Autor Wątek: Fakty medialne  (Przeczytany 481131 razy)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #450 dnia: Września 24, 2012, 09:47:47 am »
@ Maziek
1. Trochę mnie smuci, że po przeczytaniu mych (dedykowanych Ci) punktów 1-5 nie odnosisz się do nich prawie wcale.
2. Amber Gold jest gremialnie oraz jednoznacznie przedstawiana jako jedno wielkie oszustwo, a przynajmniej jako afera. Moim zdaniem nie ma ku temu dostatecznych podstaw - twardych, weryfikowalnych, z wysłuchaniem drugiej strony. Pozbawić kogoś wolności i oskarżyć o czyn zagrożony piętnastoma laty mamra - to nie w kij dmuchał.
3. Bez względu na to, jak okaże się, że jest, NA PEWNO jest (a raczej było) tak, że sprawa wywołała zupełnie wyjątkowe (na tle innych) zainteresowanie mediów, społeczeństwa i klasy (PsB*) politycznej oraz zaangażowanie instytucji państwa, z jego konstytucyjnymi organami włącznie (rząd, parlament, prezydent). Prawdę powiedziawszy, co do rozmiarów i natężenia rozgłosu i sensacji  tzw. afera Amber Gold wydaje mi się absolutnie bezprecedensowa, w każdym razie po Okrągłym Stole.
4. Jeszcze jedno mi się przypomniało. Media miały bardzo za złe panu Plichcie, że nie ujawnia mechanizmu/sposobu zarabiania przez siebie pieniędzy. No, ale jeśli jest człowiekiem uczciwym, to trudno mu się dziwić, że nie chce pokazać lokalizacji żyły złota, do której się dokopał. Przypominam, że niespełna dziesięć lat temu sejmowa komisja usiłowała dowiedzieć się, na czym konkretnie polegało śledztwo dziennikarskie, które przez pół roku od wiadomego przestępstwa uniemożliwiało redakcji "Gazety Wyborczej" zawiadomienie o nim prokuratury - na co uczciwy nadredaktor Michnik odpowiadał bez zająknienia, iż nie ujawni szczegółów, ponieważ wtedy inne redakcje skorzystałyby z tych bezcennych i unikatowych warsztatowych umiejętności dziennikarzy śledczych z Czerskiej. [Uwaga: gdybyś mnie teraz spytał o link do słów Michnika, to nie mam, ale słyszałem i widziałem to na własne uszy i oczy oraz mogę przypuszczać, że to jest w sejmowym archiwum]
Staszek
--------------
*mała wedlowska za odszyfrowanie tego skrótu...

Last edit}:
Cytuj
Art.171 Kary za prowadzenie działalności bez zezwolenia
1. Kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3.
 
http://wyborcza.pl/1,75248,12538385,Parabanki_padaja.html
Cytuj
...Obecnie jest ich ponad 7,2 tys., zaś wartość ich roszczeń wynosi astronomiczne 354 mln zł....

1. Jak Wasza Globalna Mość myśli: skąd autorzy mają te informacje i na ile one są zgodne z rzeczywistością? Sprawdziłem i wyszło mi, że w tekście nie ma nic, jak Ty to ujmujesz, "na podparcie ich tezy".
2. Czy przyjmowanie pieniędzy w celu zakupu złota oraz przechowywanie tego złota jest "gromadzeniem środków pieniężnych (...) w celu obciążania tych środków ryzykiem"?
sługa
VOSM
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 02:43:04 pm wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

Hoko

  • Juror
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 2949
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #451 dnia: Września 24, 2012, 06:47:56 pm »
Ja z innej beczki. Jak można sprawdzić taką sztabkę złota, czy ona faktycznie cała złota - bez jej, powiedzmy, nawiercania? Bo tak mi się przypomniało, jak K. Puchatek zastanawiał się, czy w garnczku na dnie nie ma czasem sera zamiast miodu  ::)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #452 dnia: Września 24, 2012, 06:54:07 pm »
1. Trochę mnie smuci, że po przeczytaniu mych (dedykowanych Ci) punktów 1-5 nie odnosisz się do nich prawie wcale.
Mogę się jedynie pocieszać, że jest Ci tylko trochę smutno - ale co, gdzie? Jakie dedykowane mi 5 pkt. - z chęcia poczytam, dawno mi nikt nic nie dedykował - czy coś przeoczyłem? Od razu się usprawiedliwiam, że jestem strasznie zapracowany i proszę o wybaczenie oraz podanie linka.

Cytuj
2. Amber Gold jest gremialnie oraz jednoznacznie przedstawiana jako jedno wielkie oszustwo, a przynajmniej jako afera. Moim zdaniem nie ma ku temu dostatecznych podstaw - twardych, weryfikowalnych, z wysłuchaniem drugiej strony. Pozbawić kogoś wolności i oskarżyć o czyn zagrożony piętnastoma laty mamra - to nie w kij dmuchał.
Druga strona została wysłuchana w prokuraturze, chyba ze dwa razy. Nie widzę niczego odmiennego w sposobie informowania społeczeństwa w tej aferze czy innej - co to byłyby dla Ciebie twarde podstawy jeśli nie aresztowanie, oświadczenia prokuratury że postawiono zarzuty (wydaje mi się, że pisze się jakie) oraz (prokuratury) o tym, jaką  wysokość roszczeń dotychczas zgłosili poszkodowani. To ja mogę ponowić pytanie - czy stawiasz tezę wszechspisku Baństwa? Poprzednio byłeś wręcz zdziwiony taką sugestią, jednak jeśli prokuratura robi to co robi zupełnie bezpodstawnie - to czym to tłumaczyć jak nie spiskiem Baństwa?

Cytuj
3. Bez względu na to, jak okaże się, że jest, NA PEWNO jest (a raczej było) tak, że sprawa wywołała zupełnie wyjątkowe (na tle innych) zainteresowanie mediów, społeczeństwa i klasy (PsB*) politycznej oraz zaangażowanie instytucji państwa, z jego konstytucyjnymi organami włącznie (rząd, parlament, prezydent). Prawdę powiedziawszy, co do rozmiarów i natężenia rozgłosu i sensacji  tzw. afera Amber Gold wydaje mi się absolutnie bezprecedensowa, w każdym razie po Okrągłym Stole.
Na czym opierasz to przeświadczenie? Mi się wydaje zupełnie zwykłą aferką, która już dawno by zgasła, gdyby nie to, że tak zwana opozycja ją rozdmuchuje i że Pan Bóg poskąpił jkiejś innej, czy jakiejś katastrofy odpowiedniej, żeby tak ze 100 osobom ręce poobrywało, czy coś. Ale już obecnie mało kto o tym pisze. Wchodzę żeby nie być gołosłownym na gazeta.pl - nic (ale jest o najmroczniejszym kocie na świecie i kolejnym ślubie stulecia z prezydentówna w roli głównej, i jeszcze jak całują zakonnice, chyba poczytam...). Wprost.pl? Nic. Ale jest, że Wrona nie wcisnął bezpiecznika i o ostatnich wykopkach po cmentarzach, no oczywiście o zlocie Kaczyńskiego też jest. Rzepa? Nic. Gazeta Polska? Nie same wykopki i deliberacje ile naszej Anny jest w Annie... Twoja teza pada, cóż to za afera, co nie przebija się po ilu? 2 miesiącach przez "Magdę Gessler i jej wzdęcia" (Wprost, zaraz pod spodem można przeczytać, jeśli kto ma wątpliwości, że chodzi o pierdzenie a nie o literówkę jakąś).

Cytuj
4. Jeszcze jedno mi się przypomniało. Media miały bardzo za złe panu Plichcie, że nie ujawnia mechanizmu/sposobu zarabiania przez siebie pieniędzy. No, ale jeśli jest człowiekiem uczciwym, to trudno mu się dziwić, że nie chce pokazać lokalizacji żyły złota, do której się dokopał. Przypominam, że niespełna dziesięć lat temu sejmowa komisja usiłowała dowiedzieć się, na czym konkretnie polegało śledztwo dziennikarskie, które przez pół roku od wiadomego przestępstwa uniemożliwiało redakcji "Gazety Wyborczej" zawiadomienie o nim prokuratury - na co uczciwy nadredaktor Michnik odpowiadał bez zająknienia, iż nie ujawni szczegółów, ponieważ wtedy inne redakcje skorzystałyby z tych bezcennych i unikatowych warsztatowych umiejętności dziennikarzy śledczych z Czerskiej.
No wiesz, facet twierdzi, że gwarantuje kasę - to myśląc podobnie jak Cetarian media pytają. A cóż w tym dziwnego?

Cytuj
Art.171 Kary za prowadzenie działalności bez zezwolenia
1. Kto bez zezwolenia prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu środków pieniężnych innych osób fizycznych, prawnych lub jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, w celu udzielania kredytów, pożyczek pieniężnych lub obciążania ryzykiem tych środków w inny sposób, podlega grzywnie do 5 000 000 złotych i karze pozbawienia wolności do lat 3.
Tzn. co , nie ma takiego paragrafa?

Cytuj
...Obecnie jest ich ponad 7,2 tys., zaś wartość ich roszczeń wynosi astronomiczne 354 mln zł....
1. Jak Wasza Globalna Mość myśli: skąd autorzy mają te informacje i na ile one są zgodne z rzeczywistością? Sprawdziłem i wyszło mi, że w tekście nie ma nic, jak Ty to ujmujesz, "na podparcie ich tezy".
Ostatni wydźwięk z ust prokuratury jaki nausznie słyszałem, to, jak już pisałem, zbliżanie się do kwoty 300 mln, przy czym liczba ludzi też byłą podana, ale nie pomnę. Dalej się tym nie interesowałem.
Cytuj
2. Czy przyjmowanie pieniędzy w celu zakupu złota oraz przechowywanie tego złota jest "gromadzeniem środków pieniężnych (...) w celu obciążania tych środków ryzykiem"?
Może zacznijmy od tego, że jeśli środki były przyjmowane na zakup złota i jego przechwoywanie - to gdzie jest to złoto, półtorej tony złota najmniej? Odwracając, to jeśli jak piszesz (ja od razu mówię, że nie czytałem umów, jakie P. zawierał z klientami) złoto miało być z tych pieniędzy kupowane i go nie ma - to albo nigdy go nie było nie było (p. -> oszust), albo ktoś je ukradł. Jeśli tym kimś nie był P. - to wracamy do wszechspisku, tak? Uważasz, że był wszechspisek Baństwa, które skręciło półtorej tony złota najmniej?

Jak można sprawdzić taką sztabkę złota, czy ona faktycznie cała złota - bez jej, powiedzmy, nawiercania? Bo tak mi się przypomniało, jak K. Puchatek zastanawiał się, czy w garnczku na dnie nie ma czasem sera zamiast miodu  ::)
Ciekawe pytanie, sam się kjakiś czas temu zastanawiałem, czysto teoretycznie. Nie wiem jednak, ile kosztowałyby zamienniki, w grę z pierwiastków wchodzi zdaje się tylko iryd, osm, platyna i pluton. Dwa ostatnie to na pewno drożej wyjdzie podrabianie, nie wiem jak osm i iryd. Nie mam pojęcia, może jakas defektoskopia, ale czy taka sztabka zupełnie nie ekranuje? Myślałem też o badaniu przewodności elektrycznej albo rozszerzalności cieplnej. Wreszcie wykorzystanie faktu, że złoto jest najbardziej kowalne, może pomiar akustyczny dźwięku uderzenia np. kulki stalowej?

P.S. - widać, że z osmu i irydu opłacałoby się podrabiać, mieszając go np. z ołowiem i dając do pozłoty ;) ...
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 07:22:36 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #453 dnia: Września 24, 2012, 08:04:44 pm »
Maźku Kochany, czy jesteś pewien, że napisałeś to, co chciałeś napisać? Że, np., nie poniosły Cię chwilowe emocje, nie pomyliłeś się, nie przesadziłeś zbytnio, nie napisałeś inaczej niż zamierzałeś etc.? Panie, rzeknij jeno słowo (tak-nie), a będzie uradowana dusza moja :-)
sługa
Staszek
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #454 dnia: Września 24, 2012, 08:15:13 pm »
Każda Twoja następna odpowiedź, po mojej kolejnej, skłania mnie do idących coraz dalej przypuszczeń, stopniowo przechodzących w niezbitą pewność, że lepiej było się w ogóle nie odzywać i trzymać gębę na kłódkę, kiedy S.R. wziął coś na celownik i mimo uników wciąż krzyż trzyma w punkcie...

Ale cóż...

NIE. Tu i ówdzie trochę pojechałem sienkiewiczowsko, - ale co do ogółu - to NIE. Czekam na cios łaski.

Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #455 dnia: Września 24, 2012, 08:25:53 pm »
Nie wiem jednak, ile kosztowałyby zamienniki, w grę z pierwiastków wchodzi zdaje się tylko iryd, osm, platyna i pluton.
Jest jeszcze wolfram - prawie taka sama gęstość a całe rzędy wielkości tańszy. I owszem, bywały oszustwa z wykorzystaniem złotych sztabek z wolframowym rdzeniem.
Niestety, nie mam pojęcia jak takie coś nieinwazyjnie wykryć.

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #456 dnia: Września 24, 2012, 08:33:56 pm »
Wolfram jest jednak lżejszy - a więc sztabka będzie lżejsza przy tych samych rozmiarach. Niewiele, ale wydaje mi się, że do wykrycia za pomocą menzurki i dobrej wagi. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile będzie "rdzenia". Ale dużo wolframu plus nieco osmu czy irydu i pozłota - i wszystko będzie się  zgadzać. Przyszedł mi jeszcze do głowy moment bezwładności, jako zależny od rozkładu masy w obiekcie.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #457 dnia: Września 24, 2012, 08:49:38 pm »
Nie sprawdzałem.
Z informacją , jak ze złotem
 Czasem bywa
 fałszywa. ;)
http://www.bibula.com/?p=19304
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 08:51:50 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Mariusz

  • Juror
  • YaBB Newbies
  • *****
  • Wiadomości: 44
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #458 dnia: Września 24, 2012, 09:01:46 pm »
Wolfram jest jednak lżejszy - a więc sztabka będzie lżejsza przy tych samych rozmiarach. Niewiele, ale wydaje mi się, że do wykrycia za pomocą menzurki i dobrej wagi. Oczywiście wszystko zależy od tego, ile będzie "rdzenia". Ale dużo wolframu plus nieco osmu czy irydu i pozłota - i wszystko będzie się  zgadzać. Przyszedł mi jeszcze do głowy moment bezwładności, jako zależny od rozkładu masy w obiekcie.
Różnica to 0.25% - dobra waga wykaże, ale czy menzurka?
Zresztą, idealnie czyste złoto rzadko się spotyka, w praktyce to różne stopy o różnych gęstościach.
Największe nadzieje wiązałbym z metodami akustycznymi - przy takiej różnicy twardości powinny też być jakieś różnice w rozchodzeniu się fali dźwiękowej, cyfrowa symulacja takiej fali to nic nowego, jakiś młoteczek + matryca mikrofonów + odpowiedni program...

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #459 dnia: Września 24, 2012, 09:25:14 pm »
Redakcja prosi, by nie dokonywać skrótów, lecz jakże ich nie dokonywać, skoro tekst Lecha Maziakowskiego liczy tuzin stron znormalizowanego maszynopisu (1800 znaków na stronę w czasach prl)...
Nadto mam wrażenie, że ten autor jest żydożercą.
VOSM
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #460 dnia: Września 24, 2012, 09:46:11 pm »
Różnica to 0.25% - dobra waga wykaże, ale czy menzurka?
Zresztą, idealnie czyste złoto rzadko się spotyka, w praktyce to różne stopy o różnych gęstościach.
Nie wiem, ja tylko teoreticznie. Wyczytałem, że typowa sztaba złota to circa 12,5 kg czyli objętość 0,6* tyś cm3 z hakiem, z tego 2.5 promila to kole 1,5 cm3. No to wydaje mi się, że przy zachowaniu pewnego reżimu można spokojnie, 1/10 czy 1/100 tej objętości wykryć. Ze stop to fakt, że to miesza, teoretycznie w sztabach powinno być złoto czyste elektrochemicznie chyba.

Tfu, cyferki mnie się rozbiegały. Pa, idę spać.
« Ostatnia zmiana: Września 24, 2012, 09:53:42 pm wysłana przez maziek »
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #461 dnia: Września 24, 2012, 11:35:34 pm »
Cytuj
Nadto mam wrażenie, że ten autor jest żydożercą.
No, gdyby był arabożercą, albo persożercą, to co innego... ;)
Mnie interesuje, czy opisana sytuacja zaistniała. Niechby ujawniacz był nawet żabożercą.
Ta strona nieco mniej żarłoczna.
http://zlotosrebro.org/2011/10/12/falszywe-sztabki-zlota/
Ale ciągle brak źródła. Za to więcej szczegółów.
Jednak nawiercają.
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #462 dnia: Września 24, 2012, 11:55:32 pm »
Jezioro Omulew. 17 km od Nidzicy. 30 września - 5 października. Zapraszam Ciebie i innych P.T. Życzliwców. Karmię i poję. Po wcześniejszym telefonie także nocuję :-)
VOSM

[Last edit]:
 http://wyborcza.pl/1,75248,12546872,Tajniki_Amber_Gold__To_fiskus_ma_oddac_spolce_11_mln.html
Którym liczbom wierzyć?
« Ostatnia zmiana: Września 25, 2012, 04:29:16 am wysłana przez Stanisław Remuszko »
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #463 dnia: Września 25, 2012, 09:17:15 am »
Całą noc rzucałem się w łóżku czekając na cios, który nie nastąpił, moje obawy więc rosną... Ale które  liczby budzą Twoja wątpliwość w zalinkowanym art. (przyznaję, jednak jeszcze się pisze)?
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Fakty medialne
« Odpowiedź #464 dnia: Września 25, 2012, 10:51:47 am »
Nic tak nie smakuje jak zemsta w galarecie. Poczekaj, poczekaj...
Odpowiadam na Twoje pytanie (nie na inne!): żadna z tych liczb nie budzi moich wątpliwości. A jako człowiek z natury Dobry - dodaję: moje wątpliwości budzi porównanie tych liczb z innymi (wczorajszy Maziek: "Ostatni wydźwięk z ust prokuratury jaki nausznie słyszałem, to, jak już pisałem, zbliżanie się do kwoty 300 mln").
VOSM
pjes I: może wartałoby wydzielić wątek AG?
pjes II: mogie być dziś mało dostępny: kumulacja podróży, wizyt, spotkań, konieczności, pracek itp.; także pierwsza rocznica półślubu...
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )