Autor Wątek: Gry najlepszym nośnikiem idei?  (Przeczytany 15097 razy)

MarcinK

  • Full Member
  • ****
  • Wiadomości: 108
    • Zobacz profil
Gry najlepszym nośnikiem idei?
« dnia: Maja 01, 2018, 01:53:20 pm »
Wiele osób uważa że narracja w grach wideo ogranicza się do cutscenek a co za tym idzie nie różni się niczym od narracji filmowej. Otóż nie. Gra jako pozwala dużo bardziej zagłębić w przedstawianą historię. Oglądając film lub czytając książkę (nawet pisaną w pierwszej osobie) pozostajemy nadal biernym obserwatorem wydarzeń, w grze mamy wpływ na to co się dzieje. Przy umiejętnym reżyserowaniu gracz nie zauważa momentu rozpoczęcia się cutscenki i utraty kontroli nad postacią (dobrym przykładem jest The Last of Us), a co za tym idzie nie traci "synchronizacji" z postacią. Kolejnym krokiem jest wplecie historii i idei bezpośrednio w rozgrywkę. W niektórych grach jak Metal Gear Solid wrogowie mówią podczas walki, czasem kierując się bezpośrednio do gracza. W klasycznych RPGach pokroju Gothica gdzie nie ma prostego dziennika zadać jesteśmy zmuszeni do słuchania wszystkich dialogów by wiedzieć co mamy zrobić.
Dalej należy dać graczowi możliwość decyzji często odwołujących się do jego moralności. W nowszych grach bardzo rzadko zdarza się że wybory gracza odbierają mu dostęp do części zawartości, wyjątkiem jest Wiedźmin 2 posiadający dwie niezależnie ścieżki fabularne. Zabieg ten był dużo częstszy w starszych tytułach takich jak Gothic 2 czy Planescape Torment, w którym nawet nasza przegrana posiadała duży bagaż moralny. Każdorazowe odrodzenie bohatera wiązało się ze śmiercią przypadkowej osoby która prześladowała nas jako widmo. Prawdopodobnie  Kojima inspirował się tym przy tworzeniu Metal Gear Solid 3 gdzie  w starciu z The Sorrow spotykamy dusze zabitych wcześniej przeciwników, całkiem nieźle jak na liniową grę.


Jak widać możliwości są, reszta zależy tylko od tego czy twórcy będą chcieli i dadzą radę je wykorzystać.

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #1 dnia: Maja 03, 2018, 05:33:40 pm »
Wiesz, wydaje mi się, że trochę (parę dekad, jeśli nie dłużej) za wcześnie na zakładanie tego wątku. Dziś, gdy mamy gry z fabułą zepchniętą do wspomnianych cutscenek i/lub zredukowaną do dokonywania wyborów w przerwach pomiędzy kolejnymi jatkami (a czasem i kopulacjami), a znów cRPG-i z rozbudowaną warstwą dialogową wypadają sztywno i nienaturalnie, bo zamiast skupić się na rozmowie musi się człowiek naklikać, trudno stawiać taką tezę. Ale jak technologia pójdzie do przodu, a i scenariusze gier zostaną rozbudowane (bo możliwości na to pozwolą) chętnie wrócę do rozmowy. Jak dożyjemy... ;)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #2 dnia: Września 16, 2018, 09:46:14 am »
Takie pytanko... Miał kto z Was (zwł. Ty, Autorze wątku ;) ) do czynienia z grą komputerową Elea? Jej twórcy chwalą się, że Lemem (i nie tylko) inspirowana:
https://www.gry-online.pl/gry/elea/z74667
Ciekaw jestem zwyczajnie ile z tego Lema tam przetrwało...
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #3 dnia: Października 04, 2018, 07:18:45 pm »
@MarcinK

Jak już Lynch za gry się bierze, to może i masz rację, że jest to medium rozwojowe i - już dziś - zdolne wydawać zadowalające artystycznie owoce...
https://collider.com/twin-peaks-vr/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwca 11, 2019, 03:32:00 pm »
Mamy obszerniejszy zwiastun wzmiankowanego przez MarcinaK Death Stranding:

Oraz trailer Cyberpunka 2077 robionego przez studio Projekt RED od Wiedźmina na gibsonowskich motywach (nawet Kijanka ;) Reeves w tym drugim wystąpił):


Jak na nie patrzę, to dochodzę do wniosku, że na zadowalające gierczane adaptacje szczytowych dzieł Lema może jeszcze za wcześnie, ale za rewolwerówki typu grzędowiczowego swobodnie można się już brać. (Niech tylko coś wymyślą, żeby mechanika - te wszystkie paski i menu - przestała narrację rozwalać.)
« Ostatnia zmiana: Czerwca 11, 2019, 05:39:13 pm wysłana przez Q »
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #5 dnia: Października 31, 2019, 01:29:15 am »
Następny ośmiominutowy trailer Death Stranding:

(Wciąż mi się podoba, i nadal nie wiem ossochodzi ;).)
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudnia 10, 2019, 01:13:53 am »
Cytuj
Lynch za gry się bierze

I nie wiem, czy nie przechwaliłem przedwstępnie, magii nazwiska uległszy:
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

derstly001

  • YaBB Newbies
  • **
  • Wiadomości: 1
  • Byle do przodu
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #7 dnia: Stycznia 24, 2020, 10:56:53 am »
Takie pytanko... Miał kto z Was (zwł. Ty, Autorze wątku ;) ) do czynienia z grą komputerową Elea? Jej twórcy chwalą się, że Lemem (i nie tylko) inspirowana:
https://www.gry-online.pl/gry/elea/z74667
Ciekaw jestem zwyczajnie ile z tego Lema tam przetrwało...
Ja próbowałam grać, ale wytrwałam 30 minut i wyłączyłam, więc ciężko powiedzieć ile tam jest Lema
Odwaga jest to wiedza o tym, czego się bać, a czego nie

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwca 18, 2020, 11:39:20 am »
Chyba znaleźliśmy się na etapie przekraczania Rubikonu... Chcą wziąć grę This War of Mine na listę lektur, co prawda nadobowiązkowych:
https://polygamia.pl/this-war-of-mine-na-liscie-lektur-szkolnych-taki-pomysl-ma-rzad/
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwca 19, 2020, 12:55:22 am »
Chyba znaleźliśmy się na etapie przekraczania Rubikonu... Chcą wziąć grę This War of Mine na listę lektur, co prawda nadobowiązkowych:
https://polygamia.pl/this-war-of-mine-na-liscie-lektur-szkolnych-taki-pomysl-ma-rzad/
Jaja jak Beretty! To moj bratanek, wspoltworca gry. Te postacie w grze to wlasnie tworcy i ich najbliżsi.

« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2020, 02:39:11 pm wysłana przez liv »

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwca 19, 2020, 01:34:58 am »
Jak tym razem nie podpuszczasz ;), to pogratuluj bratankowi :).
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13344
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwca 19, 2020, 07:56:31 am »
Ciekawe, może sobie kupię i zagram? Choć z drugiej strony jak ma być lekturą to pewnie nie ma tam seksu, przekleństw i przemocy?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Q

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 16003
  • Jego Induktywność
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwca 19, 2020, 10:30:21 am »
Rzuć okiem i sam sprawdź co tam jest ;):


Pełny gejmplej też się znajdzie (choć tak długi, że lepiej - po prostu - zagrać, niż oglądać w całości ;) ):
https://www.youtube.com/playlist?list=PL8CdCzUQm39eSutGF2Q2KYsA07zeNCDE_
"Wśród wydarzeń wszechświata nie ma ważnych i nieważnych, tylko my różnie je postrzegamy. Podział na ważne i nieważne odbywa się w naszych umysłach" - Marek Baraniecki

NEXUS6

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2878
  • MISTYK WYSTYGŁ, WYNIK: CYNIK
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwca 19, 2020, 02:13:32 pm »
Jak tym razem nie podpuszczasz ;), to pogratuluj bratankowi :).
Ja nigdy nie podpuszczam  :)  To jego zona:

To jeszcze mu zrobie reklame. Teraz ma swoja firme i zrobil to:
https://youtu.be/oVW6tcy5z_I
A ostatnio to:
https://m.youtube.com/watch?v=JydKvlVG1wk&t=56s
« Ostatnia zmiana: Czerwca 19, 2020, 02:31:52 pm wysłana przez NEXUS6 »

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Gry najlepszym nośnikiem idei?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwca 19, 2020, 02:45:42 pm »
No, co za utalentowana rodzinka  8)
Cytuj
Chcą wziąć grę This War of Mine na listę lektur, co prawda nadobowiązkowych:
Ciekawe z jakiego przedmiotu, bo chyba nie z.... o, nieeee...biedne polonistki!  ;D
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana