Autor Wątek: Pytam:  (Przeczytany 424519 razy)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #420 dnia: Lutego 18, 2016, 06:17:18 pm »
Nie bardzo wiem, co prof. chce powiedzieć i co nazywa zdrowym rozumem (czy to rozum, czy bezrozum) ale - w kontekście postawionego pytania rozum w znaczeniu  ścisłym (czyli umiejętność oceny prawdziwości przesłanek i wyciągania logicznych wniosków) nie ma statystycznie nic do rzeczy, ponieważ w większości wypadków ludzie uznając kogoś za autorytet kierują się nieokreślonymi odczuciami - co się wykorzystuje przy reklamowaniu produktów itepe. Oprócz tego jest cała masa sytuacji, w których autorytet jest z założenia nieweryfikowalny, ale jednak i w takich dziedzinach autorytety są i kwitną, może nawet bujniej.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #421 dnia: Marca 01, 2016, 08:31:50 pm »
Jest taki obraz. I jest książka, w której o tym obrazie takie oto zdania;

Ostatni pokłon rumakowi morza i szkarłatna rozpacz słońca.
Lecz jest tu także księżyc, ledwie widoczny, nieco powyżej słońca. Uchwycony został jeden z najniezwyklejszych momentów natury - miedzy opadającym dyskiem słońca a wcześniej wzeszłym księżycem. Rodzi się wieczna noc żaglowców, a to słońce, które zachodzi na zawsze w purpurowej łunie, to ich słońce. "Temeraire" bierze je ze sobą.


Sęk w tym, zdaje mi się, że autor tekstu pomylił obiekty. To co wziął za księżyc, to echo słońca, refleks - czasem tak się dzieje, gdy zachodzące słońce przedzielone smugą chmury powoduje podobny miraż.
Księżyc zaś, jest na lewo od najwyższego masztu, z lekką poświatą. Dużo wyżej niż słońce.
Tak mi się widzi, bo obraz "impresjonistyczny", jak to u Turnera.
Tu można obejrzeć z bliska.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_droga_Temeraire'a#/media/File:Turner,_J._M._W._-_The_Fighting_T%C3%A9m%C3%A9raire_tugged_to_her_last_Berth_to_be_broken.jpg
Co wy widzicie?
« Ostatnia zmiana: Marca 01, 2016, 08:34:26 pm wysłana przez liv »
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #422 dnia: Marca 01, 2016, 09:09:29 pm »
IMO masz rację, że Księżyc jest w lewym górnym :) - na serce i oko. Na szkiełko, jako ew. wykluczenie - znana jest pioko szerokość geograficzna ujętych okoliczności? Księżyc pionowo nad/pod Słońcem może być tylko w okolicy równika, bo wówczas ekliptyka "widoczna" jest z Ziemi jako pionowe koło "na sztorc" (czyli pionowy odcinek) - a Księżyc lata pra-wie-że po ekliptyce.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

liv

  • Global Moderator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6612
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #423 dnia: Marca 01, 2016, 10:17:03 pm »
Cytuj
znana jest pioko szerokość geograficzna ujętych okoliczności?
Ujście Tamizy.
Dzięki za potwierdzenie.  :)
Obecnie demokracja ma się dobrze – mniej więcej tak, jak republika rzymska w czasach Oktawiana

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #424 dnia: Marca 02, 2016, 12:32:13 am »
W opisach obrazu pojawia się "księżyc w pierwszej kwadrze" - więc odpada ten podsłońcowy.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostatnia_droga_Temeraire'a
Opisy opisami - wątpliwości budzi odbicie na wodzie.
Słońca - po prawej, księżyca - po lewej.
Chyba się nadinterpretowało - autorowi:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #425 dnia: Marca 02, 2016, 01:59:00 am »
Ol, a jakie Ty masz wątpliwości odbiciowe?
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #426 dnia: Marca 02, 2016, 09:23:37 am »
Ola, ale w tekście on jest nieco nad, a nie pod :) . Jeśli piszą o pierwszej kwadrze to pasuje, pierwsza kwadra to jest ćwiartka orbity za Słońcem (Słońce na niebie ucieka od Księżyca). Czyli kąt prosty Księżyc-obserwator-Słońce, a linia Księżyc-Słońce ma nachylenie do horyzontu 90 st. minus szerokość geogr. ujścia Tamizy i jak na obraz to się perfetto zgadza (nie wchodząc w poprawkę na kalendarz czyli aktualne nachylenie osi Ziemi do tego układu). Tak w ogóle nieco nad czy nieco pod to nie byłby za Chiny Ludowe widoczny, bo byłby prawie że w nowiu i nie da się takiego Księżyca zobaczyć ze względu na lokalną jasność słoneczka (chyba, że oczami artysty-impresjonisty oczywiście ;) ).
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #427 dnia: Marca 02, 2016, 11:13:24 am »
Ola, ale w tekście on jest nieco nad, a nie pod :) .
Nad-pod...taki I-pod...kąty...odchylenia...nic nie rozumiem;)
Nie gapiłam się w niebo - jeno na wodę - po prawej słoneczne odbicie, po lewej srebrzyste.
Tylko nie mów, że kąt odbicia się nie zgadza;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #428 dnia: Marca 02, 2016, 11:58:58 am »
Cytuj
wątpliwości budzi odbicie na wodzie

Ol, jakie masz wątpliwości, wyjaśnij, proszę, tępakowi...
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #429 dnia: Marca 02, 2016, 02:06:04 pm »
Cytuj
wątpliwości budzi odbicie na wodzie
Ol, jakie masz wątpliwości, wyjaśnij, proszę, tępakowi...
R.
Nie bardzo rozumiem co mam wyjaśniać, ale spróbujmy...
Moje wątpliwości - co do słuszności książkowego opisu położenia Księżyca względem Słońca  - na linkowanym wyżej obrazie - budzi odbicie światła na wodzie.
Gdyby Księżyc był nad Słońcem - to prawdopodobnie nie byłoby srebrzystej smugi - na wodzie - po lewej stronie.
Ale możliwe, że autorka miała na myśli własne wątpliwości odbiciowe:)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #430 dnia: Marca 02, 2016, 02:23:52 pm »
Nad-pod...taki I-pod...kąty...odchylenia...nic nie rozumiem;)
Etam, z punktu widzenia ziemskiego Słońce lata co 24h, a Księżyc prawie co 25 h. W związku z tym Słońce na niebie goni Księżyc, przegania go i ucieka od niego. Mocno upraszczając (gdyby nie drobne różnice płaszczyzn orbit) to za każdym razem przy przeganianiu byłoby zaćmienie Słońca (występujące w uproszczeniu co 24h dzielone na różnicę między dobą słoneczną a księżycową - czyli co "miesiąc", jest to około 29 dni bez uproszczeń). Ponieważ na ogół z powodu różnic płaszczyzn orbit Księżyc nie trafia na Słońce, to jest tylko nów - Księżyc jest blisko Słońca i nieoświetlony od ziemskiej strony (czyli niewidoczny). Następnego dnia jest już 12 stopni za Słońcem i widać cieniutki sierp. Tarcza Słońca czy Księżyca ma koło 1/2 stopnia kątowo - więc najwcześniej widoczny gołym okiem Księżyc, na drugi dzień po nowiu, jest już sporo oddalony od Słońca.



Cytuj
Nie gapiłam się w niebo - jeno na wodę - po prawej słoneczne odbicie, po lewej srebrzyste.
Tylko nie mów, że kąt odbicia się nie zgadza;)
Się zgadza :) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

Stanisław Remuszko

  • 1948-2020
  • In Memoriam
  • God Member
  • *
  • Wiadomości: 8769
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #431 dnia: Marca 02, 2016, 05:53:33 pm »
Maźku, Livie, czy widoczna na obrazie tarcza słońca jest okrągła i biała?
R.
Ludzi rozumnych i dobrych pozdrawiam serdecznie i z respektem : - )

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #432 dnia: Marca 02, 2016, 06:55:54 pm »
Nie zapiekaj się ;) .
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).

olkapolka

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 6889
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #433 dnia: Marca 03, 2016, 01:13:50 am »
Dzięki maziek za wyjaśnienia:)
Po prostu nie przyłożyłam się do przeczytania pierwszej Twojej odpowiedzi - doszłam do wniosku, że skoro impresje to szkiełko zbędne;)
A ta woda jakoś pobłyskiwała - i faktycznie pomyliłam górę z dołem - a podobno kobiety mylą lewą z prawą;)
Ale skoro szkiełko potwierdza błyski i odbicia - to fajnie:)
A autor livovej książki ma kłopot;)
Mężczyźni godzą się z faktami. Kobiety z niektórymi faktami nie chcą się pogodzić. Mówią dalej „nie”, nawet jeśli już nic oprócz „tak” powiedzieć nie można.
S.Lem, "Rozprawa"
Bywa odwrotnie;)

maziek

  • YaBB Administrator
  • God Member
  • *****
  • Wiadomości: 13369
  • zamiast bajek ojciec mi Lema opowiadał...
    • Zobacz profil
Odp: Pytam:
« Odpowiedź #434 dnia: Marca 03, 2016, 02:25:55 pm »
Ob. Remuszko, na życzenie odpowiadam: nie jest jak się przyjrzeć okrągła, biała raczej jest plus-minus (zależnie od monitora). Ale pierwsze wrażenie - biała i okrągła.
Człowiek całe życie próbuje nie wychodzić na większego idiotę niż nim faktycznie jest - i przeważnie to mu się nie udaje (moje, z życia).