Autor Wątek: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]  (Przeczytany 201196 razy)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #135 dnia: Września 09, 2012, 10:10:18 am »
Term, merytorycznie, jestem w tym samym punkcie, co przed Twoim ostatnim postem, a po ludzku jest mi przykro.

Hoko, ale czy coś więcej od koncepcji Macha? Bo ta została porzucona.

A nie wiem, bo ostatnimi czasy trochę sobie tematykę odpuściłem, ale nawet jak nie Mach, to chyba i tak do końca nie wiadomo, jaka jest natura bezwładności.

Tak jeszcze odnośnie tego ruchu - skoro Term chce definicji, to najpierw wypadałoby mieć definicję ruchu - czy nie idzie po prostu o przemieszczenie się? Jeśli tak, to w dowolnej pustce można sobie przecie wyznaczyć arbitralnie współrzędne, więc na gruncie teorii ruch jest jak najbardziej możliwy, o ile nastąpi przesunięcie "widziane" z zewnątrz. Natomiast może być nie do wykrycia z "punktu widzenia" poruszającego sie obiektu, ale to juz jest kwestia tych wszystkich praktycznych właściwości świata, co do niektórych nie jestesmy w stanie stwierdzić faktycznego stanu rzeczy, więc i niemożliwy jest w tym względzie jednoznaczny osąd.

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #136 dnia: Września 09, 2012, 10:42:02 am »
Pożytki z drugiego śniadania.

Robimy eksperyment - nie znam się na tematyce jakoś dogłębnie, więc może to byc nie do końca ścisłe, ale chyba niuanse da się dopracować, żeby dało się to przeprowadzić.
Bierzemy dwa lasery, jeden umieszczamy na dziobie statku, drugi z tyłu, kierujemy je tak, by wiązki przecięły sie gdzieś poza statkiem. Światło modulujemy w taki sposób, by przy przecięciu wiązek uzyskać interferencję, którą będzie można zaobserwować. Jeśli tak się stanie, to mamy dowód, że światło w pustej przestrzeni porusza się. Jeżeli tak, to i statek musi się poruszać, bo doznaje laserowego odrzutu.  :)

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #137 dnia: Września 09, 2012, 11:26:01 am »
 :)
Musisz podać składniki. Tego śniadania.
Jestem zainteresowany tym "laserowym odrzutem". 8)
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2012, 11:28:14 am wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #138 dnia: Września 09, 2012, 11:43:36 am »
Głowy nie dam, że to działa
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nap%C4%99d_fotonowy

Ale nawet jakby nie, to i tak mamy dowód, że światło się porusza i wychodząc od tego, można myśleć nad innym dowodem :)

Na drugie śniadanie były dwa jabłka  :)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #139 dnia: Września 09, 2012, 11:54:55 am »
Coś tu jest pomieszane z poplątaniem. Że działa w ogóle, ponieważ fotony mają pęd, dowiedziono eksperymentalnie koło przełomu wieków (doświadczenie z "wiatraczkami" np.). A to jest chyba rozwiązanie "inżynierskie" jak to w praktyce lepiej wykorzystać.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #140 dnia: Września 09, 2012, 12:26:21 pm »
To nas interesuje, że działa w ogóle. Więc jeśli reszta się zgadza...  :)

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #141 dnia: Września 09, 2012, 12:31:11 pm »
Notabene, można by to chyba wykorzystać do wykrywania ruchu jako takiego, nie tylko powodowanego odrzutem - jeśli statek będzie się poruszał (np napędzany zwykłymi silnikami), to punkt interferencji (ewentualnie przesunięcie fali) chyba będzie w innym miejscu, niż w przypadku statku nieruchomego czy poruszającego się wzdłuż wypadkowej sił odrzutu fotonowego.
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2012, 12:35:07 pm wysłana przez Hokopoko »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #142 dnia: Września 09, 2012, 01:50:36 pm »
Przy podanych założeniach (100 g) statek nie będzie układem inercjalnym, czego wykrycie byłoby na jego pokładzie banalnie proste, a to że nie jest takim układem w świetle STW jak i OTW jednoznacznie świadczy, że się porusza ruchem niejednostajnym - o ile, co zaznaczyłem, jest pewne, że przyspieszenie nie jest grawitacyjnym. Zasadniczo, ideowo, jest to tożsame (jak i lasery itd.) z "wyrzuceniem boi" czyli z pomiarem ruchu obiektu w układzie wsp. związanym z rakietą. Jedynie ruchu jednostajnego prostoliniowego nie dałoby się wykryć bez zewnętrznego, niezwiązanego z rakietą punktu odniesienia .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #143 dnia: Września 09, 2012, 01:54:10 pm »
A ruch jednostajny nie wpłynie na modulację światła (dopplery itp)?

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #144 dnia: Września 09, 2012, 01:57:03 pm »
Ale gdzie siedzi obserwator? Jeśli w rakiecie to nie, a jeśli we wszechświecie (i rakieta porusza się względem niego) - to po co lasery ;) ?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #145 dnia: Września 09, 2012, 02:02:17 pm »
Obserwator w rakiecie widzi interferencję zmodulowanych fal - jedna fala idzie z dziobu statku (ucieka, rozrzedzona), druga, z rufy, niejako za statkiem goni (zagęszczona) - nie wiem, jak to będzie ze światłem, ale w przypadku innych fal efekt chyba byłby jakiś.

Nie idzie o prędkość fali, ale o modulację niskiej czestotliwości nałożoną na tę falę.
« Ostatnia zmiana: Września 09, 2012, 02:05:12 pm wysłana przez Hokopoko »

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #146 dnia: Września 09, 2012, 02:08:06 pm »
Jeśli rakieta porusza się ruchem jednostajnym a lasery są do niej przytwierdzone to nic nie będzie, zresztą z głośnikami też by nie było. Konieczny jest ruch źródła względem obserwatora.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #147 dnia: Września 09, 2012, 02:42:06 pm »
No, chyba tak. Czymś trzeba strzelić na zewnątrz.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #148 dnia: Września 09, 2012, 02:51:28 pm »
Też nic nie da, bo wykryjesz tylko ten ruch, który nadasz obiektowi wystrzelonemu (plus "kopnięcie" od wystrzelenia). Przy ruchu jednostajnym to jest nierozstrzygalne, co niejako jest innym sformułowaniem I zasady dynamiki Newtona. Tak mi się wydaje, że w pustym poza rakietą wszechświecie stwierdzenie ruchu jednostajnego rakiety byłoby fundamentalnie niemożliwe.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2950
    • Zobacz profil
Re: Akademia Lemologiczna [Powrót z gwiazd]
« Odpowiedź #149 dnia: Września 09, 2012, 03:12:14 pm »
A jak będą dwa obiekty i jeden będzie sie poruszał jednostajnie, to też nie da się ustalić który. A jak oba jednostajnie, ale nie równolegle?