK

Teoretycznie można sobie wyobrazić jakieś podziały Drogi Mlecznej oparte o położenie gwiazd poszczególnych gwiazdozbiorów na płaszczyźnie Galaktyki, albo - na wczesnym (acz znacznie bardziej zaawansowanym niż obecny) etapie ew. kosmicznej eksploracji - sposób podzielenia najbliższych galaktycznych okolic na jakieś geometryczne cudactwa, których podstawy będą stanowić granice konstelacji na pozornej sferze niebieskiej (którą wypadnie umownie "umiejscowić" tam, gdzie kończy się atmosfera), a wysokość - osiągi kosmolotów. Ale wydaje się to wszystko skrajnie naciągane (bo mało praktyczne). Znacznie prostszy był już, przywołany przez Ciebie, startrekowy sposób dzielenia na kwadranty (czyli ćwiartki, w tym wypadku) i sektory:


ps. Dane o położeniu - czyt. odległości od Ziemi - obiektów wchodzących w skład gwiazdozbioru Lutni (Lyra):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_gwiazd_w_gwiazdozbiorze_Lutni
I fajna mapka ;), z pomocą której można sobie to wszystko zwizualizować:
http://sci.esa.int/star_mapper/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #72 dnia: Stycznia 21, 2017, 04:19:48 pm »
Właśnie że nie. Jak wiadomo słowo konfident oznaczało całkiem niedawno zaufanego przyjaciela, któremu można się było zwierzyć. Obecnie wiadomo co oznacza. Skąd więc pewność, że kiedyś tam gwiazdozbiór nie będzie miał innego znaczenia niż obecnie (figura na dwuwymiarowej mapie nieba), czy też kwadrant nie będzie znaczyć czegoś innego (ćwierci)? Co prawda to jest tłumaczenie, którym literalnie wszystko można wytłumaczyć ;) , no ale...
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • YaBB Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16036
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Ukryty tekst w "Teście'' ??? (Opowiesci o pilocie Pirxie)
« Odpowiedź #73 dnia: Sierpnia 07, 2019, 10:57:26 am »
Ktoś się do wołowiny Tichego dobrał:
https://www.salon24.pl/u/zajtenberg/777815,stanislaw-lem-a-newton
(Sprzed dwóch lat, a dopiero teraz wpadłem.)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki