Autor Wątek: Lemopedia w Waszych rękach!  (Przeczytany 62212 razy)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #30 dnia: Kwietnia 08, 2011, 08:57:40 pm »
zdjęcia poprawię, żeby można je było edytować, tylko muszę w tym celu zmienić szablon. a to trochę czasu wymaga. Można wykorzystać materiały dostępne na lem.pl, jednak nie byłoby dobrze, gdyby teksty się powtarzały, bo to pachnie duplicate content.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #31 dnia: Kwietnia 09, 2011, 03:16:50 pm »
Można wykorzystać materiały dostępne na lem.pl, jednak nie byłoby dobrze, gdyby teksty się powtarzały, bo to pachnie duplicate content.

Uhm...to sobie tak pomyślałam, że może miast tworzenia działu Works i kopiowania/pisania tego samego ciut inaczej - można utworzyć linki (tylko właśnie nie wiem czy wewnętrzne czy zewnętrzne?) do odpowiednich artykułów na lem.pl.
Np. żeby po kliknięciu na Astronauts lub na [1] tutaj:
http://lem.pl/wiki/index.php?title=Astronauts_Polish_Czytelnik_1967&redirect=no
- przenieść się tutaj: http://english.lem.pl/works/novels/astronauts
Tak sobie myślę, że prócz danych dotyczących wydania - fajnie przenieść się na krótki opis pozycji.

P.S. Terminus proszę Cię usuń "Olkepolkę" - chciałam zrobić str user (drugie podejście;) ) a wyszła osobna - przepraszam:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #32 dnia: Kwietnia 09, 2011, 03:29:27 pm »
Ok usunąłem.

No jeśli chodzi o Twoją sugestię - to i tak, i nie. Strony dotyczące książek na lem.pl są sympatyczne, szczególnie ciekawe są opinie Lema, ale zawartość każdej z nich jest zdecydowanie zbyt biedna. Wyobrażam sobie, że chciałbym (nawiązując do podanego przez Cięm przykładu Astronauten) wiedzieć znacznie więcej nt. tej książki niż to, że pierwszy raz wyszła w 1951, Lem nie chciał jej wznawiać, i napisał ją z 'powodów które do teraz rozumie ale ich już nie popiera' (nie każdemu w jakiejś tam Ugandzie, po przeczytaniu temu przyjdą do głowy magiczne cztery litery PZPR...).

To za mało. To raczej Lemopedia docelowo powinna być źródłem najpełniejszym, niech lem.pl linkuje do niej.

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #33 dnia: Kwietnia 09, 2011, 04:05:40 pm »
To za mało. To raczej Lemopedia docelowo powinna być źródłem najpełniejszym, niech lem.pl linkuje do niej.

O to właśnie...dlatego pisałam o Works i zalążkach artykułów z lem.pl.

Jeszcze coś mi przyszło do...miałam o tym już wcześniej napisać: main page - fajnie, tylko dlaczego nie ma linki, kategorii, hasła, strony - zwał jak zwał, ale po prostu informacji/notki bio -  pt Stanisław Lem? Chociaż przez kliknięcie na Lem w The Lem Encyclopedia...hmmm...
Quotes?Chyba wikiquotes nie wyczerpuje tematu;)
Mnóstwo roboty ::)

EDIT: hm...a "beresie" i Świat na krawędzi to editions czy lemology?Wg mnie editions - pytam, bo mogę wrzucić.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2011, 04:09:55 pm wysłana przez olkapolka »
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #34 dnia: Kwietnia 09, 2011, 04:14:33 pm »
Spoko, nie wszystko naraz. Wikipedia powstaje już naście lat i dopiero teraz jest imponująca. Istotnie, jest tu masa roboty, myślę że pierwsza rzecz to rozpropagowanie tej idei - sorry ale narazie jest dwoje tworzących zawartość:) Daleko tak nie zajedziemy:) Dlatego pytałem skrzata, czy dać ogłoszenie o dobrowolnym udziale także na forum angielskim, a nuż ktoś by chciał.
Powoli do przodu - byle nie do tyłu:)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #35 dnia: Kwietnia 09, 2011, 05:43:23 pm »
Jasne, jeno zapisuje co mi się rzuca w brakach;)
Wpisałam te "beresie' i Świat, ale mam wątpliwości, bo prawa autorskie są tam dzielone ze współautorami - najwyżej proszę mnie przenieść do sekcji gimnastycznej;)
Właśnie - dlaczego nie wrzucacie swoich książek? To najłatwiejszy dział:) Schody zaczną się przy pćmach i murkwiach  ::)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #36 dnia: Kwietnia 09, 2011, 08:38:22 pm »
Ze światową premierą Lemopedii (czyli z umieszczeniem informacji na english.lem.pl, facebooku, angielskiej części forum oraz zaproszeniami do lemologów) poczekajmy jeszcze kilka dni, bo wolałbym wcześniej wszystko przetestować i poprawić najważniejsze niedociągnięcia.

Terminus

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 770
  • AST-Pm-105/044 Uniwersalny Naprawczy
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #37 dnia: Kwietnia 10, 2011, 11:05:46 pm »
Zgoda, z tym że może kilka dni to za szybko. Pisząc zupełnie bez ironii - może parę miesięcy raczej:)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #38 dnia: Kwietnia 10, 2011, 11:53:40 pm »
Dodałem właśnie "Ciemność i pleśń" (skan okładki wrzucę innym razem, nie chcę już budzić domowników głośnym skanerem o tej porze ;)). Na angielskiej stronie lem.pl nie znalazłem tłumaczenia tytułu, więc sam wpisałem "Darkness and Mold". Czy dobrze zrobiłem? A jeśli nie to jak postępować w takim przypadku?

I co z opracowaniem korespondencji Lema "Listy albo opór materii"? Czy to też dodajemy i w którym dziale? I jak to przetłumaczyć? Nie chcę by jakoś karkołomnie to brzmiało po angielsku. EDIT: Na angielskiej lem.pl jest tłumaczenie tytułu. Ale problem czy umieścić to w Editions pozostaje. Co myślicie?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2011, 12:02:59 am wysłana przez tzok »

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #39 dnia: Kwietnia 11, 2011, 12:25:22 am »
Ja mam problem ze "Sknoconym kryminałem" - Skrzat obiecał listę właściwych tłumaczeń. Pewnie nic się nie stało, bo da się poprawić - w razie czego. Podobnie z umieszczeniem "Listów" w editions - spróbowałabym:)

Natomiast - po przejrzeniu paru wpisów - zauważyłam pewną rozbieżność. Otóż pierwsze 3 kategorie:
- tiltle
- original title
- English title
Ja zrozumiałam, że pierwszy to tytuł wpisywanego wydania - w naszym wypadku polski i po polsku, np niemiecki byłby tutaj po niemiecku. W sensie, że tylko wydanie angielskie ma tutaj być po angielsku.
Drugi i trzeci wiadomo: polski i angielski. Ot, taki szczegół.


Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

tzok

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 409
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #40 dnia: Kwietnia 11, 2011, 12:31:04 am »
Natomiast - po przejrzeniu paru wpisów - zauważyłam pewną rozbieżność. Otóż pierwsze 3 kategorie:
- tiltle
- original title
- English title
Ja zrozumiałam, że pierwszy to tytuł wpisywanego wydania - w naszym wypadku polski i po polsku, np niemiecki byłby tutaj po niemiecku. W sensie, że tylko wydanie angielskie ma tutaj być po angielsku.
Drugi i trzeci wiadomo: polski i angielski. Ot, taki szczegół.
Słuszna uwaga, dzięki! Dobrze, że padła stosunkowo wcześnie i nie trzeba będzie aż tak dużo poprawić :).

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 438
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #41 dnia: Kwietnia 11, 2011, 07:05:59 am »
Ciekawy pomysł. :) Zgłaszam się do dodania Dzieł Zebranych, jak tylko się pozbieram.

skrzat

  • YaBB Administrator
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 357
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #42 dnia: Kwietnia 11, 2011, 04:19:05 pm »
Ja mam problem ze "Sknoconym kryminałem" - Skrzat obiecał listę właściwych tłumaczeń. Pewnie nic się nie stało, bo da się poprawić - w razie czego. Podobnie z umieszczeniem "Listów" w editions - spróbowałabym:)

Natomiast - po przejrzeniu paru wpisów - zauważyłam pewną rozbieżność. Otóż pierwsze 3 kategorie:
- tiltle
- original title
- English title
Ja zrozumiałam, że pierwszy to tytuł wpisywanego wydania - w naszym wypadku polski i po polsku, np niemiecki byłby tutaj po niemiecku. W sensie, że tylko wydanie angielskie ma tutaj być po angielsku.
Drugi i trzeci wiadomo: polski i angielski. Ot, taki szczegół.

Lista zunifikowanych tytułów jest tutaj: http://lem.pl/lemopedia/Category:Titles

Brakuje jeszcze "Sknoconego kryminału" oraz "Wejścia na orbitę": lada moment powinny się pojawić.

Kwestię pierwszej pozycji w rekordzie bibliograficznym, czyli "title" dookreśliliśmy w Helpie. Przykładowy wzorcowy rekord można zobaczyć tutaj: http://lem.pl/lemopedia/Sterntageb%C3%BCcher_German_Suhrkamp_2009

Pojawiła się jeszcze jedna, dosyć istotna pozycja w rekordzie bibliograficznym: SERIA. Jest też nowy szablon, który pozwala na swobodną edycję okładki: http://lem.pl//lemopedia/Template:Editio1

Zgoda, z tym że może kilka dni to za szybko. Pisząc zupełnie bez ironii - może parę miesięcy raczej:)

Myślę, że lepiej wcześniej, niż później: co dwie głowy, to nie jedna ;-)

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6897
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #43 dnia: Kwietnia 11, 2011, 05:37:13 pm »
Cytuj
Jest też nowy szablon, który pozwala na swobodną edycję okładki: http://lem.pl//lemopedia/Template:Editio1

Hm...pokonało mnie to zdjęcie...ramka i podpis nie wskoczyły do strony z Astronautami:
http://lem.pl/lemopedia/Astronauts_Polish_Czytelnik_1967
tylko tutaj powstały 2 zdjęcia:
http://lem.pl/lemopedia/File:Astronauci_Polish_Czytelnik_1967_soft.jpg

Co robić? :-\
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

miazo

  • Juror
  • Senior Member
  • *****
  • Wiadomości: 438
  • Ken sent me.
    • Zobacz profil
Re: Lemopedia w Waszych rękach!
« Odpowiedź #44 dnia: Kwietnia 11, 2011, 06:35:13 pm »
Cytuj
Lista zunifikowanych tytułów jest tutaj: http://lem.pl/lemopedia/Category:Titles

Hmm, brakuje jeszcze następujących pozycji:

  • Katar
  • Kongres futurologiczny
  • Krótkie zwarcia
  • Lata czterdzieste. Dyktanda
  • Pamiętnik znaleziony w wannie

?

Pytam, bo nie chcę wyskakiwać z własnym tłumaczeniem...