Polski > DyLEMaty

Matematyka krolowa nauk ;)

<< < (53/85) > >>

Q:

--- Cytat: Lieber Augustin w Wrzesień 14, 2021, 11:01:46 pm ---Wydaje mi się, że chodzi nie tyle o szaleństwo geniusza, co o, że tak powiem, pewne niezadowolenie uczciwego (i nieco naiwnego) człowieka klimatem moralno-etycznym, panującym w kręgach matematycznych.
--- Koniec cytatu ---

A to nie jest (trochę) to samo - wyobcowana szlachetna jednostka (idiota w znaczeniu źródłosłowowym i dostojewskim) kontra oplątany układzikami konformistyczny świat (jak na ironię - również świat geniuszy*, chyba, że potraktujemy serio tezę Asimova, że czasem genialne odkrycie przytrafia się i miernocie, i Yau tak z antypatii zaklasyfikujemy)?
Tak czy siak - wykapane trurlowe podwórko.

* Tu pętlimy zresztą do b. starej dyskusji:
https://forum.lem.pl/index.php?topic=552

Lieber Augustin:

--- Cytat: Q w Wrzesień 15, 2021, 01:08:15 am ---...wyobcowana szlachetna jednostka (idiota w znaczeniu źródłosłowowym i dostojewskim)...

--- Koniec cytatu ---
ИДИОТ а, м. idiot m. нем. Idiot <лат. idiota неуч, невежа. 1. Идиот в древнем смысле слова - вовсе не слабоумный, а частный человек, не участвующий в исторической жизни, живущий в себе, вне связи с обществом. Быть идиотом - это, пожалуй, наилучший удел, особенно если можно было идиотствовать до конца, то есть сделаться полным идиотом. П.Флоренский.
(Historyczny słownik galicyzmów języka rosyjskiego)

IDIOTA (niem. Idiot, łac. idiota) - nieuk, ignorant.
1. Idiota w starożytnym znaczeniu tego słowa - bynajmniej nie człowiek upośledzony umysłowo, tylko osoba prywatna, która nie uczestniczy w życiu historycznym, żyje w sobie, bez kontaktu ze społeczeństwem. Być idiotą jest chyba najlepszym losem, zwłaszcza jeśli można być idiotą do końca, czyli stać się kompletnym idiotą. Paweł Florenski.


Bez kontaktu ze społeczeństwem? Hm. Coś w tym jednak jest... 8)

Q:

--- Cytat: Lieber Augustin w Wrzesień 15, 2021, 05:33:57 pm ---Быть идиотом - это, пожалуй, наилучший удел, особенно если можно было идиотствовать до конца, то есть сделаться полным идиотом.
--- Koniec cytatu ---

Prawda, coś w tym jest, już Epikur to wiedział, a i chyba Lem - w Lemozie zaszyty - był nie od tego. Tyle, że nie zawsze okoliczności dają nam ten luksus, o czym boleśnie przekonał się sam Флоренский. Najłatwiej być idiotą w cywilizowanych czasach, które - niestety - bardziej konfrontacyjnie nastawieni do rzeczywistości muszą zbudować... Ale w tym momencie nie mówimy już o matematyce, chyba że o matematyce procesów społecznych* (której wciąż ani widu, ani słychu, mimo marzeń przywołanego I.A.).

* https://forum.lem.pl/index.php?topic=602 ;)

Lieber Augustin:

--- Cytat: Q w Wrzesień 15, 2021, 09:55:38 pm ---Tyle, że nie zawsze okoliczności dają nam ten luksus...

--- Koniec cytatu ---
I to rzuca nowe światło na maźkowe motto :)
Tak, każdy ma prawo być idiotą, a czy każdy ma taką możliwość? ;)

Q:
I tu, żonglując sensami słowa idiota dojdziemy (niedaleko od, po sąsiedzku wspomnianego, "Q.v." w wersji J.K.) do przyczyn tzw. szaleństwa cezarów, choć ich - początkowo ogromne - możliwości w przedmiotowym zakresie urywały się często dość gwałtownie...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej