Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.


Wiadomości - qertuo

Strony: 1 ... 6 7 [8]
106
Hyde Park / Odp: Sprawy różnakie
« dnia: Lutego 16, 2009, 10:43:29 pm »
Zostałam właśnie uderzona podobieństwem okładki niemieckiego wydania Powrotu z gwiazd:

oraz okładki jednej z płyt zespołu Breaking Benjamin:


Czy ktoś z Was, drodzy Forumowicze, zna źródło tego zdjęcia?

107
DyLEMaty / Odp: Właśnie (lub dawniej) przeczytałem...
« dnia: Lutego 12, 2009, 05:43:20 pm »
Robiąc porządek w jednej z szafek natknęłam się na felietony Lema (wycięte swego czasu z tygodnika Przegląd). Jak się jednak szybko przekonałam, magazynowanie takich rzeczy w formie papierowej jest teraz już zbędne, gdyż na stronie archiwalnych numerów Przeglądu znaleźć można wszystkie felietony Mistrza (czyli od 2002 roku), wpisując jego imię i nazwisko jako szukane słowo.
Felietony te dotyczą wprawdzie głównie niegdysiejszych wydarzeń politycznych, ale może są tu chętni do czytania.

108
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Lutego 12, 2009, 11:34:26 am »
ja się wcale nie gniewam, a z krawatem to może się wstrzymaj bo to ani smaczne, ani zdrowe  ;)

------
(widzę, że mój nick jest dość kłopotliwy, więc krótkie wyjaśnienie - stanowi on po prostu (prawie) kolejne klawisze na klawiaturze)

109
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Lutego 11, 2009, 08:10:24 pm »
poniekąd czuję się odpowiedzialna za rozpętanie tego tematu, więc pozwolę sobie odpowiedzieć za Terminusa i zadośćuczynić Q i jego chęci poszerzania wiedzy.
Wytłumaczenie definicji wymiaru Hausdorffa na poziomie popularnonaukowym (nie będę oryginalna i po raz kolejny zacytuję tą samą książkę... z resztą warto przeczytać ją całą):
Cytuj
Rozważmy figurę "samopodobną", to znaczy taką, którą można przedstawić jako sumę mniejszych kawałków podobnych do niej w skali s. Przypuśćmy, że kawałków jest n. Szukamy liczby d takiej, by n=sd. Na przykład kwadrat możemy podzielić na 4 części dwukrotnie mniejsze; skala s=2, czyli 4=2d i d=2. Sześcian można podzielić na osiem takich części, a więc s=2 i mamy 8=2d, w związku z czym d=3. Tak określoną liczbę d nazywamy wymiarem fraktalnym (można zapisać, że d=logsn). (...) I tak dla fraktali liczba d nie jest całkowita. Np. dla dywanu Sierpińskiego jest równa log38=1,8928.., dla kostki Mengera log320=2,7268...



110
Lemosfera / Re: Ijon Tichy Gwiezdny Podróżnik
« dnia: Lutego 11, 2009, 05:27:33 pm »
mam pytanie, tak na marginesie.. jak powinno się wymawiać nazwisko Ijona? W Kongresie pan Ferency wymawia wyraźnie "Tiszy", tak, że słuchając swego czasu tego audiobooka doszłam do wniosku, że żyłam wcześniej w nieświadomości błędnie wymawiając jego nazwisko (bo przecież pan Ferency na pewno przed nagraniem zaczerpnął odpowiednich informacji..) a tu proszę, pan Stuhr mówi po prostu "Tichy".. więc?

111
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Lutego 07, 2009, 02:23:36 pm »
Bardzo wyczerpująca odpowiedź Terminusa nie pozostawia właściwie już nic do dodania w tej kwestii :)
.. jednak chciałam dodać, że zdecydowałam sie na przytoczenie tego w wątku pt. "Co wymyślił Lem... kompendium" ze względu na stwierdzenie dwóch matematyków (autorów książki), którym podsumowali przytoczony wcześniej cytat:
Cytuj
Tak oto, ponad dwadzieścia lat przed swoim narodzeniem posłużyły fraktale (co prawda w literaturze science fiction) do opisu idealnego piękna.
Teraz nikogo nie dziwi wykorzystanie matematycznych wzorów i komputerów do tworzenia dzieł sztuki, ale przeszło 50 lat temu nie było to chyba takie oczywiste.

112
Lemosfera / Odp: Co wymyślił Lem... kompendium.
« dnia: Lutego 05, 2009, 03:26:03 pm »
Lem wymyślił fraktale.

Właśnie jestem po lekturze "Bezmiaru matematycznej wyobraźni". Autorzy zwracają tam uwagę, że w jednym z fragmentów Obłoku Magellana znaleźć można opis fraktala - jako wygenerowanej za pomocą komputera kwintesencji piękna.
Chodzi konkretnie o ten fragment:
Cytuj
Powierzchnię wypełniał zawiły, powtarzający sie rytmicznie deseń. Nieskończona mnogość arabesek mrowiła się w oczach; każda rozpadała się na roje coraz drobniejszych i cała przestrzeń zabudowana wedle żelaznej konsekwencji praw wynikających z formuły, stanowiła tło, z którego występował w samym środku właściwy twór tej martwo zrodzonej kompozycji; puste, idealnie okrągłe białe koło.
A Obłok, powstały w latach pięćdziesiątych, wyprzedza o ok. 20 lat tworzone za pomocą komputerów fraktale (choć jak podkreślają autorzy, obiekty te znane są matematykom od ponad 100 lat, ale może nie jako uosobienie piękna..)

113
DyLEMaty / Odp: Właśnie zobaczyłem...
« dnia: Stycznia 29, 2009, 11:09:27 am »
właśnie zobaczyłam ilustracje do Kongresu futurologicznego..



..czyli jak radzić sobie z groźbą przeludnienia i braku przestrzeni

114
Lemosfera / Re: Kolekcja Gazety Wyborczej
« dnia: Stycznia 25, 2009, 07:29:38 pm »
Czy jest może w przyszłości planowane wydanie przynajmniej niektórych dzieł w formie audiobooków?

Ostatnio szczególnie doceniłam tę formę "czytania" w czasie długich podróży samochodowych i autobusowych.. do tego stopnia, że niedługo zacznę chyba porozumiewać się z ludźmi używając jedynie cytatów z "Kongresu futurologicznego". Szkoda, że jest to jedyna książka Mistrza w formie audio.

115
DyLEMaty / Re: jak to jest z tymi cząstkami?
« dnia: Stycznia 13, 2009, 11:41:09 pm »
ja w temacie cząstek dodam tylko, że TU można znaleźć pełną wersję książki "Boska cząstka" Leona Ledermana. Nie jest to wprawdzie najnowsza pozycja (może dzięki temu dostępna w internecie) ale czyta się z przyjemnością.

116
DyLEMaty / Re: Właśnie się dowiedziałem...
« dnia: Stycznia 12, 2009, 06:27:50 pm »
nie wiem czy ktoś już linkował urzeczywisnioną wersję "Do yourself a book" ...

117
Lemosfera / Re: waszym zdaniem...
« dnia: Stycznia 09, 2009, 03:58:39 pm »
nie wiem, czy po jednym zdaniu można już określać identyczność stylu wypowiedzi  ;) ale zdecydowanie nie jestem tą samą osobą, która podpisuje sie jako humbulumbu.

A jeszcze raz odnośnie komizmu w przekładach - znacie na pewno ten krótki niemiecki seral "Ijon Tichy - Raumpilot". Według opinii tej samej niemki, w tym serialu najzabawniejsze było stylizowanie Ijona Tichego na obcokrajowca (robi on błędy językowe typowe dla słowianina). Cały ten serial nie miał być oczywiście dokładna ekranizacją, ale tamta znajoma zdziwiła się, ze w książce nie ma nawet mowy o tym, że Ijon był Polakiem.

118
Lemosfera / Re: waszym zdaniem...
« dnia: Stycznia 09, 2009, 03:20:41 pm »
A w jakim stopniu, Waszym zdaniem, komizm lema zależy od języka, w którym książka jest napisana?
Kiedyś w rozmowie z niemką nabrałam wątpliwości, czy czytając przekłady książek Lema, można w pełni docenic jego kunszt.

Pozdrawiam powitalnie

Strony: 1 ... 6 7 [8]